En Sorunsuz Araba Markası

En az sorun yaşayan otomobil markaları arasında Toyota genellikle en güvenilir otomobil markalarından biri olarak kabul edilir. Toyota modelleri genelde oldukça güvenilir olduğu ve daha az sıklıkta onarım gerektirdiği bilinen araçları üretme konusunda güçlü bir üne sahiptirler.

Bir diğer güvenilir marka ise güvenilirlik açısından sürekli olarak iyi sıralamalara sahip olan ve daha az sorunlu otomobiller üretme konusunda güçlü bir geçmişe sahip olan Mazda’dır. Ayrıca Hyundai, Honda ve Subaru’nun da daha az sorunla karşılaşan güvenilir araçlar üretmesiyle tanınıyor.

Ancak bir otomobil markasının güvenilirliğinin, aracın modeline ve yılına göre değişebileceğini belirtmekte fayda var. Bir satın alma kararı vermeden önce her zaman belirli modelleri ve bunların bireysel güvenilirlik derecelerini araştırmanız ve dikkate almanız gerekir.

JD Power tarafından yapılan bir araştırmaya göre, en az sorun bildiren otomobil markalarından bazıları Buick, Hyundai, Chevrolet, Kia ve BMW’dir. Bu markalar, güvenilir performansları ve tüketiciler arasında düşük sorun görülme oranlarıyla tanınmaktadır.

Consumer Reports 2023 otomobil güvenilirliği araştırmasına göre ise, en az sorun rapor edilen markalar arasında Mazda, Toyota, Lexus, Buick ve Honda yer alıyor. Bu markalar, araç sahiplerinden alınan geri bildirimlere göre güvenilirlik derecelendirmelerinde sürekli olarak iyi performans göstermişlerdir.

JD Power veya Cunsomer Reports tarafından açıklanan raporların ortalamasına bakıldığında güvenilirlik açısından en az sorun yaratanlar arasında sürekli olarak yer alan otomobil markalarından bazıları şunlardır:

 1. Lexus
 2. Toyota
 3. Mazda
 4. Subaru
 5. Honda
 6. Porsche
 7. Kia
 8. Buick
 9. Hyundai
 10. BMW

  (Bu sıralamalar, bu kuruluşların kullandığı modellere ve anket metodolojilerine bağlı olarak yıldan yıla değişiklik gösterebilir.)

Arabalar.com.tr tarafından 2013 yılında yapılan bir ankete göre ülkemizde Volkswagen, Toyota ve Honda markaları kullanıcılar tarafından en sorunsuz araba markaları olarak seçilmişti.

SON EKLENENLER