En İyi Otomatik Vites Hangisi?

En İyi Otomatik Vites Hangisi?
Geçmişte lüks olarak görülen otomatik vitesli araçlar, gittikçe artan trafik kaosu içinde konforun vazgeçilmez unsuru olarak görülmeye başlandı. Ülkemizde otomatik vitesli araçların satış rakamları ise neredeyse düz vitesli araç satışı rakamlarını yakaladı.

Arabalar.com.tr yaptığı araştırma ile En İyi Otomatik Vites Hangisi ? sorusuna cevap bulmaya çalıştı. İşte tüm otomatik şanzıman çeşitleri;

1. Tam Otomatik Vitesler

Tork Konvertörlü şanzımanlar olarak da bilinirler. Diğer şanzıman türlerine oranla daha uzun ömürlü, daha ucuz bakım ve onarım maliyetlerine sahip, halen geliştirilmeye devam edilen eski bir teknolojidir. Vites geçişleri kullanıcının minumum seviyede hissedeceği biçimde hızlıdır. Diğer şanzıman türlerine göre daha fazla yakıt tüketimine sahiptir. Örneğin aynı aracın düz vites versiyonlu motor seçeneğine göre 1,5-2 litre arasında daha fazla yakıt harcarlar. Bu nedenle emisyon salınımları da daha yüksektir.

Günümüzde Honda, Hyundai, Kia, Mazda ve Opel gibi markaların dizel ve benzinli olarak çoğu güncel motor seçeneklerinde kullanılmaktadır.

2. Tek Kavramalı Otomatik Vitesler

Yarı Otomatik Robotize veya Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzıman olarak da bilinirler. Vites geçişlerinde kullanıcının yerine debriyajı çalıştıran bir sistem bulunmaktadır. Özellikle ilk vites değişimleri kullanıcılar tarafından hissedilecek düzeydedir. Bu nedenle konfor oranı diğer şanzıman çeşitlerine göre daha düşüktür. Yakıt tüketimi konusunda oldukça başarılıdır. Neredeyse düz vites modeller ile aynı oranda yakıt harcarlar. Karbon Emisyon salınımları da düşük olduğundan daha çevreci şanzımanlardır. Debriyaj sisteminin aktif olarak kullanılmasından dolayı baskı-balata gibi sistemlerin periyodik olarak değiştirilmesine ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda eğimli yerlerde geri kaydırma yapabildiklerinden, özellikle satın almak isteyen kullanıcılara Hill Holder (Yokuş Kalkış Destek Sistemi) ile birlikte satın almaları tavsiye edilir.

Günümüzde Peugeot, Citroen, Fiat  gibi markaların çoğu Toyota'nın bazı güncel modellerinde kullanılmaktadır.

3. Çift Kavramalı Otomatik Vitesler

Yarı otomatik şanzımanlar olarak da bilinirler. Aynı sistem içinde 2 adet kedeme değikeni bulunmaktadır. Sürüş esnasında geçerli olan vites konumundan bir üst veya bir alt kademe hazırda bekler. Komutu algılayan sistem bir alt veya bir üst vitese seri bir şekilde geçer. Bakım ve onarım maliyetleri diğer şanzımanlara oranla daha pahalı olan yeni geliştirilmeye başlanmış bir vites çeşididir. Diğer şanzımanlara kıyasla daha düşük bir yakıt tüketim değerine sahiptir.

Günümüzde Ford, Seat, Skoda, Volkswagen ve Volvo gibi markaların çoğu modellerinde, Renault ve Nissan markalarının dizel motor seçeneğine sahip modellerinde kullanılmaktadır.

4. CVT Otomatik Vitesler

Sürekli Değişken Otomatik Şanzıman olarak da bilinirler. Kademesiz bir yapıya sahip oldukları için klasik vites kutusu ve debriyaj sistemine sahip değildirler. Motosiklet teknolojisi baz alınarak yeni geliştirilmiş bir sistemdir. Seri ve pürüzsüz vites geçişleri ile bilinirler. Makul bir yakıt tüketimi değerine sahiptirler.

Günümüzde Nissan, Renault ve Toyota markalarının  çoğu benzinli motor seçeneklerinde yer verilmiştir.

Sonuç olarak, tam otomatik vitesli araçlar gerekli konforu sağlamalarına rağmen daha yüksek yakıt tüketim değerleri sunuyorlar. Tek kavramalı otomatik vitesler ise bu durumun tam tersini yaratarak düşük tüketim oranına karşın düşük konfor hissi ile öne çıkıyor. Çift kavrama ve CVT şanzımanlar ise her iki kriterde de daha iyi bir sonuç sunmalarına karşın yeni geliştirilmeye başlanan teknolojiler olması nedeniyle maliyetleri diğer şanzımanlara oranla biraz daha yüksek. Son karar sizin!

16.12.2011 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-1216 02.03.2023 17:39

20 yıllık kullaniciyim. Japon, Kore bana daha sağlıklı geldi. PSA'nin Japon EAT sanzimanlari da gayet iyi.

Misafir-2405 16.01.2023 17:49

Otomatik vitesin en sağlam ve sorunsuzunu Japonlar yapıyor. Toyota grubun ürettiği Aisin şanzımanı Peugeot, Citroen, Bmw, Chevrolet markalarının çoğu kullanıyor.

Misafir-2632 08.01.2023 08:03

Kullandıklarım arssında Eat şanzımanlar dsg ye göre daha üstün ve kaliteli

Misafir-1012 06.01.2023 12:16

3 şanzımanı da kullandım yeni nesil tork şanzımanlar benzinlide düz vitesle aynı oranda yakıyor cvt ler diğerlerine göre biraz hantal kaliyor ama en sorunsuz sanzuman bana göre çift kavrama vitesler geçişleri çok seri ama çok komplike yapısı nedeniyle arizalanmasi durumunda cok büyük masraflar çıkarabilir

Misafir-2416 25.12.2022 15:31

Yakıt sorun değil derseniz,en az sorun çıkaran şanzımanlar olarak tork k.leri öneririm.
ama yakıt ekonomisi,konfor,serilik,sessizlik ve üstün performans isterseniz çift kavramalı şanzımanlar en iyisidir, tercih sizin..

Misafir-6274 19.12.2022 10:44

bmw zf şanzıman pejo eat aisın şanzıman. tork konvertörlü en iyisidir. artık kayıp ve yakıt sarfiyatı ile emisyon sıkıntısı da yok.

Misafir-6265 10.03.2022 12:21

Bende 2011 den beri vw değil otomatik arac kullanıyorum 400 bin km de daha sanjuman kapağı bile açılmadı. Başına gelirse en kelek oluyor. Bana gorede en kelek anla.ayan ustaların. Parayı gömerler yol verirler kendilerine sürekli kaynak yaratırlar.

Misafir-1219 31.01.2022 21:41

mrb.. dizel ile benzinli mekatronik beyin farklımı

Misafir-6779 23.06.2021 00:15

2014 yılından beri dsg kullanıyorum passat ve jetta şuanda 2013 7 ileri dizel jettam var dag ile ile ilgili yapılan kötü yorumları okudım tamamen bilgisizlik ve cahillik ..otomatik kullanmayı bilirseniz bir sorun yaşamazsınız ben 150.000 km kullanabiliyorum dsg kavramayı geçiş hissettirmez ivmeşenöede üstüne yoktur çok övdüğünüz japonları ağlatır hem hızda hem yakıtta hem konforda..ancak şahsi fikrim tork konvertörün otomatiğin kralı olduğudur..2021 mayıs ayında kavrama ve volant değiştim 7.500 tl gibi tork konvertörde kavrama derdi yok yağlı sistem olduğundan dolayı tork konvektör candır gerisi yalanır…ömürlük şanzumandır samanında yağını değiştirin milyon km yaparsınız…

Misafir-1019 03.06.2021 15:20

140 bin km oldu dsg dizel passat kullanıyoruz 2014 model. sadece serviste bakım yapıldı bir kez olsun vites konusunda sıkıntı çıkarmadı özellikle uzun sıkışık trafiklerde de kullanıldı öyle s moduna falan almadan sadece d modunda kullanıyoruz. arabanın spor araba olmadığının bilinciyle kullanılması her şeyin ömrünü uzatıyor bence. ben 110 u geçmem yavaş hızlanırım babam 120 yi geçmez nadir sollamada dip gaz yapar 7 ileri vitesin sorunsuz şekilde 5 çekilmesiyle araç güzel ivmelenir. bir diğer tecrübe de honda cvt de yaşadık serviste şanzımanı garantiden değiştirdiler 20 bin km civarındaydı hafif yokuşta birden devir yükseltiyordu gaza sabit basıldığı aşırı ivmelenme istenmediği halde. cvt yavaşlarkende öne doğru vuruntu yapıyor gibiydi buna kronik falan dendi ama şanzıman değişince sorunlar azaldı. şanzıman konusunda o kadar mühendis arge çalışması yıpranma ömür çalışması yapılıyor araç amacına uygun kullanılırsa vites karakterine uygun sürülürse günümüzde sorunlu şanzımanların nadiren kötü şanstan kaynaklanacağına inanıyorum bu tarz firelerde en sorunsuz denen firmalarda da olur en sorunlu denen firmalarda da. bu arada iki şanzımanda sağlığı ve güvenliği için araç park edilirken d modundan n moduna alınıp sonra el freni çekilip ayak frenden çekilip el frenine ağırlık verildikten sonra park moduna alınarak kullanıldı. dsg de hold tuşu hep kapalı kullanıldı.

Misafir-7053 02.06.2021 20:10

tecrübeli arkadaşlar yazabilir mi aracım edc vites 40 bin km oldu şu ana kadar tek bir sıkıntı yaşamadım geçişleri falan ii. Bu edc lerin uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmeliyiz ve şanzımanın bakım aralığı km nedir ne tür bakım yapılıyor edc lere. Teşekkürler

Misafir-5050 02.06.2021 15:25

*** yeni nesil tam otomatik şanzımanlardan bahsedilmemiş. Tork konvektörlü bu şanzımanlar, sorunsuzluk, konfor ve yakıt tasarrufu özelliklerine optimum derecede sahiptir. Aisin ve ZF en bilinen markalardır. Günümüzde PSA grubu (Peugeot, Citroen, Opel) araçlarda kullanılmaktadır.

Misafir-7566 02.06.2021 12:16

"Simple is better". "Basit daha iyidir"

Misafir-5798 01.06.2021 13:48

corollada kullanılan şanzıman kayış kasnak yapısı olan bir şanzıman tipi. genişleyip daralan bir kasnak ve onun içindeki kayışın çapı değişerek vitesleri oluşturuyor. motosikletlerde kullanılan yapıda son derece basit bir sistem.vites dişlisi denilen bir olay yok. dolayısı ile sonsuz vites sayısı olabilir 10- 100-1000 gibi. dsg ise dişli çarkların birbirini kavraması ile hareket eder.vites sayısı dişli sayısı kadardır. 5-6-7 gibi. ve de sınırlı sayıda olabilir. ikisinin de artısı ve eksisi var.cvt hızlanmada iyi değil.fakat sorunsuzdur. dsg ise hızlanmada oldukça iyidir daha seri çalışır, ataktır. ancak bozulmaya daha yatkındır.her yeni dsg de daha iyi deniyor.bunu da kullananlar tespit edebilirler...

Misafir-5572 31.05.2021 01:02

Toyota Corolla CVT kullandım geçen gün. Tam aradığım şanzımanmış. Araç sabit 2bn devirde hızlanıyor. Kesiklik yok, silkeleme yok. Dip gaz yapınca 6bin devire çıkıyor. Dip gazda yarım saniyelik bi gecikme var sadece.
Ekonomik, konforlu, sorunsuz, aile arabsı için CVT bence. Sonra tam otomatik enson Çift kavramalı yani DSG tipi olanlar.

Misafir-7802 18.05.2021 13:13

Yoğun, dur kalk trafikte kullanacaksanız yarı otomatik (EDC, DSG vb) çift kavramalı şanzımanlardan uzak durmanız iyidir. Tam otomatik tork konvertörlü ya da CVT şanzımanlar daha uygun olur bu tür trafik için. Sürekli dur kalk trafikte kullanılmayacaksa çift kavramalı şanzımanlar hem sürüş keyfi hem de yakıt tüketimi için ideal.

Misafir-5933 22.04.2021 11:59

Otomatik viteste sorunsuzluk arayan arkadaşlara tek tavsiyem Japon araçların ( Toyota, Honda, Mazda, Mitsubishi, Subaru) tam otomatiğini veya Cvt'sini alın. vw ve türevlerinin dsg'sinden aman uzak durun.

Misafir-2535 27.03.2021 09:14

Otomatikse gözü kapalı kesinlikle Japon ( Toyota, Honda, Mazda) alın, Peugeot bile araçlarında Toyota Aisin şanzuman kullanıyor.

Misafir-8591 26.03.2021 21:32

Herkese merhabalar yedi yıl 1998 model otomatik Toyota GLİ kullandım hiç sorun çıkarmadı.Satıp 2011 model otomatik corolla 1.6 aldım.Sorunsuz 10 yıldır kullanıyorum.Tavsiye ederim.Herkese sorunsuz kazasız sürüşler dilerim.

Misafir-4193 30.05.2020 09:00

8640, aynen katılıyorum vw'in dsg'si tam bir arıza rekortmeni. 12 yıldır almana tövbe edip Japon otomatiğe döndüm, bakımdan bakıma servise gidiyorum, vw varken zırt pırt soluğu serviste alıyordum, yok dsg'si indi, yok turbosu patladı, yok beyni yandı. şimdi kafam rahat. sorunsuzluk isteyen Japondan şaşmasın.

Misafir-8640 29.05.2020 23:21

Almanlar otomatik ten anlamıyorlar tamirciler wosvagen ve opel dolu japonlar 1 numaradır

Misafir-5722 08.05.2020 12:00

Arabalar da kullanılan otomatik, yarı otomatik ve robotize şanzımanların bu kadar hararetle tartışılması, konuya olan ilgimizden dolayı sanırım ama, KHK (kanun hükmünde kararname) değil tabiki. Elbette sürücüler de deneyimlerini veya kulaktan dolma bilgileri üst perdeden tartışacak ta olayı siyasi parti destekleme aşamasına getirmeye gerek yok. Sanki şirket sahibi gibi benimseme durumlarını anlayamıyorum. Bu kadar tartışma olunca, bilgi kirliliği de oluşuyor maalesef. Derler ki; "Herkesin arabası kendine Mercedes" Yani, sahibi olduğumuz araçlar kolay alınmıyor ve kıymetlimiz oluyor. Gelelim asıl konuya; Her üretici piyasa da güçlü olabilmek için kendi teknolojisini yaratmak ister. Eğer tutarsa piyasa da rekabet gücünü elde eder. İşte en son geliştirilen DSG ise (Gücü törpüleyen çok yakıt tüketen ve ancak lüks araçlar da kullanılan ve orta kesimin alamadığı tork konvertörlüler ve CVT şanzımanlılar o zaman da vardı) ihtiyaçtan doğan bir yarı otomatik. En önemli özelliği turbo benzinli motorun verdiği güç ile birlikte, çok seri ve kesintisiz sürüş sağlaması. Fiyatının ise geleneksel otomatiğe göre daha ulaşılabilir olmasıdır. Direksiyonda ki kulakçıklarla F1 sürüşe izin vermesi, vites topuzundan vites atması gibi özellikleri ile hem otomatik hem de manuel kullanıma izin veriyor ve bunlar önemlidir. CVT de yokmu elbette var ama aynı şey değil. Onda ki simüle edilmiş yani algı oluşturma üzerine yapılmış bir düzenleme ama aynı değil, çünkü sistem buna izin vermiyor. Her neyse, hepsininde birbirine karşı üstün özellikleri var ama, en son geliştirilen en üstünü olma durumunu tabiki de koruyacak. Arada ki farkı anlamanın tek yolu deneyimlemekten geçer. Birde otomatik şanzımanların arızalarından bahsediliyor, hiç bir sistem kusursuz değildir. Kullanım alışkanlıkları ve bilgisizlikten kaynaklanan hatalar bazı sistemler de daha fazla soruna yol açabiliyor. Burada önemli olan benim ve senin memnuniyetin, işini görüyor mu ona bakacaksın. Memnun değilsen satarsın bir daha da almazsın.

Misafir-7878 07.05.2020 15:57

Otomatik viteste sorunsuzluk arayan arkadaşlara tek tavsiyem Japon araçların ( Toyota, Honda, Mazda, Mitsubishi, Subaru) tam otomatiğini veya Cvt'sini alın. vw'in DSG'sinden aman uzak durun.

Misafir-2721 15.04.2019 02:50

OTOMATİK VİTESLİ ARACI PARK EDERKEN MUTLAKA ŞU ŞEKİLDE PARK EDİN ,AKSİ TAKTİRDE ARACIN ŞANZUMAN VE MOTORUNDA AŞINMALAR,VE DAHA CİDDİ HASARLAR OLABİLİR.


Otomatik vitesli aracı park ederken;
1-N ye alın,
2-El frenini çekin,
3-ayağınızı frenden çekip,geri basın.(1 saniyelik iş)
4-N'den,P'ye alıp işi bitirin...

Misafir-1697 03.04.2019 00:11

Arkadaşlar bildiğim karaıyla toyota nın mds leri ve honda cvt ler japon ''aisin üretimi''.Nissan lar ise japon ''jatco''üretimi.Jatco ve getrag cvt lerle ilgili hoş olmayan çok yorum okudum

Misafir-8328 02.04.2019 01:34

Herkes birşeyler yazmış birçoğunu okurken biz başka bi araç mı kullandık acaba diyemeden edemedim vallahi bu zaman a kadar 3 tane cvt otamatik aracım oldu ve almak isterken çok detaylı araştırma yaptım önceliğim arıza konfor ve yakıt ekonomisi
Sorunsuz şanzıman yoktur ilk başta bunu bilmek lazım heleki 2.el tam bir muamma sizden önceki dengesiz bir arac sahibi bayır aşşağı otamatik aracı boşa almışşa hangi şanzıman olursa olsun kucagınıza eninde sonunda alırsınız. En sağlam şanzıman ve yüksek tork a dayanan şanzıman Bmw ve mercedes tir Cvt şanzımana gelicek olursak yeni nesil tüm subaru . Benzinli ve hybrid tüm toyatalarda yeni kasa tüm civic 2006 2008 city ve birçok jazz larda mitsubishi outlander 1.8 lancer atrage specestar renault 2012 ve sonrası tüm 1.6 benzinli modellerinde nissan micra juke lerde audi bazı modellerinde suziki yeni tüm araclarında kullanılmaktadır ve yakıt ve konfor olarak muazzamdır. Gelişmekte olan cvt eskiden yüksek tork a dayanamadığı dizel ve sarsıntılı motorlarda risk yükseldiği için malesef bocaladı ama yeni sistem cvtlerde artık yüksek torklara dayanıyor mitsubishi eclipscross 1.5 turbo 160 hp 250nm torka sahip subaru levorg 1.6 turbo 170 hp 250nm torklara sahip lütfen araştırın eclipsecros yeni levorg 4 yıldır yollarda arıza yapan kaç kişi var yada yolda kalan ? Cvt yi üreten tek bir firma yok ama en iyisi jatcodur tüm japonlarda jatconun cvt şanzımanı nı kullanıyor yeri gelmişken ford un cvt şanzımanını jatco üretmemiştir bunuda bilin

Misafir-1530 22.02.2019 21:57

Otomobili hangi şehirde ve yerde kullandığınıza göre değişir. Bence istanbul gibi yokuşlu ve dur kalk trafiğinde uzun zaman geçiriyorsanız en mantıklı sorunsuz olacak otomatik vites, tam otomatik tork konvektörlü vites ve cvt otomatik vitestir. Eğer açık düzgün trafiğin olduğu bir yerde yaşıyorsanız çift kavrama mantıklı olabilir. Ben gm 6t 45 tam otomatik şanzuman kullanıyorum, general motorun, memnunum.

Misafir-6609 22.02.2019 20:27

Arkadaşlar ben 2011 tam otamatik 4 ileri focus kullanıyorum,16-17 bin km'dir kullanıyorum,geri kaydırma,bayılma lgpg'li olduğu halde olmadı,vites geçişleri nasıl oluyoru anlamadım bile ddüz vites gibi sürekli gidiyor,o yılların focus tam otamatiği sorunsuz,daha sonrakileri bilmiyorum.86 binde şu ana kadar hiç vites bakımı yapıldımı bilmiyorum muhtemelen yapılmamıştır,sanayide usta 100 binde bakılıyor diyor,100 bine kadar hiç bakım,yağ değişimi istemiyormu?bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirlermi?

tokay ceritoğlu 23.02.2019 16:55

aracın bakım kitabında belirtilen km veya yıl da değişmesi gerekir,ortalama olarak 4-5 yılda 1,60-80.000 km de değiştirmekte fayda olur,servis kayıtlarına bakın eğer belli bir bilgi yoksa ilk ağır bakımda örneğin 90.000 km bakımda değiştirin,şanzuman filtresi varsa onu da değiştirin,flushing yöntemi ile 2 defa da (ilk değişimden 300-500 km sonra 2 .değişim) yapılırsa çok daha uzun ömürlü olur,orijinal viskozite otomatik şanzuman yağı alın ve değişimde başında bulunun.sizin usta yine bilgili imiş,bazı ustalar şanzuman yağı değişmez diye fikir sahibiler.

Misafir-753 22.02.2019 10:47

Boş passtla, dolu civic neden kıyaslanmasın? Her ikiside normal bir halk arabası değil mi? Dolu C sınıfı tercih etmek neden garip olsun? Keza 10 yaşında A4 ile sıfır megane neden kıyaslanamasın? DSG size göre iyi; bana göre kötü. Çünkü ben kullandığı aracın sorunsuz olmasını istiyorum. Bunu da CVT mükemmel şekilde sağlıyor, yani arıza yapmıyor. Bence yolda kalan DSG (arıza istatistikleri böyle diyor).

Misafir-7172 22.02.2019 10:00

Şuna bir nokta koyalım dünya araç satış liderliği nissan-renault ortaklığında (bu senede bünyesine mitsubishi yi kattılar) en çok satış yapan ikinci firma wv fakat bünyesinde 9 otomobil markasıyla bu satışlara ulaştı 3. firma ise Toyota , dünya satış rakamlarında model bazında 1.liği elinde bulunduran marka ise Ford F modelidir 2. corolla 3.golf dür araştıralım sadece avrupa piyasası üzerinden yorum yapmayalım iyi yada kötü 3 sene kullandım 5 sene kullandım bunlar boş işler takım tutar gibi siyaset takım tutar gibi araba markası yani ***

Misafir-7525 22.02.2019 09:36

en iyisi japonlar ( cvt ve tam otomatik) en kötüsü dsg ve power shift. tecrübeyle sabit.

Misafir-9673 21.02.2019 21:56

Bu platform da ne karşılaştırmalar gördük okuduk. Örneğin, Passat la Civic - Megane ile A4 gibi. O nedenle DSG ( çift kavrama ) ile GETRAG ( tork konvertörlü ) otomatiği bir görmek te pek şaşırtıcı olmadı sayın 3253. Otomobilden iyi kötü anlayan bir kişi, alt /orta/üst segment diye ayrıldığını bilir. VW orta segment olup, kullandığı otomatikte yaptığı başarılı geliştirmeler sayesinde, ucuzlatıp sürücülerin alabileceği bir fiyatla satmaya başladı. Dolayısı ile BMW yani üst segment, yani tork konvertörlü olup su gibi benzin harcayan bir araçta kullanılan çok daha pahalı bir sistemi kullanması zaten olanaksız. Üstelik DSG o kadar başarılı oldu ki, Ford / Hyundai ve diğer araba üreticileri de bu sistemi taklit etmeye başladı. Sistemin en büyük başarısı, milisaniyeler içerisinde vites değiştirmesi, kesintisiz ve kayıpsız ivmelenme sonucunda, daha az yakıt tüketerek yol alıyor. Ben de 5 yıldır kullanıyorum ve bir sorun yaşamadım ve bundan sonra da başka otomatiğe binmem diyorum. Bazı yorumcuların yazdığı gibi kötü bir yarı otomatik olsa son 3 yılda Dünya satış liderliğini alamazdı. CVT otomatiği de kullandım gayet iyi biliyorum. Gaza yükleniyorsun araba bir süre sanki boşta gibi gidiyor, yani sistem canlı değil, sanki bir yapaylık var ve aynı zaman da daha fazla yakıt tüketiyor. Yani hiç hoşlanmadım , elbette memnun olanlar vardır, bilemem ama DSG ile kıyaslamaya gerek yok, yolda kalır.

Misafir-8403 21.02.2019 17:58

ZF den sonra Aisin Eat6 ve Eat8 ler efsane olma yolunda. CVT şanzımanlar küçük tip binek otomobiller için ekonomik ve konforlu. Çift kavramalar yarış otomobilleri haricinde gereksiz. Tek kavramalar performans aramayanlar için ekonomik bir çözüm.

Misafir-7318 21.02.2019 16:48

*** 1. en iyi otomatik vites tipi BMW lerdeki zedeftir.
2. en iyisi ise Toyota ve Hondalarda ki CVT otomatik viteslerdir. Bu vites tipleriyel oyuncak gibi oynamanız mümkün.
Diğer vites tipleri de iyidir ancak kullanmasını bileceksiniz. Yanlış kullandığınızda ilerde ocağınıza incir ağacı diker. Özellikle DSG şanzımanlar.
Ayrıca CVT şanzımanlar çok yakıyor diyenler gerçekten bir şey bildiklerinden mi yazıyorlar anlayamıyorum. CVT ler özellikle yakıt ekonomisi ve konfor sağlamaktadır. Doğru bilgiye artık çok daha kolay ulaşabiliriyoruz. Benim dediğime de inanmayın lütfen araştırın.

Misafir-3253 21.02.2019 14:24

3693
Sizin mantığa göre dsg kötü ki bmw zf kullanıyor. Türk halkının hafızasında 1.33 ve 1.6 atmosferik motorlarda kullanılan cvt ler var.Bu yüzden Atmosferik motorun hantalllığını göz ardı ederek bütün suçu cvt ye yıkmak komik oluyor.
Turbo motorlu araçlarda ki cvt perfomansına bakın oldukça tatminkar ve dsg de gibi sıkıntıları yok. Hele şangırdama dsg ye özgü bir özelliktir.
Demek ki dsg kesmedi ki japonnar cvt yi geliştirmeye devam ediyorlar.

Misafir-8542 21.02.2019 14:22

Misafir 3693 *** Almanlar cvt den dolayımı müşteri memnuniyeti sağlıyamadı yoksa uyum sorunundan mı? kaldıki kendi teknolojilerini üretmek zorunda oldukları için dsg ye geçildi ama sonuç ortada yani geliştirmekle olmuyor ötesine gitmek gerekiyor örnek fordun ecoboost motor 6 yıldır ödül alıyor demekki başarabilmişler ama Powershit şanzıman konusunda tökezlediler audi aynı altyapıda olmasına ragmen dsg ile anılmamak için stronic ile yollarda bence Almanlar dediğin yani wv biraz Fransızları örnek almalı yoksa teknoloji konusunda Japonlar Amerikalılar ve Koreliler uçup gittiler son olarak geliştirdiler değil geliştiremediler :)

Misafir-3693 21.02.2019 12:30

CVT iyi olsa herhalde DSG ye gerek kalmazdı. Almanlar da CVT kullanırdı ( bir ara AUDI kullandı ama müşteri memnuniyeti sağlayamadığı için vazgeçti ) Japonların kullandığı, ani hızlanmalara gelmeyen, çok yakıt tüketen, şangur şungur zincir sesi gelen ve bas
bas paraları Leyla ya misali yerinden kalkamayan bir otomatik. Demek ki bir ihtiyaç varmış ki o nedenle DSG yi geliştirdiler.

Misafir-7881 20.02.2019 17:53

En Sorunsuz Şanzıman Tipi;
1. BMW lerdeki Zedef,
2. Toyota ve Hondalardaki CVT otomatik şanzımanlardır.
Gerisi hikaye.

Misafir-8462 20.02.2019 17:01

Bu konuda Japonlar çok iyiler, tabi Türkiyede Alman hayranı çok oldugu için reklam bitmiyor bende uzun süre Amerikan ford powershift kullandım hiç sıkıntı yaşamadım ve hala o araçta aldığım tadı ararım ama bu ben 4 sene kullandım hiç sıkıntı yaşamadım sizede tavsiye ederim olayı değil çünkü araştırmalar ortada otomatikde dünyada en sorunlu DSG sonrada powershift geliyor o yüzden bende olmadı onda olmadı sende oldu olayını geçin CVT en iyisi son nokta

Misafir-8762 20.02.2019 13:34

iis ozeti dsgde sorun cikmamasi sans, cvtde ise sorun cikmasi sans. karar sizin. tamircilerde ve servislerde surunen dsg arizali araclarin ne kadar bol oldugunun, sirf bu yuzden ikinci el piyasasinda satilikta olan araclarin yuksek sayida oldugunun herkes farkinda. dsg mi geciniz, lutfen.

Misafir-6849 20.02.2019 10:07

Otomatik vitesli arabalar biraz şans işi, daha önce fort aldım durunca stop ediyordu 6 ay bindim sattım, şimdi ikinci el vw bir arabam var iki yıl oldu alalı maşallah diyeyim daha bir sıkıntı görmedim, keza kardeşimde eski tip şanzımana sahip bir skoda var 4 vitesli oda saat gibi çalışıyor.

Misafir-3384 20.02.2019 02:35

6094. Kesinlikle katılıyorum dsg çok konforlu ve sorunsuz.

Misafir-6567 19.02.2019 22:16

Uzun araştırmalardan ve bekleyişten sonra mazda tork konvertörlu tam otomatik sanziman aldim. Allahtan sanzimandan tarafa hiçbir sıkıntı yok. Sıkıntı aklima bile gelmez. Sadece 2 litre fazla yakiyor. Sorun deyil. Sanzimandan tarafa servis tamir uğraşacağına para verecegine 2 gafta arabasiz kalacagina kagan rahat bin. Yada 1.6 dci manuel al bin

Misafir-3686 11.01.2019 17:38

Misafir-6094 , bende 1 sene seat leon dsg kullandım. 2 kere arıza verdi, tityereke kalıyordu.
1 sene dayandım, arabayı sattım rahatladım. bi daha dsg mi asla. Diger otomatikleri bilmiyorum.

Misafir-6094 10.01.2019 18:00

DSG ler de şanzıman ısındı nedir arkadaşlar. Ben yıllardır kullanıyorum, üstelik kuru tip ve bir kez olsun böyle bir sorunla karşılaşmadım. Çok başarılı ve bir o kadar da memnun edici. Burada bazı yorumcuların kasıtlı olarak karalamaları hariç, çevrem de DSG alıpta sorun yaşayan ne gördüm ne de duydum. Diğer otomatikleri de kullandım ve denedim. DSG nin yanında tırıvırı sadece.

Misafir-4935 10.01.2019 10:07

otomatik vites araba alacaklara tek tavsiyem tam otomatik veya cvt japon arabaları alsınlar. dünyanın en sağlam ve sorunsuz şanzumanlarını japonlar yapıyor. dsg, power shift, dct'den uzak durun.

Misafir-8113 09.01.2019 16:07

Opel astra 2017 model at6 kullanıyorum. Gayet konforlu bir şanzıman. Tam otomatik 1 litre fazla yakıyor, ama bu sorun çıkarmadığı için sıkıntı olmuyor. Şanzıman ısınması nedir yahu, yolda onla mı uğraşıcaz. Tam otomatik alın, keyfini yaşayın bırakın dsg miş, dct miş, yok efendim powersift miş, Hepsi hikaye. Zf8 eat6 ve at6 şanzımanın babası bunlar.

Misafir-2760 31.12.2018 12:39

en iyi ve sorunsuz otomatik vitesi kesinlikle japonlar yapıyor. iki defa vw dsg aldım, ikisi de şanzuman indirdi. yaklaşık 5 yıldır tam otomatik corolla kullanıyorum maaşallah sorun yok. otomatik alacaklara japon özellikle toyota ve honda öneririm.

Misafir-2527 10.12.2018 15:09

otomatikleştirilmiş manuel sanzımanlar yani robotize dedikleri korkunç konforsuz bir şanzıman. onu alacağınıza manuel alın. marka adı vermiycem ama 2 farklı markanın 4x4 araçlarını güya çift kavramalı şanzımanla kullandım, sürekli şanzıman ısındı hatası ile yolda kaldım. 2-3 dakika patenaja düşerseniz motoru durdurup en az 10dk soğumasını bekliyorsunuz. tam otomatik zf yi bmw de 4 çeker arabada kullandım ve sorun yaşamadım. cvt hakkında bilgim ve tecrübem yok.

Misafir-6835 10.12.2018 11:55

Uzun ömürlülük açısından ve sorun çıkarmaması açısından ,daha fazla yaksa dahi tam otomatik vitesi tercih ederim.

Misafir-7131 10.12.2018 10:05

otomatikse japon japonsa otomatik. diğerleri ocağınıza incir ağacı diker benden söylemesi tecrübe konuşuyor.

Misafir-7260 10.12.2018 02:16

Misafir 8349 Vw bu sistemi porsche den aldı demişsiniz , bu yanlış bir bilgi.Zira pek bilinmez ama vw nin kurucusu bizzat Ferdinand Porsche'dir

Misafir-8349 09.12.2018 22:40

Dsg ve tum cift kavramali sanzumanlar aslinda manuel dir tek bir sanzumanin icine iki sanzuman sikistirilmis hali hazirda bekleyen alt ve ust vitesler var vites cesitleri kusursuz ama her guzelin bir bozari var cif kavrama cift baski balata demek cift kavrama iki kat ısı demek ayrica dsg yi vw bulmadi porse icat etti 2 donem yaris arabalarinda kullandi ve atti vw porseyi aldiktan sonra bunu farkettiler ve biraz torpuleyip 6 ileriyi 7 yaptilar kuru mekanizmayi yagli yaptilar arkadaslar gidin iyi bir ustaya sorun dsg mi tam otamatikmi die dsg olmasa dukkanda is yok der
Tam otamatikte baski balata yok yag degisimi yok eski duzen kalmadi yeni cikan tam otamitiklere bakin vites gecisi haberiniz olmuyor yakit tasarrufu son derece azaldi guc kaybi yuzde 8.4 dustu dsg guc kaybi yokmu cift baski balata baski balata olan sistemde kayip vardir ayni firendeki gibi surter tam kavrayana kadar o arada guc bosa gider

Misafir-2504 17.10.2018 09:10

japon araçların otomatikleri diğerlerine göre daha sağlam ve dayanıklıdır. honda, toyota, mazda gibi (aisin, cvt ve tork konvetörlü olanları) en riskli ve masraflı arızaları vw dsg çıkarıyor. ayrıca ford power shift ve renault edc'de riskli şanzumanlar.

Misafir-7433 16.10.2018 23:41

Şanzıman bir aracın motor gücünün yere aktarımında görev alan bir eleman olup genel hatlarıyla 4 gruna ayrılmaktadır.Bunların avantaj ve dezavantajları araştırdığım hususlar ve edindiğim bilgilere göre şöyle izah etsek sanırım hata etmiş olmayız;
Cvt ler Leonardo Da Vinci '^nin temel mantığını tasarladığı kasnak-kayış sistemi ile çalışır.Gaz tepkisi ile kasnaklar ve kayış hareket ediyor,kasnak büyüyor-küçülüyor.Kayış ise bir sağa bir sola hareket ediyor ve bu kasnak-kayış kombinasyonu gücü tekere aktarıyor.Maliyeti düşük olduğundan aracı satın alacağınız evrede çok fazla fiyat artışına mahal vermiyor.Sabit dişli oranı hiç bulunmadığından vites değişimide yok(bazı versiyonları simülasyon olarak manueli taklit ediyor ancak bu değişim sahte)Bu yüzden sarsıntısız çalışıyor.Ancak bu durum manul ve spor araç kullanmaya alışmış kişilerde sürüş keyfini altüst edebiliyor.Ayrıca cvt bir miktar güç kaybını da beraberinde getirebiliyor.Sistemde yük kasnak ve kayışa bindiğinden ötürü eğer aracın ağırlığı,torku ve motorla uyumu iyi hesaplanmamışsa veya dayanıklı üretilmemişse çift kavramayı aratmayacak problemler çıkarabiliyor.Bilhassa eski ford tdci lardaki getrag üretimi cvt ler ve nissan cvt ler,x tronic lerin karnesi pek iyi değil..Ancak her nedense bildiğim kadarı ile honda cvt lerde , toyota multidrive lerde , Subaru lineartronic lerde , audi multitroniclerde problem çıkarma durumu nispeten daha nadir.
Robotize tek kavramalı şanzımanlarda debriyaj bulunduğu ve sistem robotize bir yardımcı ile kontrol edildiği için kaydırma yapabilir , ayrıca tek kavrama bulunduğundan geçişleri sarsıntılıdır.Ancak buna rağmen arıza çıkardığında genellikle yüklü masraf çıkartmaz.
Robotize çift kavramalı şanzımanlarda da debriyuaj bulunur ancak 2 adet kavrama bulunduğundan siz 3.viteste ilerliyorken diğer kavrama üzerinde 2 ve 4.vitesler hazır tutulur.Araç hızla yüksek devirde ilerlediğinde diğer kavrama devreye girer ve 4.vites seçilidir.Yok araç yavaşlıyor ya hut yokuş çıkıyor ve motor devir çevirmeye ihtiyaç duyuyor ise bu sefer yine diğer kavrama üzerindeki ve yine hazır tutulan 2.vites devreye alınır ve araç 2. viteste ilerlemeye devam eder.Her zaman uygun devirde uygun vitesi , kavramalardan birinin hazırda tutmak mantığıyla imal edildiğinden rahatlıkla seçebilir.İlaveten kavramalardan birinin hazırda tutulması sebebiyle karar verme ve devreye alma süresi kısa olduğundan tek kavramalılara göre sarsıntısız sürüş hissi sunar , hızlı vites değişimi yaşanır ve performanslı kullanımda gücü tekere lineer şekilde aktarır.Aynı zamanda uygun viteste seyrettiği ve vitesi hızlı değiştirebildiği için yakıt tüketimini artırmaz.Yağlı ve kuru sistem olarak 2 tipte imal edilir.Eskiden kuru sistem dsg ler ki dsg bu şanzıman tipinin mucididir , bildiğim kadarı ile tork aktarımındaki ısınmadan dolayı problem çıkarıyordu.Bu problemin çözüldüğüne dair açıklamalar var ancak bilemiyorum.Benim kullandığım 1.4 tsi dsg golf 7 de hiçbir sorun çıkarmamıştı.Dsg dışında bir miktar şikayet galiba edc(renault kullanıyor) hakkında vardı.Diğer çift kavramalı şanzıman tiplerinden tct , dct , poweshift , gr6 gibi şanzımanlarda pek sorun okumadım.Yine ıslak sistem(yağlı) çift kavramalılar ile ilgili de çok şikayet okumadım.Gün geçtikçe piyasasını artıran ve daha çok tercih edilen şanzıman tiplerinden biri.
Tam otomatik(manumatik) şanzımanlarda ise gezegen dişli takımı var.Güç aktarımı da bir tork konvertörü ile sağlanıyor.Yine atf yağ kullanılıyor.Mühendisliğinden ötürü geriye kaydırma durumu pek nadir yaşanırken ( araç d konumunda iken kendi otomaikman rolanti gazı gibi gaz veriyor) üretim maliyeti biraz yüksek olduğundan aracı satın aldığınız esnada ücretini biraz yükseltebilir.Tam otomatik şanzımanlarda araç tamamen otomatik vites tayini üzerine kurgulandığından çıkardığı mekatronik arızalar daha nadirdir.Dezavantaj olarak ise araç fiyatının yükselmesinin yanısıra mühendislik yapısı gereği güzü tekerleğe iletirken bir miktar güç kaybı ve yakıt tüketimini artırması gösterilebilir.Çift kavramalı şanzımanlar gibi gün geçtikçe kullanım alanını artırmaktadır.Aisin in ürettiği eat 6 , zf nin ürettiği 8 ileri , mercedesteki 9 g tronic , honda a/t (zf üretimi olsa gerek) , hyundai h-matic , mazda a/t tam otomatik şanzıman türlerinden bazıları.

Misafir-6255 15.10.2018 17:45

Son zamanların en iyisi hem tam otomatiğin verdiği güvenilirlik hemde yakıt tasarrufu sağlaması ile Aisin marka şanzımandır peugeot kullanıyor son dönemdeki en iyisi bence o şanzıman.Zf şanzımanda çok kaliteli bu ikisi varsa araçta güvenerek alınıp binebilirsiniz.

Misafir-5000 15.10.2018 15:17

Bazı konular vardır ki, fikir belirtmek için biraz uzmanlık ister. İşte, biraz uzmanlık isteyen konulardan birisi, otomotiv sektörü. Günümüzde kullanılan otomatik, yarı otomatik şanzıman bilgileri zaten editör tarafından verilmiş. Üzerine fazla bir ley söylemeye gerek yok. Önemli olan burada alıcı kararını verebilmek için esas olan bilgiler. Kısaca; ZF otomatikler evet kalitelidir ama, pahalı sistemler olduğu için lüks segment denilen araçlar da kullanılır, Almanlar tarafından icad edilmiş olup, gücünüz yetebiliyorsa alınız. Yarı otomatik olan çift kavramalar gene Alman VW tarafından icadedilip, oldukça başarılı ve piyasa da diğer firmaların da kullanmaya başladığı bir otomatiktir. Siz bakmayın arıza çıkarır, narin filan laflarına, satış adetlerine bakın, asıl başarı orada yatar. ZF den daha ucuz olduğu için, artık her kesimin alabileceği fiyatlardadır gözünüz kapalı alabilirsiniz. CVT otomatik daha ziyade Japonların kullandığı ama, Avrupa nın terk ettiği bir otomatiktir. Basit mobilet tekniği olup, gaz verdikçe hızlanan, bu nedenle tepkisiz ve cansız bir yapısı vardır. Motor gürültüsü ve fazla yakıt sarfiyatı nedeni ile pek tercih edilmez. Size kalmış, alına bilir. Bir de robotize yarı otomatikler vardır ki tam bir baş belası işte bu otomatiği almayın. Vites atarken kafanız ön cama çarpa bilir.

Misafir-4356 15.10.2018 15:12

Robotize tek kavrama , robotize çift kavrama , cvt ve tam otomatik(manuel kullanım imkanı varsa manumatic) olarak adlandırılıyor.
Araştırdığım ve bildiğim kadarı ile avantaj ve dezavantajlarını yazacağım.
1)Robotize tek kavramalı şanzımanlarda debriyaj bulunduğu ve sistem robotize bir yardımcı ile kontrol edildiği için kaydırma yapabilir , ayrıca tek kavrama bulunduğundan geçişleri sarsıntılıdır.Ancak buna rağmen arıza çıkardığında genellikle yüklü masraf çıkartmaz.
2)Robotize çift kavramalı şanzımanlarda da debriyuaj bulunur ancak 2 adet kavrama bulunduğundan siz 3.viteste ilerliyorken diğer kavrama üzerinde 2 ve 4.vitesler hazır tutulur.Araç hızla yüksek devirde ilerlediğinde diğer kavrama devreye girer ve 4.vites seçilidir.Yok araç yavaşlıyor ya hut yokuş çıkıyor ve motor devir çevirmeye ihtiyaç duyuyor ise bu sefer yine diğer kavrama üzerindeki ve yine hazır tutulan 2.vites devreye alınır ve araç 2. viteste ilerlemeye devam eder.Her zaman uygun devirde uygun vitesi , kavramalardan birinin hazırda tutmak mantığıyla imal edildiğinden rahatlıkla seçebilir.İlaveten kavramalardan birinin hazırda tutulması sebebiyle karar verme ve devreye alma süresi kısa olduğundan tek kavramalılara göre sarsıntısız sürüş hissi sunar , hızlı vites değişimi yaşanır ve performanslı kullanımda gücü tekere lineer şekilde aktarır.Aynı zamanda uygun viteste seyrettiği ve vitesi hızlı değiştirebildiği için yakıt tüketimini artırmaz.Yağlı ve kuru sistem olarak 2 tipte imal edilir.Eskiden kuru sistem dsg ler ki dsg bu şanzıman tipinin mucididir , bildiğim kadarı ile tork aktarımındaki ısınmadan dolayı problem çıkarıyordu.Bu problemin çözüldüğüne dair açıklamalar var ancak bilemiyorum.Benim kullandığım 1.4 tsi dsg golf 7 de hiçbir sorun çıkarmamıştı.Dsg dışında bir miktar şikayet galiba edc(renault kullanıyor) hakkında vardı.Diğer çift kavramalı şanzıman tiplerinden tct , dct , poweshift , gr6 gibi şanzımanlarda pek sorun okumadım.Yine ıslak sistem(yağlı) çift kavramalılar ile ilgili de çok şikayet okumadım.Gün geçtikçe piyasasını artıran ve daha çok tercih edilen şanzıman tiplerinden biri.
3)Cvt ler Leonardo Da Vinci '^nin temel mantığını tasarladığı kasnak-kayış sistemi ile çalışır.Gaz tepkisi ile kasnaklar ve kayış hareket ediyor,kasnak büyüyor-küçülüyor.Kayış ise bir sağa bir sola hareket ediyor ve bu kasnak-kayış kombinasyonu gücü tekere aktarıyor.Maliyeti düşük olduğundan aracı satın alacağınız evrede çok fazla fiyat artışına mahal vermiyor.Sabit dişli oranı hiç bulunmadığından vites değişimide yok(bazı versiyonları simülasyon olarak manueli taklit ediyor ancak bu değişim sahte)Bu yüzden sarsıntısız çalışıyor.Ancak bu durum manul ve spor araç kullanmaya alışmış kişilerde sürüş keyfini altüst edebiliyor.Ayrıca cvt bir miktar güç kaybını da beraberinde getirebiliyor.Sistemde yük kasnak ve kayışa bindiğinden ötürü eğer aracın ağırlığı,torku ve motorla uyumu iyi hesaplanmamışsa veya dayanıklı üretilmemişse çift kavramayı aratmayacak problemler çıkarabiliyor.Bilhassa eski ford tdci lardaki getrag üretimi cvt ler ve nissan cvt ler,x tronic lerin karnesi pek iyi değil..Ancak her nedense bildiğim kadarı ile honda cvt lerde , toyota multidrive lerde , Subaru lineartronic lerde , audi multitroniclerde problem çıkarma durumu nispeten daha nadir.
4)Tam otomatik(manumatik) şanzımanlarda ise gezegen dişli takımı var.Güç aktarımı da bir tork konvertörü ile sağlanıyor.Yine atf yağ kullanılıyor.Mühendisliğinden ötürü geriye kaydırma durumu pek nadir yaşanırken ( araç d konumunda iken kendi otomaikman rolanti gazı gibi gaz veriyor) üretim maliyeti biraz yüksek olduğundan aracı satın aldığınız esnada ücretini biraz yükseltebilir.Tam otomatik şanzımanlarda araç tamamen otomatik vites tayini üzerine kurgulandığından çıkardığı mekatronik arızalar daha nadirdir.Dezavantaj olarak ise araç fiyatının yükselmesinin yanısıra mühendislik yapısı gereği güzü tekerleğe iletirken bir miktar güç kaybı ve yakıt tüketimini artırması gösterilebilir.Çift kavramalı şanzımanlar gibi gün geçtikçe kullanım alanını artırmaktadır.Aisin in ürettiği eat 6 , zf nin ürettiği 8 ileri , mercedesteki 9 g tronic , honda a/t (zf üretimi olsa gerek) , hyundai h-matic , mazda a/t tam otomatik şanzıman türlerinden bazıları.

Misafir-5923 15.10.2018 11:12

japonların tam otomatik ( tork konvetörlü) ve cvt şanzumanları en sağlam ve sorunsuz otomatik şanzumanlardandır. mercedes'in otomatik şanzumanları da iyi sayılır. uzak durulması gereken otomatik şanzumanlar ise vw'in dsg ve ford'un power shift şanzumanıdır.

Misafir-3719 19.06.2018 21:05

Herkesin yoruma saygı duyuyorum lakin bende Manuel vitesten sasmazdim araç arar iken peuguat 406 ile karşılaştım 2001 model en ful un bi altı oluyor yaklaşık 1 senedir biniyorum 4 ileri yarı otomatik vites 2.0 motor 138 hp arkadaşlar bütün samimiyetimle söylüyorum bu kadar muhteşem bu araç olamaz otomatik şanzımanı gerçekten mükemmel ötesi 30 bine alacağınız en klas yakışıklı ve güven veren araç bence bu olmalı

Misafir-7987 08.01.2018 11:28

şanzımanın babası alman zf,mercedes 7-9-tronik ve japon aisin firmasının ürettiği tork konvertörlü şanzımanlardır.sağlam ve sorunsuzdur.birde cvt şanzımanlı arabalar çığırıyor diyenler acaba çift kavrama ve tork konvertörlü şanzımana sahip arabalar dip gaz yapınca motor ne tepki veriyor,1500-2000 devirdemi hızlanıyor çok merak ediyorum

Misafir-3514 23.11.2017 20:14

En sorunsuz otomatik vites derseniz Toyota ve Honda'nın CVT şanzumanları derim. Ama bunlar yakıt ekonomisi ve performans konusunda ihmal edilebilir bir derecede geride kalıyorlar.

DSG şanzuman çok rahat, konforlu, ekonomik ama bir o kadar da hassas bir şanzuman. Sert kullanmaya gelmiyor. Biraz haşin kullanılırsa 3-4 yıl içerisinde sorun çıkarmaya müsait bir yapısı var.

Bana göre hem rahatlık, konfor hem de ekonomi sunabilen en iyi şanzuman Japon EAT şanzumanları. Peugeot bu şanzuman firmasıyla anlaştığından beri araç resmen yakıtı koklamaya başladı. Gaza yüklenince de hızlı tepki verip motoru sürüş moduna göre hemen ideal devir bandına çekmeyi başarıyor.

Yani bu soru ekonomi, sorunsuzluk, konfor, hızlı vites geçişleri bakımından birçok parametre içermekte. Ama bütün kriterleri ele aldığımda sanırım sorunun cevabı EAT şanzumanlar.

Misafir-5447 23.11.2017 15:24

bende mazda 3 hb power tam otomatik benzinli var 85.000 km oldu yıllık bakımı dışında bir masraf yapmadım arkadaşta peugeot 308 eat 6 tam otomatik var o ise 25.000 de bir öndeki far patladı onda da masraf yok ayrıca performansları ve yakıt tüketimleri de düşük eski 4 ileri tam otomatikler gibi değil benim mazdam 5.5 lt yakıyor şehir içinde sanki dizel araba gibi demek ki dizel mazda alsaydın 4 lt yakacaktı en iyisi 6 ileri tam otomatiktir.

Misafir-4682 07.11.2017 12:06

Sayın 2118
Yaris gibi bir araç otomatik araç ile başka bir aracı çekmek zaten baştan yanlış bir uygulama. Burada cvt nin sıyırması bence anormal bir durum değil .Neyse ki dişli halkası parçalamamış

Misafir-687 07.11.2017 08:44

3 yıl 2002 model 1.4 206 otomatik vites kullandım, çokta memnun kaldım. Hiç arabadan anlamayan biri olarak anlayan bir abimizle aldık aracı. Otomatik vites zor satılır sorun çıkarır bir sürü laf duydum. 16.500 aldığım aracı, bir haftada 22 bin e sattım 3 yıl sonunda. Motor ve şanzıman gelince, motor yağı 10 binde değişiyorsa, sanzıman yağı da kitabına göre değiştirilir, bir çok kullanıcı buna önem vermiyor.. Araca bakacak hor kullanmayacak ara gaz çekmeyeceksiniz bu kadar basit..

Misafir-2118 01.08.2017 21:45

3728-Motor bakımları aksatılmamışsa hararet yaptırılmamışsa 140.000 km lere kadar bütün markalarda %97 veya %100 arası çıkar zaten bu kilometrelerden sonra gömlek ovalleşmeye üzerindeki honlama çizgileri silinmeye başlar yağ filmi tutunamaz motorda kademeli gerileme başlar. Anlatılmak istenen bu değil. Ayrıca 6 yıl garanti bu ülkede hikaye, zorunlu servis bağımlılığı yaratma çabaları benim daha önce kullanıp sattığım civicde kendi kendine soyulan vites körüğünü ve vitesin altındaki siyahlaşan kromajlı parçayı bile değiştirmediler , o yıllarda 3 aylık araçda kronik ses yapan arka amortisörleri kesinlikle değiştirmediler, sadece fabrika hataları ve kullanılan malzemeden kaynaklı bozulma ve deformasyonları karşılayacaklarını söylediler.Durumun zaten aynen bu olduğunu söylememe rağmen sonuç alamadım. Arkaya 2 iki kişi oturdumu kasisde amortisörler kaportadan çıkacak sanıyordum hele otomatik şanzıman garantiye sokulacak hiç sanmıyorum direk kullanıcı hatası diyerek sıyrılırlar,bunlar garanti kapsamında değilse neler garanti kapsamındadır ?

Cvt meselesine gelince, Akü problemi yaşayan bir arkadaşımızı yardım amaçlı yeni bir cvt şanzımanlı bir araç ile çekerek daha güvenli bir noktaya almak istedik, otomatik bir araç ile bu kesinlikle yapılmaz ama yol düz ve mesafe kısa idi. Araç motor devri yükselmesine rağmen ilerleyemedi sadece birkaç metre gidebildik şanzıman sarsılmaya başlayınca çekme işine son verdik. Yani yeni bir araçda bildiğin hissedilir şekilde şanzıman kaçırdı. Saygılar.

Misafir-3728 01.08.2017 18:46

Hocam vitesim yağını siz mi koyuyorsunuz? Servis neden yapmıyor çok merak ettim.ister yağ koysun ister ister su koysun bana 5-6 sene garanti veriyor mu? Serviste bakımları yapılıyor mu? Bitti.
Ayrıca kusura bakmayın ama 2 sene sonra fabrika verileri tutturulmuyor cvt ile demek son derece hatalı bilgi.
Evdeki ikinci aracımız toyota yaris. 2. Sene bakıma girdi. Motor , çekiş ve vites %100 çıktı.
Adam 5 sene garanti verdiği ürünün bu şekilde bozulup yıpranmasına izin verir mi?

Misafir-1755 01.08.2017 16:28

Sayın 3405 neden cvt şanzımanın yıkama yapılarak yağ doldurmanın gerekliğini izin verirseniz ben açıklayayım. Sürekli aşınmaya maruz kalan bir şanzıman ve bu nedenle şanzıman yağı kısa zamanda parlak metal talaşlarıyla doluyor, bir miktar yağı parmağınıza alıp güneş ışığına tutarsanız durumun vehameti en tecrübesiz kullanıcıyı bile tedirgin eder. Dolayısıyla bu metal talaşlarının şanzımanın içinden temizlenmesi lazım, eğer temizlenmez ise veya yağ değişimi yapılmadan kullanılırsa eninde sonunda olacaklar belli.. Yani çift kavrama şanzımanlarda kavrama aşınırken cvt şanzımanlarda şanzımanın bütünü ciddi aşınmaya maruz kalıyor.

Yani 0 km olarak aldığımız bir cvt şanzımanlı araç ilk etapta fabrika hızlanma ve tüketim değerlerini tuttururken aradan çok değil 2 sene sonra bu değerleri tutturması yukarıda açıkladığım nedenlerden dolayı mümkün bile olamayacak....

Misafir-6491 01.08.2017 12:26

Sayın 3296
Siz sanırım toyota yariste ki cvt tecrübenizi bütün cvt kullanan arabalar böyledir gibi anlatıyorsunuz
Subaru forester 2.0 yaklaşık sürücü ile birlikte 1700 kilo. Aracın hızlanması 7.5 saniye. Hala aracın hızlanması yavaş diyorsunuz. Levrog 1.6 hzılanması 8.9 saniye. Honda 182 hp cvt hızlanması 8.1 saniye. Yani bırakın artık 20 senedir cvt yi hiç gelişmemiş gibi anlatmayı.
Ben honda 1.5 182 hp nin test sürüşünü yaptım. Hiç de dediğiniz gibi devri önce 5000 e sabitleyip sonra yavaşça hızı artmıyordu. Gaza ne kadar basarsanız, devir de aracın hızı da aynı oranda artıyordu.
Beni bırakın subarunun honda nın bu vites ile olan sınavı hakkında yapılan kullanıcı yorumlarını okuyun derim. Ya da hondanın 1.5 182 hp turbonun test videolarını izleyin

Misafir-9352 01.08.2017 10:49

Micra Punch 2012 cvt düzenli bakımlarını yaptırmama rağmen arıza verdi ve en yakın Samsun da servise çektirildi. Şanzıman problemi olduğu ve değiştirilmesi gerekebileceği söylendi. Değişim istenirse 15 000'e yakın masraftan bahsedildi. Bu kadar temiz kullanılan ve düzenli bakımları yaptırılan araç nasıl olur da bu kadar düşük bir km de aracın yarı fiyatı kadar masraf çıkartılabilir? Daha önce de defalarca kez problem yaşadığım bu araç yine nasıl olur da bu kadar ağır bir sorunla karşımıza çıkabilir?

Misafir-3405 01.08.2017 10:44

CVT şanzımanlı araçlarda mesela honda jazzda kullanım klavuzunda şu yazıyor 22,500'de şanzıman filtresi ve yağı değiştirilmelidir. Yağı kesinlikle orjinal honda kullanın bunun bir muadili yok eğer bulamazsanız dextron 3 kullanın diyor ve en kısa zamanda yine honda cvt yağını mutlaka koyun. honda şanzıman yağının 4 litresi 120 tl... ve şanzımana yıkama yaparak doldurun diyor buda demek oluyor ki 4 lt de çöpe yani her 22.500 de sadece 240 tl sadece yağ parası verilecek.
esas bomba olansa 22,500'de değişmesinin gerektiği söylenen filtrenin şanzımanın içinde olması :) yani şanzıman açılacak filtre değiştirilecek...

Misafir-3296 01.08.2017 10:37

CVT şanzımanların, günümüzdeki tüm elektronik programlama gelişmelerine, zincir ve tahrik ile, kaçırma efektinin azaltılmasına rağmen (kayış ile tahriğe göre) atmosferik makinalar ile birlikteliklerinde keyifli sürüş sağlamaları zor. CVT sürüş olarak halen çok lezzetsiz. Subaru'nun sportif sürüş felsefesini ve Subaru alıcılarının da markanın ismini duyar duymaz sportif beklentilere girdiğini düşünürseniz, bu daha da kötü bir durum alıyor. Gaza basma oranında devir yükseldiği için CVT şanzımanda, atmosferik motorlarda da düşük devirlerdeki düşük tork istenen performansa yetmeyince, devir çok yükseliyor ve rahatsız edici motor sesi düzeyi çok sıklıkla karşınıza çıkıyor. Motor devri 5-6 bin devirlere geldiği ve orada sabit kaldığı halde, hızlanmanın yavaş yavaş meydana gelmesi sanki şanzıman kaçırıyormuş izlenimi yaratıyor. Subaru da CVT kullanmışlar ama, bu markanın felsefesine ve beklentilerine asla uygun değil.

Misafir-2136 31.07.2017 22:29

subaru cvt vites kullanıyor. böylece cvt tork kaldırmıyor yalanı da çürümüş oluyor.

Misafir-3190 31.07.2017 20:31

Cvt tork kaldırmıyor denilmiş ama subaru ya baktım 350 nm yazıyor. Vitesi cvt değil mi ? Bilen var mı acaba?

Misafir-7427 31.07.2017 20:19

Yeni nesil tork konvertörlülerde yakıt farkı azaldı. Tork konvertör ü daha çok şehir içinde fazla yakıta neden olur, dur kalklarda.

Misafir-2144 31.07.2017 17:58

Sevgili arkadaşlar 220 torka dayanan cvt ye az demişsiniz de sizin kullandığınız kuru tip dsg ler kaç torka kadar dayanıyor biliyor musunuz? En fazla 250! Kodu da DQ 200 dür. Vw nin orta ve orta alt segment araçlarında kullanılır. Debriyajını amerikan luk firması üretir. Zaten dikkat ettiyseniz kullandığınız vw grubu araçlarda (orta ve alt segment tork 250 yi geçmez)
Daha önce de dediğim audi de ki farklı sistemde ise çelik bile isveçten gelir. Yağlı sistem kullanılır.motorun duruş pozisyonuna göre ve çekiş sistemine göre 410-550 nm ye kadar dayanır. (Süper modellerde 610 u da geçti)Ürün kodları DQ 250 ve DL 500 dür. Yani audi de ki dsg yi ibiza da ki dsg ile bir görmeyin lütfen. Dikkat ederseniz dsg sıkıntıları büyük çoğunlukla alt segment araçlarda görülüyor. Ben dsg ye karşı değilim. Bugatti de dsg kullanıyor. Zam gelmediyse fiyatı 65000 euro idi.
Yani kısaca cvt, 220 torka dayanıyor, az diyorsunuz, sizin kullandığınız dsg en fazla 250 torka kadar dayanıyor süper diyorsunuz. Burada ki ince detayları umarım farkettiniz. Polo, ibiza,a3,golf bunların hepsi kuru tip şanzıman. (250 torka kadar olanlar).insanların başına bela açan da bu kuru tipler mercedes de çift kavrama da kendi geliştirdiği çift kavramayı kullanıyor. Artık vw radikal şeyler yapmıştır bütün dsglerinde yağlı sisteme geçmiştir haberimiz yoktur. O zaman kendilerine teşekkür ederiz.

Misafir-9378 31.07.2017 16:46

tork konvertörlü tam otomatik 2.2 dizel 190 hp 2015 model 2 ton araç (yüklü 3ton)mersedes vito kullanıyorum hiç anlatıldığı gibi 1.5 2 litre fazla yakmıyor, geçen hafta 3000 km yol yaptım 500 şehir içi klima açık 2000 km resi tam yüklü 5.6 lt ile geldim antepe . tabi 120 pek geçmedim.

Misafir-1656 31.07.2017 15:45

cvt torka dayanıksızdır.audi de 2.0 turbo dizelde cvt var fakat bu cvt audi nin güçlendirmiş olduğu özel bir cvt dir. onda bile arkadaşımın aracında 160 bin km den sonra tamir ihtiyacı oldu.
honda 1.5 turbo 182 beygir aracın manuelinde 240 tork var. cvt de ise 220 ye düşürülmüş
nissan daki hatayı kabul etmenize sevindim.bazıları direk inkar ediyor.
audi deki çift kavramanın(7 vites) dsg den hiç bi farkı yok.çevremde var ordan biliyorum.
yine mercedesinde çft kavraması farklı olacağını zannetmem.bir araçta sorun olduğu zaman bu sorunun bize yansıması için hem o modelin çok satılıyor olması hemde belirli bir süre (en az 4-5 yıl) geçmesi gerekiyor. bunu dsg deki sorunun anlaşılma zamanına bakarak anlayabiliriz.onun için mercedes in çift kavramasında sorun olsa bile bunun duyulması dsg den çok daha zor olacaktır.

Misafir-7253 31.07.2017 13:40

Hep müşteri beklentilerinden bahsediyoruz değil mi. CVT otomatikler de, sürekli bağıran bir motor ama, vites atma efektini veya hissini vermeyen bir sistem var. Bu durum tam anlamıyla müşteri şikayeti olduğu için, sanal olarak bu hissi veren yazılım eklediler. Yani bu, birilerinin doğru yolda olduğunun göstergesidir. Inovasyon da müşteri beklentilerini tahmin edip, teknoloji geliştirme değil midir. İşte bunu başarabilen firmalar her zaman bir adım önde oluyor.

Misafir-4945 31.07.2017 13:33

3377, ben genel itibarı ile çift kavrama teknolojisinin Avrupa lı üretici tarafından bulunduğu ve kullanıldığını yazdım. Bu teknolojiyi daha sonra Renault EDC ,Kia DTC, Audi STRONIK, Ford POWERSHIFT isimleriyle lanse ettiler. Yeni bir teknoloji olup, üstün tarafları yakıt verimliliği, 10/2 saniye de gerçek vites değiştirme tepkisi, akıcı sürüş dinamiği, F-1 kulakçığı veya vites kolundan manuel vites atma özelliği gibi yenilikler müşteriye cazip gelmiş olmalı ki, piyasa da oldukça rağbet görüyor. Bu platformda ki konular genellikle ulaşılabilir ve orta segment modelleri ilgilendirdiği için, üstün teknoloji barındıran ve oldukça pahalı otomatikleri zaten tartışmıyoruz. CVT daha önce de belirttiğim gibi, eski bir sistem olup, müşteri beklentilerini maalesef karşılamadığı için çift kavramalar geliştirildi. Evet müşterinin burada ki tercihi geleneksel otomatik mi, yoksa yeni teknolojiler mi? Maalesef bizim yaptığımız ise yapıcı eleştirmekten ziyade, karalama yöntemi. Ben buna karşıyım.

Misafir-6838 31.07.2017 12:38

honda civicin 220 torkta sınırlandırılmasının sebebi cvt şanzımandır.182hp ye göre 220 tork çok az kalmaktadır.Jpon araçlarının genelde tork bakımından düşük olmasının sebebi de buna dayanmaktadır.

Misafir-3377 31.07.2017 10:56

Avrupa çift kavrama kullanır demişsiniz ama bmw ,opel, peugeot,citroen volvo 'nun ve fiat grubunun bazı modelleri de dahil olmak üzere çift kavrama kullanmıyor. (Fordu şu an tam hatırlayamadım)Mercedes audi gibi markaların çift kavramada kullandığı sistem ise diğerlerinden farklı. Mazda gibi uzakdoğu da tork konvertörlü vites kullanan firmalar da var.
Cvt torka dayanaksız denmiş. Mesela şu an honda 182 hp nin torku 220. Yani düşük denemez normal bir araba için.
Bir arkadaş da demiş ki cvt de vites geçisi yoktur. Artık cvt lerde sanal oranlar var toyota corolla, subaru, honda da cvt performans konusunda iyi işler çıkartıyor.
Diğer bir arkadaşın yazdığı cvt arızası konusunda ise nissanda gerçekten ciddi sıkıntılar var ve tamiri nissan a özel sanırım aşırı pahalı

Misafir-7662 31.07.2017 00:20

çift kavramayı körü körüne savunacak değiliz. ama cvt sorunsuz diyenler neye dayanıyor. cvt bildiğim kadarıyla yüksek torka dayanıklı değildir. daha önce ford dizelde cvt denemiş sorunlardan dolayı vazgeçmiştir. nissan cvt ile ilgili sorunlara bakabilirsiniz.

Misafir-1245 30.07.2017 17:23

Otomatik vites konusunda duayen olan arkadaşlara bir bilgi de ben vereyim. Uzak doğu lu üreticiler CVT, Amerika lı üreticiler tork konvertörlü sistemler, Avrupa ise çift kavrama kullanır. Herkesin bir bildiği var, ona birşey dediğimiz yok ama, otomatik tarihçesine baktığımızda sırası ile 1. Tork konvertörlü sistem. 2. basit kasnak kayış veya zincirden oluşan mobilet tarzı CVT. 3. Çift kavramalı sistemler. Demek ki 1. ve 2. sistemlerden istenen başarı ve verimlilik, beklenti sağlanamadı ki bunların yerine ÇİFT KAVRAMA lı yöntemler geliştirildi. Tercih yapacak kullanıcı araştırmasını yapar, otomatiklerin birbirine göre olan üstünlüklerini tartar biçer, ona göre de tercihini yapar. Demem o ki; Türkiye de ve Dünya da satış lideri olan bir firma bu sistemi kullanıp bunları uzun yıllardır satıyorsa, demek ki sistem kendini kanıtlamıştır.

Misafir-1925 30.07.2017 15:31

Bir insan araç alır iken başına bela olmak istemez. Burada konu otomatik sistemler ve bu sistemlerin sorunsuz olanları tork ve cvt sistemlerdir. Gelelim çift kavrama işine. Bu kavrama eninde sonun da bitecek ısınma sorunu desen başka bir dert bu çift kavrama sistemler bence ileri de ikinci el araçlar da resmen karın ağrısı olacak sistemler. Özellikle şehir içi kullanımlar acısından çift kavrama sistemler resmen sorun yumağı. Macera severim diyen kullanıcı marka önemi yok gitsin çift kavrama sistemli aracı alsın sonra da ne zaman başıma bela olacak diye beklesin dursun. Ne varsa eski sistemler de var. Kafan rahat edecek ise eski sistemlerden şaşmamak gerek. Zaten doğru düzgün şansuman sunamayan vw ve reno firmaları insanların başına bu çift kavramayı resmen bela etti. İnsanlar az yakıyor diyor hiç biri demiyor ki bu sistem arıza verdiğin de garanti yok ise 10 binden tamiri başlıyor demiyor.

Misafir-6434 30.07.2017 10:16

Yorumları tek tek okudum. Bir arkadaş demiş ki vw çok sattığı için bu kadar dsg arızası olması normal diye. Peki o zaman vw kadar satan başka bir markaya bakalım. Toyota nın vites arızaları ne durumda? Yani bu işin böyle bahanesi olmaz. uzun zaman kullandığım sorunsuz şanzımanlar : bmw zf, mazda 3 skyactiv at, honda hb 1.5 182 hp cvt ( evet ilginç ama mükemmele yakın cvt yapmışlar) opel in ve peugeot un tam otomatik vitesleri. Mesela yaris te ki cvt yi hiç beğenmiyorum.ama yeni corollaların cvt leri de elden geçti bu sayede hızlanma süresi 10 saniye oldu. Yani buradaki bazı yorumcuların dediği gibi mükemmel dsg ile berbat cvt nin motor farkına rağmen performansları birbirine çok yakın. Başka bir arkadaş demiş ki dsg o kadar iyi ki diğer firmalar bu sistemi taklit ettiler. İsterseniz hyundai kia dct ısınma sorunlarına, renault edc nin vites değiştirme sorunlarına şikayet var dan bakabilirsiniz.
Çiift kavramalı şanzımanlar ülkemiz trafiğine ve yollarına uygun değil. Bunu bilen vw bile 10 yıl olan global garantisini bizde 2 sene veriyor. Bu bile başlı başına bir uyarı işaretidir. Risk seven gider sct edc ve dsg yi tercih eder.

Misafir-7092 30.07.2017 00:54

Bazı yorumları okurken şunu anladım cvt hakkında neredeyse kimse birşey bilmior cvt de vites geçişi yoktur vites geçişi hissedilzmez performans yoktur konfor odaklıdır sorunsuz bir şanzımandır ama zevk açısandan kişiye bağlı

Misafir-8686 29.07.2017 21:53

size bir abi tavsiyesi verip hem sorunsuz hem dayanıklı hem de hızlı tam otomatik araçların listesini vereyim 1-BMW serileri zf 8 2-MAZDA tam otomatik AT 6 3-PEUGEOT(208,308,3008) EAT 6 tam otomatik 3-VOLVO V40 tam otomatik 6 ileri 4- OPEL ASTRA AT 6 5-CİTROEN(C3,C4,CACTUS) EAT 6 tam otomatik
bunların dışında tam otomatik olup 4 ileri olanları yazmıyorum hem performanstan çalıyorlar hem de çok yakıyorlar (HYUNDAİ VB )... BU markalardan şaşmayın paranız cebinizde kalsın.

Misafir-6820 29.07.2017 21:40

en mantıklısı 6 ileri modern tam otomatik tork konvertörlülerdir. hem eskisi gibi fazla yakmıyor google'a yazın 208 ibiza fiesta kıyaslaması diye ibiza ve fiesta1.0 çift kavrama olduğu halde 7 litre yakarken 208 tam otomatik 1.2 olduğu halde 7,5 litre yakıyor mantıklı olan tam otomatik alır ömürlük biner servislere para bayılmaz sizlere tavsiyem peugeot eat6 mazda skyvitch at6 opel at6 bmw zf8 volvo aisin gibi şanzımanları almanız çift kavrama alma alanları uyar...

Misafir-7478 22.07.2017 10:57

otomatik vites seçimi çok kolay 6 yıl ve üzeri garanti frmalar hangi otomatik vitesi kullanıyor ise o iyidir. vermeyenlerin hali ortada.

Misafir-7803 21.07.2017 16:41

Tam otomatik iyidir. Varsın çok yaksın. Hem sorunsuz hem konforlu. Ama 4 ileri olanlar performans bakımından üzüyor, Honda 5 ileri kullanıyor (-du önceli civic lerde), Hyundai de 6 ileri tam otomatik var.

Misafir-5224 20.07.2017 11:08

Ya kardeşim yarı otomatik araçları öven kişileri anlamıyorum. Şahsen 2015 Ford fiesta powershift aracım daha 10.000 km de şanzuma sorunu verdi ve 4000 tl ye kavrama değişimi yapıldı. Allah'tan garantisi vardıda elim cebime gitmeden hallettim. Garantisi bitince ne olcak peki? Bence şu an en mantıklı 6 ileri tam otomatik arabalar ve bence çoğu araçlar bu teknolojiye dönecekler. En yakın arkadaşım Opel astra 6 ileri tam otomatik aldı keyfine bakıyor valla. Bende en kısa zamanda bunu satıp almayı düşünüyorum.

Misafir-8353 08.07.2017 07:04

Sayın 964
Vag grubu neredeyse bütün dünyada araçlarına 10 sene garanti vermektedir. Bu nedenle araçta oluşabilecek arızalar , tüketici üzerinde yük oluşturmamaktadır. Bununla birlikte araç satışlarının büyük bir bölümü, 2- 3 senede bir yeni araç alan insanların yaşadığı ülkelere yapıldığı için , araç sahipleri vag ürünlerini tercih ederken bizim yaşadığımız endişeleri duymamaktadır.
Siz katıldığım nokta ise geliştirilmiş 6 ileri tork konvertorlü şanzımanların orta bütçedeki tüketici için iyi seçenek olduğu şeklindedir . Daha fazla bütçeli tüketici için zf şanzıman iyi bir seçim olacaktır

Misafir-6404 08.07.2017 02:25

Bence en iyisi dsgnin babası S tronic .....tecrübeyle sabit

Misafir-964 07.07.2017 20:30

Vag group geçen sene dünyada en çok aracı sattı. Türkiyede en çok aracı sattı, Ocak, Haziran2017 ilk 6 ay yine yerli markaların bile önünde en fazla satışı gerçekleştirdi, Keza Avrupada en fazla satanlardan biri, bırakın japonyada bile halen yabancı markalarda mercedesle beraber en çok satan yabancı marka üstelik dsg şanzımanı ile, eksileri elbet olabilir, Ülkemizde pahalı olabilir, donanım eksiği olabilir(bu markanın suçu değil elbet distributör kaynaklı) fakat bu kadar yerden yere vurduğunuz bir marka bu başarıyı ve müşteri memnuniyetini elde ediyorsa ön yargılarınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Konumuza gelince ben otomatik şanzıman olarak orta seviye bir bütçe için yeni nesil 6 ileri konvansiyonel tam otomatikleri tavsiye ediyorum.Yakıt tüketimleri iyileştirilmiş ve performansları arttırılmıştır, Bunların üreticileri Japon jatco, Aisin seiki, Alman Borg warner , Getrag veya Zf hiç biri farketmez günümüzde en sorunsuz şanzımanlar 6 ileri yeni nesil tam otomatiklerdir. Saygılar.

Misafir-9585 07.07.2017 13:57

Bende mazda 3 var 2014 model. Dsg gibi stres yaratmaz,cvt gibi bağırmaz , eski tam otomaitkler gibi yakıtı içmez. Önyargılı olmadan inceleyin derim.

Misafir-740 07.07.2017 13:47

Peki şöyle bir bakalım. Reno nun EDC si, Kia gurubunun DCT si, Porshe nin PDK sı, Alfa romeo nun TCT Sİ, Ford un POWER SHIFT i gibi daha adını vermediğim bir sürü üretici bu şanzımanı örnek aldılar. Sence neden? Bu teknolojiyi yaratan VW bu işi bilmiyor da onu taklit eden dünkü firmalar mı iyi yapıyor.

Misafir-6084 07.07.2017 13:39

544 dsg yi ben yıllardır kullanıyorum, dert edecek bir durum yok emin olun. Kafası filan da karışmadı çok şükür. O dediğiniz yüksek satış adetleri ile de bağlantılı olabilir. Öyle ya hiç satmayandan hiç şikayet gelmez. Bir de madem arıza yapıyor o halde neden tüm araba firmaları tarafından taklit ediliyor, ona bir açıklama getirin bari biz de öğrenelim.

Misafir-9715 07.07.2017 13:36

7 yıldır dsg kullanıyorum, az yakıt, performans ve verdiği keyiften başka bir eksisini görmedim. Üstelik başlıkta da belirtildiği gibi, otomatikler önceden çok pahalıydı. Çift kavrama teknolojisi ile ucuzladı ve alına bilir hale geldi. Bir de olaya böyle bakınız. Hemen kafadan yok arıza demeye başlıyorsunuz, sizi bu kadar yanlı düşündüren durum. sanırım VW nin TR. yatırım yapmaması, tamam bunu anlaya bilirim ama, ortada bir başarı var ve müşteriler memnun ki, satış lideri yapıyorlar. Japon diyorsunuz da, hiç değişmeyen 10 yıllık hantal motorlarla ve adına CVT denilen motosiklet otomatiği şanzımanlarla yaptıkları satış adetleri ortada. Bu mudur başarı, Sezar ın hakkı Sezar a. Bu markayı sevmemeniz adil olmanıza engel değildir sanırım.

Misafir-5333 07.07.2017 03:34

Adapazarında şirketin aldığı 2017 passat dizel otamatik 500 km deyken şanzıman değiştirdi Dsg yenide sorun yok eskidendi diyenler servislerinde azıcık ustalarla muhabbet edip sorsun.

Misafir-544 11.06.2017 00:29

Şu dsg yi sorunsuz gösterip de övenler yok mu alem vallahi. Şehir içi trafikte dur kalk yaşa şanzıman beyni karışıyor resmen. Isınma sorunu tüm yarı otomatikte var, dsg hat safhada kullandığı malzeme kaynaklı. Vites geçişleri hızlı ancak 1-2 arası sendeleme + ısınınca da. Sorunsuz şanzıman dendi mi bmw(zf) , merso, honda, toyota (tam otomatik) + diğer japonlar , audi s tronic de yarı otomatik yalnız wv nin dsg si gibi malzemeden çalınmadan.

Misafir-376 20.05.2017 19:18

Mazdanın vitesi de çok çok iyidir. Ya çok para verip avrupa aracı ya da az para verip japon aracı alacaksınız sağlamlık için

Misafir-907 20.05.2017 16:32

BMW Mercedes Audi ayrı tutarsak Honda şanzımanı dışında gerisi hikaye.ben fluence edc kullanıyorum yakıt harici artısı Yok.dsg edc etg gibi yarı otomatiklerde arıza oranı hep yüksektir arızasız da çıkabilir ama çok düşük.honda şanzımanı sorunsuz ve keyiflidir.Arkadaşın biri honda satışlarda 10.demiş yalnız bu sadece civic ve crv den oluşan az da jazz diyelim satışlardır.ayrıca bu araçlar da benzinlidir.Herhangi bir markadan bir jip bir de benzinli sedan seçsin satış rakamlarına bi baksın karşılaştırsın.ayrıca dünyadaki honda satışlarına bi baksın öyle yorum yapsın bence.honda ya binmeyen astra fluence golf ü focusu araba zannediyo kaldır at çöpe bence.şu anda yeni civic zaten yılın en başarılı aracı param olsada alsam

Misafir-388 26.04.2017 17:19

otomatikte hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız kesinlikle japon alın. çevremde alman otomatik alanların çoğunun elinde patladı. 7- 8 bin tl masrafa girdiler.

Misafir-2847 26.04.2017 15:54

Toyota yaris kullanırken cvt den nefret etmişken honda civic hb de cvt ye hayran kaldım.
Demek ki herşeyde olduğu gibi cvt de bile farklı versiyonlar olabiliyor.

Misafir-1274 26.04.2017 13:24

Bazı arkadaşlar, zf veya tork konvertörlü otomatiklerden filan bahsediyorlar, tabi cepte ki paranın gücü yeter mi yetmez mi diye düşünen yok. O arabaları alanlar bu forumlara uğramazlar bile. Biz ulaşabileceğimiz otomatiklere bakalım. Tork konvertörlü olan iyidir de parasal karşılığı, tamiri ve % 10 daha çok yakmasından dolayı bizim gibi fakirlerin ulaşabileceği arabalar değildir, boş verin çenemizi yormayalım. Şurası bir gerçek ki, çift kavramalı otomatiğin yaratıcısı, VW dir. Üretilme amacı ise, nispeten daha ucuz, ulaşılabilir ve konforlu otomatik kullanmak isteyen müşteriler bunu tercih ediyorlar, siz bakmayın arızaymış filan, sanki diğerleri arıza yapmıyor mu Cvt mesela, arıza yaptığında komple sök at, tamiri de yok, üstelik ne yakıta ne de konfora yönelik olmayıp, ucuz bir teknoloji ile üretilen çok eski bir sistem. Burada otomatikleştirilmiş robotize olanlara girmek bile istemiyorum. Tam bir baş belası kullandım ve iyi bilirim, vites atarken sizi ön cama yapıştırır. Almadan önce sorun soruşturun, bazı marka fanatikleri var, olanlara itibar etmeyin, sizi yanlış yönlendirirler. Bir şey bildiklerini ve bu konuda otorite olduklarını sanırlar. Yeni araba alacaklar özellikle 1.0 turbo benzinlilere baksın. Artık teknoloji çok değişti, araba da 200 tork var ve 1.6 eski atmosferiklerden daha verimli, daha hızlı, daha az yakıp yıllık vergisi de daha az. Karar sizin ama dediğim gibi test edin, 2. el değerini araştırın, karşılaştırma yapın, sonuçta para kolay kazanılmıyor.

ABortecene 25.04.2017 21:47

En iyi otomatik Tork konvertörlü tam otomatiktir,lüks sınıf bmw mwecedes gibi araçların kullanım konforunu verir tek sorun fazla yakıt harcamasıdır,1600 cc ye kadar olan küçük dizellerde pek bulunmaz ve en uzun ömürlü sorunsuz olandır.2. sırada CVT gelir kullanımı çok kolaydır herkes tamir edemez,3.sırada EDC yada DSG gibi çift kavramalı otomatik gelir küçük dizeller için en iyi seçenektir ama mükemmel değildir araçların garantisi bittikten sonra arızalanırsa tamirine eski bir araba parası verebilirsiniz.4.ve en son sırada tek kavramalı peugeot,çitroen,toyota dizellerin kullandığı şanzıman gelir diğerlerine göre çok basittir debriyaja basıp bırakan elektrik kumadalı robot kol ve vitesleri değiştiren bir beyin en konforsuz kullanımı sunar bazı dik yokuşlarda manuel kullanımı gerektirir istanbul gibi dur kalk trafiği olan yerlere önerilmez 15000km de debriyaj balatası bitiren var,ortalama 35000km de bitiyor.Yetkili serviste değişim 1500 TL yi geçiyor.Robot kol fiyatı 1600 TL seçim size kalmış.

Misafir-6332 11.04.2017 07:36

Tam otomatik ucuz araç arıyorum 2017-2016 karşıma sadece opel corsa1,4 çıkıyor biraz fazla yakması önemli değil.tek kavrama ,çift kacrama,cvt olmayacak başka secenek öneren var mı.Bir de Hyundai i20 tork konvertörlü tam otomatik mi anlamadım?

Misafir-5200 26.03.2017 17:55

yarı otomatiklerden ve dsg şanzumanlardan uzak durun. ucuz ve iyi bir araç alacam dersen kesinlikle hundai.

Misafir-2329 10.03.2017 19:19

2007 honda Civic tork Konvektör lü tam otomatik dir

Misafir-6393 09.03.2017 22:02

arkdaşlar bende otomatik honda var 2007 şanzımanı cvtmi tork konvertörlümü ben anlayamadım

Misafir-7271 20.02.2017 03:29

Arkadaslar yorumlari 1 sene oncesine kadar.okudum bildigimiz klasik karalamalar goge cikarmalar dsg masrafini sisirenler cvt yi hic sorunsuz sananlar falan filan. Dsg uc kisimdan olusuyo kavramasi mekatronigi bide ana govdesi ariza yaparsa ya mekatronogi ya kavramasi oda uc bes senede bir kullanima bagli masrafi atip tutanlar için soyluyorum 5000 tl yi gecmez guzel saglam arac kullanma zevkini hissettiren bir sanzimandir. Tavsiye edilir.cvt guzel bi sanziman ama arabasinada bagli olarak zevk alip almama konusunda bisey diyemem tavsiye edilir.bunlarin icinde en iyi otomatik onerisi derseniz arabasiyla kalitesiyle zevkiyle mersedes bmw audi multitronik bu ucunun uzerine otomatik yok bosa tartismayin.araca bindigini hissetmedikten sonra ne anlami kaliyor bisiklet gibi bastikca falan filan zf gm aisin cvt dsg edc marka model ne derseniz diyin saglamlik ve keyif diyosaniz alman.Mersedes-benz Bmw Audi sonrasi teferruat saygilar

Misafir-1776 17.02.2017 00:18

yahu millet duymus dsg sikintili diye o eskidendi.. passatla 140 bin km yaptim ..arkadas 80 bin de tek sikinti yok ..arti servis 100 bin de mekatroniki bedava degisitiryor.. firma garantin olsun olmasin arkanda duruyor.. dsg en iyi otomatik viteslerdendir..eski modellerden bahsetmiyorum tabiki ..

Misafir-1857 06.02.2017 16:27

Ne dsg ne cvt Arkadaslar en iyi sanziman bmw nin landrover in kullandigi zf dir. Bmw yillardir zf in 8 ilerisini kullaniyor. Ayrica sanziman motor uyumuda cok onemlidir. Bu yuzden en iyi otomotik sanziman surus keyfi kesinlikle bmw dir. Simdi zf nin 9 ilerisi yayginlasmaya basladi ilk kullanan model evoque dur. Bmw de yeni modellerinde 9 ileriye gecmistir. Yanliz sorun cikarirmi bilemem ama cikarirsa tamirati motordan daha pahalidir. Dsg ve cvt ye gelincede wolksvagen grubunun dsg si cvt den daha konforludur ancak bu konforu serviste adama odettirir.

Misafir-6663 21.01.2017 14:36

CVT şanzımanın üretilme amacı, az yakıt biraz da performans için ama performansı veremedi o ayrı. Tabi bu dediklerim 10 yıl öncesinin gerekleriydi. Artık işler değişti müşteri, daha atak, daha sürüş keyfi veren ve az yakan bir şanzıman istediği için de çift kavramalar geliştirildi. Bu arada Japon kardeşler inadım inat modunda oldukları için, CVT ve atmosferik motora devam ederek hayatlarının hatasını yaptılar ve pazar kaybı yaşadılar. Daha yeni yeni Toyota ve Honda turboya döndü.

Yani özetle performans veya sürüş keyfi istiyorsanız M/T veya otomatikleştirilmiş M/T şanzımanları tercih edersiniz.. CVT şanzımanın amacı yakıt ekonomisi ve daha az çevre kirliliğidir..

Bu arada CVT şanzımanlar sık sık arızalanan üniteler değildir ama bir A/T şanzıman gibi onarımı olan şanzımanlar da değildir.. Kayış koptuysa veya başka bir arıza meydana geldiyse şanzımanı komple değiştiriyorsunuz..

Misafir-6601 21.01.2017 10:33

Eğer yeni kasa hondayı diyorsanız şanzımanı cvt. Eğer sanal vites aralıkları yoksa(honda da yok) vites oranı yoktur

Misafir-853 20.01.2017 17:45

Birde hondanın otomatik vitesinin (tam otomatik) 5 vites olduğunuda söyleyelim bilmeyenler için

Misafir-1350 20.01.2017 17:41

Bende honda civic 2016 alalı 5 ay oldu şanzuman çok iyi diyorlar araştırıp aldım zaten.Dsg gibi konforlu değil geçişleri çok dikkat kesilirseniz hissediyorsunuz yoksa sıkıntı olmuyor yine.2 amcamın arabasıda wv passat ve jetta dsg.passat 2012 modeldi alalı 2 yıl olmuştu ve arıza yaptı servis 10 000 tl masraf çıkardı ödemek zorunda kaldılar.Diğer amcam bunu görünce satlığa çıkardı hemen aracını.Anlattığım gibi dsg konforlu az yakıyor vites geçişlerini hissettirmiyor ama bunlardan da önemli olan şey var benim düşüncem bu daha doğrusu araba arıza yaptırdığı zaman çıldırıyorum motor ve şanzumanı çok iyi diye honda aldım ve gayet memnunum tek sıkıntısı diğer emsallerine göre 1-1.5 lt fazla yakması onuda şanzuman arızası yapmadığını düşündüğümüzde çok mantıklı geliyor.üstelik hondanın kullandığı otomatiğin bakım ve onarım ücretleride dsg gibi çok fahiş değil.Araç alırken bile otomatik olması için sadece 3000tl ödüyorsunuz bunu düşündüğümüzde tümden şanzıman değişsse bu fiyatı ödersiniz gibi düşünülüyor.Ama iç mekan kalitesi,kaporta,şasi derseniz çok beklenti içine girmemek gerekir japon araçlarında.Benim gibi öncelik motor ve şanzıman sorunsuzluğu olarak düşünenler varsa hiç çekinmesin honda civic tek ve son tercihimdir.

Misafir-8166 06.12.2016 17:40

misafir 1435 nolu arkadaşım tek kavrama yarı otomatikten uzak dur sarsıntılı arızalı bir vites türü örnek peugeot etg gibi bu eski tiptir çift kavramalı yarı otomatik ise hızlı vites değiştirir ama arıza riski fazla vw dsg renault edc gibi dsg arızası yaz kroniktir sana tavsiyem ya cvt bu da akülü araba gibidir vites geçişi yok ama sürüş yapay gelebilir ama konforludur arıza riski azdır sana tavsiyem 2015 mitsubishi space stara bak derim full donanım pazarlıkla 52.000 gibi fiyata bırakırlar bir de tam otomatik tork konvertörlüler var bunda arıza riskin yok ama benzini fazla tüketir peugeotnun yeni eat 6 vitesi iyidir bir de suzuki swift var o da 50.400 tl yazdığın astra ve c4 c segmenti fiyatlar biraz pahalıdır astrayı c4 ü ele peugeot 308 tam otomatik eat 6 şanzımanı tavsiye ederim sana biraz karışık oldu ama dediklerimi yazıp araştırırsan aydınlanırsın şimdiden alacağın araç hayırlı olsun kardeşim.

Misafir-1435 03.12.2016 23:31

Arkadaşlar hayatımda hiç otomatik vites kullanmış değilim. Bel fıtığı sorunum olmasa otomatik vites almaya da hiç niyetm yoktu. Ancak mecburen debriyeje basacak takatim kalmadı. O yüzden otomatik almayı düşünüyorum. Bana önerebileceğiniz marka ve modeller neler olarabilir b segmenti araçlardan ( c4-astra bunlar b segmenti oluyor değil mi:) ?? Yakıt ve arıza yapmama durumu önceliğimdr tabiki.

Misafir-3381 01.12.2016 10:32

2003 bora sahibiyim. 3 yıldır bende. Vitesler pamuk gibi gecer,geri kaydırmaz,sıfır sorun.Ses izalasyonu muhtesem,süspansuyon muhteşem,guvenlik muhtesem. Yakıt ve iç hacim berbat. Hondanın klasik 4 ileri sanzumanın ,boranın sanzumanından iyi olacagını hic sanmıyorum.

Misafir-3994 23.11.2016 17:44

CVT NORMAL HALİYLE TORKA HASSASTIR. FORD DAHA ÖNCE DİZEL CVT ARAÇ SATTI. SONRASINDA ÇIKAN SORUNLAR NEDENİYLE BU VERSİYONU KALDIRDI.
AUDİ DE GÜÇLENDİRİLMİŞ CVT VAR DİZELDE. BU GÜÇLENDİRİLMİŞ CVT ARKADAŞIMDA VAR 180 BİNDE SORUN ÇIKARDI.
NİSSAN DAKİ CVT SORUNLARI AŞİKAR. ÜSTELİK BENZİNLİDE OLSA SORUNLU
BELKİ SUBARU BU İŞİ BAŞARMIŞTIR AMA BEN ÇOK GÜVENMEM.
CEVABIM EZBERDEN CVT SORUNSUZDUR DİYENLEREDİR

Misafir-7607 23.11.2016 17:37

Daha teknolojik, daha verimli, daha seri çift kavramalı otomatikler varken neden eski otomatiği alayım ki? Üstelik bir sürü firma çift kavramaya geçmişken.

Misafir-3597 23.11.2016 17:28

Honda otomatiği bu kadar iyi de, bu iyiliğini satışlarına neden yansıtamıyor dersiniz. Tanıdığım iki arkadaş sırf yüksek yakıt tüketiminden dolayı otomatik Honda araçlarını değiştirdiler. Artık Honda nın o günleri eskiler de kaldı, geçmiş ola. Teknoloji sürekli yenilenmekte ve kendini yenileyen firmalar ise ayakta kalmaktadır. Bir firmanın başarısı yıllık satış adetlerine yansıması gerekir öyle değil mi? 2015 yılında 10. sıra da olan bir firmanın başarısından bahsedilemez bile. Madem DSG alınmaz o halde VW neden son 4 yılın satış lideridir hele bir açıklayınız. Ayrıca eski otomatikler bizi memnun etmeye devam etseydi yeni nesil çift kavramalı otomatikler çıkmaz ve bu tennolojiyi de diğer firmalar kullanmaz dı. Marka olarak benim de sevmediğim araçlar var tabi ki ama, bazı yorumcular insafsız bir şekil de sevmediği markaları eleştiriyorlar. Arkadaşlar, siz sevmeyebilirsiniz ama o marka veya modeli kullanıp memnun olan sürücüler var biraz ayıp olmuyor mu diyorum.

Misafir-5513 23.11.2016 14:12

Mazda nın kullandığı şanzımanı ,bmw den sonra kullandığım en iyi şanzıman. Cvt kullandım .mobilet motoru gibi sabit bir devir ama bunu biraz daha kullanılır hale getirmek için sanal aralıklar konulmuş bir sistem. Hele ki yeni hondanın cvt vitesinde manuel müdahale edeceğiniz sanal aralıklar bile yok. Opel i kulandım Peugeot 308(tam otomatik) kullandım.dsg ve robotizelerden uzak durdum. Cvt torka dayanır neden dayanmasın ki? Ama çok zevksiz gürültülü bir sistem bana göre

Misafir-1883 23.11.2016 13:06

Her modelle ilgili bunca olumsuzlukları okuduktan sonra tercih edilen modelde geriye tek bir şey kalır, gülü seven dikenine katlanıyor demek ki...yine de uçtum kaçtım demiyorsanız hele hele de çok yoğun beklemeli trafikte dur kalk yapıp da kenara çek ikaz ışığını yaktırmak istemiyorsanız tork konvertörlü seçersiniz olur biter

Misafir-368 23.11.2016 11:15

valla otomatikte DSG 'nin olduğu yerde başka şanzuman konuşmam. cvt dünyanın en gereksiz şanzumanı. tam otomatikler zaten güç törpülemekten ve tüketimi arttırmaktan başka bir işe yaramıyor. Evet dsg ilk dönemde sıkıntılar yaşattı ancak şuan 3. nesil sanırım, artık problem duymuyorum. Kendimde 4 dsg şanzumanlı araç kullandım Allaha şükür sorun yaşamadım. çok akıcı ve seri bir şanzuman.

Misafir-9507 23.11.2016 09:37

subaru 2014 modellere bakarsanız tam otomatik. 2015 te cvt ye geçmiş. ülkemizde çok sayıda olmadığı ve daha 2 yıldır piyasada olduğu için sorunsuzdur diyemeyiz. ha inşallah sorun çıkartmaz kimsenin sorun yaşamasını istemem. ama biraz araştırırsanız cvt nin torka çok dayanıklı olmadığını görürsünüz.
firmalar cvt ye geçmek zorunda kaldılar diye düşünüyorum. yakıt tüketimini düşürmek için

Misafir-158 23.11.2016 08:21

Arkadaşlar bulunduğumuz bu sayfada ctrl+F yapın ve vites isimlerini ya da marka isimlerini yazın her şey ortaya çıkıyor zaten :) Örnek : Honda yaz : 137 defa, DSG yaz: 74 defa, CVT yaz:48 defa, ford yaz: 16 defa, citröen yaz :16 defa kullanılmış... E dediğim gibi sonuç ortada herkes Honda'yı konuşuyor, Hondanın kalitesini, sorunsuzluğunu konuşuyor. Gerisi teferruattır...

Misafir-5113 23.11.2016 08:20

Yeni Cvt lerin daha sorunsuz olmasının nedeni sistemin bütününün yüksek tork dayanımını sağlamak için son versiyonlarda birde hidromekanik tork konvertörü eklenmesindendir. tork konvertörü adı üzerinde yükü cvt şanzımana birdenbire değil kademeli iletiyor. Bu nedenle ömrü uzadığı gibi dezavantaj olarak bir ara eleman daha eklendiği için performansı törpülüyor ve yakıt tüketiminimi arttırıyor. Kalkış neysede ara hızlanmalar çok kötüleşiyor. Performans hissi hiç yok.

Ömrü bittiğinde cvtler komple değişir bu yüzden onarım maliyeti çift kavramalara göre çok daha yüksektir. Çift kavramada ise düzgün kullanırsanız sadece kavrama değiştirirsiniz. Çift kavramalar hem performans olarak hemde şehir içi yakıt tüketiminde cvtlerden çok daha üstündür. İhtiyaca göre seçim yapmak lazım.

Misafir-5319 22.11.2016 22:32

Sayın misafir 7842, Subaru araçlarında cvt kullanıyor. Gayette yüksek torklu cihazlar. Misal: forester 2.0 xt. modeli

Misafir-7842 16.11.2016 21:23

cvt sağlam, sorunsuz? cvt yüksek torklara dirençli değildir. tam otomatikler en sağlamıdır. ama aracın gücünden çalarlar ve yakıt tüketimini artırırlar. yeni tam otomatiklerde bu kayıplar azaltılmıştır (zf, aisin)
yarı otomatiklerin hepsi sorun çıkartabilir. kavramaları eninde sonunda biter. ister edc olsun ister multimode, powershift farketmez. internette de araştırılırsa bu viteslerle ilgili şikayetlere ulaşılabilir. dsg nin daha ön planda olması daha uzun süredir ve daha çok sayıda piyasada olmasındandır. bide dsg alırken daha fazla otomatik farkı ödeyip sonra bu sorunlarla karşılaşmak daha kötü.

Misafir-164 16.11.2016 20:52

tabıkı HONDA 9 İLERİ OTOMATİK

Misafir-8294 16.11.2016 16:01

DSG =en arızalı şanzıman fakat hızlı bir şanzıman
EDC=yakıt tüketimi az fakat performans odaklı değil
CVT =hem sağlam hem performans odaklı malum sorunsuzluğuyla bilinir

Misafir-603 08.11.2016 05:20

İnanın honda civic 2011 aldım ve çokk arastırdım otomatık vıteslrı nereye baktıysam honda honda honda cvt cvt şanzuman çıktı adamlar motor yapmış tamırcılerın sevmedgı araba honda çunku kalıtelı motor şanzuman kasaya gelınce teneke :) bence wolsvagen volvo kasa honda bu kasalara motor yapsın bu gun egea test surusune çıktım çok ses alıyo araba 200 bastım ınanın araba hala gıtmek istyo ve en ufak saraılma falan yoktu yakıtı süper içi eh işte konfor iyi bel destek koltukları var star stop ve hızlı arac 1.6 olmasna ragmen 82 bınlıra edecek arac degıl acıkcası hondamı satıyrum :( malsef alırsam yıne cvt şanzuman japondan şaşmam toyota dusunucem

Misafir-7160 30.09.2016 11:53

Yaris kullanıyorum gitmediğim dağ taş kalmadı genelde stabze yolda yolculuk yapıyorum 4 yıl oldu alali en küçük bir sıkıntı yaşamadım harbiden çok dayanıklı arkadaşım fiyat aldı bir yılda dağıldı araç reno aynı japon gerisi hikaye bi sanayi dolaşın sizde anlarsınız ne demek istediğimi

Misafir-1561 26.09.2016 15:22

Otomatik vites araç biraz da kısmet işi. Tam otomatik vites her zaman tercih sebebi olmalıdır. Ancak her araca kasaya ve kullanım amacına göre değişik Otomatik vites tercih edilir. Her aracın otomatik vitesi kullanıma dayalı farklı arızalar çıkarabilir. Dikkatli kullanırsanız, bakımlarını zamanında yaptırırsanız sorun yaşama ihtimali düşer. Robotize otomatik viteslerde CVT biraz daha önde. Arıza verme ihtimali daha az. Tercihinizi ona göre yapın.

Misafir-6236 26.09.2016 13:22

OTOMATİK VİTES DE HONDA AÇIK ARA ÖNDEDİR, DİĞER MARKALAR ARKADAN GELİR, OTOMATİK VİTES EN ÇOK KULLANILAN ÜLKE AMARİKADIR , BU YÜZDEN AMERİKADA Kİ MARKALAR JAPONLAR OTOMATİKDE EN İYİDİR, AVRUPA OTOMATİĞE DAHA SON YILLARDA YÜKLENİYOR

Misafir-2175 26.09.2016 10:09

D: Daima
S: Servis
G: Gerektirir.
DSG konforludur fakat dua edin arıza çıkarmasın. Masrafları aracın piyasa değerinin yarısını bulabilir

Misafir-6688 25.09.2016 22:55

@Misafer-5355, eğer 2006 C4'tede 2009 model Peugeot 308'deki otomatik varsa kesinlikle tavsiye etmem (4 ileri). Sarsıntı falan pek umursayan biri değilim ama yakıt tüketimini ciddi şekilde arttırıyor. İnternetteki ilanlara baktımda aynı şanzıman sanırım (sport ve kar modu düğmeleri bile aynı, c4'te kareymiş peugeot'da yuvarlaktı). LPG takmayacaksanız yakıt tüketimi üzer.

Misafir-5355 25.09.2016 19:14

Otamatik vites de Citroen doğru bir tercih midir. 2006 model citroen c4 almayı düşünüyorum. Bir araç buldum 122.000 km 'de ama ben daha önce hiç otomatik vites araç almadım. Sırf eşimde kullanabilsin diye alacağım ve bu konularda hiç bilgim yok. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Misafir-5811 14.09.2016 19:40

Multi mode yeni çıkan toyotalarda yerini multi drive s e bırakıyor. Bildiğiniz cvt şanzıman. Bozulma ihtimali çok zayıf.

Misafir-4362 14.09.2016 16:58

Renault megane 3 EDC YARI OTOMATİK VİTESLİ ARABASINI 9 AY BOYUNCA KULLANDIM 25 BİNDE ALDIM . HER AY SERVİSE GİTTİM VİTES KUTUSU ARIZASINDAN. VİTES BEYNİNİ DEĞİŞTİLER VS. DERKEN YİNE AYNI HATAYI VERMEYE BAŞLADI. ARACI 45BİN KM DE SATTIM KURTULDUM.

Misafir-7590 05.09.2016 09:59

Multimode vitesin videoları var internette arayın bulun.ayrica ayni dsg gibi belli bir kullanımdan sonra baskı balatasının değişmesi gerekir.
Ya da boşverin haklısınız i-shift çok iyiydi.onun için şuan satılmıyor

Misafir-3593 04.09.2016 20:52

7006, bence de yanlış bilgi vermeyelim. toyota'nın mmt-i ve honda'nın i shifti dsg gibi arızadan dolayı şikayet almadı. vitesin performansından şikayet aldı. toyota ve honda'nın tam otomatiğine alışanlar yarı otomatik mmt-i ve i shiftin performansından memnun kalmadılar.

Misafir-4150 04.09.2016 20:03

Denedim Opel ın yeni tam otomatik vitesı gayet iyi

Misafir-9664 04.09.2016 18:59

Hiç bir otomatik vites kötü değildir. Sadece motor ve yürür aksamla özdeşleştirmek üreticilerin becerisine kalmıştır. Bkz: Motor-Vites ikileminde en uyumlu çift bugün BMW de.

Misafir-1313 04.09.2016 17:58

Subaru da cvt kullanıyor en iyisi bu mudur

Misafir-226 04.09.2016 17:12

Bende şu an yaris var. Multi mode değil. Değiştirdiler. Bildiğin cvt şanzıman ama sorunsuz. Zaten araba sorunsuz.

Misafir-7906 04.09.2016 14:31

Yanlış bilgi vermeyelim.toyota multimode, nissan cvt gayet sorun çıkartan şanzımanlardır.honda nın bi dönem sattığı i-shiftte sorunludur.yine opel ve hyundai nin tam otomatikleriyle ilgilide birçok şikayet mevcut

Misafir-398 04.09.2016 11:45

otomatik viteste sağlamlık, sorunsuzluk isteyen japon alsın. macera arayan ww alsın.

Misafir-1616 03.09.2016 22:07

2007 cady dsg 250.000 km hiç bir sorun yaşamadım

Misafir-5641 31.08.2016 18:59

40 yaşındayım. İlk defa japon için kopyacı diyen birisini gördüm. Mazda aracımın obd portundan vites sıcaklığına bakıyorum. Ağustos sıcağında İstanbul trafiğinde bile 77 derecede sabit kalıyor.
Dsg kötü diyemem. Sadece İstanbul trafiğine uygun değil. Bunu herkes biliyor. Dur kalk vitesi değil

Misafir-9275 31.08.2016 15:45

Tam otomatiklerde , cdti Opel Astra K ile Peugeot 308 bluehdi'lar yakıt tüketimi aynı olmakla beraber (ş.içi ort. 6-6,5 lt) donanımlarda farklılık gösteren sorunsuz araçlar.

Misafir-9615 30.08.2016 13:01

dünyanın en sağlam, sorunsuz dayanıklı motor ve şanzumanlarını japonlar yapar. alman servisten, japon sorunsuzluktan kazanır.

Misafir-7326 30.08.2016 11:28

7527, japonlar arabadan anlamaz demişsin de hatırlatmak gerekirse dünyanın en çok satılan aracı japon toyota. ikinci iddian daha komik adı arızayla özdeşleşen dsg şanzumanı halk için uygun demişsin. o halk herhalde servisle kanka olacak kadar çok zengin bir halk olsa gerek.

Misafir-583 30.08.2016 10:17

Otomatik denince akla honda gelir tork konvartorlu sanziman oldugu icin manuel sanziman kadar sorunsuzdur.honda civic 2016 otm. Var gecisleri hissettirmiyor konfor odakli ve yakit tuketimi de coook iyi bir daha araba alcak olsam yine honda alirim

Misafir-7527 29.08.2016 12:06

japonlar arabadan anlamaz kopya eder.2012 dsg halk için en iyi otomatiktir.seat leon da uygun alın

Misafir-5290 27.08.2016 17:39

45 50 bin civari. Bende astra hb klasik var cok memnunum spor moduda var. Cok seri ve keyifli bir arac. Yagmur far park sensorleri var. Yakiti suan tatilden geldim. 5.5 uzun 7 sehir ici litre

Misafir-8992 22.08.2016 22:33

Tam otomatik şanzımanda Aisin Warner dünyanın 1 numaralı şanzıman üreticisidir, Toyota'nın bütün tam otomatik şanzımanlarını o üretir. Onun dışında 2 numarada ZF firması gelmektedir, çoğunlukla Mercedes/BMW grubuna şanzıman verir. Bu iki marka ayrıca diğer markaların en üst segment modellerine şanzıman verir Renault Laguna 2.2 DCI gibi. Peugeot/Renault/Hyundai/Honda/Chevrolet/Volkswagen şanzımanları kendi üretir ancak maliyetleri düşük tutmak adına yapılan kaliteden taviz verme sonucunda hepinizin duyduğu problemler baş göstermektedir. Otomatik araba alırken hem bunları hem de bakımı ile ilgili gerekli bilgileri öğrenip o şekilde alıp/kullanın. Saygılar...

Misafir-8310 22.08.2016 16:49

8 yıl HONDA kullandım tık demedi

Misafir-3288 22.08.2016 15:39

864 ve 3436 misafir arkadaşlar
Dizel değil ama otomatik suzuki swift i 50.000 tl te 5 yıl garantili alabilirsiniz.
Seneye yeni kasa çıkacağı için şu an fiyatı çok uygun. En ufak sorun yaşamazsınız. Tipik japon. 1.2 94 hp

Misafir-3752 22.08.2016 15:35

Sayın 6078 mutlaka makyajlı mazda 3 powersense bir bakın derim. 5 yıl garanti. Dünyanın en sorunsuz markası.

Misafir-5556 22.08.2016 15:17

Nissan cvt, hyundai ve opelin tam otomatikleriyle ilgili de şikayetler mevcut. Yari otomatikler zaten belli kmlerde eskimesi normal.burda sorun tamir masraflarinin fazla olmasi.

Misafir-6078 22.08.2016 14:36

onu bunu bilmem otomatik araba alacaksanız japon'dan şaşmayın. 2012 yılında jetta otomatik aldım, garantisi dolmadan dsg şanzuman indirdi. arkadaşım 2013 otomatik civic aldı, maşallah 3 yıldır tık demedi. engelli aracı aldığım için satış süresine daha 1 yıl var. bundan sonra alacağım araç kesinlikle japon olacak. ya corolla ya civic. çünkü japon alanlar sorunsuzca araçlarına biniyor. yok dsg, yok turbo yok beyin arızası. artık kına geldi. üstelik honda 6, ww 2 yıl garanti veriyor.

Misafir-949 21.08.2016 20:14

Mazda da yarı otomatik şanzıman yok. Sadece ilk üç vites konfor açısından daha yavaş tepki veriyor. Diğer viteslerin geçişi daha hızlı.

Misafir-5543 21.08.2016 16:01

çift kavrama olan otomatiklere,robotize şanzımanlara yanaşmayın (7 ileri dsg 7 ileri dct 6 ileri edc) peki hangi otomatikler iyi bunu açıklayacak olursak gerçek otomatik tam otomatiktir.bunlara örnek honda civic 5 ileri tam otomatik yeni opel astra fiat egea benzinli otomatik mazda 3 bunlar gibi eger sorunsuz bir otomatik istiyorsanız en iyisi zf 8 ileri 9 ileri olan ve tam otomatik şanzıman olanlar.tabi tam otomatiğin bazı dezavantajları var bunların başında yakıt biraz fazla ve performansı düşürüyor ama pek arıza yapmıyolar bunların yanında birde cvt var onunda arıza yapma ihtimali düşük fakat bir mobilet tarzı gaza bastıkça hızlanıyor vites geçis yok buda tercih edilebilir fakat his yok :D

Misafir-7280 21.08.2016 11:55

mazda da bildiğim kadarıyla ilk 3 vites tam otomatik sonraki 3 vites yarı otomatik. benim kafama takılan ileride bu yarı otomatik kısımında sorun olursa tamirini nerde nasıl yaptırıcaz. yeni bi teknoloji ve ülkemizdeki mazda sayısı belli. yinede diğer çoğu araca göre daha fazla güven veriyor

onuronur86 21.08.2016 20:29

yarı otomatiğin arıza yapmasının sebepleri çok dur kalk ve yoğun trafiğin olduğu yerlerdeki arabalarda meydana geliyor burda aslında mazda uyanıklık edip 1,2,3 vitesleri tam otomatik yani dur kalk ve sıkışık trafikte tam otomatik uzun yolda yakıt tasarrufu için yarı otomatik yapmış gayet mantıklı yani anlayacağınız 4,5 ve 6.vites arıza yapma olasılığı çok düşük :D

Misafir-1490 20.08.2016 19:22

Hyundai ya da kia tam hatırlamıyorum. Otomatik vites aşırı ısınıp hata veriyor kenara çekip soğumasını bekliyoruz gibi yorumlar okumuştum. Obd adaptörünü mazda 3 at aracıma takıp cep telefonundan vites sıcaklığını gözlemledim. Ağustos sıcağında istanbulda manuel kullanım ile hemde oldukça zorlayarak , sıcaklığı 77 derecede sabit kaldı. Ya bendeki bluetooth obd arızalı ya da vites sistemi çok iyi. Dsg sistemi ise en çok arızayı Türkiye de veriyor. Çünkü bizim trafik kaosu dünyada yok. Dur kalk, dur kalk,dur kalkama...çukur tümsek ,toz toprak vs... japon araba dayanıklılığı tek çözüm.

Misafir-5333 20.08.2016 09:48

En iyi otomatik vitesler Honda mazda ve mercedesde, sorunsuz , uzun ömürlüdürler, diğer kağıt üstünde iyi görünen şanzımanlar 2-3 yıl dan sonra şüphelidir,

Misafir-2228 31.07.2016 06:10

nissan'ın otomatiği sorunsuz muymuş!!

Misafir-6043 30.07.2016 18:27

sayın 3436, otomatik şanzumanda sorunsuzluk istiyorsan japon'dan şaşma. honda-toyota-mazda-subaru-nissan-mitsubishi sorunsuz japon markalarıdır. b sınıfı spor araç düşünüyorsanız yaris ( hibrid) auris, jazz önerebilirim. ille de dizel diyorsanız honda civic hb veya yıl sonunda dizel sedan civic gelecek ona bakın.

Misafir-3436 30.07.2016 14:17

Otomatik vites Dsg dizel polo almaya planliyordum ama yorumlari okuyunca kafam cok karisti lutfen isin ehli olanlar daha net bilgiler verebilir mi?? Japon mu iyidir yoksa dsg mi??

Misafir-864 25.07.2016 14:17

Arkadaşlar 45-50 bin civarı hatchback dizel otomatik araba arıyorum hangi aracı önerirsiniz?

Misafir-9793 10.07.2016 14:25

Arkadaşlar bir oto tamircisi olarak yorum yapıyorum,Otomatik veya Manueli ihtiyacınıza göre alın ras gele değil! Ww otomobiller biraz nazik ve zengin işi araçlardır.Otomatik Şanjuman alacaksanız Japon Otolardan,Bmv den ve Mercedesten Şaşmayın.Hyundai ve Kia buna dahil.

tokay ceritoğlu 25.06.2016 15:08

en iyisi düz vites,sorunla uğraşılacağına biraz ek ders alıp iyi bir sürücü olmak en iyisi,bu dediklerim orta gelir grubu vatandaş için,bütçesi yüksek olan sorun çıkınca hemen aracı elden çıkarıyor aynı gün,gidip 0 alıyor,ben servis,sanayi yolu gözlerim diyenler 2 el otomatik alınca işler sarpa sarıyor,tercih vatandaşın..

Misafir-3409 25.06.2016 14:47

Golfün şanzımanı dağılmaz, olsa olsa kavrama ömrünü tamamlamıştır zaten 125000 kilometre kullanmışsınız, ağırlıklı olarak şehir içi olarak düşünüldüğünde bu çok iyi bir süre, ilgili firma ücretsiz değiştirdiğine göre 3. nesil kavrama takılmıştır. 3. nesiller en sorunsuz olanlarıdır satmazsanız uzun süre kullanırsınız. Manuel şanzımanı bile 40000 de indirenler var(kötü kullanım) Hondayı tanımıyorum ama 9 ileri Zf (Alman) şanzıman ise dsg yi aramazsınız. Cvt ise performans ve yakıt biraz daha kötü olur.

Misafir-8622 25.06.2016 13:01

manuel vites alın kafanız rahat olsun, yok çift kavramadır yok tek kavramadır, ne gerek var, manuel viteste arabanın kontrolü sizde, en güzeli de bu

Misafir-1974 25.06.2016 06:01

otomatik dizel arayan arkadas 40 45 butceye alinacak en iyi araba kesinlikle accent blue 1 hafta once aldim cok memnunum

Misafir-5943 25.06.2016 04:43

2009 golfum vardı 125 binde şanzuman dagıltı ama kronik hastalığı olduğu için vw servisi ücretsiz değişti şimdi yeni honda crv alacagım sanırım dsgyi arayacagım gibi geldi

Misafir-5301 24.06.2016 16:06

arkadaşlar merhaba, dizel otomatik bir araç düşünüyorum. ne önerirsiniz? 40-45 bin TL arası.

Misafir-8375 24.06.2016 00:08

DSG şanzımanın yakıt tüketimi düşük ve vites geçişleri çok seridir. Ancak problemli şanzımanlardır. Ortalama her 50 bin km'de şanzımanda bir kavrama problemi başlar, araçta kalkış esnasında titremeler olur. Yaklaşık maliyet 4000-6000 tl arasında olur. Garantiniz varsa bir sıkıntı olmaz, yoksa, aracınız düzenli olarak yetkili servis bakımlı ise, iyi niyet indiriminden faydalanıp bir miktar ödemeyle durumu kurtarabilirsiniz.

Misafir-8186 21.06.2016 12:17

Sıfır alacaksınız Hyundai i20 1.2 veya Makyajlı Renault Clio baz modellerini 45 civarı alabiirsiniz.

Misafir-8739 20.06.2016 16:53

Arkadaşlar 40.000 tl alabileceğim hb tavsiye edebileceğiniz araba modelleri nelerdir.

Misafir-3366 20.06.2016 12:49

Slm arkadaşlar dizel c4 lerin s-tronik vitesleri hakkında bilgisi olan varmı

Misafir-655 19.06.2016 13:59

otomatikte japonlar dünyada 1 numaradır. 1 milyon km'yi aşan honda ve toyota'nın otomatiklerini gördüm, tabi düzenli bakımları yapılırsa. ( honda-toyota-mazda-subaru-mitsubishi-nissan), alman ve fransızlar'ın otomatiği arızaya çok yatkındır. garantisi dolmadan veya garanti biter bitmez arızalar başlar.( dsg gibi) otomatikse japondan şaşmayın azizim.

Misafir-8110 19.06.2016 09:53

Arkadaşlar dizel otomatik civic olurmu yakıtı nasıl

Misafir-5934 17.06.2016 11:22

Peugeot son otomatik şanzumanını kullandım tereddütsüz sağlam düzgün çalıştı

Misafir-2492 16.06.2016 22:22

Peugeot eat6 yükseliş çok iyi sadece 3-2 düşüşünde sarsıntı var, ZF 8ileri olan tartışmasiz en iyisi, dsg çok iyi hatta eat6 dan iyi ama arıza riski düşündüruyor.

Misafir-7258 07.06.2016 15:38

Arkadaşlar en az paraya otomatik araç almak istiyorum sorunsuz uzun ömürlü araç tavsiyesine ihtiyacım var Bursadayım...

Misafir-1686 31.05.2016 23:34

Japonlar otomatikte sorunsuzmuş, adamlar 50 yıllık CVT'yi kullanıyor. ağudi'nin de CVT modelleri hiç sorunsuz. Bu mantıkla Almanlar otomatik vites'de sorunsuz diyebiliriz.

Misafir-9032 31.05.2016 22:00

Bütün otomatik yarı otomatikler a,b,c segmentlerinde kalitesiz malzeme kullanıldığı için hepsinde sorun var. d, e segment ise biraz daha iyi.
en sorunsuz şanzuman manuel şanzumandır. daha ucuz daha uygun daha ekonomik ve 2. elde daha iyi. soruzsuz manueller. tüm markalarda. özellilkle vw grubu manueller muhteşem.

Misafir-3364 31.05.2016 16:58

Toyota corollanın MMT şanzımanı rampalarda dur kalk yapmaya hiç müsait değilmiş.Yani kilitlenip kalıyormuş.Toyotaya yakışmamış.

hanefi75 31.05.2016 14:17

vw 'nin kullandığı DSG şanzımanı hala övenler var ya.
Çok satılıyormuş....... Bizim millet Station Wagon kasayı sever ama tutulmuyor diye almak istemez.Gider kamyonet ruhsatlı panelvanı alır.
Çok satılması sorunsuz olduğu anlamına gelmez. Biraz mantık.

Misafir-1148 23.05.2016 17:49

@memdalibey engelli olduğunuzu belirtmişsiniz ÖTV muafiyetini de düşündüğünüzde 0 km almanız en makulu bence. Sizle benzer şartlarda birisi olarak 1 ay kadar önce sıfır i30 aldım dizel 7 ileri DCT şanzıman.Çift kavrama olduğundan oldukça sarsıntısız bir vites geçişi var. 5 yıl da garanti olduğu için eğer siz doğru sürüş tekniklerini kullanırsanız hiçbir sorun yaşatmaz.Tavsiye ederim.

Misafir-4291 22.05.2016 23:15

cvt şanzımanı honda kullanırken nasıl honda 1.çeşit şanzımana girer ?

Misafir-744 15.05.2016 01:02

Yeni nesil pejo nun tork konvertörlü tam otomatiğini ve astranın yeni nesil tam otomatiğini test ettim iki Aracın vites tepkileri Süper, ikiside 6 ileri, vites değişim karakterleri birebir aynı, çünkü iki Aracın şanzımanının üreticisi Japon menşei li aisin Firması.

Misafir-2409 11.05.2016 21:54

2005_2010 arası otomatik araba almak istiyorum, bu konuda tek kriteri yakıt.. Bu modellerde 6 yada 7 ileri olan arabalar var mmı ? Tecrubesi ve de aynı zamanda tavsiyesi olan arkadaşları dinlemeye hazirim.. Teşekkürler...

Misafir-4862 10.05.2016 09:08

Uzun ömürlüde tork konvertörlüler (en bilinen klasik tip ) daha dayanıklıdır, yeni tip çift kavramalılardan uzak dur. ZF şanzıman en iyisidir. Opel in 2016 yeni şanzımanı gayet iyi, pejo nun 2016 sı çok iyi olmasa da idare eder, Honda zaten iyi , illa ki test etmelisin, bu arada şikayetleri de bol bol okumalısın.

memdalibey 09.05.2016 16:35

Selamlar arkadaşlar, sizlerin yardımına çok ihtiyacım var. Daha önce rabayla ilgilenmediğim için haliyle bilgi sahibide olamadım. Şu sıralar araç almayı düşünüyoruz. Benim için gerçek tecrübe ve önerileriniz belirttiğim gibi çok önemli..
Öncelikle aracım kesinlikle otomatik olması lazım (engelliyim)
Sıfır veya ikinci el için karar veremedik ama büyük ihtimal sıfır olsa daha iyi, gerek fiyat gerekse hasar çıkmaması bakımından.. Peugeot 208 var fiyat bakımdan uygun olan, ama onuda aldığıma değer mi bilemiyorum. Alayımda beğenmezsem satarım diye bir durumumda yok çünkü 5 yıl kullanmam gerek.
1)Otomatik vites de en önemli noktalar neler ?
2)Gerçekden önerdiğiniz araçlar, veya modeller neler ?
Bu konuda sizlerden yardım istiyorum, umarım bu yazım cevapsız kalmaz.
Şimdiden Teşekkürler :)

davidas38 09.05.2016 21:07

selam. Bence otomatik viteste önemli olan geçişleri sarsıntısız ve sıkıntısız olması hissettirmemesi, yakıt tüketimine ve performansına olumsuz etkisi olmaması ve en önemli nokta: sorunsuz olması arıza masraf çıkartmaması.
öncelikle şunu söyleyeyim: pejo dan uzak durun: hiç bulaşmayın. piyasada daha kötü otomatik vites olamaz.
bunların ışığında hyundai nin 7 ileri dct otomatiği (hyundai nin garantiside iyi)
vw grubu dsg olabilir. ama sorunlu ve sıkıntı çıkardığını söyleyen çok.(ama benim kullandığım 3 dsg şanzımanlı araçtan hiçbir problem yaşamadım)
zf şanzıman: bmw grubu kullanıyor. 8 ileri otomatik. bence piyasanın en iyisi..
mercedes grubunu kullandığı otomatik şanzımanlar da sıkıntısız gayet iyi.(şuan ki aracım mercedes).
şuan benim aklıma gelenler bunlar başka otomatik vitesli araç önerende olabilir. itirazım yok herkese saygılyım. ama yukarıdaki saydığım otomatikler piyasanın en teknolojik olanları ve başta saydığım kriterlerin hepsini bir arada bulunduranlar.

tokay ceritoğlu 10.05.2016 10:48

otomatik alacaksanız mutlaka 0 araç alın bu bir,ikincisi premium araç bmw,mercedeste sorun duymuyorum,komşumda hyundai var otomatik 80 bine geldi hiç sorun yok,japonlar zaten sorunsuz,tekrar söylüyorum ikinci el otomatiği sakın düşünmeyin,giderken otomatiği boşa alanlar,yolda giderken değiştirenler duyuyorum,böyle bir 2 el binlerce tl ve çözümsüzlük demek..

yasinalt 25.06.2016 14:13

skoda fabia fiyat donanım kalite bakımından gayet güzel bir araç dsg şanzumanı zaten kalitesi ile tanıyoruz

Misafir-9686 02.05.2016 03:38

Daha önce 2012 honda kullandım 1 sene otomatik geçışleri hiç memnun deilim şuan 2003 pastat otomatik kullanıyorum fites geçışleri hiç hissetmiyorum honda hiçbir işe yaramaz

Misafir-3622 26.04.2016 11:21

Arkadaslar otomatik vites 45 liralik alabilecegim bi arac tavsiyeniz.megan 3 citroen c4 picasso veya hangisi

Misafir-7749 02.04.2016 17:58

Herkes sanki araba değil araba fabrikasının sahibi. Nedir bu fanatiklik.. Japon ve alman sizin kadar savunmuyor arabasını.. Neyse benim 99 hondam var 2500devire kadar zayıf bir performansa biraz vuruntuya ama çok sessiz zevkli bir sürüşe sahip.. 2003 model 307im var porsche al4 tipi sanzumanlı rampada hondadan 2 gömlek üstün. Ama yakıtı daha cok tuketiyor. Yinede ikisini seviyorum. Servis hondaya ömürlük diyor.pejomu aman diyorhonda servisi bense 5 yıldır çok memnunum. 2014 toyata cvt pejo gibi vuruntusuz çok konforlu. Jetta dsg cok ekonomik ve performanslı ama her an masraf korkusu yaşatmıyor değil..

Misafir-2363 02.04.2016 01:11

arkadaşlar skoda grubundan ikinci el ya da sıfır 2011 ve 2015 arası 50 bin 65 bin tl de benzinli yada dizel otomatik vites almayı düşünüyorum şanzumandan dolayı bir türlü karar veremiyorum honda almalımıyım diyede geçiriyorum. Ne dersiniz?

Misafir-217 31.03.2016 10:47

Honda civic 1.Kia rio tam otomatik vites 2.sorunsuzlukta siz ne dersiniz saygılarımla

Misafir-5946 28.03.2016 13:01

Honda gerçekten çok güzel 3 gündür biniyorum kusursuz

Misafir-5630 27.03.2016 08:39

Kullandığım araçlar sırasıyla 2005 Corolla Sol otomatik, 2013 Octavia Elegance ve şuanda da 2012 Honda Civic Elegance (yeni kasa). Aralarında otomatiği bana göre en berbat olan octavia da da kullanılan dsg şanzımandı. Yorumlara bakıyorum yok dsg nin yakıt tüketimine etkisi şöyle yok böyle yok efendim ödüllü şanzıman falan vb..Ne hikmettir ki bu farkları ben hiç görmedim. Octavia dizel olmasına rağmen biraz performanslı kullanırsan 7-8 lt/100 Km tüketime hazır olun. Yok yakıt ekonomisi yapacağım dersen çok kasarsan o zaman 5,5-6 lt arasında gezersin. Viteş geçişleri toyotanın eski nesil 4 ileri tork konvertörü şanzımanının yanından bile geçemez. Toyota kullanılan şanzıman 4 ileri olmasına rağmen dsg den kat be kat üstündür. Dsg tam baş belası bir şanzıman sırf şanzımanı yüzünden octavia yayı başımdan defettim.Ancak yeni corolla da kullanılan CVT şanzıman da tam bir hayal kırıklığı. Yeni corollayı test etme imkanım oldu araba bağırıyor ama gitmiyor, hele birde yokuştaysanız vay halinize. Hondanın şanzımanı güzel fakat malzeme kalitesi çok kötü. Honda vites geçişleri hissedilmiyor diyenler olmuş nasıl hissedilmiyor arkadaşlar hissetmek istersen bal gibi de hissediliyor ama dsg den daha az, tabi bu durum birazda dikkatinizle alakalı. Ne zaman vites geçiyor diye dikkat ederseniz o zaman anlarsınız geçişleri yoksa anlamanız zor tabi ki.
Kullandığım üç farklı tip şanzımanı sıralamaya koyacak olursam 1. 4 ileri olmasına rağmen toyotanın eski nesi tork konvertörlü şanzımanı (şimdi kullandığı CVT berbat) 2. Hondanın 5 ileri şanzımanı aslında şanzıman güzel ama araç 125 bg 5 ileri olmasına rağmen 110 bg 4 ileri toyota bana daha performanslı geliyordu. 3. olarakta dsg aslında sıralamaya bile girmeyi haketmiyor baş belası sorunlu şanzıman.
Arabaları konfor olarak sıralayacak olursam da açık ara ile 1.sırayı octavia alır. 2005 model olmasın rağmen malzem kalitesi ve konfor olarak 2.sırayı corolla alır. Son sırayıda civic alır ki 2012 olmasına rağmen malzeme kalitesi ve ses yalıtımı kötü, sorunsuz diye biniyoruz işte yoksa binilecek araç değil.

Misafir-7318 04.03.2016 20:20

Eski nesil tork konvertörlü ve Cvt ler hiçbir zaman motor gücünü ve torkunu, tek kavrama veya çift kavrama mechatronic şanzımanlar gibi %100 tekerleklere aktaramazlar ayrıca şehir içi tüketimleri dolayısıyla emisyonları yüksektir. Dsg ye gelince dsg aslında vw grubunun ön ayak olduğu aslında sipariş bir şanzımandır, yani dışarıya ürettirilmektedir. Bu şanzıman, hem manuel hem de otomatik modda kesintisiz güç akışı sunabiliyor. Bu durum hem hızlanma verilerini iyileştirirken hem de daha düşük tüketimle yakıt ekonomisi sağlıyor. 1. ile 6. vites aralığında spor sürüşe (sport ratios) sahiptir ve maksimum hıza 6. viteste erişilmektedir. 7. vites daha uzun bir orana sahiptir ve daha iyi yakıt ekonomisi sağlar. Vw grubunun kendi tasarımı olan şanzıman ise Porsche da kullanılan Doppel Kupplung (PDK) dır.Mühendislik şaheseri olarak gösterilir.
Ağırlıklı Japon araçlarında kullanılan Cvt şanzımanlarda verim %80 civarındadır. Yani %20 kayıp var tabi bahsettiğim direkt çalışan cvt ler, birde Japonlar buna zincir kayışın ömrünü uzatmak için hidrolik tork konvertörü eklediler. Bilginiz olsun.

Misafir-3531 04.03.2016 18:46

japonlar 1 numara (bakınız dünya satışları)

Misafir-3355 04.03.2016 12:49

Sayın 6418, Japon lar 1 numara demekle 1 numara olmuyor maalesef. Ben sonuca bakarım, Türkiye de hangi otomatik çok satmış, bu direkt olarak memnuniyeti gösterir. Marka olarak beğenmeyebilirsin ama son yıllarda Türkiye nin satış lideri VW dir, üstelik üretimi olmadığı halde. Bir de üretim yaptığını düşün bakalım. Peki üretim yapanların durumu nedir, adeta yerler de sürünüyorlar. Bu demektir ki yanlış ve eksik olan bir şeyler var. Amaç bura da herhangi bir markayı karalamak olmamalı diye düşünüyorum. Son 5 yıldır DSG li araca biniyorum ve arıza filan yaşamadım. Zaten dediğin gibi olsa kullanıcılar da ahmak değil bile bile bu araçları alıpta VW yi satış lideri yapmazlar öyle değil mi. ( 2016 ocak şubat satış adeti: 12.682 olup en yakın rakibine 2.000 adet fark atmış kaynak; http://www.odd.org.tr/web_2837_1/neuralnetwork.aspx?type=36 )

Misafir-6418 03.03.2016 18:51

sayın 8672, otomatikte Japonlar ve honda 1 numaradır. sorunsuzdur, sağlamdır, servisi sevmez. rutin bakımını yaptır, evladiyeliktir. ww'in dsg'si gibi servise abone yapmaz, zırt-pırt arıza yapmaz.

Misafir-945 03.03.2016 13:46

çift kavrama kağıt üzerinde çok iyi gözüküyor ama sorunlu bir şanzıman iyileştirilip sorunsuzluğunu kanıtlarsa vazgeçilmez olabilir yoksa Japon otomatiklere devam ...

Misafir-8672 03.03.2016 13:15

Bazı arkadaşlar sanırım 70 li yıllarda kalmış. Honda nın dedemden bile eski otomatiği iyidir diyor ama, cvt yeterli olmadı artık çift kavramalar revaçta ondan bile haberi yok. Teknolojiyi takip edemediğinden haberi olmaması da normal bence. VW yi FORD u kötülüyor aklınca ama aynı kavramayı BMW dahil onlarca firmanın kullandığından haberi yok ve bunu ilk geliştiren piyasa sokan VW olduğu için, şimdi piyasayı kapmış durumda. Siz Japon lara devam edin zararı yok.

Misafir-845 03.03.2016 13:03

Arkadaş CVT şanzıman nasıl yeni teknoloji olur valla anlayamadım. Benim bildiğim, çift kavrama yeni cvt eski bir teknoloji. Ayrıca cvt bu kadar başarılı olsaydı çift kavramaya gerek kalmazdı.

Misafir-6571 07.02.2016 15:36

Araçlar 2025 yılında artık dünyada manuel diye bir araç kalmıyacak çünkü kullanıcılar rahatlık ve konfor istemekdedirler ayrıca araç firmalarıda bu isteklere göre argelere baş vurup bütçelere göre nasıl araç üretebiliriz araştırmalarında

Misafir-5121 05.02.2016 01:43

Toyota dan iyi si yok arkadaşlar 8 yıldır kullanıyorum en son aldığım sıfır 2012 Toyota şu an 100.000 mili geçti tık yok sadece 3 defa tekerlek değiştirdim

Misafir5441 27.12.2015 15:30

Amerika'daki otomatik viteslerin çoğu japon araçlarıdır. ( Subaru /Toyota land crauiser- hilux/ honda acura/ nissan infiniti...) Amerikalılar otomatikte sorunlu araç sevmiyor dsg gibi.

Misafir2580 26.12.2015 22:34

Ne hikmetse otomobil cenneti Amerika'da adım başı otomatik araba vardır hatta adamlar ağır vasıtaların bir kısmında da kullanırlar otomatiği, sevmeyen sevmesin de, başta dsg olmak üzere sorun yumağı çift kavramalılarla doğru düzgün çalışan otomatikleri kimse birbirine karıştırmasın

apollo07 26.12.2015 12:43

öncelikle S.A arkadaşlar bende eşimin ısrarıyla otm vites araba aldım yaklaşık 1 ay kadar araştırdım honda dediler tipini hiç beğenmeyerekte olsa city aldım 2014 te 2. el olarak (bu arada jazz la city herşeyleri aynı) vites geçişleri gerçekten çok sarsıntısız hissetmek için 3bin devir üstü kullanmanız gerekiyo uludağ yolunda oturan biri olarak aracım ş.içi 7.3 kışın 7.7 civarı dik bayırlarda araba hafif geri kaçırıyor aracı ilk çalıştırdığımda P den D veya R ye aldığımda anlam veremediğim vuruntu ve titreme geliyor ilk otm aracım olduğu için 2 farklı şanzıman ustasına götürdüm 2side viteste boşluk var honda bunu bilerek yapıyor dişliler kırılmaması için denildi f1 vites e aldığımda araç biraz yakıt artıyo Sport moda aldığımda sanki başka bi araç oluyo aldığımda 130bindeydi şimdi 145bin de aracım 2 yıldır kullanıyorum ben çok memnunum ilk otm aracınız olacacaksa bence honda alın opel corsa akrabam da vardı 0 olarak almıştı hiç memnun değildi sürekli vuruntu yapıyor vites gecmiyor 1den2 2den3 e geçerken sarsıntılı diyordu açıkçası otm viteste kesinlikle japon toyota hariç 3-4 tane bindim ve çok sarsıntılı geçişleri vardı yine sorulanır olursa honda için yanıtlayabilirim

Misafir8997 29.11.2015 18:16

otomatikse kesinlikle japon. honda jazz, Toyota auris ya da yaris, nissan micra

Misafir3987 29.11.2015 14:57

küçük arabalarda otomatik araç için kararsız kaldım,

Misafir7260 23.11.2015 13:36

arıza rekortmeni wv'den ve dsg'den uzak durun. otomatikse kesinlikle japon alın.

tokay ceritoğlu 23.11.2015 11:11

özürlü ve hastaların dışında otomatiklerin kullanılmaması için ithalatının bile yasaklanması şart.50 -60 yıl öncede amerikanların otomatik sorunu vardı,şimdide hepsinin sorunları var,şimdide tamamının sorunu var,al birini vur ötekine,otomatik vites aracı 0 alıp 50-60 binde satanlar için uygun,alanda ,çaresiz kalanda,yüksek fiyatlarla boğuşanda türk vatandaşı değil mi? misafir 5496 doğru söylüyor,bu nedenle ne benim ne çocuklarımın evine otomatik vites girmez,

Misafir5496 23.11.2015 08:04

DSG nin listede olması bile bana saçma geldi :) millet bi tutturmuş vw git bir ev parası ver gel şanzımanı 20 bin -80 bin arası eline al servislerle uğraş dur.

Misafir7714 18.11.2015 14:15

otomatikse japon gerisi hikaye.

Misafir4510 18.11.2015 12:49

En kötü vw-dsg (arıza makinası) :-)

Misafir6681 18.11.2015 10:30

bişeylerde sıralama yapmak için kriterler önemlidir, kiriter kullanım konforu ise bu liste değişir, yakıt tüketimi ise yine değişir ancak bu listedeki kriter sorunsuzluk olabilir, aslında marka değilde vites çeşitleri karşılaştırılmalı, tork konvektörlü sistemler hem sorunsuz hem konforlu fakat yakıt tüketimi fazla, çift kavramalı sistemler konforlu, düşük yakıt tüketimi, fakat sorun çıkartabilir, cvt düşük yakıt tüketimi, konforu idare eder bakımı düzgün yapılmazsa sıkıntı çıkartabilir, robotize şanzımanlar ise düşük yakıt tüketimi (manuele yakın), düşük konfor ve bakım maliyeti fazlalığı ise benim seçimim tork konvektör olur

Misafir690 17.11.2015 23:32

epey bi yorum okudum honda diyorum

Misafir2704 10.11.2015 13:31

otomatik arabada risk ve sıkıntı yaşamak istemeyen Japon'dan şaşmasın. wv servisleri dsg arızayla dolu.

Misafir3628 10.11.2015 12:54

kesinlikle citröen ve pegeout şanzumanlarından almayın tam bir fiyasko ileri geri kaçırıyor ve vites geçişleri cok yavaş araç kendini hangi vitese atacağinı şaşırıryor.

Misafir2271 08.11.2015 21:51

otomatikse kesinlikle japon. ( honda toyota --mazda - subaru. - mitsubishi-nissan) alman ve fransızlardan uzak durun sizi yarı yolda bırakır. dsg sonuncu olur.

Misafir6352 08.11.2015 20:18

DSG ikincimi ??? çok komik ....

Misafir7926 08.11.2015 12:56

hondayı 1.sıraya koymuşsun ama şimdi honda yeni arabalarına zf den şanzıman alıp takıyor.
nasıl oluyor bu sıralama.
en sağlam şanzıman zf firmasının şanzımanlarıdır. bmw yıllardır bu şanzımanı kullanıyor

Akif 26.06.2015 21:55

EDC'nin farkı DSG gibi arıza şampiyonu olmamasıdır. EDC'den araba toplatma duyan var mı? Ayrıca kopya ne demek, o zaman vw de Common Rail'i çokgeçolarak Fiat'tan kopyaladı.

Ahmet 26.06.2015 13:39

Evet dsg de 2011 modellere kadar bir takım sorunlar yaşandı arkadaşlar fakat bunlar garanti süresi sonrası bile ilgili firma tarafından tamamen arkasında duruldu. Bana şahsen tek kuruş ödettirmediler. Konfor ve yakıt ekonomisi dsg de, bunu otoriteler söylüyor. 2015 jettamı yine dsg olarak aldım. 0 sorun. Ama bakıyorum otomatiği 10lt den aşağı yakmayan hondayı 1. sıraya koyuyorlar, eskidendi bunlar artık gerçekleri görün.Türkiye müşteri memnuniyeti endeksine bakın. Geniş bir kitlenin görüşü alınarak oluşturuluyor o endeks.

apollo07 26.12.2015 12:12

valla ben honda city kullanıyorum bursa uludağda oturuyorum buna rağmen ş.içi 7.3

cenk 26.06.2015 13:16

ŞENER
Madem VW nin otomatikleri sorunlu, neden son yıllar da satış rekorları kırıyor hiç düşündün mü.
Otomatiği daha yeni güncellenen KIA yı VW den üstün tutmuşsun ya helal olsun diyorum.

bilgin 26.06.2015 12:50

Akif,

EDC en iyisi demişsin ama, DSG nin kopyası olduğundan haberin var mı acaba. Bilmeyenler için diyorum, çift kavramayı geliştirip alt ve orta segmentler de alınabilir fiyata getiren VW dir ve 10 yıllık bir teknoloji olup diğer firmalar daha yeni yeni geçmeye başladılar.

caner 26.06.2015 10:37

otomatikse japon açık ara öndedir. honda dünyada 1 numaradır. 1. honda 2. toyota 3. mazda 4. subaru- 5. mitsubishi 6. nissan... aman almana bulaşmayın özellikle de ww grubuna başınız çok ağrır. sıfır alıp da 10 bin tl 1masraf ödeyen biliyorum. servis de garanti kapsamına almadı.

ŞENER 25.06.2015 22:20

arkadaşlar, sorun yaratan motorun tork değeri, yüksek torklu araçlarda, özellikle dizellerde şanzımanın sorunlu hale gelmesini sağlıyor. VW ve bu gurubun tamamında 200000 den sonra şanzuman problemi garanti oluyor, tabi aracı o kadar uzun kullanırsanız. Çok güçlü motor seviyorsanız ve otomatik tercih ediliyorsa mercedes, bmw, amerikan veya en azından zf şanzıman tercih edilmeli. küçük ve orta gurpta bu iş birazda kısmet ama performanslı kullanma alışkanlığınızı unutmalısınız. 7yıl garanti veren KİA bu konuda baş ağrıtmaz düşüncesindeyim.

vw 22.06.2015 18:06

otomatikte herşeyde olduğu gibi Almanlar en iyidir boşuna dsg falan demeyin dsg teferuatlı çift kavrama olduğu için biraz hassastır fakat orta sınıfta herkesin ilk tercihi yine dsg dir. Japoncu arkadaşlar cvt den bahsediyor çok eski teknoloji zaten onunda patentini 1935 te Daimler Benz almış peki japoncu arakadaşlar hiç zf ,getrag ve luk firmalarından haberiniz varmı? Bunların ortak özelliği otamatikte en iyi firmalar olmasıdır ve üçüde Alman firmasıdır Honda jeep land rover jaguar vs ... bu firmalar zf den tedarik etmektedir yani uzun lafın kısası bir sektöre Alman girdiyse birinci bellidir biz ikinciyi tartışalım saygılar.

mehmet 06.06.2015 01:19

Ben iki yildir 7.60 li kullaniyorum memnunum hem otomatik hem manuel hem f1 cok seri guzel bu arada aracim 2012 model sifir aldim bakim haricinde servise gitmedim

pointman 21.04.2015 09:16

en iyisini bilmemde en kötüsü fiat.bu işi hakkaten bilmiyor.o paraya yazık arkadaşlar.

cenk 05.04.2015 16:54

şimdi 150 yıl önce ki bir teknoloji olan cvt otomatik mi 1. geldi. el insaf arkadaşlar derim, ben bu otomatiği çook eskiden mobiletler de kullanıyordum. yani basit bir konik sistem sınırsız vites filan, bas bas dur. ne bir his ne heyecan var. sanki yapay gibi. ayrıca bu cvt sadece honda ya ait değil ki. bir sürü firmalar kullanıyor. yani 5 / 6 yıl garanti vermesi iyi olduğu anlamına geliyorsa çok saçma.

syf 05.04.2015 10:15

bugun araba bakmaya gidiyorum gitmeden once biraz arastirdim en aklima yatani honda jazz cvt galiba ne dersiniz arkadaslar simdiden tesekkurler.

Akif 19.02.2015 11:41

En iyisi Renault EDC, en kötüsü ise arıza şampiyonu vw-DSG
http://www.arabalar.gen.tr/sanziman-sorunu-arac-toplatti-h3512.html

gökhan 19.02.2015 09:34

otomatikse tabiki japon...( aman dsg'den uzak durun)

murat oca 18.02.2015 19:58

2007 moel cvt speegear palio 6 yılır kullanıyorum sorunsuz 40000 km bir yağını eğiştiriyorum sorunsuz..

onur 15.12.2014 20:56

ben katılmıyorum bu yorumlara niye derseniz hondaya lafım yok ama hondadan sonra hyundai otomatikte sorunsuz 1994ten beri otomatigini kullanıyorum sorunsuz ve şuanki aracım yine dizel otomatik hyundai i30 2013 kullanıcısıyım gayette memnunum çünkü 4ileriydi aynı otomatik üzerine 6 ileri çıkarttı sonuçta denenmiş şanzıman polo dsg 1 yılından sonra pololar geri çagrıldı sıkıntılı dsg arkadaşımda golf vardı sıkıntı yaşadı fort zaten sıkıntılı bu segmentte dedigim gibi honda hyundai

ismail 02.12.2014 08:09

...bu listeye BMW yi niye almadınız doğrusu çok şaşırdım, 8 ileri otomatik vites BMW ler gerçekten evladiyelik, hadi BMW yi almadınız, sadece ülkemizde populer olan DSG sanjımanlar ı listeye almışsınız ki yeni corollanın cvt şanjımanı malesef yok..

Zafer 02.12.2014 00:15

ETG şanzıman denedim,beğenmedim.

ferit 01.12.2014 18:10

1. honda 2. toyota 3. mazda 4. mitsubishi 5. subaru 6. nissan 7. suzuki yani anlayacağın japondan şaşma azizim.

AYHAN 01.12.2014 17:13

ben ford fiesta kullanıyorum.hemde 2003 model çooooook memnunum kesinlikle değiştirmem.sayılan biçok aracı denedim inanın şuanki aracımda hiç pişmanlık duymadım tavsiye ederim

Tunç 05.11.2014 19:12

Yiğidin hakkı yiğide; en iyisi Renault EDC (1.5 EDC süper ama artık 1.6 dizel EDC de olmalı).

Azo58 31.10.2014 08:27

BMW Mercedes onlara gücün Yetmiyorsa TOYOTA nın yeni 1.6 Motor Benzinli araçlarında kullandığı 7 ileri şanzıman kaliteli ve sağlam.

Opelci 30.10.2014 20:00

En iyi EDC'dir.

bva 30.10.2014 16:31

şanzuman en iyisi hangisimi ? en az sorun çıkarandır bence.
forumları okuyunca anlıyoruz bunu.

ferit 30.10.2014 14:35

1. honda 2. toyota 3. mitsubishi 4. mazda 5.subaru ve diğerleri

Oktay 30.10.2014 14:31

Çift kavramalı yeni tip şanzumanlardan uzak durun, çoğu garanti bitmeden bozuluyor.
ZF, şanzımanların en iyisidir.
Malum premium markaları saymaya gerek yok.
Ancak orta sınıfta Honda'nın hakkını yememek gerekir

serden 30.10.2014 13:51

Citroen c3 otomatik viteshakkında ne dusunuyosunuz

celal 12.10.2014 12:30

1997 model Honda Shuttle var. 2.5 yıldır kullanıyorum. Bu araba yüzünden otomatik beğenmez oldum. Yakıt tasarrufu elbette önemli ancak 2 yılda etiğiniz tasarrufu 1 günde şanzumana gömüyorsanız neye yarar o tasarruf.... Harika bir vites geçiş var.. devir saati de yok.. anlamıyorsunuz geçişleri...

murat 06.09.2014 12:25

yukarıda aydın bey,e katılıyorum,2012model klasik esentia astra bi otomatiği varki sürücüyü deli ediyor öyle hassaski beni bi güzel öfkelendiriyordu,10.09.2014 tarihinde ihtiyaçtan dolayı elimizden çıktı astranın dizel otomatiğini bekliyorum ikinci seçeneğim oktavia hondanın kasasını beğenmiyorum önceki kasası guzel

özgür 01.09.2014 16:17

hondanınki tabiki.. mercedes ve bmw nin otomatikleride elbet iyidir ama arıza çıktığında sizin yerinizde olmak istemem.. alman otolarının garantisi 2 yıldır.. honda boşuna 6 yıl garanti vermiyor..arabasına güveniyor..

aydin 31.08.2014 12:40

opelın besıncı olması ilginç, vites geçisinde direksiyona kafa atıyordum.

ismail 26.08.2014 19:12

bende otomatik almadan önce vw demiştim ama araştırınca yanlış secim oldugunu anladım servisinde bile adamlar sorunlu oldugunu kabul ediyor ama vw gen arabasına sahip cıkar diyorlar iyide bedavamı sahip cıkacak dedim ses yok eger servislere verecek cok paranız yoksa honda alın kafanız agrımasın ben iki senedir honda kullanıyorum iyiki almışım

Kuddusi 17.08.2014 03:25

Bende kia ceed dizel var 2009 bildiğin canavar sıkıntısız geçişler hissedilmiyor yakıt ideal klima açıkken en ufak bir performans düşüklüğü yok bayır yokuş filan dinlemiyo taş gibi araba fakat piyasada az milletin önyargısından dolayı alacak olanlar korkuyor tavsiye edrim pişman olmazsınız

aykut 07.08.2014 11:32

Merhaba bende 6 yildir 94 model Honda civic ex kullanıyorum otomatik 200 bin km yi geçtim hiç sorun yaşamadim bence eski yeni araci farketmez Honda bir numara.

Bilal 05.08.2014 20:02

Arkadaşlar açıkçası bu değerlendirmenin çok doğru olmadığını düşünmüyorum en basitinden BMW nin kullandığı ZF 8HP şanzımanın bu listeye dahil olması lazım.Araç 53000km de (5.20d) hiç bir sıkıntısı yok ve geçişleri ve düşüşleri çok sarsıntısız.Mercedes halen yeni e serilerinde 7g tronic tork konvertörlü şanzıman kullanır.geçişi sıkıntılı düşüşü sıkıntılı.bu işte bmwyi açık ara önde tutarım.Yeni 5.20i lerde bile 1.6 kaldırıyorsa arabayı ZF şanzımanın etkisi büyük.

zühtü 28.06.2014 20:06

Honda Civic in otomatik şanzımanı gerçekten kusursuz. diğer otomobillerinde iyidir belki ama kullanmadığım için bilemiyorum.

yavuz 25.06.2014 17:41

Değerlendirme hatalı yapılmış.Araçların sadece şanzımanı yerine başka özellikleri de dikkate alınmış. İlginç olan hondanın şanzımanı 1.deniyor ancak yakıt tüketimi 9.6 lt !.Sadece garanti uzun diye birinci seçilmesi ciddi bir yaklaşım değil...

ZF 24.06.2014 09:05

Toyota 7 ileri CVT 5 yıl sınırsız kilometre garanti ile sunarken hondanın aynı mantıkla çalışan ama eski teknoloji 5 ileri olan ve çok fazla yakan şanzımanını 1. sıraya koymak bana saçma geldi

mehmet 12.06.2014 15:13

Arkadaşlar bir sorum olacak: "Corolla ve Focus eski kasalarda 4 ileri şanzıman kullanıyorlardı. Bütçem onlara yetiyor ve ikisinin de eski kasası süspansiyon (yol konforu) bakımından yenilerinden daha iyi, tabi benim izlenimlerim. Ancak 4 vites olması eksiklik değil mi mesela aynı kasaların manuelleri 5. viteste bile motorun bağırmasına sebep olup 6. vitesi istiyor. Otomatik için 4 yeterli olur mu? Motorun bağırmasına hiç katlanamam aldıktan sonra pişman olmayayım. İlginiz için teşekkür ederim

orhun 16.05.2014 23:51

Selam arkadaşlar bence bu listede Toyotada olmalıydı multimode şanzumanı değil ama klasik tork konvertörlü şanzumanını 10 yıldır kullanıyoruz herhangi bir sorun yaşamadık Toyota sorunsuzluğu ile ünlü bir markadır bilen bilir bu arada Bmw'nin kullandığı 8 ileri steptronik şanzumanı kendi üretimi olmayıp ZF firmasından tedarik etmektedir. Saygılar.

Hakan 09.05.2014 14:37

Opelin 1.4 turbo otomatiği çok iyi, hem konfor hem performans hem de sorunsuz. ( Honda kadar değil ama bir dsg kadar da sıkıntı yaratmaz.)

Batur 08.05.2014 16:50

Pejo 206 otomatik alinir mi peki

ali 03.05.2014 10:40

kısacası honda harika

Şahin 25.04.2014 22:50

20 yıllık galericiyim yüzlerce mercedes alıp satmısımdır 30 yasında olan arabasının bile sansumanı yağ gibidir.Bozulmadığı için pahalı olsada sorun olmuyor.Hondada sağlamda mercedesdeki konforun yarısı bile yok 2.sırayı alsa alsa dsg alır.Ayrıca mitsubishininde otomatiği cok sağlam oluyor.

dogrucu 03.04.2014 10:04

1 numara açık ara hondadır.dsg ise tam bir felakettir.çinde yüzbinlerce aracını dsg den dolayı geri çağırmıştır.öyle hondanın 6yıl garantisi ile değildir bu birincilik.piyasadaki en sorunsuz otomatik olduğu için.saçmalık diyen esas kendisi saçmalamış.

sedat006 02.04.2014 11:41

kim hangi araçta rahat ediyor ise en iyi araç o dur servis maliyeti düşük az yakan sorunsuz araç en iyisidir alırken bunlara dikkat ediniz önemli olan ilk maliyetten ziyade kullanımınıza bağlı ödeyeceğiniz masraflardır öncelikle servis maliyeti ondan sonra yakıt ondan sonra kasko ve aracın maliyeti önemli olan bunlardır kafanıza yatıyor ise alın volvo güzeldir fakat servis maliyetleri çok yüksektir sıkıntısız binersiniz benim naciz hane bilgim bu şuan citroen kullanıyorum mcp yarı otomatikleştirilmiş f1 şanzuman kullanıyorum tek kavramalı vites geçişleri hissediliyor ama sıkıntı yok bence servis maliyetleri söylenen araçlara göre 4 te bir hatta 7 bir orandadır yakıt cimrisidir ki diger firmaların çoğuna motor tedarikinde bulunur başta (ford - volvo - mini - bmw ) gibi dünya markalarına motor tedariğinde bulunur chevrolet psa gurubunun hisselerini almaya başlayınca o markayad motor tedariğinde bulunmaya başlanmıştır euro 6 EDbLUE li mir motoru kullanmak üzere önce opel ondan sonrada chevrolet markalı diğer ürünlerde kullanmaya başlamıştır hatta biz geliştirdik denilmiştir opelin met edilen motor teknolojisi psa gurubuna ait bir teknolojidir 2015 2017 yıllarında avrupadaki bütün üretilen motorlar EDbLUE li olacaktır karbon salınımından dolayı

ali 09.03.2014 05:34

Honda acik ara birinci dogal olarak...

onur 08.03.2014 18:44

bunlar yalan bee servis ağına göre bakıyorlar daha iyi sanzımanlar var mercedes Bmw bunlar ne kaliteye bakın kaliteye

Levent 05.03.2014 20:24

BMW ZF 8 ileri şanzımanı.

saçmalık 05.03.2014 16:55

Sokak ağzına uyarak hazırlanmiş bir yazı hondaya saygım sonsuz ama piyasada bmw 8 ileri zf16hp audi s tronic multitronic ww dsg 2010 sonrası tavsiyemdir vede mercedes 7gtronic gibi şanzımanlar varken hondanın 1. gösterilmesi eski kafalilktr. Ki ford power shift toyota cvt bile hondadan iyi sırf 6 yıl garantisine bakark hondayı sorunsuz göstermk çok saçma hemde cok

A senocak 04.03.2014 23:12

X5 2003 model beyin değişti türbin değişti sattım kurtuldum derken 2010 yeti aldım dgs 2012 sonu aktarma pert iyi niyet garantisinden yaptılar işçilik+ paça bedelinin % 30 1600 tl arkadaşımın golf garanti süresi boyunca 2 defa değişti kullanım çok rahat ama maliyetli japonlardan vazgeçmeyin derim yada 0 otamobillerde garanti bitimine yakın satılsın

metin2697 02.02.2014 10:12

beyler bende amerikan chrysler kullandım 5 yıl kadar tam otomatik 2000 cc olmasına rağmen biraz hantaldı yakıtda çoktu ama taş gibi şase kaporta o yaşta araç lifte çıktığında herkesi şaşırtıyordu yakıt sıkıntısı olmasa sorun çıkartmayan aracımı hala kullanıyor olurdum

mehmet 28.01.2014 20:50

piyasadaki en iyi otomatik bmw 8 ileri zf şanzıman ikinci mercedes g tronic üçüncüde hondadır

Murat 26.01.2014 18:46

22 yıllık şöförüm 14 yıldır otomatik vitesli araç kullanıyorum. Bugune kadar kullandığım araçlar vw golf ve polo,honda civic, honda jazz,seat leon ve son olarak şu an kullandığım 2013 ford focus . Bir sıralama yapacak olursam honda nın yeri her zaman farklı olmuştur. Kusursuz bir şanzıman 8 sene kullandım bir keremi arıza vermez gerçekten vermedi ama şu an kullandığım focusunda hakkını yemiyeyim teknolojik olarak çok ilerde şanzıman şu ana dek sorun yapmadı performası harika diyebilirim bir depo ile 600 km şehir içi 720 km sehir dışı gidiyor. Ama beni en çok memnun eden teknoloji ve performansı. Toparlamak gerekirse honda ve ford bende öne çıkan iki arabadır

polat 07.01.2014 00:20

bende honda crv var 2008 model inanın sanki arabada 1 vites var hiç vites değiştiği anlaşılmıyor tek kelime ile honda

Burak 08.12.2013 13:53

Bende 2010 model Vw Jetta vardı,satıp 2013 otomatik Honda Civic aldım ve iyiki Honda almışım diyorum vites geçişlerini hissetmiyosunuz bile konfora odaklı tasarlanmış bir şanzıman,otomatik şanzımanlı araç alıcaklar ne Vw ne Opel ne bir başka marka uraşmayın direk Honda alın keyfine varın Honda=Sorunsuzluk... :)

serkan 28.10.2013 23:43

mazda ya göre kıyas bile olmaz isterseniz deneyin hondamda vardı mazdamda

recep 23.10.2013 13:16

ford ve volvo'daki powershift şanzıman aynı marka ve modelmidir? dsg 7ileri şanzımanla mukayese edilirse hangisini tercih etmeliyim? önceliğim otomatik şanzıman olduğu için ğörüşleriniz doğrultusunda araç terciğimi yapıcam,şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

Tevfik 20.10.2013 16:48

Subaru nasıl arkadaşlar

GANSH 23.09.2013 22:14

Honda Jazz 2012 CVT şanzımanın 1. vitese geçtiğini ya farkedersiniz ya da edemezsiniz. Sonra 7 vites arasındaki geçiş ne ara oluyor bilemezsiniz. Motor sessizliği de cabası. Teknik hikayeleri bir kenara bırakın, kullanmadan kesinlikle nasıl bir duygu anlayamazsınız!

h.fikret sezer 05.09.2013 15:04

1998 520 bmwia aracım var 250.000.- km. olduğu şanzımanda ilgili hiçbir sorun yaşamadım ve 8 yıldır bu aracı kullanıyorum inanılmaz kefiyli bir araç çocuklarıma aldığım marka vermeyeceğim bazı otomotik araçlarda epey sorun yaşadım. otomatikte bence bmw

cem 18.08.2013 13:47

bende 2010 civic elegance var honda gerçekten çok kaliteli bir araçtır

fazıl 17.08.2013 01:53

2003 model sıfır aldığım cıvıc sedan otomatiği 11 yıldır sorunsuz kullanıyorum.Ben de otomatikte Honda diyorum.Ama ses izalasyonu şart.

selçuk_lu 07.08.2013 02:30

2010 model ve üzeri astra otomatik almayı düşünüyorum kullanan ve fikri olan arkadaşlar var mı?

uzman 18.07.2013 23:16

Öncelikle otomatik şanzımanlar hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra araç seçmemiz daha doğru olacaktır.Ben yaklaşık olarak 7 yıldır otomatik şanzımanlı araç kullanıyorum.İlk kullandığım otomatik şanzımanlı aracım Cıtroen C3 tiptronik vites'li idi.Yani bu araçta klasik otomatik şanzımanlı araçlarda olduğu gibi tork konventörü yok.Onun yerine otomatikleştirilmiş bir debriyaj sistemi var.Bu debriyaj sisteminde vites geçişleri sırasıyla olmaktadır.Şöyle bir örnek verebilirim.Aracınızla seyir halindeyken diyelimki 5.vitesdesiniz ve yavaşlamaya vaşladınız.Hemen 3 veya 2.vitese geçiş yapamazsınız.Sırasıyla önce 4.vitese daha sonra 3 ve gerisi gelir.Bu şanzımanların bilinen ve test edilen en büyük avantajı araçtaki güç kaybını azaltmasıdır.İkinci aracım ise 2007 model mitsubushi lancer(köpek balığı) idi.Bu aracımda çift kavrama da tabir edilen çift debriyaj mili vardı.Esasen otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olarakta isimlendirilen bu şanzıman türünü, bir çoğumuz oto satıcılarından duyarız.Söylediğim gibi bu tür şanzımanlarda iki adet debriyaj sistemi bulunur. Birinci debriyaj 1,3,5 ve varsa 7. vitesleri iletirken, ikinci debriyaj 2,4,6. vitesleri iletir. Böylece bir sonraki vites değişmek için hazır durumda olur. Kısa sürede ve sarsıntısız gerçekleşen vites değişimleri, güç kaybı yaşatmaz ve en doğru viteslerin seçmesi ile başarılı bir sürüş keyfi yaşanır.Üçüncü aracım ise 2010 model mazda-2 oldu.Bu araçta da lancerda olduğu gibi çift kavramalı otomatikleştirilmiş bir şanz Bir önceki tespitlerim doğrultusunda; 1-Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzımanlar(AMT, Easytronic, Dualogic, MCP, I-Shift ) 2-Tiptronic (sıralı) şanzımanlar(F1, BMW'deSMG ) 3-Çift Kavramalı Şanzımanlar(Audi S-Tronic, VW DSG, Volvo Powershift) 4-Değişken Oranlı Şanzımanlar(Fiat Speedgear, Honda CVT, Audi Multitronic ) Bence sıralamada tercih şöyle olmalı; 4,3,2,1

celil 08.07.2013 02:34

selam ben opel, reno, toyota,dsg , honda vs kullandım şanzuman evet honda motor honda ama performans konfor yalıtım sıfır. hani eskilerin bir lafı var ; çok yiyen öküz çok iş görür Japon araçlar sığır öküzü gibi 3 takviye kendini yormaz tıpratmaz.Otomatik bayan gibidir nazik ve kibar olacaksın diğerleri BMV, MERSEDES'hor kullanılmalarına rağmen az hasar veriyor. Ama orta sınıf için Japon sonra alman derken Honda Volksvagen gerisi yalan hemde koca bir yalan Biri İtalyan motor kullanır diğeri .....şanzuman Ama paran varsa yıldız.

M. KEMAL 07.07.2013 14:24

Bence sıralamada BMW de olmalıydı, MERCEDES , BMW , AUDİ gibi lüks markaların fazla büyük arızalar vereceğini sanmıyorum, küçük arızalarda belki fazla para alıyor olabilirler ama böyle arabalara binenlerin bunu fazla takacağını sanmıyorum. DSG de hızlı geçişleri var ama çabuk bozuluyor, HONDA nın birinci olması mantıklı Japon markası sonuçta.

mustafa 20.06.2013 10:21

SELAMINALEYKÜM arkadaşlar acizane bizde toyota auris otomatic vites almayı düşünüyoruz ama bakıyorumda bu sitede pek toyotadan bahsedilmiyor acaba tercihimiz yanlışmıdır .

ferhat 13.06.2013 15:43

Honda cvt şanzumanıyla hem konfor hem saplamlıpı ön plana çıkarıyor... zaten ürettiği araçların /80 i cvt dır ve bu konuda dünyada en iyisidir... diğerleri özellikle dsg sanzumanın tamiride alınmasıda imkansızdır çünki üst üste duran 2 sanzuman sisteminden oluşur hızlanması süperdir ama fiyatı astronomiktir... cvt yi 4000 6000 tl civarıyken dsg edc fiyatı 6000-8000 euro civarıdır...

KALE 12.06.2013 00:28

arkadaşlar listede 2 numarada dsg var ama dsg kadar başarısız bir şanzıman olamaz kesinlikle uzak durun kavrama ve beyinde sürekli hata veriyor. başka forumlardanda okuyabilirsiniz. benim aracımda garanti olmadığı için bu problemleri cebimden karşıladım yaklaşık sanayide 6000 tl ye yaptırdım orjinal servisindede 10000 tl gibi rakamlar dönüyor. siz siz olun benim yaptığım hatayı yapmayın.

enver 06.06.2013 12:23

bende 2003 honda cıvıc var bende memnunum soğuk havalarda ısınmadan bazen vites atlatıyor
ŞANZUMAN YAĞI NE ZAMAN DEĞİŞİR

murat yaşar 04.05.2013 17:01

benim 2007 otomatik caddy aracım var. beyninde oluşan bir arızadan dolayı 15 gün araçsız kaldım arızayı çözemediler ve hala uğraşıyorlarmış güya

ali 01.05.2013 23:14

arkadaşlar bende kaç günden beri otomatik araba arıyom ilk defa alcam okadar site gezdim cok kararsız kaldım ama sizin yorumlarınızdan honda iyi gibi nedersiniz

Attila Khan 30.04.2013 16:16

tabiki Honda hayat onda :)

önder 21.04.2013 15:55

niye hiç kimse volvo dan bahsetmiyor DÜNYANIN en iyi arabasıdır şimdiye kadar içinde hiç kimseye bişiolmuşmu

Sinan 16.04.2013 19:31

bu değerlendirme yanlış 1.CVT 2.DSG 3.POWERSHİFT 4.BMW 5.MULTRONİC renaultun dereceye girmesi bile söz konusu değil

Ocy 31.03.2013 22:54

Sorunsuz oldugunu dusundugum icin Civic aldim. Markasi ne olursa olsun arac bir sure sonra siradanlasiyor. Iste o zaman kolay idame devreye giriyor. 1. sirayi HONDA bu yuzden hakediyor.

hasan 24.02.2013 11:44

Fiat otomatik Dualogic vites nasıl? yada hangisine benziyor?

tarafsız 15.02.2013 00:12

Arkadaşlar takım tutar gibi küllandığınız arabayı savunmaya geçmeyin. Birçok kriterleri değerlendirmiş uzman arkadaş bu sonuca varmış.Ben de yıllardan beri HONDA nın bu konuda rakipsiz olduğunu duyuyorum.

fazıl 15.02.2013 00:07

Ford hondanın şanzımanını kullanıyor

doğrucu davut 25.01.2013 05:39

peki BMW ye ne oldu... 8 ileri, otomatik, joystick... eeee

kaan 21.01.2013 11:11

renault edc cvt vw seat skoda dsg asg fordd powershift

sedat 02.01.2013 22:18

arkadaşalar honda honda honda diyorum başka bişey demiyorum

Aydin 28.12.2012 11:47

Bencede honda otomatık birinciligi hak ediyor,en kötü otomatık ise opelin resmen secdeye kalkıyon.

Baris 28.11.2012 23:12

10yildir cok marka arac kullandim. otomatikte en basarisiz fransizlardir.bu ise fransizlar. hemen sattim araci. amerikanlarin bu konudaki tecrubesini herkes bilir. 55 model araclar bile otomatiktir. ama japonlarin gerisinde kaldilar. ford. opel. bence cok basarili degil. suan honda 1.6 civic elegan kullaniyorum. otomatik muthis. sorunsuz. tavsiye ederim. cruze bile otomatik sanzimzni hondadan aliyor. onun disinda hersey opel bilirsiniz. honda karoserde kendini gelistirirse muthis bisey cikar ortaya. 93 model honda otomatik almistim. araba cok hor kullanilmis kaza takla yuksek devir surus. ama motor ve sanziman cok iyi dedi usta. sasirdim kaldim baktiran arkadas aldi arabayi gitti. enteresan. yani otomatik isterseniz kesinlikle honda. mersedeste almistim oda cok iyi ancak arizalanirsa yandiniz.

cavit 22.11.2012 15:29

altı senedir toyota otomatik kullanan olarak en küçük bir şikayetimin olmadığını söyliyebilirim..

ismet 03.11.2012 16:35

bence ford cok hakediyor cünkü araba mükemel bi arac cok ilerde teklonajisi var ve mükemel bi hız alıyor , ama otamatigi dizel deyil

hasan 25.09.2012 18:18

1995 model (zamanında hanıma aldığım) Honda Civic 1.5 EL kullanıyoruz.. 280.00 km de olan aracımızda ne otomatik şanzuman nede motorla ilgili daha hiç sıkıntı görmedik şükür..

şakir 23.08.2012 21:51

bir numara honda

Tuğçe Karadeniz 02.08.2012 16:28

Citroen c3 neden yok bu listede.. Hem dizel hem otomatik vites hemde görünümü tam bayanlara göre...gayett rahat sürüş sağlıyor ...

efe 30.07.2012 13:12

bence honda hak etmiyor altını hafiften taşa vurdum otomatik şanzıman dağıldı beyni gitti ,böle bi saçmalıkmı olur ,tavsiye etmiyorum hondayı hem araç 1 yıldan sora eşşek moduna geçiyor..

mahsumm 06.07.2012 10:40

ford neden bu düzenleme içine alınmamış ford çok m u kötü....

aykutsoner.55 25.06.2012 15:23

otomatik honda kullanıcısıyım 1.liği hak ediyor

Gazi Usta 18.06.2012 13:29

şu an piyada 1 Numara VW DSG çift kavramadır.

mali 13.06.2012 10:43

dsg iyi gibi görünebilir ama sorunlularında işin içinden çıkmak bayağı masraflı...ucuzluk ve kalitesi işin içine girdimi bencede honda...toyotada yapamadı gitti şöle sağlam bir tam otomatik...

hakan 02.03.2012 15:21

Fikri
beyin sıralaması doğru.ama sunu da bilmekde fayda var cvt performans vermez ama arıza da kolay kolay vermez

ayhan 02.03.2012 13:48

otomatik honda kullanıyorum,hem konforlu hem çok sorunsuz.sadece şanzıman değil aracın her parçası sorunsuz.sadece yağını benzinini koy git...özellikle otomatik şanzıman masrafları için servet ödemek istemiyorsanız tek adres HONDA.

ilhami 02.03.2012 11:02

benim bildiğim 1 numara honda ama mitsubishi de en azından 2.liği hak ediyor; sorunsuzluğu ile. otomatikte en önemli şey sorunsuzluktur.

hakediyor 17.12.2011 14:06

honda bunu hak ediyor yanlız klasik otomatikle

Fikri 17.12.2011 10:13

Çok gerçekci bir değerlendirme değil bence bu, piyasadaki 1 numaralı otomatik şanzıman BMW'nin ürettiği 8 ileri steptronic şanzımandır. Belirttiğiniz iShift şanzıman çift kavramalı bile değil, 2. sırada yer alması gereken de Volkswagen, Seat, Skoda, 3. Powershift ile Ford 4. EDC ile Renault olabilir, iShift ise ancak 5. olabilir ancak (CVT yi unutmamak lazım)