Renault Modelleri

Yeni Arkana Almanya'da Satışta

Renault Arkana markanı ilk coupe-SUV modeli oldu...

Renault Kangoo Yenilendi

Yeni Renault Kangoo modeli kardeşlerine benzer tasarımı ile dikkat çekiyor...

Renault Megane Güncellendi

Yeni Renault Megane Sedan süpriz bir motor seçeneğii ile birlikte makyajlandı...

Renault Salgını Zor Atlatacak

Fransa Ekonomi bakanına göre yardım edilmezse 124 yıllık marka tarihe karışabilir...

1899 - Fransa'da Lois Renault adında genç bir mühendis tarafından kuruldu. Fransa motorlu araçlar yarışlarında elde ettiği başarı ile kısa süre içinde tanındı. 

1902 – İlk 2 silindirli motorunu üretmeyi başardı.

1914 - Birinci Dünya Savaşında toplu taşıma araçları, tank üretimi ve uçak motoru üretimi konusunda da kendini kanıtladı. 

1945 – Renault kamulaştırılarak devlet markası haline geldi.

1946 – Sadece 560 kg ağırlığında ve 4 kişilik yolcuyu rahatlıkla taşıyabilen 4CV adı verilen modeli ile tanınmaya başladı.

1956 – Ayarlanabilir modüler koltukları ve otomatik vites seçeneği ile Dauphine modeli büyük ilgi gördü. Renault Etoile Filante konsepti saate 308 km hıza ulaşarak ABD'de hız rekoru kırdı.

1961 – Kült Renault 4L modeli üretimi sonlanana dek toplam 8 milyon adet üretilerek marka tarihindeki unutulmazlar arasındaki yerini aldı.

1965 - Günümüz hatchback araçlarının atası olarak kabul edilen Renault 16 modelinin üretimine başlandı.

1968 - Oyak ile yapılan ortaklık sonucunda Bursa Oyak-Renault Fabrikası kuruldu. 

1971 - İlk yerli üretim olan Renault 12 modeli piyasaya sürüldü ve tam 18 yıl boyunca üretimi devam eden model sonrasında Renault Toros ismini aldı. Toros modeli de 2000 ylına kadar 11 yıl üretimde kalarak büyük bir satış başarısına imza attı. Renault'un Avrupa dışındaki en büyük üretim kapasitesine sahip fabrikası olan Oyak-Renault fabrikasında halen Clio, Fluence ve Megane modellerinin üretimine devam edilmektedir. 

1972 – Dünyada yaşanan petrol krizi ile Renault 5 modeli yakıt tüketimi ve uygun fiyat etiketi ile 5 milyon adetin üzerinde satıldı. Farklı tasarımı ile de markanın ikonik modellerinden biri oldu.

1980 - Renault-Oyak fabrikası ilk ihtracatını 700 adet Renault 12 modeli ile Mısır'a yaptı.

1983 - Türkiye'nin ilk klimalı otomobil olan Renault 12 GTS modeli Oyak Fabrikasında üretilmeye başlandı.

1984 – Renault herkesi yeni bir segment ile tanıştırdı. Geniş aileleri hedefleyen ve otomotiv dünyasının ilk MPV modeli olan Espace üretimine başlandı.

1985 - Türkiye'nin ilk dizel motor ve otomatik vites seçeneklerine sahip aracı olan Renault 9'un üretimine başlandı.

1992 – Williams ile yapılan ortak çalışma ile Formula 1 şampiyonluğu ilan edildi.

1996 – Kamuya açılan Renault tekrar özelleştirildi.

1999 – Nissan hisselerinin %37’si satın alınarak bir ortaklık anlaşması imzalandı. Aynı yıl Romen Dacia markası da şirket bünyesine katılan bir diğer isim oldu.

2000 – Samsung Motors’un %70 hissesi satın alınarak Güney Kore merkezli otomobil üretimine de başlandı.

2007 - Bursa Renault-Oyak Fabrikası 1 milyon adet araç ihracatına ulaştı.

2008 – Lada markasıyla bilinen Rus AutoVAZ şirketinin %25 hissesi satın alınarak Rusya’da da otomobil üretimine başlandı.

Renault, ülkemizde en yaygın satış ve servis ağına sahip markalardan biri olma özelliğini korumaktadır. Renault Modelleri sayfamızdan Clio, Megane, Talisman, Captur, Kadjar, Symbol, Kangoo, Fluence, Scenic, Grand Scenic, Latitude, Laguna, Twingo, Espace, Koleos, Modus, R 11, R 12, R 19, R 21, R 25, R 5, R 9, Safrane modelleri geçmiş ve güncel fiyatları ile teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz.