CarPlay mi? Android Auto mu?

CarPlay mi? Android Auto mu?

Apple ve Google'ın birkaç yıl önce başlattıkları bilgi ve eğlence sistemi devrimi,otomotiv üreticilerinin araçlarında akıllı telefon bağlantıları sunmaya başlaması ile büyük bir hız kazanmıştı.


Bildiğiniz üzere Apple CarPlay ve Android Auto, modern otomobillerin multimedya arayüzlerine entegre edilen ve akıllı telefonların ekranlarını direkt olarak otomobil ekranlarından kontrol etmeye olanak veren bir teknoloji olarak biliniyor.


Yani bu sistem, telefonunuzun ekranını aracınızdaki ekrana entegre ederken, akıllı telefondaki birçok özelliği de direksiyondaki yer alan butonlarla kontrol etmenizi sağlıyor. Üstelik sesli kontrol özelliği bulunan otomobillerde, bu sistemi telefonunuza dokunmadan sesinizle yönetmeniz de mümkün oluyor. Bu gibi özellikler kullanıcıların navigasyon servislerinden faydalanırken, telefonuna da aynı zamanda erişmesini sağlıyor.


Birçok otomobil üreticisi yeni modellerine Apple CarPlay ve Android Auto sistemlerini entegre olarak sunmaya başlasa da, aracınıza sonradan ekleyebileceğiniz akıllı telefon bağlantısı destekleyici ürünler de bulunuyor. Örneğin JBL, JVC, Pioneer ve Kenwood gibi bilgi ve medya üreticisi markalar, Android Auto ve Apple CarPlay destekli multimedya sistemlerini çoktan satışa başladılar.


Şimdi bu sistemlerle satışa sunulan otomobillerin listesini bir kenara bırakıp, Andorid Auto ve Apple CarPlay sistemlerinin kullanıcılara neler vaat ettiğine bakalım:


Bu sistemlerin sizin kullanımınıza sunduğu ilk özellik, akıllı telefonunuzdaki fonksiyonları araç kullanırken telefona ya da ekrana dokunmadan kullanabilmeniz oluyor. Telefonunuzun tüm arayüzü aracınızdaki ekrana aktarılıyor.


Araç kullanırken telefonunu elinize alıp bakmanız oldukça tehlikeli olduğundan, telefonu kullanmaya başladığınız andan itibaren kaza riski de katlanarak artıyor. Bu yüzden bir mesajı ya da uygulamayı telefonu elinize almadan otomobilinizin ekranınızdan kullanmanız, tüm bu riskleri minimuma düşürüyor.


Kuşkusuz ki hem Android Auto hem de Google CarPlay'in en faydalı özelliği, telefonunuza gelen tüm bildirimleri anlık olarak otomobilinizin ekranından takip etmeniz. Mükemmel grafikler de vaat eden bu her iki sistem, otomobillerin standart telefon bağlantı özelliklerinden çok daha kaliteli grafikler sunuyor.


Candy Crush gibi bağımlılık yaratan ve sürüş güvenliğini tehlikeye atacak uygulamaları her iki sistemde de kullanmanız engellenmiş durumda.


Ayrıca Apple CarPlay sistemini kullanabilmek için iPhone 5 ve üzeri bir cihaza sahip olmanız gerekiyor. Apple'ın bu sistemi iPad gibi markanın diğer cihazlarında ise kullanılamıyor. Apple CarPlay ve Android Auto sistemlerini otomobillerinizde kullanmak için akıllı telefonlarınızın en güncel yazılıma da sahip olması gerekiyor.

10.04.2016 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!