En İyi Otomatik Vites Hangisi?

En İyi Otomatik Vites Hangisi?
Geçmişte lüks olarak görülen otomatik vitesli araçlar, gittikçe artan trafik kaosu içinde konforun vazgeçilmez unsuru olarak görülmeye başlandı. Ülkemizde otomatik vitesli araçların satış rakamları ise neredeyse düz vitesli araç satışı rakamlarını yakaladı.

Arabalar.com.tr yaptığı araştırma ile "En İyi Otomatik Vites Hangisi?" sorusuna cevap bulmaya çalıştı. İşte tüm otomatik şanzıman çeşitleri;

1. Tam Otomatik Vitesler

Tork Konvertörlü şanzımanlar olarak da bilinirler. Diğer şanzıman türlerine oranla daha uzun ömürlü, daha ucuz bakım ve onarım maliyetlerine sahip, halen geliştirilmeye devam edilen eski bir teknolojidir. Vites geçişleri kullanıcının minumum seviyede hissedeceği biçimde hızlıdır. Diğer şanzıman türlerine göre daha fazla yakıt tüketimine sahiptir. Örneğin aynı aracın düz vites versiyonlu motor seçeneğine göre 1,5-2 litre arasında daha fazla yakıt harcarlar. Bu nedenle emisyon salınımları da daha yüksektir.

Günümüzde Honda, Hyundai, Kia, Mazda ve Opel gibi markaların dizel ve benzinli olarak çoğu güncel motor seçeneklerinde kullanılmaktadır.

2. Tek Kavramalı Otomatik Vitesler

Yarı Otomatik Robotize veya Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzıman olarak da bilinirler. Vites geçişlerinde kullanıcının yerine debriyajı çalıştıran bir sistem bulunmaktadır. Özellikle ilk vites değişimleri kullanıcılar tarafından hissedilecek düzeydedir. Bu nedenle konfor oranı diğer şanzıman çeşitlerine göre daha düşüktür. Yakıt tüketimi konusunda oldukça başarılıdır. Neredeyse düz vites modeller ile aynı oranda yakıt harcarlar. Karbon Emisyon salınımları da düşük olduğundan daha çevreci şanzımanlardır. Debriyaj sisteminin aktif olarak kullanılmasından dolayı baskı-balata gibi sistemlerin periyodik olarak değiştirilmesine ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda eğimli yerlerde geri kaydırma yapabildiklerinden, özellikle satın almak isteyen kullanıcılara Hill Holder (Yokuş Kalkış Destek Sistemi) ile birlikte satın almaları tavsiye edilir.

Günümüzde Peugeot, Citroen, Fiat  gibi markaların çoğu Toyota'nın bazı güncel modellerinde kullanılmaktadır.

3. Çift Kavramalı Otomatik Vitesler

Yarı otomatik şanzımanlar olarak da bilinirler. Aynı sistem içinde 2 adet kedeme değikeni bulunmaktadır. Sürüş esnasında geçerli olan vites konumundan bir üst veya bir alt kademe hazırda bekler. Komutu algılayan sistem bir alt veya bir üst vitese seri bir şekilde geçer. Bakım ve onarım maliyetleri diğer şanzımanlara oranla daha pahalı olan yeni geliştirilmeye başlanmış bir vites çeşididir. Diğer şanzımanlara kıyasla daha düşük bir yakıt tüketim değerine sahiptir.

Günümüzde Ford, Seat, Skoda, Volkswagen ve Volvo gibi markaların çoğu modellerinde, Renault ve Nissan markalarının dizel motor seçeneğine sahip modellerinde kullanılmaktadır.

4. CVT Otomatik Vitesler

Sürekli Değişken Otomatik Şanzıman olarak da bilinirler. Kademesiz bir yapıya sahip oldukları için klasik vites kutusu ve debriyaj sistemine sahip değildirler. Motosiklet teknolojisi baz alınarak yeni geliştirilmiş bir sistemdir. Seri ve pürüzsüz vites geçişleri ile bilinirler. Makul bir yakıt tüketimi değerine sahiptirler.

Günümüzde Nissan, Renault ve Toyota markalarının  çoğu benzinli motor seçeneklerinde yer verilmiştir.

Sonuç olarak, tam otomatik vitesli araçlar gerekli konforu sağlamalarına rağmen daha yüksek yakıt tüketim değerleri sunuyorlar. Tek kavramalı otomatik vitesler ise bu durumun tam tersini yaratarak düşük tüketim oranına karşın düşük konfor hissi ile öne çıkıyor. Çift kavrama ve CVT şanzımanlar ise her iki kriterde de daha iyi bir sonuç sunmalarına karşın yeni geliştirilmeye başlanan teknolojiler olması nedeniyle maliyetleri diğer şanzımanlara oranla biraz daha yüksek. Son karar sizin!

Bu Haberi Paylaş Eklenme Tarihi : 16.12.2011

YORUMLAR
Misafir-1148 23.05.2016 17:49

@memdalibey engelli olduğunuzu belirtmişsiniz ÖTV muafiyetini de düşündüğünüzde 0 km almanız en makulu bence. Sizle benzer şartlarda birisi olarak 1 ay kadar önce sıfır i30 aldım dizel 7 ileri DCT şanzıman.Çift kavrama olduğundan oldukça sarsıntısız bir vites geçişi var. 5 yıl da garanti olduğu için eğer siz doğru sürüş tekniklerini kullanırsanız hiçbir sorun yaşatmaz.Tavsiye ederim.

Misafir-4291 22.05.2016 23:15

cvt şanzımanı honda kullanırken nasıl honda 1.çeşit şanzımana girer ?

Misafir-744 15.05.2016 01:02

Yeni nesil pejo nun tork konvertörlü tam otomatiğini ve astranın yeni nesil tam otomatiğini test ettim iki Aracın vites tepkileri Süper, ikiside 6 ileri, vites değişim karakterleri birebir aynı, çünkü iki Aracın şanzımanının üreticisi Japon menşei li aisin Firması.

Misafir-2409 11.05.2016 21:54

2005_2010 arası otomatik araba almak istiyorum, bu konuda tek kriteri yakıt.. Bu modellerde 6 yada 7 ileri olan arabalar var mmı ? Tecrubesi ve de aynı zamanda tavsiyesi olan arkadaşları dinlemeye hazirim.. Teşekkürler...

Misafir-4862 10.05.2016 09:08

Uzun ömürlüde tork konvertörlüler (en bilinen klasik tip ) daha dayanıklıdır, yeni tip çift kavramalılardan uzak dur. ZF şanzıman en iyisidir. Opel in 2016 yeni şanzımanı gayet iyi, pejo nun 2016 sı çok iyi olmasa da idare eder, Honda zaten iyi , illa ki test etmelisin, bu arada şikayetleri de bol bol okumalısın.

memdalibey 09.05.2016 16:35

Selamlar arkadaşlar, sizlerin yardımına çok ihtiyacım var. Daha önce rabayla ilgilenmediğim için haliyle bilgi sahibide olamadım. Şu sıralar araç almayı düşünüyoruz. Benim için gerçek tecrübe ve önerileriniz belirttiğim gibi çok önemli..
Öncelikle aracım kesinlikle otomatik olması lazım (engelliyim)
Sıfır veya ikinci el için karar veremedik ama büyük ihtimal sıfır olsa daha iyi, gerek fiyat gerekse hasar çıkmaması bakımından.. Peugeot 208 var fiyat bakımdan uygun olan, ama onuda aldığıma değer mi bilemiyorum. Alayımda beğenmezsem satarım diye bir durumumda yok çünkü 5 yıl kullanmam gerek.
1)Otomatik vites de en önemli noktalar neler ?
2)Gerçekden önerdiğiniz araçlar, veya modeller neler ?
Bu konuda sizlerden yardım istiyorum, umarım bu yazım cevapsız kalmaz.
Şimdiden Teşekkürler :)

tokay ceritoğlu 10.05.2016 10:48

otomatik alacaksanız mutlaka 0 araç alın bu bir,ikincisi premium araç bmw,mercedeste sorun duymuyorum,komşumda hyundai var otomatik 80 bine geldi hiç sorun yok,japonlar zaten sorunsuz,tekrar söylüyorum ikinci el otomatiği sakın düşünmeyin,giderken otomatiği boşa alanlar,yolda giderken değiştirenler duyuyorum,böyle bir 2 el binlerce tl ve çözümsüzlük demek..

davidas 38 09.05.2016 21:07

selam. Bence otomatik viteste önemli olan geçişleri sarsıntısız ve sıkıntısız olması hissettirmemesi, yakıt tüketimine ve performansına olumsuz etkisi olmaması ve en önemli nokta: sorunsuz olması arıza masraf çıkartmaması.
öncelikle şunu söyleyeyim: pejo dan uzak durun: hiç bulaşmayın. piyasada daha kötü otomatik vites olamaz.
bunların ışığında hyundai nin 7 ileri dct otomatiği (hyundai nin garantiside iyi)
vw grubu dsg olabilir. ama sorunlu ve sıkıntı çıkardığını söyleyen çok.(ama benim kullandığım 3 dsg şanzımanlı araçtan hiçbir problem yaşamadım)
zf şanzıman: bmw grubu kullanıyor. 8 ileri otomatik. bence piyasanın en iyisi..
mercedes grubunu kullandığı otomatik şanzımanlar da sıkıntısız gayet iyi.(şuan ki aracım mercedes).
şuan benim aklıma gelenler bunlar başka otomatik vitesli araç önerende olabilir. itirazım yok herkese saygılyım. ama yukarıdaki saydığım otomatikler piyasanın en teknolojik olanları ve başta saydığım kriterlerin hepsini bir arada bulunduranlar.

Misafir-9686 02.05.2016 03:38

Daha önce 2012 honda kullandım 1 sene otomatik geçışleri hiç memnun deilim şuan 2003 pastat otomatik kullanıyorum fites geçışleri hiç hissetmiyorum honda hiçbir işe yaramaz

Misafir-3622 26.04.2016 11:21

Arkadaslar otomatik vites 45 liralik alabilecegim bi arac tavsiyeniz.megan 3 citroen c4 picasso veya hangisi

Misafir-7749 02.04.2016 17:58

Herkes sanki araba değil araba fabrikasının sahibi. Nedir bu fanatiklik.. Japon ve alman sizin kadar savunmuyor arabasını.. Neyse benim 99 hondam var 2500devire kadar zayıf bir performansa biraz vuruntuya ama çok sessiz zevkli bir sürüşe sahip.. 2003 model 307im var porsche al4 tipi sanzumanlı rampada hondadan 2 gömlek üstün. Ama yakıtı daha cok tuketiyor. Yinede ikisini seviyorum. Servis hondaya ömürlük diyor.pejomu aman diyorhonda servisi bense 5 yıldır çok memnunum. 2014 toyata cvt pejo gibi vuruntusuz çok konforlu. Jetta dsg cok ekonomik ve performanslı ama her an masraf korkusu yaşatmıyor değil..

Misafir-2363 02.04.2016 01:11

arkadaşlar skoda grubundan ikinci el ya da sıfır 2011 ve 2015 arası 50 bin 65 bin tl de benzinli yada dizel otomatik vites almayı düşünüyorum şanzumandan dolayı bir türlü karar veremiyorum honda almalımıyım diyede geçiriyorum. Ne dersiniz?

Misafir-217 31.03.2016 10:47

Honda civic 1.Kia rio tam otomatik vites 2.sorunsuzlukta siz ne dersiniz saygılarımla

Misafir-5946 28.03.2016 13:01

Honda gerçekten çok güzel 3 gündür biniyorum kusursuz

Misafir-5630 27.03.2016 08:39

Kullandığım araçlar sırasıyla 2005 Corolla Sol otomatik, 2013 Octavia Elegance ve şuanda da 2012 Honda Civic Elegance (yeni kasa). Aralarında otomatiği bana göre en berbat olan octavia da da kullanılan dsg şanzımandı. Yorumlara bakıyorum yok dsg nin yakıt tüketimine etkisi şöyle yok böyle yok efendim ödüllü şanzıman falan vb..Ne hikmettir ki bu farkları ben hiç görmedim. Octavia dizel olmasına rağmen biraz performanslı kullanırsan 7-8 lt/100 Km tüketime hazır olun. Yok yakıt ekonomisi yapacağım dersen çok kasarsan o zaman 5,5-6 lt arasında gezersin. Viteş geçişleri toyotanın eski nesil 4 ileri tork konvertörü şanzımanının yanından bile geçemez. Toyota kullanılan şanzıman 4 ileri olmasına rağmen dsg den kat be kat üstündür. Dsg tam baş belası bir şanzıman sırf şanzımanı yüzünden octavia yayı başımdan defettim.Ancak yeni corolla da kullanılan CVT şanzıman da tam bir hayal kırıklığı. Yeni corollayı test etme imkanım oldu araba bağırıyor ama gitmiyor, hele birde yokuştaysanız vay halinize. Hondanın şanzımanı güzel fakat malzeme kalitesi çok kötü. Honda vites geçişleri hissedilmiyor diyenler olmuş nasıl hissedilmiyor arkadaşlar hissetmek istersen bal gibi de hissediliyor ama dsg den daha az, tabi bu durum birazda dikkatinizle alakalı. Ne zaman vites geçiyor diye dikkat ederseniz o zaman anlarsınız geçişleri yoksa anlamanız zor tabi ki.
Kullandığım üç farklı tip şanzımanı sıralamaya koyacak olursam 1. 4 ileri olmasına rağmen toyotanın eski nesi tork konvertörlü şanzımanı (şimdi kullandığı CVT berbat) 2. Hondanın 5 ileri şanzımanı aslında şanzıman güzel ama araç 125 bg 5 ileri olmasına rağmen 110 bg 4 ileri toyota bana daha performanslı geliyordu. 3. olarakta dsg aslında sıralamaya bile girmeyi haketmiyor baş belası sorunlu şanzıman.
Arabaları konfor olarak sıralayacak olursam da açık ara ile 1.sırayı octavia alır. 2005 model olmasın rağmen malzem kalitesi ve konfor olarak 2.sırayı corolla alır. Son sırayıda civic alır ki 2012 olmasına rağmen malzeme kalitesi ve ses yalıtımı kötü, sorunsuz diye biniyoruz işte yoksa binilecek araç değil.

Misafir-7318 04.03.2016 20:20

Eski nesil tork konvertörlü ve Cvt ler hiçbir zaman motor gücünü ve torkunu, tek kavrama veya çift kavrama mechatronic şanzımanlar gibi %100 tekerleklere aktaramazlar ayrıca şehir içi tüketimleri dolayısıyla emisyonları yüksektir. Dsg ye gelince dsg aslında vw grubunun ön ayak olduğu aslında sipariş bir şanzımandır, yani dışarıya ürettirilmektedir. Bu şanzıman, hem manuel hem de otomatik modda kesintisiz güç akışı sunabiliyor. Bu durum hem hızlanma verilerini iyileştirirken hem de daha düşük tüketimle yakıt ekonomisi sağlıyor. 1. ile 6. vites aralığında spor sürüşe (sport ratios) sahiptir ve maksimum hıza 6. viteste erişilmektedir. 7. vites daha uzun bir orana sahiptir ve daha iyi yakıt ekonomisi sağlar. Vw grubunun kendi tasarımı olan şanzıman ise Porsche da kullanılan Doppel Kupplung (PDK) dır.Mühendislik şaheseri olarak gösterilir.
Ağırlıklı Japon araçlarında kullanılan Cvt şanzımanlarda verim %80 civarındadır. Yani %20 kayıp var tabi bahsettiğim direkt çalışan cvt ler, birde Japonlar buna zincir kayışın ömrünü uzatmak için hidrolik tork konvertörü eklediler. Bilginiz olsun.

Misafir-3531 04.03.2016 18:46

japonlar 1 numara (bakınız dünya satışları)

Misafir-3355 04.03.2016 12:49

Sayın 6418, Japon lar 1 numara demekle 1 numara olmuyor maalesef. Ben sonuca bakarım, Türkiye de hangi otomatik çok satmış, bu direkt olarak memnuniyeti gösterir. Marka olarak beğenmeyebilirsin ama son yıllarda Türkiye nin satış lideri VW dir, üstelik üretimi olmadığı halde. Bir de üretim yaptığını düşün bakalım. Peki üretim yapanların durumu nedir, adeta yerler de sürünüyorlar. Bu demektir ki yanlış ve eksik olan bir şeyler var. Amaç bura da herhangi bir markayı karalamak olmamalı diye düşünüyorum. Son 5 yıldır DSG li araca biniyorum ve arıza filan yaşamadım. Zaten dediğin gibi olsa kullanıcılar da ahmak değil bile bile bu araçları alıpta VW yi satış lideri yapmazlar öyle değil mi. ( 2016 ocak şubat satış adeti: 12.682 olup en yakın rakibine 2.000 adet fark atmış kaynak; http://www.odd.org.tr/web_2837_1/neuralnetwork.aspx?type=36 )

Misafir-6418 03.03.2016 18:51

sayın 8672, otomatikte Japonlar ve honda 1 numaradır. sorunsuzdur, sağlamdır, servisi sevmez. rutin bakımını yaptır, evladiyeliktir. ww'in dsg'si gibi servise abone yapmaz, zırt-pırt arıza yapmaz.

Misafir-945 03.03.2016 13:46

çift kavrama kağıt üzerinde çok iyi gözüküyor ama sorunlu bir şanzıman iyileştirilip sorunsuzluğunu kanıtlarsa vazgeçilmez olabilir yoksa Japon otomatiklere devam ...

Misafir-8672 03.03.2016 13:15

Bazı arkadaşlar sanırım 70 li yıllarda kalmış. Honda nın dedemden bile eski otomatiği iyidir diyor ama, cvt yeterli olmadı artık çift kavramalar revaçta ondan bile haberi yok. Teknolojiyi takip edemediğinden haberi olmaması da normal bence. VW yi FORD u kötülüyor aklınca ama aynı kavramayı BMW dahil onlarca firmanın kullandığından haberi yok ve bunu ilk geliştiren piyasa sokan VW olduğu için, şimdi piyasayı kapmış durumda. Siz Japon lara devam edin zararı yok.

Misafir-845 03.03.2016 13:03

Arkadaş CVT şanzıman nasıl yeni teknoloji olur valla anlayamadım. Benim bildiğim, çift kavrama yeni cvt eski bir teknoloji. Ayrıca cvt bu kadar başarılı olsaydı çift kavramaya gerek kalmazdı.

Misafir-6571 07.02.2016 15:36

Araçlar 2025 yılında artık dünyada manuel diye bir araç kalmıyacak çünkü kullanıcılar rahatlık ve konfor istemekdedirler ayrıca araç firmalarıda bu isteklere göre argelere baş vurup bütçelere göre nasıl araç üretebiliriz araştırmalarında

Misafir-5121 05.02.2016 01:43

Toyota dan iyi si yok arkadaşlar 8 yıldır kullanıyorum en son aldığım sıfır 2012 Toyota şu an 100.000 mili geçti tık yok sadece 3 defa tekerlek değiştirdim

Misafir5441 27.12.2015 15:30

Amerika'daki otomatik viteslerin çoğu japon araçlarıdır. ( Subaru /Toyota land crauiser- hilux/ honda acura/ nissan infiniti...) Amerikalılar otomatikte sorunlu araç sevmiyor dsg gibi.

Misafir2580 26.12.2015 22:34

Ne hikmetse otomobil cenneti Amerika'da adım başı otomatik araba vardır hatta adamlar ağır vasıtaların bir kısmında da kullanırlar otomatiği, sevmeyen sevmesin de, başta dsg olmak üzere sorun yumağı çift kavramalılarla doğru düzgün çalışan otomatikleri kimse birbirine karıştırmasın

apollo07 26.12.2015 12:43

öncelikle S.A arkadaşlar bende eşimin ısrarıyla otm vites araba aldım yaklaşık 1 ay kadar araştırdım honda dediler tipini hiç beğenmeyerekte olsa city aldım 2014 te 2. el olarak (bu arada jazz la city herşeyleri aynı) vites geçişleri gerçekten çok sarsıntısız hissetmek için 3bin devir üstü kullanmanız gerekiyo uludağ yolunda oturan biri olarak aracım ş.içi 7.3 kışın 7.7 civarı dik bayırlarda araba hafif geri kaçırıyor aracı ilk çalıştırdığımda P den D veya R ye aldığımda anlam veremediğim vuruntu ve titreme geliyor ilk otm aracım olduğu için 2 farklı şanzıman ustasına götürdüm 2side viteste boşluk var honda bunu bilerek yapıyor dişliler kırılmaması için denildi f1 vites e aldığımda araç biraz yakıt artıyo Sport moda aldığımda sanki başka bi araç oluyo aldığımda 130bindeydi şimdi 145bin de aracım 2 yıldır kullanıyorum ben çok memnunum ilk otm aracınız olacacaksa bence honda alın opel corsa akrabam da vardı 0 olarak almıştı hiç memnun değildi sürekli vuruntu yapıyor vites gecmiyor 1den2 2den3 e geçerken sarsıntılı diyordu açıkçası otm viteste kesinlikle japon toyota hariç 3-4 tane bindim ve çok sarsıntılı geçişleri vardı yine sorulanır olursa honda için yanıtlayabilirim

Misafir8997 29.11.2015 18:16

otomatikse kesinlikle japon. honda jazz, Toyota auris ya da yaris, nissan micra

Misafir3987 29.11.2015 14:57

küçük arabalarda otomatik araç için kararsız kaldım,

Misafir7260 23.11.2015 13:36

arıza rekortmeni wv'den ve dsg'den uzak durun. otomatikse kesinlikle japon alın.

tokay ceritoğlu 23.11.2015 11:11

özürlü ve hastaların dışında otomatiklerin kullanılmaması için ithalatının bile yasaklanması şart.50 -60 yıl öncede amerikanların otomatik sorunu vardı,şimdide hepsinin sorunları var,şimdide tamamının sorunu var,al birini vur ötekine,otomatik vites aracı 0 alıp 50-60 binde satanlar için uygun,alanda ,çaresiz kalanda,yüksek fiyatlarla boğuşanda türk vatandaşı değil mi? misafir 5496 doğru söylüyor,bu nedenle ne benim ne çocuklarımın evine otomatik vites girmez,

Misafir5496 23.11.2015 08:04

DSG nin listede olması bile bana saçma geldi :) millet bi tutturmuş vw git bir ev parası ver gel şanzımanı 20 bin -80 bin arası eline al servislerle uğraş dur.

Misafir7714 18.11.2015 14:15

otomatikse japon gerisi hikaye.

Misafir4510 18.11.2015 12:49

En kötü vw-dsg (arıza makinası) :-)

Misafir6681 18.11.2015 10:30

bişeylerde sıralama yapmak için kriterler önemlidir, kiriter kullanım konforu ise bu liste değişir, yakıt tüketimi ise yine değişir ancak bu listedeki kriter sorunsuzluk olabilir, aslında marka değilde vites çeşitleri karşılaştırılmalı, tork konvektörlü sistemler hem sorunsuz hem konforlu fakat yakıt tüketimi fazla, çift kavramalı sistemler konforlu, düşük yakıt tüketimi, fakat sorun çıkartabilir, cvt düşük yakıt tüketimi, konforu idare eder bakımı düzgün yapılmazsa sıkıntı çıkartabilir, robotize şanzımanlar ise düşük yakıt tüketimi (manuele yakın), düşük konfor ve bakım maliyeti fazlalığı ise benim seçimim tork konvektör olur

Misafir690 17.11.2015 23:32

epey bi yorum okudum honda diyorum

Misafir2704 10.11.2015 13:31

otomatik arabada risk ve sıkıntı yaşamak istemeyen Japon'dan şaşmasın. wv servisleri dsg arızayla dolu.

Misafir3628 10.11.2015 12:54

kesinlikle citröen ve pegeout şanzumanlarından almayın tam bir fiyasko ileri geri kaçırıyor ve vites geçişleri cok yavaş araç kendini hangi vitese atacağinı şaşırıryor.

Misafir2271 08.11.2015 21:51

otomatikse kesinlikle japon. ( honda toyota --mazda - subaru. - mitsubishi-nissan) alman ve fransızlardan uzak durun sizi yarı yolda bırakır. dsg sonuncu olur.

Misafir6352 08.11.2015 20:18

DSG ikincimi ??? çok komik ....

Misafir7926 08.11.2015 12:56

hondayı 1.sıraya koymuşsun ama şimdi honda yeni arabalarına zf den şanzıman alıp takıyor.
nasıl oluyor bu sıralama.
en sağlam şanzıman zf firmasının şanzımanlarıdır. bmw yıllardır bu şanzımanı kullanıyor

Akif 26.06.2015 21:55

EDC'nin farkı DSG gibi arıza şampiyonu olmamasıdır. EDC'den araba toplatma duyan var mı? Ayrıca kopya ne demek, o zaman vw de Common Rail'i çokgeçolarak Fiat'tan kopyaladı.

Ahmet 26.06.2015 13:39

Evet dsg de 2011 modellere kadar bir takım sorunlar yaşandı arkadaşlar fakat bunlar garanti süresi sonrası bile ilgili firma tarafından tamamen arkasında duruldu. Bana şahsen tek kuruş ödettirmediler. Konfor ve yakıt ekonomisi dsg de, bunu otoriteler söylüyor. 2015 jettamı yine dsg olarak aldım. 0 sorun. Ama bakıyorum otomatiği 10lt den aşağı yakmayan hondayı 1. sıraya koyuyorlar, eskidendi bunlar artık gerçekleri görün.Türkiye müşteri memnuniyeti endeksine bakın. Geniş bir kitlenin görüşü alınarak oluşturuluyor o endeks.

abdurahman DURAK 26.12.2015 12:12

valla ben honda city kullanıyorum bursa uludağda oturuyorum buna rağmen ş.içi 7.3

cenk 26.06.2015 13:16

ŞENER
Madem VW nin otomatikleri sorunlu, neden son yıllar da satış rekorları kırıyor hiç düşündün mü.
Otomatiği daha yeni güncellenen KIA yı VW den üstün tutmuşsun ya helal olsun diyorum.

bilgin 26.06.2015 12:50

Akif,

EDC en iyisi demişsin ama, DSG nin kopyası olduğundan haberin var mı acaba. Bilmeyenler için diyorum, çift kavramayı geliştirip alt ve orta segmentler de alınabilir fiyata getiren VW dir ve 10 yıllık bir teknoloji olup diğer firmalar daha yeni yeni geçmeye başladılar.

caner 26.06.2015 10:37

otomatikse japon açık ara öndedir. honda dünyada 1 numaradır. 1. honda 2. toyota 3. mazda 4. subaru- 5. mitsubishi 6. nissan... aman almana bulaşmayın özellikle de ww grubuna başınız çok ağrır. sıfır alıp da 10 bin tl 1masraf ödeyen biliyorum. servis de garanti kapsamına almadı.

ŞENER 25.06.2015 22:20

arkadaşlar, sorun yaratan motorun tork değeri, yüksek torklu araçlarda, özellikle dizellerde şanzımanın sorunlu hale gelmesini sağlıyor. VW ve bu gurubun tamamında 200000 den sonra şanzuman problemi garanti oluyor, tabi aracı o kadar uzun kullanırsanız. Çok güçlü motor seviyorsanız ve otomatik tercih ediliyorsa mercedes, bmw, amerikan veya en azından zf şanzıman tercih edilmeli. küçük ve orta gurpta bu iş birazda kısmet ama performanslı kullanma alışkanlığınızı unutmalısınız. 7yıl garanti veren KİA bu konuda baş ağrıtmaz düşüncesindeyim.

vw 22.06.2015 18:06

otomatikte herşeyde olduğu gibi Almanlar en iyidir boşuna dsg falan demeyin dsg teferuatlı çift kavrama olduğu için biraz hassastır fakat orta sınıfta herkesin ilk tercihi yine dsg dir. Japoncu arkadaşlar cvt den bahsediyor çok eski teknoloji zaten onunda patentini 1935 te Daimler Benz almış peki japoncu arakadaşlar hiç zf ,getrag ve luk firmalarından haberiniz varmı? Bunların ortak özelliği otamatikte en iyi firmalar olmasıdır ve üçüde Alman firmasıdır Honda jeep land rover jaguar vs ... bu firmalar zf den tedarik etmektedir yani uzun lafın kısası bir sektöre Alman girdiyse birinci bellidir biz ikinciyi tartışalım saygılar.

mehmet 06.06.2015 01:19

Ben iki yildir 7.60 li kullaniyorum memnunum hem otomatik hem manuel hem f1 cok seri guzel bu arada aracim 2012 model sifir aldim bakim haricinde servise gitmedim

pointman 21.04.2015 09:16

en iyisini bilmemde en kötüsü fiat.bu işi hakkaten bilmiyor.o paraya yazık arkadaşlar.

cenk 05.04.2015 16:54

şimdi 150 yıl önce ki bir teknoloji olan cvt otomatik mi 1. geldi. el insaf arkadaşlar derim, ben bu otomatiği çook eskiden mobiletler de kullanıyordum. yani basit bir konik sistem sınırsız vites filan, bas bas dur. ne bir his ne heyecan var. sanki yapay gibi. ayrıca bu cvt sadece honda ya ait değil ki. bir sürü firmalar kullanıyor. yani 5 / 6 yıl garanti vermesi iyi olduğu anlamına geliyorsa çok saçma.

syf 05.04.2015 10:15

bugun araba bakmaya gidiyorum gitmeden once biraz arastirdim en aklima yatani honda jazz cvt galiba ne dersiniz arkadaslar simdiden tesekkurler.

Akif 19.02.2015 11:41

En iyisi Renault EDC, en kötüsü ise arıza şampiyonu vw-DSG
http://www.arabalar.gen.tr/sanziman-sorunu-arac-toplatti-h3512.html

gökhan 19.02.2015 09:34

otomatikse tabiki japon...( aman dsg'den uzak durun)

murat oca 18.02.2015 19:58

2007 moel cvt speegear palio 6 yılır kullanıyorum sorunsuz 40000 km bir yağını eğiştiriyorum sorunsuz..

onur 15.12.2014 20:56

ben katılmıyorum bu yorumlara niye derseniz hondaya lafım yok ama hondadan sonra hyundai otomatikte sorunsuz 1994ten beri otomatigini kullanıyorum sorunsuz ve şuanki aracım yine dizel otomatik hyundai i30 2013 kullanıcısıyım gayette memnunum çünkü 4ileriydi aynı otomatik üzerine 6 ileri çıkarttı sonuçta denenmiş şanzıman polo dsg 1 yılından sonra pololar geri çagrıldı sıkıntılı dsg arkadaşımda golf vardı sıkıntı yaşadı fort zaten sıkıntılı bu segmentte dedigim gibi honda hyundai

ismail 02.12.2014 08:09

...bu listeye BMW yi niye almadınız doğrusu çok şaşırdım, 8 ileri otomatik vites BMW ler gerçekten evladiyelik, hadi BMW yi almadınız, sadece ülkemizde populer olan DSG sanjımanlar ı listeye almışsınız ki yeni corollanın cvt şanjımanı malesef yok..

Zafer 02.12.2014 00:15

ETG şanzıman denedim,beğenmedim.

ferit 01.12.2014 18:10

1. honda 2. toyota 3. mazda 4. mitsubishi 5. subaru 6. nissan 7. suzuki yani anlayacağın japondan şaşma azizim.

AYHAN 01.12.2014 17:13

ben ford fiesta kullanıyorum.hemde 2003 model çooooook memnunum kesinlikle değiştirmem.sayılan biçok aracı denedim inanın şuanki aracımda hiç pişmanlık duymadım tavsiye ederim

Tunç 05.11.2014 19:12

Yiğidin hakkı yiğide; en iyisi Renault EDC (1.5 EDC süper ama artık 1.6 dizel EDC de olmalı).

Azo58 31.10.2014 08:27

BMW Mercedes onlara gücün Yetmiyorsa TOYOTA nın yeni 1.6 Motor Benzinli araçlarında kullandığı 7 ileri şanzıman kaliteli ve sağlam.

Opelci 30.10.2014 20:00

En iyi EDC'dir.

bva 30.10.2014 16:31

şanzuman en iyisi hangisimi ? en az sorun çıkarandır bence.
forumları okuyunca anlıyoruz bunu.

ferit 30.10.2014 14:35

1. honda 2. toyota 3. mitsubishi 4. mazda 5.subaru ve diğerleri

Oktay 30.10.2014 14:31

Çift kavramalı yeni tip şanzumanlardan uzak durun, çoğu garanti bitmeden bozuluyor.
ZF, şanzımanların en iyisidir.
Malum premium markaları saymaya gerek yok.
Ancak orta sınıfta Honda'nın hakkını yememek gerekir

serden 30.10.2014 13:51

Citroen c3 otomatik viteshakkında ne dusunuyosunuz

celal 12.10.2014 12:30

1997 model Honda Shuttle var. 2.5 yıldır kullanıyorum. Bu araba yüzünden otomatik beğenmez oldum. Yakıt tasarrufu elbette önemli ancak 2 yılda etiğiniz tasarrufu 1 günde şanzumana gömüyorsanız neye yarar o tasarruf.... Harika bir vites geçiş var.. devir saati de yok.. anlamıyorsunuz geçişleri...

murat 06.09.2014 12:25

yukarıda aydın bey,e katılıyorum,2012model klasik esentia astra bi otomatiği varki sürücüyü deli ediyor öyle hassaski beni bi güzel öfkelendiriyordu,10.09.2014 tarihinde ihtiyaçtan dolayı elimizden çıktı astranın dizel otomatiğini bekliyorum ikinci seçeneğim oktavia hondanın kasasını beğenmiyorum önceki kasası guzel

özgür 01.09.2014 16:17

hondanınki tabiki.. mercedes ve bmw nin otomatikleride elbet iyidir ama arıza çıktığında sizin yerinizde olmak istemem.. alman otolarının garantisi 2 yıldır.. honda boşuna 6 yıl garanti vermiyor..arabasına güveniyor..

aydin 31.08.2014 12:40

opelın besıncı olması ilginç, vites geçisinde direksiyona kafa atıyordum.

ismail 26.08.2014 19:12

bende otomatik almadan önce vw demiştim ama araştırınca yanlış secim oldugunu anladım servisinde bile adamlar sorunlu oldugunu kabul ediyor ama vw gen arabasına sahip cıkar diyorlar iyide bedavamı sahip cıkacak dedim ses yok eger servislere verecek cok paranız yoksa honda alın kafanız agrımasın ben iki senedir honda kullanıyorum iyiki almışım

Kuddusi 17.08.2014 03:25

Bende kia ceed dizel var 2009 bildiğin canavar sıkıntısız geçişler hissedilmiyor yakıt ideal klima açıkken en ufak bir performans düşüklüğü yok bayır yokuş filan dinlemiyo taş gibi araba fakat piyasada az milletin önyargısından dolayı alacak olanlar korkuyor tavsiye edrim pişman olmazsınız

aykut 07.08.2014 11:32

Merhaba bende 6 yildir 94 model Honda civic ex kullanıyorum otomatik 200 bin km yi geçtim hiç sorun yaşamadim bence eski yeni araci farketmez Honda bir numara.

Bilal 05.08.2014 20:02

Arkadaşlar açıkçası bu değerlendirmenin çok doğru olmadığını düşünmüyorum en basitinden BMW nin kullandığı ZF 8HP şanzımanın bu listeye dahil olması lazım.Araç 53000km de (5.20d) hiç bir sıkıntısı yok ve geçişleri ve düşüşleri çok sarsıntısız.Mercedes halen yeni e serilerinde 7g tronic tork konvertörlü şanzıman kullanır.geçişi sıkıntılı düşüşü sıkıntılı.bu işte bmwyi açık ara önde tutarım.Yeni 5.20i lerde bile 1.6 kaldırıyorsa arabayı ZF şanzımanın etkisi büyük.

zühtü 28.06.2014 20:06

Honda Civic in otomatik şanzımanı gerçekten kusursuz. diğer otomobillerinde iyidir belki ama kullanmadığım için bilemiyorum.

yavuz 25.06.2014 17:41

Değerlendirme hatalı yapılmış.Araçların sadece şanzımanı yerine başka özellikleri de dikkate alınmış. İlginç olan hondanın şanzımanı 1.deniyor ancak yakıt tüketimi 9.6 lt !.Sadece garanti uzun diye birinci seçilmesi ciddi bir yaklaşım değil...

ZF 24.06.2014 09:05

Toyota 7 ileri CVT 5 yıl sınırsız kilometre garanti ile sunarken hondanın aynı mantıkla çalışan ama eski teknoloji 5 ileri olan ve çok fazla yakan şanzımanını 1. sıraya koymak bana saçma geldi

mehmet 12.06.2014 15:13

Arkadaşlar bir sorum olacak: "Corolla ve Focus eski kasalarda 4 ileri şanzıman kullanıyorlardı. Bütçem onlara yetiyor ve ikisinin de eski kasası süspansiyon (yol konforu) bakımından yenilerinden daha iyi, tabi benim izlenimlerim. Ancak 4 vites olması eksiklik değil mi mesela aynı kasaların manuelleri 5. viteste bile motorun bağırmasına sebep olup 6. vitesi istiyor. Otomatik için 4 yeterli olur mu? Motorun bağırmasına hiç katlanamam aldıktan sonra pişman olmayayım. İlginiz için teşekkür ederim

orhun 16.05.2014 23:51

Selam arkadaşlar bence bu listede Toyotada olmalıydı multimode şanzumanı değil ama klasik tork konvertörlü şanzumanını 10 yıldır kullanıyoruz herhangi bir sorun yaşamadık Toyota sorunsuzluğu ile ünlü bir markadır bilen bilir bu arada Bmw'nin kullandığı 8 ileri steptronik şanzumanı kendi üretimi olmayıp ZF firmasından tedarik etmektedir. Saygılar.

Hakan 09.05.2014 14:37

Opelin 1.4 turbo otomatiği çok iyi, hem konfor hem performans hem de sorunsuz. ( Honda kadar değil ama bir dsg kadar da sıkıntı yaratmaz.)

Batur 08.05.2014 16:50

Pejo 206 otomatik alinir mi peki

ali 03.05.2014 10:40

kısacası honda harika

Şahin 25.04.2014 22:50

20 yıllık galericiyim yüzlerce mercedes alıp satmısımdır 30 yasında olan arabasının bile sansumanı yağ gibidir.Bozulmadığı için pahalı olsada sorun olmuyor.Hondada sağlamda mercedesdeki konforun yarısı bile yok 2.sırayı alsa alsa dsg alır.Ayrıca mitsubishininde otomatiği cok sağlam oluyor.

dogrucu 03.04.2014 10:04

1 numara açık ara hondadır.dsg ise tam bir felakettir.çinde yüzbinlerce aracını dsg den dolayı geri çağırmıştır.öyle hondanın 6yıl garantisi ile değildir bu birincilik.piyasadaki en sorunsuz otomatik olduğu için.saçmalık diyen esas kendisi saçmalamış.

sedat006 02.04.2014 11:41

kim hangi araçta rahat ediyor ise en iyi araç o dur servis maliyeti düşük az yakan sorunsuz araç en iyisidir alırken bunlara dikkat ediniz önemli olan ilk maliyetten ziyade kullanımınıza bağlı ödeyeceğiniz masraflardır öncelikle servis maliyeti ondan sonra yakıt ondan sonra kasko ve aracın maliyeti önemli olan bunlardır kafanıza yatıyor ise alın volvo güzeldir fakat servis maliyetleri çok yüksektir sıkıntısız binersiniz benim naciz hane bilgim bu şuan citroen kullanıyorum mcp yarı otomatikleştirilmiş f1 şanzuman kullanıyorum tek kavramalı vites geçişleri hissediliyor ama sıkıntı yok bence servis maliyetleri söylenen araçlara göre 4 te bir hatta 7 bir orandadır yakıt cimrisidir ki diger firmaların çoğuna motor tedarikinde bulunur başta (ford - volvo - mini - bmw ) gibi dünya markalarına motor tedariğinde bulunur chevrolet psa gurubunun hisselerini almaya başlayınca o markayad motor tedariğinde bulunmaya başlanmıştır euro 6 EDbLUE li mir motoru kullanmak üzere önce opel ondan sonrada chevrolet markalı diğer ürünlerde kullanmaya başlamıştır hatta biz geliştirdik denilmiştir opelin met edilen motor teknolojisi psa gurubuna ait bir teknolojidir 2015 2017 yıllarında avrupadaki bütün üretilen motorlar EDbLUE li olacaktır karbon salınımından dolayı

ali 09.03.2014 05:34

Honda acik ara birinci dogal olarak...

onur 08.03.2014 18:44

bunlar yalan bee servis ağına göre bakıyorlar daha iyi sanzımanlar var mercedes Bmw bunlar ne kaliteye bakın kaliteye

Levent 05.03.2014 20:24

BMW ZF 8 ileri şanzımanı.

saçmalık 05.03.2014 16:55

Sokak ağzına uyarak hazırlanmiş bir yazı hondaya saygım sonsuz ama piyasada bmw 8 ileri zf16hp audi s tronic multitronic ww dsg 2010 sonrası tavsiyemdir vede mercedes 7gtronic gibi şanzımanlar varken hondanın 1. gösterilmesi eski kafalilktr. Ki ford power shift toyota cvt bile hondadan iyi sırf 6 yıl garantisine bakark hondayı sorunsuz göstermk çok saçma hemde cok

A senocak 04.03.2014 23:12

X5 2003 model beyin değişti türbin değişti sattım kurtuldum derken 2010 yeti aldım dgs 2012 sonu aktarma pert iyi niyet garantisinden yaptılar işçilik+ paça bedelinin % 30 1600 tl arkadaşımın golf garanti süresi boyunca 2 defa değişti kullanım çok rahat ama maliyetli japonlardan vazgeçmeyin derim yada 0 otamobillerde garanti bitimine yakın satılsın

metin2697 02.02.2014 10:12

beyler bende amerikan chrysler kullandım 5 yıl kadar tam otomatik 2000 cc olmasına rağmen biraz hantaldı yakıtda çoktu ama taş gibi şase kaporta o yaşta araç lifte çıktığında herkesi şaşırtıyordu yakıt sıkıntısı olmasa sorun çıkartmayan aracımı hala kullanıyor olurdum

mehmet 28.01.2014 20:50

piyasadaki en iyi otomatik bmw 8 ileri zf şanzıman ikinci mercedes g tronic üçüncüde hondadır

Murat 26.01.2014 18:46

22 yıllık şöförüm 14 yıldır otomatik vitesli araç kullanıyorum. Bugune kadar kullandığım araçlar vw golf ve polo,honda civic, honda jazz,seat leon ve son olarak şu an kullandığım 2013 ford focus . Bir sıralama yapacak olursam honda nın yeri her zaman farklı olmuştur. Kusursuz bir şanzıman 8 sene kullandım bir keremi arıza vermez gerçekten vermedi ama şu an kullandığım focusunda hakkını yemiyeyim teknolojik olarak çok ilerde şanzıman şu ana dek sorun yapmadı performası harika diyebilirim bir depo ile 600 km şehir içi 720 km sehir dışı gidiyor. Ama beni en çok memnun eden teknoloji ve performansı. Toparlamak gerekirse honda ve ford bende öne çıkan iki arabadır

polat 07.01.2014 00:20

bende honda crv var 2008 model inanın sanki arabada 1 vites var hiç vites değiştiği anlaşılmıyor tek kelime ile honda

Burak 08.12.2013 13:53

Bende 2010 model Vw Jetta vardı,satıp 2013 otomatik Honda Civic aldım ve iyiki Honda almışım diyorum vites geçişlerini hissetmiyosunuz bile konfora odaklı tasarlanmış bir şanzıman,otomatik şanzımanlı araç alıcaklar ne Vw ne Opel ne bir başka marka uraşmayın direk Honda alın keyfine varın Honda=Sorunsuzluk... :)

serkan 28.10.2013 23:43

mazda ya göre kıyas bile olmaz isterseniz deneyin hondamda vardı mazdamda

recep 23.10.2013 13:16

ford ve volvo'daki powershift şanzıman aynı marka ve modelmidir? dsg 7ileri şanzımanla mukayese edilirse hangisini tercih etmeliyim? önceliğim otomatik şanzıman olduğu için ğörüşleriniz doğrultusunda araç terciğimi yapıcam,şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

Tevfik 20.10.2013 16:48

Subaru nasıl arkadaşlar

GANSH 23.09.2013 22:14

Honda Jazz 2012 CVT şanzımanın 1. vitese geçtiğini ya farkedersiniz ya da edemezsiniz. Sonra 7 vites arasındaki geçiş ne ara oluyor bilemezsiniz. Motor sessizliği de cabası. Teknik hikayeleri bir kenara bırakın, kullanmadan kesinlikle nasıl bir duygu anlayamazsınız!

h.fikret sezer 05.09.2013 15:04

1998 520 bmwia aracım var 250.000.- km. olduğu şanzımanda ilgili hiçbir sorun yaşamadım ve 8 yıldır bu aracı kullanıyorum inanılmaz kefiyli bir araç çocuklarıma aldığım marka vermeyeceğim bazı otomotik araçlarda epey sorun yaşadım. otomatikte bence bmw

cem 18.08.2013 13:47

bende 2010 civic elegance var honda gerçekten çok kaliteli bir araçtır

fazıl 17.08.2013 01:53

2003 model sıfır aldığım cıvıc sedan otomatiği 11 yıldır sorunsuz kullanıyorum.Ben de otomatikte Honda diyorum.Ama ses izalasyonu şart.

selçuk_lu 07.08.2013 02:30

2010 model ve üzeri astra otomatik almayı düşünüyorum kullanan ve fikri olan arkadaşlar var mı?

uzman 18.07.2013 23:16

Öncelikle otomatik şanzımanlar hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra araç seçmemiz daha doğru olacaktır.Ben yaklaşık olarak 7 yıldır otomatik şanzımanlı araç kullanıyorum.İlk kullandığım otomatik şanzımanlı aracım Cıtroen C3 tiptronik vites'li idi.Yani bu araçta klasik otomatik şanzımanlı araçlarda olduğu gibi tork konventörü yok.Onun yerine otomatikleştirilmiş bir debriyaj sistemi var.Bu debriyaj sisteminde vites geçişleri sırasıyla olmaktadır.Şöyle bir örnek verebilirim.Aracınızla seyir halindeyken diyelimki 5.vitesdesiniz ve yavaşlamaya vaşladınız.Hemen 3 veya 2.vitese geçiş yapamazsınız.Sırasıyla önce 4.vitese daha sonra 3 ve gerisi gelir.Bu şanzımanların bilinen ve test edilen en büyük avantajı araçtaki güç kaybını azaltmasıdır.İkinci aracım ise 2007 model mitsubushi lancer(köpek balığı) idi.Bu aracımda çift kavrama da tabir edilen çift debriyaj mili vardı.Esasen otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olarakta isimlendirilen bu şanzıman türünü, bir çoğumuz oto satıcılarından duyarız.Söylediğim gibi bu tür şanzımanlarda iki adet debriyaj sistemi bulunur. Birinci debriyaj 1,3,5 ve varsa 7. vitesleri iletirken, ikinci debriyaj 2,4,6. vitesleri iletir. Böylece bir sonraki vites değişmek için hazır durumda olur. Kısa sürede ve sarsıntısız gerçekleşen vites değişimleri, güç kaybı yaşatmaz ve en doğru viteslerin seçmesi ile başarılı bir sürüş keyfi yaşanır.Üçüncü aracım ise 2010 model mazda-2 oldu.Bu araçta da lancerda olduğu gibi çift kavramalı otomatikleştirilmiş bir şanz Bir önceki tespitlerim doğrultusunda; 1-Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzımanlar(AMT, Easytronic, Dualogic, MCP, I-Shift ) 2-Tiptronic (sıralı) şanzımanlar(F1, BMW'deSMG ) 3-Çift Kavramalı Şanzımanlar(Audi S-Tronic, VW DSG, Volvo Powershift) 4-Değişken Oranlı Şanzımanlar(Fiat Speedgear, Honda CVT, Audi Multitronic ) Bence sıralamada tercih şöyle olmalı; 4,3,2,1

celil 08.07.2013 02:34

selam ben opel, reno, toyota,dsg , honda vs kullandım şanzuman evet honda motor honda ama performans konfor yalıtım sıfır. hani eskilerin bir lafı var ; çok yiyen öküz çok iş görür Japon araçlar sığır öküzü gibi 3 takviye kendini yormaz tıpratmaz.Otomatik bayan gibidir nazik ve kibar olacaksın diğerleri BMV, MERSEDES'hor kullanılmalarına rağmen az hasar veriyor. Ama orta sınıf için Japon sonra alman derken Honda Volksvagen gerisi yalan hemde koca bir yalan Biri İtalyan motor kullanır diğeri .....şanzuman Ama paran varsa yıldız.

M. KEMAL 07.07.2013 14:24

Bence sıralamada BMW de olmalıydı, MERCEDES , BMW , AUDİ gibi lüks markaların fazla büyük arızalar vereceğini sanmıyorum, küçük arızalarda belki fazla para alıyor olabilirler ama böyle arabalara binenlerin bunu fazla takacağını sanmıyorum. DSG de hızlı geçişleri var ama çabuk bozuluyor, HONDA nın birinci olması mantıklı Japon markası sonuçta.

mustafa 20.06.2013 10:21

SELAMINALEYKÜM arkadaşlar acizane bizde toyota auris otomatic vites almayı düşünüyoruz ama bakıyorumda bu sitede pek toyotadan bahsedilmiyor acaba tercihimiz yanlışmıdır .

ferhat 13.06.2013 15:43

Honda cvt şanzumanıyla hem konfor hem saplamlıpı ön plana çıkarıyor... zaten ürettiği araçların /80 i cvt dır ve bu konuda dünyada en iyisidir... diğerleri özellikle dsg sanzumanın tamiride alınmasıda imkansızdır çünki üst üste duran 2 sanzuman sisteminden oluşur hızlanması süperdir ama fiyatı astronomiktir... cvt yi 4000 6000 tl civarıyken dsg edc fiyatı 6000-8000 euro civarıdır...

KALE 12.06.2013 00:28

arkadaşlar listede 2 numarada dsg var ama dsg kadar başarısız bir şanzıman olamaz kesinlikle uzak durun kavrama ve beyinde sürekli hata veriyor. başka forumlardanda okuyabilirsiniz. benim aracımda garanti olmadığı için bu problemleri cebimden karşıladım yaklaşık sanayide 6000 tl ye yaptırdım orjinal servisindede 10000 tl gibi rakamlar dönüyor. siz siz olun benim yaptığım hatayı yapmayın.

enver 06.06.2013 12:23

bende 2003 honda cıvıc var bende memnunum soğuk havalarda ısınmadan bazen vites atlatıyor
ŞANZUMAN YAĞI NE ZAMAN DEĞİŞİR

murat yaşar 04.05.2013 17:01

benim 2007 otomatik caddy aracım var. beyninde oluşan bir arızadan dolayı 15 gün araçsız kaldım arızayı çözemediler ve hala uğraşıyorlarmış güya

ali 01.05.2013 23:14

arkadaşlar bende kaç günden beri otomatik araba arıyom ilk defa alcam okadar site gezdim cok kararsız kaldım ama sizin yorumlarınızdan honda iyi gibi nedersiniz

Attila Khan 30.04.2013 16:16

tabiki Honda hayat onda :)

önder 21.04.2013 15:55

niye hiç kimse volvo dan bahsetmiyor DÜNYANIN en iyi arabasıdır şimdiye kadar içinde hiç kimseye bişiolmuşmu

Sinan 16.04.2013 19:31

bu değerlendirme yanlış 1.CVT 2.DSG 3.POWERSHİFT 4.BMW 5.MULTRONİC renaultun dereceye girmesi bile söz konusu değil

Ocy 31.03.2013 22:54

Sorunsuz oldugunu dusundugum icin Civic aldim. Markasi ne olursa olsun arac bir sure sonra siradanlasiyor. Iste o zaman kolay idame devreye giriyor. 1. sirayi HONDA bu yuzden hakediyor.

hasan 24.02.2013 11:44

Fiat otomatik Dualogic vites nasıl? yada hangisine benziyor?

tarafsız 15.02.2013 00:12

Arkadaşlar takım tutar gibi küllandığınız arabayı savunmaya geçmeyin. Birçok kriterleri değerlendirmiş uzman arkadaş bu sonuca varmış.Ben de yıllardan beri HONDA nın bu konuda rakipsiz olduğunu duyuyorum.

fazıl 15.02.2013 00:07

Ford hondanın şanzımanını kullanıyor

doğrucu davut 25.01.2013 05:39

peki BMW ye ne oldu... 8 ileri, otomatik, joystick... eeee

kaan 21.01.2013 11:11

renault edc cvt vw seat skoda dsg asg fordd powershift

sedat 02.01.2013 22:18

arkadaşalar honda honda honda diyorum başka bişey demiyorum

Aydin 28.12.2012 11:47

Bencede honda otomatık birinciligi hak ediyor,en kötü otomatık ise opelin resmen secdeye kalkıyon.

Baris 28.11.2012 23:12

10yildir cok marka arac kullandim. otomatikte en basarisiz fransizlardir.bu ise fransizlar. hemen sattim araci. amerikanlarin bu konudaki tecrubesini herkes bilir. 55 model araclar bile otomatiktir. ama japonlarin gerisinde kaldilar. ford. opel. bence cok basarili degil. suan honda 1.6 civic elegan kullaniyorum. otomatik muthis. sorunsuz. tavsiye ederim. cruze bile otomatik sanzimzni hondadan aliyor. onun disinda hersey opel bilirsiniz. honda karoserde kendini gelistirirse muthis bisey cikar ortaya. 93 model honda otomatik almistim. araba cok hor kullanilmis kaza takla yuksek devir surus. ama motor ve sanziman cok iyi dedi usta. sasirdim kaldim baktiran arkadas aldi arabayi gitti. enteresan. yani otomatik isterseniz kesinlikle honda. mersedeste almistim oda cok iyi ancak arizalanirsa yandiniz.

cavit 22.11.2012 15:29

altı senedir toyota otomatik kullanan olarak en küçük bir şikayetimin olmadığını söyliyebilirim..

ismet 03.11.2012 16:35

bence ford cok hakediyor cünkü araba mükemel bi arac cok ilerde teklonajisi var ve mükemel bi hız alıyor , ama otamatigi dizel deyil

hasan 25.09.2012 18:18

1995 model (zamanında hanıma aldığım) Honda Civic 1.5 EL kullanıyoruz.. 280.00 km de olan aracımızda ne otomatik şanzuman nede motorla ilgili daha hiç sıkıntı görmedik şükür..

şakir 23.08.2012 21:51

bir numara honda

Tuğçe Karadeniz 02.08.2012 16:28

Citroen c3 neden yok bu listede.. Hem dizel hem otomatik vites hemde görünümü tam bayanlara göre...gayett rahat sürüş sağlıyor ...

efe 30.07.2012 13:12

bence honda hak etmiyor altını hafiften taşa vurdum otomatik şanzıman dağıldı beyni gitti ,böle bi saçmalıkmı olur ,tavsiye etmiyorum hondayı hem araç 1 yıldan sora eşşek moduna geçiyor..

mahsumm 06.07.2012 10:40

ford neden bu düzenleme içine alınmamış ford çok m u kötü....

aykutsoner.55 25.06.2012 15:23

otomatik honda kullanıcısıyım 1.liği hak ediyor

Gazi Usta 18.06.2012 13:29

şu an piyada 1 Numara VW DSG çift kavramadır.

mali 13.06.2012 10:43

dsg iyi gibi görünebilir ama sorunlularında işin içinden çıkmak bayağı masraflı...ucuzluk ve kalitesi işin içine girdimi bencede honda...toyotada yapamadı gitti şöle sağlam bir tam otomatik...

hakan 02.03.2012 15:21

Fikri
beyin sıralaması doğru.ama sunu da bilmekde fayda var cvt performans vermez ama arıza da kolay kolay vermez

ayhan 02.03.2012 13:48

otomatik honda kullanıyorum,hem konforlu hem çok sorunsuz.sadece şanzıman değil aracın her parçası sorunsuz.sadece yağını benzinini koy git...özellikle otomatik şanzıman masrafları için servet ödemek istemiyorsanız tek adres HONDA.

ilhami 02.03.2012 11:02

benim bildiğim 1 numara honda ama mitsubishi de en azından 2.liği hak ediyor; sorunsuzluğu ile. otomatikte en önemli şey sorunsuzluktur.

hakediyor 17.12.2011 14:06

honda bunu hak ediyor yanlız klasik otomatikle

Fikri 17.12.2011 10:13

Çok gerçekci bir değerlendirme değil bence bu, piyasadaki 1 numaralı otomatik şanzıman BMW'nin ürettiği 8 ileri steptronic şanzımandır. Belirttiğiniz iShift şanzıman çift kavramalı bile değil, 2. sırada yer alması gereken de Volkswagen, Seat, Skoda, 3. Powershift ile Ford 4. EDC ile Renault olabilir, iShift ise ancak 5. olabilir ancak (CVT yi unutmamak lazım)