BMW 5 Serisi Yenileniyor

BMW 5 Serisi Yenileniyor

BMW, gelecek jenerasyon 5 Serisi’nin sedan ve GT gövde tipine dahil olacak Touring modelinin geliştirme çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

BMW 5 Serisi Touring modelinin, G30 kasa kodlu yeni jenerasyon 5 Serisi’nin satışa sunulmasından birkaç ay sonra, 2017 yılının ilk yarısında satışa sunulması planlanıyor.

Boyut olarak F10 (sedan) ve F11 (Touring) 5 Serisi modelleri E32 kodlu 7 Serisi’ne ulaşmış durumda. Yeni 5 Serisi’nin boyutlarını daha da büyütmeyi düşünmeyen BMW, 2017 yılında satışa sunulacak G30 kasa kodlu yeni modelin boyutlarını da mevcut model ile yakın tutacak.

İyi haber ise, hem sedan hem de touring BMW 5 Serisi, yeni BMW 7 Serisi ile paylaşacağı karmaşık platform sayesinde mevcut modelden 100 kg daha hafif olacak. Karışık malzemelerden üretilen bu özel platformda; alüminyum, magnezyum ve yüksek dayanıklı çelik ile kompozit karbon fiber parçalar bir arada kullanılacak.

Test sürüşleri sırasında görüntülenen 2017 BMW 5 Serisi’nin fotoğraflarına baktığımızda, yeni modelin tasarımının mevcut F10/F11 kasa kodlu modelden çok da farklılaştırılmadığı göze çarpıyor. Ön ve arka tasarımda kamuflajlı bölgeler göze çarpsa da daha az kıvrımlı çizgiler ilk dikkat çeken unsurlardan oluyor.

Yeni 5 Serisi’nde en güncel turbo şarjlı 4 silindirli ve atmosferik 6 silindirli benzin ve dizel üniteleri konumlandıracak BMW, V8 turbo beslemeli motora sahip yeni 550i modeli ile hybrit elektrikli modeli de 5 Serisi skalasına ekleyecek. BMW’nin elektrikli 5 Serisi’nde 2.0 litre 240 beygirlik benzinli ünite ve 111 beygirlik elektrikli ünitenin birlikte çalıştığı motora yer vereceği tahmin ediliyor.

İşin performans tarafında ise BMW’nin 2017 5 Serisinde hem 400 beygir güç üretecek M550d turbolu dizel motora hem de çift turbolu V8 motoru ile 600 beygirin üzerinde güç üretecek M5’e yer vermesi bekleniyor.

06.08.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!