Hibrit Auris Geliyor

Hibrit Auris Geliyor
Avrupa Birliği'nin yeni karbon salınımı düzenlemeleri ile getirdiği kısıtlamalar doğrultusunda birçok otomobil üreticisi egzoz emisyonlarını düşürecek “yeşil” otomobiller üzerinde çalışıyor. Ancak bu çalışmalar yetersiz kalıyor ki, düşük emisyonlu çevreci hibrid otomobillerin fiyatları hala oldukça yüksek. Ancak dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Japon Toyota, çevreci otomobiller konusunda birçok rakibinden daha ilerde bulunuyor. Japon markanın en yeni ürünü olan Ford Focus ve Volkswagen Golf'a rakip boyutlardaki Auris modeli, geliştirilmiş benzinli-elektrikli hibrid motoru ile küçük aile aracı klasmanında karbondioksit salınımı lideri olurken, yakıt tüketimini de minimize etmeyi başarıyor. Üretimine 2007 yılında başlanan Auris modelinin tam da zamanında gelen bu değişim, aracı daha güncel bir görüntüye kavuşturmakla kalmayıp aerodinamiği de iyileştirmiş. Bu sayede sürtünme katsayısı azaltılıp daha çevreci bir otomobil ortaya çıkarılmış. Yeni Auris'in motor seçenekleri ise eski model ile aynı kalmış; 1.33 litrelik 98 beygir, 1.6 litrelik 130 beygirlik, 1.4 litrelik 89 beygir dizel ve 1.8 litrelik benzin-elektrik hibrid motorlar kullanılmış. Yeni model ile motor aksamında yapılan tek farklılık ise elektronik beyin sisteminde yapılan geliştirmeler olmuş. Toyota, hibrid Auris'in Avrupa'da yüksek satış rakamlarına ulaşmasına beklerken, sessiz sürüşü ve ekonomik motoru ile sürüş keyfini bir adım yukarıya taşıyor. Henüz Türkiye'de satışa sunulmayan hibrid modelin, şarj istasyonlarının çok yetersiz olması ve çevreci modellere vergi avantajı sunulmaması nedeniyle getirilmeyebileceği konuşuluyor. Yeni Auris hibrid 4 silindir ve 16 valf ile 98 beygir güç üreten benzinli motorun gücünü, 80 beygirlik elektrik motorun gücü ile birleştirerek 91g/km gibi oldukça makul oranda karbon salınımı gerçekleştiriyor.

15.05.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-174 19.05.2017 18:36

şu an ben toyota auris hybrid kullanıyorum şarj konusuna gelirsek araba gerektiyinde kendi şarjını otomotik dolduruyor her hangi bir şarja takma yok şehir içi 60 km ye kadar elektirikli motorla gidiyor yakıt sıfır 60 km üstüne çıkınca diyer motor devreye giriyor bilginiz olsun diye yazdım umarım yanlış izah etmedim.

Abdullah 22.12.2014 11:41

Bu aracın türkiye'ye getirlmesinin nedeni şarj istasyonları değil. Motorun 1.8lt olması. %90 ÖTV'ye giriyor ve aracın fiyatı 100 bin lirayı geçip mercedes A serisi BMW 1 serisinden pahalı hale geliyor. Hibrid araçlara ÖTV indirimi olmadığı sürece bu araçların gelmesi zor.

Hüseyin 21.12.2014 22:58

Yukarıdaki açıklamaları yapan ilgili sanıyorum hibrit araçların şarj istasyonuna gerek duymadığını bilmiyor.

a.rıza 10.05.2014 18:38

birtürlü getirmediler şu aracı ya

Ahmet 19.05.2013 09:21

Gelecegin otomobilleri elektrikli otomobiller veya gunes enerjisiyle calisan otomobiller olacak