LPG Araç Motoruna Zarar Verir Mi?

LPG sistemlerinin araç motoruna zarar vermesi ile ilgili olarak öncelikle subap sisteminin çalışma yapısını anlamamız gereklidir.

Yapı olarak subaplar; subap tablası ve subap sapı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Birbirlerine göre farklı malzemelerden üretilen emme ve egzoz subaplarının ana maddeleri alaşım çeliktir.

Emme subaplarının ısıları 550 dereceye kadar çıkabilir. Krom, silisyum ve katkılı çelikten tek parça halinde üretilen emme subaplarında, subap saplarının yüzeyleri sertleştirilir ve subap tablası ve uç kısımları stelit çelikle kaplanır. Bu sayede subapın ömrü uzar.

Egzoz subapları 900 derece üzerindeki ısılarda çalışırken sürekli ısınıp soğur ve titreşimlere de dayanıklı olmalıdır. Bu nedenle ısıya ve basınca duyarlı olacak şekilde geliştirilen egzoz subapının sapı ve tablası farklı malzemelerden ayrı ayrı üretilir.

Ardından bu iki parça birbirine kaynatılır. Egzoz subapının tabla kısmıi krom mangan katkılı çelikten üretilirken sap kısmı ise krom silisyum katkılı çelikten imal edilir. Ardından egzoz subap yuvaları stelit çelik ile kaplanır.

Yüksek devirli motorlarda tek parça olarak üretilen ve içinde sodyum bulunan egzoz subapları da bulunmaktadır. Özellikel 100 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda eriyen sodyum, subabın içinde hareket ederek subap tablasının daha hızlı soğumasına yardımcı olur.

Benzinde bulunan yağlanma özelliği subabın yağlanmasını sağlar. Ancak LPG kuru bir yakıt olduğu için püskürtme sırasında subaplar yeteri kadar yağlanamaz ve aşınarak yıpranır. Bu yıpranma sonucunda subap tam olarak yuvasına oturamaz veya çevresinde oluşan boşluklar nedeniyletam sıkıştırma sağlayamaz ve motorun verimi düşer.

Bu sorunu çözmek için bazı LPG sistemi üreticileri dozlama ünitesi geliştirdiler. Buna göre motor LPG’ye geçtikten sonra dozlama pompası çalışır ve yağ katksı basınç altında dozlama ünitesine akmaya başlar. Bu ünite tüm subapları eşit bir şekilde yağlamaya çalışır.

Bu katkının dozu ise motor yüküne ve anlık tüketimine göre otomatik olarak belirlenir. Böylece LPG sistemi araç motoruna zarar vermeden çalışmış olur.

SON EKLENENLER