BMW Düz Vitese Veda Edecek

BMW Düz Vitese Veda Edecek
Sizce BMW M modellerinin manuel sürüş keyfinin sonu mu geldi? Bu göreceli bir soru.

Autocar sitesine bir demeç veren BMW M performans departmanı yöneticisi Frank van Meel'e göre manuel şanzımanlar artık oldukça demode:

"Teknik açısından baktığımızda manuel şanzımanların geleceği pek de parlak görünmüyor. Çift kavramalı DCT şanzımanlar ve otomatik vites kutuları hem yakıt ekonomisi açısından daha verimli hem de daha hızlı."

Ancak bu gidişat eski moda manuel şanzımanların yakın zamanda tarihe karışacağı anlamına gelmiyor. Öyle ki BMW M departmanı müşterilerinden manuel şanzıman talepleri gelmeye devam ettiği sürece üretimin de devam edeceğini belirten Frank van Meel, sözlerine şöyle devam etti:

"Manuel şanzıman ile devam edeceğimizi söylemek oldukça güç. Ancak manuel şanzıman hayranı büyük bir kitlenin var olması da bizim tüm müşterilerin taleplerini karşılamamızı gerektiriyor."

Yani BMW satış grafiklerinde az da olsa manuel şanzımanlı otomobillerin satıldığını görerek üretime devam ediyor. Tabii bu, çok daha fazla BMW Motorsport müşterisinin çift kavramalı DCT şanzımanları, geleneksel manuel şanzımanlara tercih ettiği gerçeğini değiştirmiyor.

Mevcut BMW M modelleri ve işler yolunda giderse gelecek M modelleri de manuel şanzıman seçeneği ile gelecek ancak zamanın ne getireceğini kim tahmin edebilir ki?

Görünen o ki BMW en son M modelleri ile güç limitlerini zorluyor. Bay Meel'de "600 beygir, bir BMW M modelinden alabileceğiniz maksimum güç" diyor:

"Şuanda en üst limitteyiz. Eğer daha fazla beygir güc ve tork eklerseniz muhtemelen limitleri aşmış olursunuz."

BMW Motorsport model skalasında şimdilik: M3 Sedan, M4 Coupe ve Convertible, M5 Sedan, M6 Coupe, Gran Coupe ve Convertible ile X6 M yer alıyor.

Competition Paketi'ne sahip BMW M6 model serisi ise markanın en güçlü modeli.

18.07.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!