İngiliz Taksileri Geely'e Emanet

İngiliz Taksileri Geely'e Emanet
Volvo'nun da sahibi olan Çinli otomobil üreticisi Geely, Londra'nın efsane taksilerinin üreticisi olan Manganese Bronze Holdings (MBH) şirketini bünyesine kattı. Geçtiğimiz yıl iflasın eşiğine gelen Manganese Bronze, hisselerinin 19,7'sini elinde bulunduran Geely'den yardım istemişti. Bu isteğe kayıtsız kalmayan Çinli Geely, 3 aydan daha fazla süredir toplantı halinde oldukları Manganese Bronze yöneticileri ile 11.4 Milyon Pound'a (yaklaşık 32 Milyon TL) şirketin geri kalan hisseleri için anlaşma sağlandı. Bu satın almayla birlikte Geely, Manganese Bronze şirketinin tüm fikri mülkiyetlerine, markalarına, araç-gereç ve taşınmazları ile birlikte tüm mevcut stoğuna sahip oldu. Geely'nin ürettiği ve Londra taksisinin bir kopyası olan Englong SC7-RV modeline yarayan bu satın alma, Londra taksinin hayranlarını da sevindirdi. Geely, üretimin Coventry İngiltere fabrikasında devam edeceğini ve tek hedeflerinin şirketi düştüğü durumdan kurtarıp küllerinden doğmasını sağlamak olduğunu açıkladı. Şu günlerde oldukça hareketlenen Birleşik Krallık taksi piyasası, Mercedes-Benz ve Nissan gibi büyük şirketlerin araçlarını Londra Taksi Şirketi'ne rüşvet karşılığı tercih ettirmesi Manganase Bronze'nin sonunu hazırlamıştı. Geely'nin, yeni markasını geliştirmek için bolca zaman ve para harcaması gerekiyor. Manganese Bronze'un eski günlerine dönebilmesi için iddialı ve ekonomik otomobiller üretmesi gerektiği gerçeği, şirketin yeni sahibi Geely'i Çin malı Englong SC7-RV'yi Londra sokaklarına sürmeye iter mi izleyip göreceğiz.

05.02.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Erkan 05.02.2013 13:40

Türkiye, kendi otomobilini üretmek ve markalaştırmak için çıktığı yolda hiç haracamayacaksa 7-8 milyar dolar harcayacak. Saab 'ı kaçırdınız, Volvo 'yu kaçırdınız, yahu 32 milyon tl bazı holdinglerimiz için yazlık parası. Şunu nasıl kaçırdınız. Otomobil işine bir hazırı satın alarak başlamak için her fırsatı kaçırıyorsunuz.