Jeep Üretimi Çin'e Kaydıracak

Jeep Üretimi Çin'e Kaydıracak

İtalyan Fiat Grubu ve Çinli Guangzhou Otomobil Grubu Şirketi, Çin'in Changsha şehrinde bulunan ortak montaj tesislerinde Jeep marka araçların üretimini yapacaklarını açıkladı.

Şangay merkezli günlük gazete National Business'a göre gelecek birkaç ay içinde iki şirket ortak üretim planına imza atacak. Chrysler Grubu ve hisselerinin büyük bölümüne sahip olan Fiat Grubu, geçtiğimiz Ocak ayında Guangzhou Otomobil Grubu Şirketi ile Çin'de Jeep üretimi yapmak üzere ön anlaşmaya imza atmış, ancak iki şirket Jeep otomobillerinin nerede üretileceği konusunda anlaşmazlık yaşamıştı.

Fiat ve Chrysler Jeep marka otomobillerin GAC Fiat fabrikasında üretilmesinde ısrar ederken, Guangzhou Auto şirketi Jeep üretimini Çin Halk Cumhuriyeti'nin güneyinde bulunan Guangzhou kentindeki kendi fabrikasında üretilmesini istedi.

GAC Fiat, 2010 yılında Çin'in Changsha şehrinde, %50 Guangzhou Auto, %50 Fiat ortaklığında kuruldu. GAC Fiat şirketi yılda 140,000 otomobil üretimi gerçekleştiriyor. Çin hükümetinin çıkardığı yasaya göre yabancı otomobil üreticilerini Çin'de satış yapabilmesi için Çinli bir firma ile Çin'de ortak üretim yapması gerekiyor.

GAC Fiat fabrikasında üretilecek Jeep modelleri, Fiat ve Guangzhou işbirliğinin ilk ürünü olan Fiat Viaggio kompakt sedan modeli ile aynı üretim bandından indirilecek. National Business gazetesinin verdiği bilgiye göre fabrikanın üretim kapasitesi Jeep modelleri ile birlikte arttırılacak. Yine Çinli gazete tarafından yayınlanan bilgiye göre GAC Fiat 2013 yılının ilk 7 ayında Çin'de yalnızca 20,000 adet Viaggios satabildi.

22.08.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!