5 Peugeot Bayisine Soruşturma

5 Peugeot Bayisine Soruşturma
Rekabet Kurulu'nda, perakende ve filo araç satışlarına ilişkin fiyat birlikteliği, yedek parça indirim oranları ve işçilik ücretlerinde anlaştıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan Peugeot bayisi 5 şirketin sözlü savunmaları alındı. Rekabet Kurulu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, Kurul'un, 28 Nisan 2011 tarihli kararıyla 5 teşebbüs hakkında Türkiye Peugeot Bayi Konseyi yapılanması altında diğer bayilerle birlikte perakende ve filo araç satışlarına ilişkin fiyat birlikteliği ve bölge paylaşımı ile satış sonrası hizmetler bakımından sigorta şirketlerine yönelik yedek parça indirim oranları ve işçilik ücretlerinde anlaşmak suretiyle Rekabet Kanunu'nu ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturma açıldığını hatırlattı. Heyet Başkanı, bu çerçevede haklarında soruşturma yürütülen Aktif-İriyıl Otomotiv İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi, Egeılısal Otomotiv Pazarlama Limited Şirketi, İrde Motorlu Araçlar Servis Ticaret AŞ, Yıldırım Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Parlar Otomotiv Turizm Limited Şirketi'nin, Rekabet Kanunu'nu ihlal ettikleri ve idari para cezası verilmesi gerektiği sonucuna ulaşıldığını söyledi. Savunmaların ardından Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, kurulun soruşturmaya ilişkin nihai kararının 17 Nisan'da açıklanacağını bildirdi.

11.04.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Nuri Yavuz 20.04.2012 10:21

Türkiye'de tüm otomobil fiyatlarının aynı elden çıktığı, aynı merkezin kalemiyle dikte edildiği çok aşikar. Oto dergilerinde, aynı sınıftan değişik markaların tamamen aynı fiyata olması, bunun en açık kanıtıdır. Sn. rekabet kurulunun bu konuya ciddiyetle eğilmesini bekler ve dileriz.