Mercedes’ten 9 Vitesli Şanzıman

Uzun bir süredir 9 vitesli şanzıman üzerinde çalışan Mercedes Benz, dün yaptığı basın açıklaması ile yeni E350 BlueTec modeli ile birlikte 9 vitesli şanzımanın kullanılacağını açıkladı. 9G-TRONIC olarak adlandırılan Mercedes Benz’in yeni şanzımanı, ilk aşamada yalnızca E350 BlueTec sedan ve steyşın versiyonlarında sunulacak.

Alman otomobil devi 9G-TRONIC şanzımanın arkadan itişli ve dört tekerlekten çekişli otomobillerin yanı sıra, hibrit otomobiller ile de kullanıma uygun olduğunu açıkladı. Daha fazla vites sayesinde oldukça pürüzsüz bir sürüş vaat edecek olan E350 BlueTec, en önemlisi de oldukça verimli hale gelecek.

Yüksek viteslerde daha düşük devirlerde seyredecek 3.0 litrelik 248 beygir güç üreten turbo beslemeli motora sahip olan E350 BlueTec, saatte 120 km hızla 9. Viteste seyrederken devir göstergesi yalnızca 1,350 rpm’i gösteriyor. 0-100 km/s hızlanmasını da 6.6 saniye gibi başarılı bir sürede tamamlayan E350 BlueTec, şehir içinde 6.4 lt/100km yakıt değeri ile 7G-TRONIC 7 vitesli versiyona göre 0,52 litre daha az yakıt tüketiyor.

Şehir dışı kullanımda da oldukça ekonomik bir yakıt tüketimi sunan E350 BlueTec 9G-TRONIC, 100 kilometrede 4,7 litre yakıt tüketiyor. 9G-TRONIC şanzımanda manuel vites değiştirme seçeneği de sunan Mercedes-Benz,direkt kontrol sistemi sayesinde daha kısa vites geçişleri sunuyor. Start Stop sistemi sayesinde de yakıt tasarrufunu arttıran E350 BlueTec, 9G-TRONIC şanzımanın hafif olmasının avantajını da yakıt tüketimine yansıtıyor.

Mercedes Benz’in E350 BlueTec modeli ile kullanmaya başladığı 9G-TRONIC şanzımanını birkaç otomobil üreticisi daha geliştiriyor. ZF’de 9 vitesli otomatik şanzıman ürettiği şanzımanın bu yıl Range Rover Evoque ile birlikte tanıtılması bekleniyor.

SON EKLENENLER