Subaru Modelleri

Yeni Impreza Tanıtıldı

Yeni Subaru Impreza Avrupa piyasasına daha özgün donanım özellikleri ve klasik boxer motor versiyonları ile girmeye hazırlanıyor....

1953 - Subaru, Kenji Kita tarafından 1953 yılında Japonya'da kuruldu. Japonca'da Ülker Takımyıldızı anlamına gelen Subaru, 6 büyük Japon otomotiv üreticisinin biraraya gelmesiyle oluştu.

1958 - Japon hükümetinin teşviki ile küçük model üretimine başlayan SUbarı, ilk otomobili olan 360 modelinin satışa sundu.

1966 - Subaru markası ile özdeşleşen ilk boxer motora sahip Subaru 1000 modelinin üretti. Boxer motor teknolojisi ile dünya çapında tanındı.

1968 - İlk ihracatını ABD'ye gerçekleştirdi. Özellikle petrol krizi döneminde Subaru modelleri düşük yakıt tüketimleri ile daha fazla ön plana çıkmaya başladı.

1972 - Zorlu yol koşulları ve dağlık bölgelerde kullanılmak üzere ilk boxer motora sahip 4x4 modeli olan Leone'un üretimine başlandı.

1983 - Domingo ismi ile üretilen küçük sınıf 4x4 minibüs modeli katlanan ve dönebilen koltukları ile segmentinde bir ilk olarak tanındı.

1984 - Dünyanın ilk elektrik kontrollü ve sürekli değişken oranına sahip otomatik şanzımanı olan ECVT teknolojisini geliştirdi. Bu şanzıman günümüzdeki CVT şanzımanların atası olarak görülmektedir.

1985 - Amerikan pazarına özel olarak üretilen Alcyone modeli 0,29 cd oranı ile döneminin en düşük sürtünme katsayısına sahip modeli olarak tarihe geçti.

1989 - Özellikle Amerikan pazarında tanıtılan Legacy modeli, üstün performans yetenekleri ile motorsporları alanında markanın öncü modeli olmaya başladı. İkinci nesil Legacy modeli ise SW karosere sahip bir model olarak 249 km/s ile dünya hız rekoru kırdı.

1995 - Impreza modeli ile Dünya Ralli Markalar şampiyonu oldu ve bu başarısını efsane pilot Colin McRae ile 3 yıl üstüste şampiyon olarak tekrarladı.

1999 - GM bünyesinde yapılan ortaklık anlaşması ile Suzuki markasıyla birlikte ortak üretime başladı.

2002 - İkinci nesil Forester modeli ile dönemin IIHS çarpışma testlerinde en güvenli araç seçildi.

2005 - GM'de yaşanan ekonomik kriz sonrası tekrar satışa sunulan çoğunluk hisseleri Toyota tarafından satın alındı.

2007 - Dünyanın ilk dizel boxer motoruna sahip Legacy ve Outback moelleri tanıtıldı.

2012 - Aynı platformlarda üretilen kardeş Subaru BRZ ve Toyota GT86 modelleri satışa sunuldu.

Subaru, ülkemizde satış, servis ve yedek parça faaliyetlerini devam ettirmektedir. Subaru fiyat listesi sayfamızdan XV, Forester, Outback, BRZ, Levorg, Impreza, Justy, Legacy, Leone, SVX, Tribeca modelleri fiyatları ve teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz.