Yeni Modele Artık Geç Binilecek

Yeni Modele Artık Geç Binilecek
Otomobillerde model yılı ağustos ayında değişir, bu tarihten sonra alınan otomobiller trafiğe bir sonraki yılın modeli olarak tescil edilirdi. Ancak bu uygulama da 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere küçük ama ciddi bir değişikliğe uğradı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın 17 Aralık 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan tebliği, geçen yıllarda 1 Ağustos'tan itibaren bir sonraki yılın modeli kabul edilecek araçların, 1 Haziran tarihinde uygunluk belgesi almış, yani üretilmiş ya da yurtdışında üretilmiş araçlarda ihraç edilmek üzere gemi ya da bir benzer nakil aracına yüklenmiş olması şartını değiştirdi. Yeni tebliğde, bir aracın yıl içinde bir sonraki yılın modeli olarak kabul edilip tescil edilebilmesi için, 1 Ağustos tarihinden sonra uygunluk belgesi almış olması şartını getirdi.

Tebliğin ‘Seri imal veya seri ithal edilen araçlarda model yılı belirlenmesi' başlığı altındaki 4. maddesinde ‘bir aracın uygunluk belgesi tarihinin ağustos tarihinden önce olması durumunda geçerli yılın modeli, uygunluk belgesi 1 Ağustos tarihi ve sonrasında olması durumunda bir sonraki yılın modeli olarak belirlenir.' denildi.

07.02.2011 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!