Alkollü Araç Kullanma Cezası Arttı

Alkollü araç kullanmanın cezası 2023 yılı itibari ile 4,064 TL olarak belirlendi. Ayrıca araç trafikten men edilirken sürücü belgesine ise 6 aylığına el konulup ehliyete de 20 ceza puanı uygulanıyor. Eğer kesilen ceza 15 gün içinde ödenirse mevcut fiyat üzerinden %25 indirim uygulanarak toplam 3.048 TL ödeniyor.

İkinci kez alkollü araç kullanmaktan yakalanan bir kişiye 5,096 TL para cezası uygulanır ve bu kez ehliyetine 2 yıl süre ile el konulur. Üçünü kez alkollü araç kullanmaktan yakalanan birine ise 8,190 TL para cezası uygulanır, ehliyetine 5 yıl süre ile el konulur ve 6 aydan az olmamak kaydı ile hapis cezası verilir.

Alkol miktarını tespitini güvenlik ekipleri alkolmetre adı verilen bir cihazı ile yapar. Alkolmetreye üflememenin cezası ise 9,869 TL’dir. Ayrıca alkolmetreye üflemeyen sürücünün alkol testinin yapılması için en yakın hastaneye kan testine gönderilir.

Ülkemizde binek araç sürücüleri için yasal alkol sınırı 0,5 promil, ticari araç sürücüleri için ise 0,2 promil olarak belirlenmiştir. Kısaca 0,5 promil, bir kişinin 1 litre kanında yarım gram alkol bulunması demektir. Tahmini bir oranla 1 adet biradan fazlasını tüketmek alkol kontrolünde alkollü çıkmaya yeterlidir.

Kanda alkol miktarını azaltmak için yapılabilecek bazı şeyler şunlardır:

Bol su içmek: Su, vücudun susuz kalmasını önlemeye ve alkolün vücuttan atılmasını hızlandırmaya yardımcı olur.
Bol meyve ve sebze yemek: Meyve ve sebzeler, antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, alkolün vücut üzerindeki zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
Kafein içeren içeceklerden kaçınmak: Kafein, vücuttaki su kaybını artırabilir ve alkolün vücuttan atılmasını yavaşlatabilir.
Sakin bir ortamda dinlenmek: Kandaki alkol miktarını azaltmak uzun bir zaman ister. Sakin bir ortamda dinlenmek, vücudun yavaş yavaş alkolden kurtulmasına yardımcı olur.

Alkollü iken kesinlikle araç veya makina kullanmayınız. Ayrıca, alkolün etkisi altındayken yalnız kalmamaya özen gösteriniz.

SON EKLENENLER