Peugeot 1008

Peugeot 1008
Crossover modeller uzun zaman önce sıradan bir ulaşım aracı olmaktan çıkarak bir yaşam tarzı haline geldi. Milyonlarca insanın crossover modellerini tercih etmesi de tam bu yüzden. Öyle ki bazı markaların daha az pratiklik sunan 3 kapılı crossover modelleri piyasaya sürmesi üzerine Fransız otomobil üreticisi Peugeot'da Pazar payı almak için böyle bir otomobil tasarladı. 5 kapılı 2008 modelinden sonra Fransız üretici daha kısa ve daha çekici, 3.9 metre uzunluğunda 3 kapılı bir crossover piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Standart 5 kapılı modelden daha kısa boyutlara sahip olacak bu araç piyasadaki en kısa crossover ünvanını da elde edecek. Peugeot'un bu modeli 2008 RX ya da 1008 olarak adlandırması bekleniyor. Fransız marka en son kayan kapıları ile ufak 1007 MPV modelini satışa sunmuş ve büyük bir başarısızlık yaşamıştı. Hatta 1007 MPV modeli markanın en kötü otomobili olarak lanse edilmişti. Peki 3 kapılı bir crossover mantıklı mı? İlk bakışta 3 kapılı bir crossover modeli pek de mantıklı görünmüyor. Bir diğer Fransız üretici Renault yeni Twingo ve Clio modellerinde bu seçeneği düşünmedi bile çünkü aynı maliyete sahip 3 ve 5 kapılı modeller arasından 5 kapılı modeller her zaman daha fazla tercih ediliyor. Ancak 3 kapılı coupe görünümlü bir crossover modeline bir de havalı süspansiyon eklerseniz başarılı olmama şansınız yok. Örneğin BMW X6. A ve B segmenti müşterileri her ne kadar MINI Paceman gibi modelleri de tercih etse de bu oran 5 kapılı modellere göre bir hayli düşük. Peugeot'un geliştirme aşamaları halen devam eden 2008 RX modelinin 2016 yılında satışa sunularak Renault'un Captur modeline rakip olması bekleniyor.

20.05.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
ali 20.05.2014 22:20

yaşayan efsane 407 yi makyajlayıp güncelledikten sonra 1.6 benzinli ve dizel motorlar ile daha pazara sunamayan marka amerikayı keşfe çıkma derdinde. resmen icad çıkarmaya çalışıyorlar. birisi bunlara pozitif yönlerini hatırlatmalı bunlar mehter adımları ile ilerliyorlar.