Honda'dan Vale Sistemi

Honda'dan Vale Sistemi
Japon otomobil üreticisi Honda, araçların tavanına konumlandırılan kameraları kullanarak otomobillerin otomatik olarak park yeri bulmasını sağlayan vale park sistemini geliştirdiğini açıkladı. Park yerinin girişinde bulunan otomobil teslim etme noktasında bırakıldığında boş park yerleri hakkında bilgi toplayan sistem ardından tavanda konumlandırılan prototip geri görüş kameralarını kullanarak otomatik olarak kendini park ediyor. Bırakıldığı yere geri dönerek şoförü alma özelliğine de sahip olan bu teknoloji, Volvo'nun tanıttığı Otonom Park Konsepti ile benzer özellikler taşıyor. Honda'nın park teknolojisinin aksine Volvo, sürücünün akıllı telefonundan verdiği komutun ardından yalnızca aracın üzerinde bulunan sensörler ile kendi park yerini bulan bir teknoloji tanıtmıştı. Volvo'nun tanıttığı Otonom Park Konsepti'nde de akıllı telefon uygulamasından verilen komutun ardından aracın sürücüye dönmesini sağlamak mümkün. Bu yeni park teknolojisinin alışveriş merkezlerinin büyük park alanlarında test edilmeye başlanırsa büyük kolaylık sağlamakta başarılı olacağını belirten Honda, 2020 yılına kadar hem otomobil kameralarını hem de park yeri yönetim sistemini bir araya getirecek bir konsept geliştireceğini açıkladı. Honda basın sözcüsü bu teknolojiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu sistemi kullanan bir alışveriş merkezinin müşterisi, aracını tıpkı valeye bırakır gibi kapının önünde bıraktığında park yerine yerleştirilen sensörler ile iletişime geçen otomobil kendi kendine park edebilecek. Sürücü alışveriş merkezinden ayrıldığında ise kumanda yardımıyla aracına komut gönderecek ve araç bırakılan noktaya kendi kendine geri dönecek. Bu sayede boş park yeri kovalamakla harcanan saatlerin önüne geçilecek.”

29.10.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
carrr 01.11.2013 23:21

Honda boş işlerle uğraşıyor, önce Türkiye pazarına yeterli önem vermeli, model tasarımını,kalitesini,cazibesini,albenisini artırmaya bakmalı.Sırf tasarım yapıcam die ergonomik olmayan dizaynlar kullanıyor bazı modelerde.Teknoloji tamam ama hala kalite ve albenide almanlardan uzak.

lopez 31.10.2013 00:29

her zaman ki gibi yıne yapmıs adamlar.
The Power of Dreams..

Gokhan 30.10.2013 10:40

bır honda kullanıcısı olarak gururlandım valla
ıste vazgecemememın nedenı galıba