Araba Fiyatlarına Devlet Darbesi

Araba Fiyatlarına Devlet Darbesi
Bir otomobil pazarı hayal edin ki fiyatlar otomobil üreticileri tarafından değil, devlet tarafından belirlensin. Evet, Venezuella ile iş yapıyorsanız bu sisteme alışmak zorundasınız. Sosyalist ekonomi politikaları ile yönetilen Venezuella'da Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile sıfır ve 2. el otomobil fiyatlarında indirim yapacağını, bu sayede enflasyona karşı savaşın devam edeceğini belirtti. Nicolas Maduro'nun meclisten geçmesini istediği bu yasa, hükümetin otomobil fiyatlarını belirleyebilme yetkisine kavuşmasını sağlayacak. Artık ülkede otomobil üreticileri hükümete haftalık üretim raporu verecek ve böylelikle ikinci el otomobil fiyatlarının yükselmesi önlenecek. Euro veya dolar hesabı kullanarak otomobil ithal eden kişilere de özel lisans verilecek. 2 Aralık'ta düzenlenen ulusal radyo ve televizyon yayınında Maduro: "Otomobiller kimler için üretiliyor? Elbette halkın gereksinimleri için, bazıları tarafından kontrol edilmek için değil. Bu yüzden üretimden müşteriye kadar herşeyi bir düzene oturtacağız." açıklamasını yaptı. Ocak ayında ulusal meclisten geçen kanun tasarısına göre sıfır ve ikinci el otomobillerin fiyatları sabitlendi. Bu nedenle Güney Amerika'nın büyük petrol ihracatçısı Venezüella, dünyada otomobilin satın alındıktan sonra değer kazandığı ender ülkelerden biri oldu.

13.12.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
izmirli 16.12.2013 23:57

Devlet devletliğini yapıp vergi vermeyenleri yakalayacağına işin kolayına kaçıp kümesteki kazları yolmaya devam ettikçe durmak yok yolunmaya devam..

NL 14.12.2013 14:38

sayin Avrupa isimli yorumcu.Hollanda da asgari ucret 23 yas ve ustu icin yaklasik 1500 euro.yaklasik diyorum cunku burada asgari ucret aylik olarak degil saat ucreti olarak aciklaniyor.Hollanda Peugeot 107 baslangic fiyati 6990 euro,Turkiye de baslangic fiyati ise 34450 tl.Turkiyede asgari ucret sanirim 800 tl.hangi ulkenin vatandasi bu arabayi almak icin kac ay calismali.bence degerlendirmenizi bu sekilde yapmalisiniz.

emrahh37 14.12.2013 12:11

Murat sanki bunları aşacak bir parti varmış gibi yazmışsın, yaş kaç bilmiyorum ama bu memleket bir zamanlar hergün gıdaya tüpe gelen zamlarla uyanıyordu.esnaf mal yok diyip el altından kara borsa oluşturuyordu.o zamanlar şimdi çok uygun faizlerle aldığımız arabalara ancak geliri çok insanlar biner bizde falankez sıfır araba almış diyip incelemeye bakmaya giderdik.O zaman lar daha iyi bir sömürülüyorduk vede memleket hizmettden geriydi.Şimdi bunların hemen hepsi aşıldı.Ben hastanelerde ilaç kuyruklarında bekleyen vatandaş göremiyorum.şimdi artık aynı gün içerisinde EM-AR bile çektirebiliyoruz.Önceden rontgene gün verirlerdi.Yiğidi öldür hakkını yeme..Benim inancım hükümet bunada bir çözüm yolu bulacak.Önce kayıpların giderilmesi gerek.

trpan 14.12.2013 09:39

burası İsviçre değil. çıkar,zimmet ve rüşvetin tamgaz devam ettiği vergisini vermeyen yüzsüzlerin her yıl afla ödüllendirildiği kaçakçılığın tavan yaptığı avanta için takla atanların hiç eksilmediği,elektrik ve suyun kaçak kullanıldığı ve herşeyden önce eğitimin yerlerde süründüğü biryerde hiçbirşeyin mazereti olamaz. referandum, eğitimi yüksek biat kültürü olmayan özgür toplumlarda anlam kazanır.vergisini verip kanunlara saygılı olan insanlara yapılan en büyük saygısızlıktır yapılan.

Avrupa'ya cevap 14.12.2013 00:11

Senin dediğine göre herkes vergileri tam öderse vergiler azalır. Sana tavsiyem son 10 yıldaki kayıt dışı azalışın vergilere etkisi ile ilgili araştırma yapman. Maalesef ülkemizde daha çok vergi toplandıkça bırakın vergilerde düşüşü aksine artış oldu. ... Bizimkiler Utanmasalar 1.2 motora bile % 100 ötv koyacaklar sen kalkmış vergiler ödenmiyor ondan diyorsun.

umut 13.12.2013 23:59

avrupa dan örnek verıyorsun iyi güzelde avrupalının aylık gelırı ne kadar ondanda bahset bizimkinide hesap et 3 maas da vergi verelım artık evde duvarları kemırırız :P

Hatice Manka 13.12.2013 22:15

halkını ezdirmeyen bir devlet

Avrupa 13.12.2013 18:59

Herkez burada Yok ÖTV, Yok KDV, Yok benzin fiyatlarından yakınıyor, yok Avrupa'da Vergi şukadar, benzin şukadar diye. Biz bir Millet olarak adam gibi gelir vergimizi ödesek, Devletde okadar ÖTV KDV eklemez, bakın bir işyerlerindeki Vergi levhalarına, elinize viçdanınıza koyun o rakamlar gerçekten doğru, kaçırabilen kaçırana. Bir Doktor Muhahanesi 100 TL den aşağı değil, Vergi Lehvasında 3000 TL gelir yazıyor???
Avrupa da her insan gelirdüzeyi hiç farketmez yani askeri üçretlide diplomalıda her yıl ortalama 2-3 Aylık Maaşını devlete direk olarak vergi ödediğini biliyormusunuz? O vergiden hariç Avrupadada KDV gibi Vergiler var, Almanya'da mesela yiyecek içecek hariç herşeyde %19 KDV var!
Bizim en büyük farkımız biz Devlet bana ne yaptı, ne yapıyor diyoruz, Avrupa'da ise halk ben devlete ne yaptım, ne yapabilirim diyor.
İsvçrede Akaryakıt için Refereandum yapıldı, akaryakıta vergi yüksekliğine gidilsinmi diye, inanın %65 in üzerinde evet cıkdı, neden devlet açıklama yaptı, bu vergi gelirine ihtiyacım var diye, peki bizde yüzde kaç evet çıkardı? Bence en fazla % 3
Son olarakda Araba fiyatlarına değinmek istiyorum, Avrupa'da araba fiyatları okadarda ucuz değil, normal B sınıf araçları bir Alman,İsviçre, Avusturya sayfasına girip bi bakın, aynı modeli karşılaştırın, bazen Türkiye'de vergi dahil daha ucuza çıkabiliyor. Tabiki ikinçi el arabalar malesef Türkiye'de hala cok pahalı.
Amacım kızdırmak veya devlet politakısını savunmak değildi, sadece bazı şeyleri görelim.

murat 13.12.2013 17:09

emrahh37 arkadaşım, buna hükümet çare bulmaz, vatandaş çare bulur. eğer bir hükümet sizi yolunacak kaz olarak görüyorsa ona oy vermezsiniz, 3 defa arka arkaya seçmezsiniz, başka partileri de denersiniz. Yani diyeceğim o ki, vatandaş memnun, yapacak bişey yok, yolunmaya devam.

AHMET ÖNDER 13.12.2013 13:43

otomobil tüketicisini bu kadar yolunacak kaz olarak gören bir ülkede yaşamak bu devleti yönetenlerin ayıbı olsa gerek ama onlar o kadar yüzsüz ki vatandaşı soy devletin kasasına koy diyorlar vatandaşı düşünen ne oldu ne de olacak gibi görünüyor...

umut 13.12.2013 11:21

vergi yüzünden 1.3 1.6 motorları kullanmak zorunda kalıyoruz daha yuksek motorları kullanamıyoruz hem yakıt hemde vergisi yuksek ...birz insaf ya bir ürünün %80 ivergi olurmu

post 13.12.2013 09:57

her hükümet halkını ezdirmese. darısı başımıza.

nuri03 13.12.2013 09:09

bizim memleketimizde fiyatları düşürme en çok 10 krş olur ertesi günü 30 krş zam yapılır. dolayısıyla biz böyle indirimlere alışkın değiliz.Hep bindirimlere alıştırdılar bizi.

emrahh37 13.12.2013 02:02

o ne ki bizde de otomotiv sektöründe ötv kdv ve akaryakıt devlet tarafından belirleniyor..venezuelleda yakıt sudan ucuz, biz sıfır araba aldık borç harç ama yakıt alamadığımızdan binemiyoruz.1 yılda 6 bin km ancak yapabildim, onunda 500 km si keyfekeder dir.kalanı zazuri ihtiyaçlardan..Hükümet umarım bunada bir çözüm yolu bulur..