Nokia'nın Yeni Hedefi Otomobiller

Nokia'nın Yeni Hedefi Otomobiller
Bir zamanlar telefon üretiminde dünyanın zirvesinde bulunan Finlandiyalı Nokia'nın telefon bölümünün Amerikan bilişim devi Microsoft'a satışı dün tamamlandı. Söylentilere göre Apple'ın iPhone piyasaya sürmesinden sonra hızlı bir düşüş yaşayan Nokia, ana ilgi alanı telefon bölümünün satışının ardından yeni bir iş alanı arıyor. Yer alan haberlere göre Finlandiyalı komünikasyon şirketi bundan sonra araçlar arası iletişim, haritalama ve diğer üstün otomobil teknolojileri üzerinde yoğunlaşacak. İngiliz BBC News haber ajansının yer verdiği bir habere göre Nokia akıllı otomobil teknolojilerine yatırmak üzere 100 milyon dolarlık bir sermaye ayırmış. Nokia Büyüme Partnerleri yöneticisi Paul Asel, BBC'ye şu açıklamayı yapmış: “Otomobiller teknoloji adaptasyonu için yeni platformlar haline geliyor. Tıpkı telefonlarda ve tabletlerde olduğu gibi.” Araçlar arası iletişim teknolojisi otomobil sektörü için yeni kırılma noktası olarak görünüyor. Bu teknoloji sayesinde otomobiller birbirleri ile iletişim kurarak bulundukları lokasyon ve gittikleri hız gibi bilgileri paylaşabiliyor. Araçlar arası iletişim teknolojisi sayesinde sürücü virajın ilerisindeki tehlikeden viraja girmeden haberdar olacak. Öyle ki Amerika Ulusal Otoban Trafik Güvenliği Yönetimi ve Ulaştırma Bakanlığı bu teknolojinin otomobillerde standart olması konusunda baskı kuruyor. Nokia ise otomobil sektöründen birkaç marka ile hali hazırda görüşmeler yapmış durumda. Birkaç yıl önce marka, Apple'ın otomobil sistemlerine koyduğu iOS gibi çalışan, telefonunuzun uygulamaları ve özelliklerini araç üzerinden kullanmanızı sağlayan Terminal Modu'nu piyasaa sürmeye hazırlanmış ancak gerçekleştirememişti.

13.05.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Mehmet 17.05.2014 18:20

Nokia sahip olduğu teknolojik imkanları kendisine güvenen insanlara daha olumlu bir şekilde sunmuş olsaydı zirveden asla düşmezdi. Bir anlamda kendi sonunu getirdi. Bilinçli olarak her modelde bir eksiklik yarattı. Örneğin N73 modelinde ki alarmı her gün yeniden kurmak gerekiyordu. İnsanların 600-700 lira peşin para ödediği bu modelin otomatik alarmı yoktu. Oysa bu modelden 7 sene önce çıkardığı modellerinde bile otomatik alarm vardı. Bunu yapan markaya insanlar bir daha asla güvenir mi? Mümkün değil.

misafir 16.05.2014 20:32

Yorumda bulunan arkadaşlar Nokia'yı kimin aldığına bir bakmış olsanız bu yorumlarda bulunmazdınız herhalde Nokia eskisinden daha güçlü bir şekilde piyasada olacaktır sizde göreceksiniz...

burak 14.05.2014 21:20

ilk önce adam gibi telefon yapsın. teknoloji geliştikçe nokia geride kaldı bence hiç uğraşmasın. NOKİA 3310 teknolojisinde olacaksa bak onu iyi yaparlar.

Boş 13.05.2014 12:02

Boş iş tutturamazlar yatırım lazım para lazım teknoloji lazım iş gücü lazım lazımda lazım yemez

isa17 13.05.2014 10:00

Yeni bir para tuzagi.bedava oldugunu varsaysam bile adaptasyon sureci 10 yil olur.