Yeni Skoda Fabia

Yeni Skoda Fabia
Çek Cumhuriyeti merkezli otomobil üreticisi Skoda, süper mini klasmanındaki başarılı modeli Fabia'yı yeniliyor. 2015 yılında piyasaya sürülmesi beklenen yeni Fabia'nın test sürüşlerine başlandı. Henüz tasarımı netleşmeyen ve test sürüşlerine de bünyesinde bulunduğu Volkswagen Grubu'nun aynı klasmandaki temsilcisi Polo'nun karoseri altında çıkan Fabia'nın gizliliğini koruyan görüntüsünün tahmini ise markanın mevcut modelleri doğrultusunda Auto Express dergisi tarafından yapıldı. 2011 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilediği Vision D konsept modeli ile birlikte benimsediği son tasarım felsefesini gözler önüne seren Skoda, yeni Fabia modelinde de bu felsefeyi kullanacak. Minimalist ve ölçülü bir tasarıma sahip olacak yeni Fabia, Octavia ve Rapid gibi diğer Skoda modellerinde olduğu gibi gösterişten uzak, sade bir tasarım sunacak. Ancak otomobil severlerin mevcut Fabia modelinde pek de hoşuna gitmeyen bir detay olan tıknaz ve meyilli C Sütunu yeni modelde de korunacak. Yenilenen Skoda Fabia, köşeli ön farları, LED arka farları, geniş ön ızgarası ve kontrast renkte olacak tavan, jant ve ayna kapakları ile dikkat çekecek. Mevcut Fabia modeli Volkswagen'in PQ24 platformunu kullanırken yeni Fabia, Volkswagen Polo, Seat Ibiza ve Audi A1 modellerinde kullanılan PQ25 platformunu kullanmayacak. Yeni Fabia'nın piyasaya çıkış tarihinin 2015 yılında olması nedeniyle Volkswagen Grubu'nun küçük aile otomobili klasmanına, Golf'de kullanılan platformun kısaltılmış hali olacak MQB platformu ile katılacak. Test aracında Polo altında gizlenmesine rağmen Volkswagen'in süper minisinden daha uzun bir dingil mesafesine sahip olacak Fabia, böylelikle arka koltukta oturan yolculara daha geniş bir alan sunacak. Test sürüşleri devam ederken görüntülenen yeni Fabia'nın arka bagaj kapağına yapıştırılan “Bremsprobe” yazısı ise aracın fren sistemlerinin test edildiği uyarısında bulunuyor. Yere oldukça yakın görünen test aracı, fren sisteminin sınırlarını zorlamak amacıyla ekstra ağırlıklarla doldurulmuş.

06.06.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
yusuf 14.11.2013 13:57

arkadaşlar bu firmanın tasarımı değil. Altta açıklamada yazıyor. Auto Express dergisinin diğer modellerden esinlenerek yapmış olduğu tahmini bir tasarım. Biz Türkler niye hiç okumayız ki anlamıyorum. Resimleri gördük mü tamam. :))

rex 06.06.2013 23:22

cok hos olmus insallah icide disi kadar guzel olur

fatih 06.06.2013 10:03

Golf gibi biraz hatları keskinleştirmişler.

ali 06.06.2013 01:02

tipi hiç fena olmamış

Yavuz 06.06.2013 00:50

tartışmasız sınıfının en iyisi bence fabiadır. görünüş motor tork emisyon yakıt kalite tek kelime ile mükemmel.
bu kasa gelsin hemen alacağım yoksa superb alacagım zaten. ve biliyormusunuz dünyanın en sağlam şasesi skodadadır. volvo güvenliği iyidir ama kaput şase deyince skoda 1 numara. tek sorun fiyatları sanki biraz fazla ama olsun aslan isteyen yemindende parsındanda çekinmeyecek :) lord of the skoda :)