Citroen Modelleri

Yeni C4 Kendini Gösterdi

Yeni Citroen C4 markanın en önemli oyuncularından biri olmaya devam edecek....

Citroen C3 Makyajlandı

Citroen C3 yeni ön far, panjur ve ızgara tasarımı ile dış tasarımında yeni bir yüze kavuşmuş olarak karşımıza çıkıyor...

Yeni Citroen DS3 Crossback

Yeni DS3 Crossback tasarımından çok sunduğu yeni nesil donanım teknolojileri ile uzun süre konuşulacağa benziyor...

Yeni Citroen C5 Aircross

Citroen C5 Aircross modeli Uçan Halı sloganı ile yıl sonuna doğru Avrupa pazarında satışa sunulması bekleniyor....

1919 – Andre Citroen tarafından Fransa’da kurulan Citroen, aynı yıl 1,3 litrelik hacme sahip Tip A isimli modeli satışa çıkarır.

1924 – Citroen otomotiv dünyasında ilk kez çelik kaportaya sahip modeller üretmeye başladı.

1930 – C4 modelinin ticari versiyonu, sökülen arka koltukları ve 2 bölmeli bagajı ile ilk modüler araç oldu.

1934 – Bu yıl piyasaya sürülen Tip 7A modeli çelik gövdeye sahip karoseri, hidrolik fren sistemi, bağımsız süspansiyon sistemi ve dünyada ilk kez önden çekişli özelliği ile birçok yeni teknoloji içeriyordu.

1941 – 2. Dünya savaşı nedeniyle yaşanan akaryakıt sıkıntısı karşısında Citroen, özellikle ticari araçlarını gazla çalışır şekilde güncellemeyi başardı.

1948 – Uygun fiyatlı ve küçük motorlu bir aile otomobili olarak planlanan Citroen 2CV modeli satışa sunuldu. Tam 42 yıl boyunca üretilecek olan 2CV modeli toplam 5 milyon adetlik satışı ile markanın efsane modellerinden biri oldu.

1955 – İlk kez Paris Otomobil Fuarında tanıtılan DS modeli ilk disk fren sistemi gibi barındırdığı üstün teknolojik donanımları ile yoğun ilgi görerek sadece fuarın ilk gününde aldığı 12.000 adet sipariş ile bir rekora imza attı.

1974 – Uluslararası çapta daha yüksek hedefler belirleyen Citroen, PSA Group adı altında Peugeot ile birleşme kararı aldı.

1989 – Bertone imzalı Yeni XM modeli döneminin birçok yeniliğine imza atan teknolojilere sahip olması ile dikkat çekti ve yılın otomobili ödülünü ikinci kez Citroen’e getirdi.

2000 – Otomotiv sanayinde ilk ISO-9001 kalite belgesini  alan üretici Citroen markası oldu.

Fransız otomobil üreticisi Citroen, kalsik çift açılı tasarıma sahip çavuş amblemini yüz yıl önce logolarına taşıdılar. Fransa haricinde Arjantin, Brezilya, İspanya, Portekiz ve Slovakya'da fabrikaları bulunan Citroen, Türkiyede Karsan ortaklığı ile Berlingo modeli üretimini de üstlenmiştir. Bzı markalar ile ortak elektrikli otomobil projelerine de devam eden Citroen, WRC ve WTTC gibi süper spor otomobilleri de üretmiştir. 2014 yılından itibaren bünyesinde üretilen ve spor tasarımları ile önde çıkan DS modelleri, Citroen çatısından ayrılarak bağımsız bir marka olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Citroen Modelleri sayfamızdan C3, C4, C4 Picasso, C4 Cactus, C-Elysee, C5, DS3, DS4, DS5, Nemo, Berlingo, C1, C2, C3, Picasso, Saxo, Xsara, AX, BX, Xantia, ZX modelleri geçmiş ve güncel fiyatları ve teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz.