Saab Geri Dönüyor

Saab Geri Dönüyor

NEVS (National Electric Vehicle Sweden), iflas etmiş olan Saab'ı satın aldığını geçen yılın bu zamanlarında duyurmuştu.

Bir senelik çalışmanın ardından Trollhättan'daki ana fabrika tekrar açıldı. Firmanın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre üretilecek olan ilk iki model, bir Saab klasiği olan 9-3 serisinden olacak.

Üretim bandındaki hatalar giderilip modellere yeni bazı parçalar eklendikten sonra, bu yıl sonunda veya önümüzdeki yılın başında tam donanımlı üretim başlayacak. NEVS başkanvekili Mattias Bergman'ın açıklaması şu şekildeydi: “Üretime tekrar başlama kararımızdan önce tedarikçilerle son anlaşmaları yapmamız gerekiyordu.

Şimdi donanımımız üretime hazır.” Yeni 9-3'ler ilk olarak benzinli turbo motorlarla gelecek. Önümüzdeki yılsa firmanın adından da anlaşılacağı gibi şu anda geliştirme aşamasında olan elektrikli ve makyajlı modeller üretilecek.

Ayrıca Phoenix platformunun da General Motors'tan kalan parçalardan arındırılıp tekrar üretilmesine dair planlar var. NEVS'in satış beklentisi oldukça iyimser. 2016'ya kadar her sene 120.000 satış planı var.

Firma özellikle Avrupa Çin pazarına yönelecek. ABD ve Kanada pazarlarına girilip girilmeyeceğine dair firmadan resmi bir açıklama gelmedi. NEVS'in merkezi İsveç'te ve birçok yöneticisi bu ülkeden ama firmanın bağlı olduğu holding Çin merkezli bir kuruluş.

Saab gibi güvenliğiyle ünlü başka bir İsveçli olan Volvo da Çinli Geely'e geçtikten sonra araçlarının sağlamlığı sorgulanmıştı. NEVS'in iyimser satış tahminlerine rağmen öncelikle güvenlik konusunda sürücüleri ikna etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

19.09.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
ERDAL TEKAN 26.05.2015 20:51

Ne olusa olsun saab'ın üstüne araba yok.12 yıldır kullanıyorum satmaya kıyamıyorum.

Saab sweden 05.10.2014 15:47

Arkadaslar fikirler guzel amasi var, Saab i turkiye alsabir ise yaramazki, cunku Saab teknolojisini asla vermiyor, yani general motoru vermiyor, kendin sil bastan yapacaksin.. Turkiyedeki teknolojiye bakincada, Bana imkansiz geliyor ...

ERDAL TEKAN 30.09.2014 01:05

Bir kez Saab'a binip Benim gibi Avrupayı 30 gün dolaşacaksın 20 günde 10.000 Km yol yapacaksın.O rahatlığın hiç bir arabada olmadığını göreceksin.Her araç kendi sınıfında güzel Saab her şeyi ile bir başka.Arabam 170.000 Km de Çok parça ihtiyacım olmadı

uner 31.03.2014 17:55

saab almayı düşünüyorum ancak konuşulanlara bakınca almamak daha hayırlı olacak galıba cok gu<el bır aRac olduğunu soleyebılırım herhalde parça sorunu var ama bu konuyla ılgılı yorum yaparmısını<z alıpta son sahıbımı oluruz acaba

Bayram Ç. 24.09.2013 21:20

saab ın batışını GM ye yüklemek yanlış olur isveç kraliyet mantalitesinin de etkisi var mercedes ayarında araba ürettiler lakin pazarlama konusunda dediğim gibi kralı oynadılar vw nasıl her yerde fabrika açıyor bunu yapsalardı faktinde bu duruma düşmezlerdi saab hayalimdeki araba alması zor değil 2,eli uygun lakin parça konusundan dolayı vazgeçiyorum.

kürşat 22.09.2013 21:31

saab 'ın gitmesine şu açıdan hiç üzülmedim , saab artık ölmüş bir markaydı , Volvo, jaguar vs ile karşılaştırılmazdı bile , 2 saab modeli kullanmış olarak , artık , son 10 senedir küçük makyajlarla idare ediyordu .. alsak elde patlardı ...

bAŞKent 21.09.2013 20:12

Volvo alınmadığı için ülkemiz adına üzülmüştüm Saab da gitti.Bakalım ne zamana kadar yabancı sermayeye para kazandırmaya devam edeceğiz.Al Saab'ı adını da değiştir.Bütün ülke kullanırdı ne güzel.Beklemeye devam

Levent 21.09.2013 14:07

Sevgili B.Ç iyi demişsiniz inşallah bir gün satın alırız ümidinizi kaybetmeyin :)

hanifi göktaş 21.09.2013 09:51

b.ç. nin yorumuna tamamen katılıyorum. ford, volvo, saab, seat, skoda v.s. markaları global pazarda satıldı, rover gibi birkaç firma pazardan çekildi. devlet bunları satın alıp biraz işlettikten sonra özelleştirme ile iç pazara satabilirdi. biz hala tekerleği icat etmeye uğraşıyoruz.

Metin 20.09.2013 19:01

volvo zaten geely'e gitti ama saab gerçekten güzel olabilirdi tabi türkiyede üretilmemek şartıyla yerli üretim saab'ın renault'dan farkı kalmaz.

T.C. 20.09.2013 18:34

sayın b.ç. nin fikrine katılmak mümkün.biliyorsunuz çok yakın tarihlerde jaguar,volvo ve şimdi saab satıldı bazı Türk girişimciler saab ı almak istedi borcu çok diye vazgeçildi.iktisat ilmine göre pazarlayabileceğin ürünü üretirsin.biz 3-5 milyar dolarla dünyada pazar payı ve alt yapısı olan bir markayı satın alsaydık önüne bir türkçe isim ekler ücretsiz bilgi birikimle işe başlardık.malum dünyada herkes işbirliğine gidiyor teknik ve parça olarak ,üretim bandını ortak kullanarak.tmsf nin yönetimindeki bmc fabrikası bir çatı kuruluş olarak önderlik yapar halkada açık olabilir saygın ve hazır pazarı bulunan marka satın alınır yola revan olunur bizimde yerli marka rüyamız gerçek olur.ne gerek var diyen yerli distribütörlere ve onları destekleyenlere iyi bir yanıt olur.

dursun 20.09.2013 16:17

volvo yu çinliler aldı biz de saab ı alaydık ya , elektiriğini de hibritini de üretirdik, türk malı saab . ii olurdu.

Metin 20.09.2013 13:47

Süper bir gelişme otomobil dünyası için isveç ve alman'ın yaptığının üstüne araba zaten yok.

b.ç. 20.09.2013 11:22

hükümetimiz, yerli araçla uğraşana kdr, saab veya volvo yu alsın.