BMW i3
Üretim versiyonuna yakın hafif iç ve dış kamuflajlı test otomobili geçtiğimiz günlerde görüntülenen BMW i3, bugün resmi olarak tanıtıldı. Kuzey Amerika'da $41,350, Büyük Britanya'da ise £30,000'dan başlayan fiyatlarla 2014 yılının 2. Çeyreğinde satışa sunulacak. Elektrikli motorunun sağladığı çeşitli ülkelerin teşviki sayesinde birkaç bin dolar daha ucuza satın alınabilecek yeni i3, başlangıç donanım seviyesi sunan Mega, Giga ve Tera olmak üzere BMW'nin “Dünya” olarak sınıflandırdığı 3 farklı donanım seviyesiyle satışa sunulacak. Geliştirilmeye başlandığından bu yana ileri teknolojilerin kullanıldığı BMW i3, bu teknolojileri de bir konsept otomobil hissi veren tasarımı ile yansıtacak. Alman otomobil üreticisinin Life Drive (Hayat Sürüşü) olarak adlandırdığı mimari üzerine kurulan i3, Life ve Drive olmak üzere iki farklı tasarım unsurunu bir araya getiriyor. Life modülü i3'ün seri üretime giren ilk karbon fiber ile güçlendirilmiş monokok plastikten üretilen sütunsuz yolcu hücresini oluşturuyor. Çelikten daha güçlü olan ve CFRP olarak da adlandırılan bu malzeme alüminyumdan %30 daha hafif olması sayesinde i3'ün 1224 kg ağırlığında olmasını sağlarken, enerji verimliliğini de bir hayli arttırıyor. Seri üretime ilk olarak i3 modeli ile girecek bu çok özel teknolojinin gelecek BMW modellerinde de kullanılması planlanıyor. Drive modülü ise Life modülünün altında %100 alüminyum içeriği ile i3'ün yapıtaşlarını barındırıyor. Drive modülünün ev sahipliği yaptığı 22 kilovatlık 205 kg ağırlığındaki lityum iyon batarya arkada konumlandırılan elektrikli motora güç sağlayarak arka tekerlerin döndürülmesini sağlıyor. 170 beygir güç üreten BMW i3, 0-100 km/s hızlanmasını 7 saniye gibi oldukça başarılı bir zamanda tamamlarken, bu performansı 150 km/s son hızında göstermeyi başaramıyor. Tam dolu batarya ile 160 km yol kat edebilen BMW i3'ün lityum iyon bataryası 3 saatte doluyor.

30.07.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Burak 05.09.2014 01:48

Bir Mercedes hayranı ve otomobilsever olarak BMW'yi i3 ve i8 gibi başarılı modeller ürettiği için ve bizleri böyle başarılı otomobillerle tanıştırdığı için BMW'ye çok teşekkür ediyorum.başta Mercedes olmak üzere diğer üreticilerden de böyle otomobiller bekliyoruz.i3 ve i8 belki de BMW'nin marka tarihinde ürettiği en iyi otomobillerden sadece bir kaçıdır.fakat böyle otomobiller çoğalmalı.bu konuda Mercedes'in de BMW'nin i3 ve i8 ve modellerine rakip bir model geliştirmesi gerekiyor.çünkü 'yiğidi öldür hakkını yeme' bu konuda benim gibi taraflı tarafsız herkesin BMW'yi kutlaması ve tebrik etmesi gerekiyor sonuçta 'çalışan kazanıyor'.

sinan 30.07.2013 23:26

BMW yapıyor!