Renault Yatırımını Büyütecek

Renault Yatırımını Büyütecek
Oyak-Renault'tan Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'ye ‘rekorlarla' yanıt geldi. Oyak Grubu ile Fransız Renault ortaklığı olan Oyak Renault'nun Bursa fabrikası, geçen yılki 330 bin adetlik üretimle Romanya fabrikasının ardından Renault'nun Avrupa'daki en fazla üretim yapan ikinci fabrikası oldu. Renault ve Dacia markalarının iç pazarda ulaştığı 140 bin adetlik satışla, grubun dünya çapında en fazla satış yaptığı beşinci ülke Türkiye olurken, Bursa fabrikasındaki yatırımlar da devam ediyor. Geçen yıl 176 milyon dolarlık yatırıma imza atan Oyak Renault, bu yıl 254 milyon dolar yatırım planlıyor. Yine Sarkozy'nin muhalefetine rağmen Oyak Renault'nun bu yılki en büyük yatırımı olan Clio 4 de Eylül'de Paris Fuarı'nda gün yüzüne çıkacak. Oyak Renault Genel Müdürü Tunalıoğlu, yatırımlarının 101.5 milyon dolarının mekanik ve motor üretilmesine ilişkin olacağını belirtirken, Clio IV için 98 milyon dolar, Megane HB ve Fluence'ın yenilemesi için 20.6 milyon dolar, modernizasyon için 33 milyon dolar yatırım yapılacağını ifade etti. Tunalıoğlu, Oyak Renault'nun bugün üçlü vardiyada 360 bin otomobil, 450 bin motor üretim kapasitesi ile Renault'nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesisi olduğunu ifade etti. Clio 4'ün üretiminde Bursa'nın pilot fabrika olarak belirlendiğini hatırlatan Tunalıoğlu “2011'de ürettiğimiz 330 bin otomobilin 137 bini Clio 3 oldu. Clio 4'te bu rakam çok daha yükseğe çıkacak. Yani ağırlıklı üretim Türkiye'de olacak” dedi. Renault'nun otomotiv pazarında yüzde 20 pazar payı hedefi olduğunu kaydeden Tunalıoğlu “Bu paya ulaşmak için bizim yapmadığımız alanlarda bir atılıma ihtiyacımız var. Bu çerçevede tabii ki ticari (araç üretimi) büyük bir destek olacaktır. Türkiye'de hafif ticari araç pazarı çok iyi. Bu pazarda, bu pay hedefiyle ticariye ilgisiz kalamayız” dedi.

03.02.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Ergin 04.02.2012 22:20

ne oldu şimdi hani fabrikayı taşırız filan diyorlardı. kimsenin bir şey taşıyacağı yok. hatta bakın fransada seçimlerden sonra bu mevzu hasır altı edilecek ve unutulup gidecek. keşke gerçekten taşısalardı fabrikayı bakın o zaman neler olurdu Türkiye de. Türk otomotiv sektörü için en büyük iyilik reno nun gitmesi olacaktır emin olun. Ama onlarda biliyorlar bunu ve asla böyle bir şey yapamazlar yapmazlar. keşke yapsalar..

tekin 03.02.2012 23:38

Halkımızın duyarlılık derecesi ne kadar düşmüş...yazık yazık

Haluk 03.02.2012 19:07

katılıyorum arkadaşlara. artık ne olursa olsun reno, pejo, citroen, dacia almayacağım. Ne ikinci el ne de sıfır kesinlikle almayacağım kullanmayacağım. Hatta zaman zaman araç kiralamam gerekiyor, özellikle kiralama şirketlerinin fransız arabalarını geri çevireceğim.

omer 03.02.2012 15:27

4 yıldır 2000 model clio kullanıyorum. Ancak bundan sonra alacağım araçlar kesinlikle reno, citroen, peugeot olmayacak

muro888 03.02.2012 14:05

artık hiç bi aracınızı almam alan arkadaşlarada yazıklar olsun başka bişeyde demem...