Dacia Modelleri

Dacia'nın İlk Elektriklisi Spring

Dacia Spring modeli 2022 yılı içinde Avrupa piyasasında yer almayı hedefliyor...

Dacia Duster Makyajlandı

Dışında küçük içinde büyük yenilikler ile Yeni Duster yollara çıkmaya hazır...

Küçük Duster: Sandero Stepway

Yeni Dacia Sandero Stepway markanın SUV modeli Duster'a olan benzerliği ile dikkat çekiyor...

Yeni Dacia'lar Hazır

Makyajlanan Yeni Dacia modellerinin Türkiyede 2017 yılında satışa sunulması bekleniyor...

1966 – Romanya hükümeti tarafından kuruldu. Anadol markasında olduğu gibi Dacia markasının anlamı da Romanya’nın eski adından alınmıştı.

1968 - Renault ile yaptığı anlaşma çerçevesinde parça montajı ve boya işlemleri ile Renault modellerinin güncel versiyonlarının üretimine geçti.

1969 – Ülkemizde Renault 12 Serisi olarak bilinen ve bu yıl üretimine başlanan ve 2004 yılına kadar üretimde kalan 1300 ve 1301 modelleri toplam 2 milyon adete yakın satış gerçekleştirdi.

1999 - Renault tarafından satın alınarak bu grubun bünyesine katıldı. Bu yıla kadar Dacia 1100, 1300, Lastun, Solenza ve Dacia Pick-Up modellerini üretti.

Dacia özellikle ürettiği ekonomik modelleri ile dikkat çekmektedir. Renault ortaklığından sonra uluslararası pazara açılan Dacia, kullandığı Renault altyapısı ile ulaşılabilir fiyat düzeyinde araçlar üretmektedir. Son yıllarda Duster modeli ile gerek Avrupa gerekse Asya pazarında yüksek satış rakamları yakalayan Dacia, uzun süredir üretimine devam ettiiği Logan modelini ülkemizde Renault markasına ait Symbol adı ile satışa sunmaktadır. Bu modelin üretim ve satışı Logan MCV olarak MPV karoserine yakın bir model olarak devam etmektedir. Ayrıca markanın HB model temsilcisi olan Sandero, yine ilk kez markanın üretimi olan robotize otomatik vites teknolojisi ile birlikte satılmaktadır. Dokker modeli ise  Van versiyonu ile ticari müşteriler hedef alınmıştır.  Lodgy modeli daha çok kalabalık aileler için tasarlanmış olup, tercihen 7 kişilk oturma kapasitesine sahip versiyonu ile de satın alınabilmektedir. Solenza modelinin satılına 2005 yılında son verilmiş olup, aynı segmentte yer alan sedan araç ihtiyacı uzunca bir süre Logan Sedan modeli ile kapatılmıştır. Yine aynı sedan karoserde markanın Renault ortaklığı öncesi 1310 ve Nova gibi model üretimleri olsa da bu modeller kısa sürede banttan inmiş, uzun süreli bir pazarlama çalışması yapılmamıştır. Günümüzde markanın başarılı Duster modeline yoğunlaşarak uluslararası pazarını genişletme çabaları olduğunu söyleyebiliriz.

Dacia halen Romanya fabrikasında yıllık 200.000 araç kapasitesi ile üretimine devam etmekte ve ülkemizde de satış, servis ve yedek parça faaliyetlerini devam ettirmektedir. Dacia Modelleri sayfamızdan Duster, Sandero, Logan MCV, Dokker, Lodgy, Logan, Solenza, 1310, Nova modelleri geçmiş ve güncel fiyatları ile teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz.