En İyi Benzin İstasyonu

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye 13 binin üzerindeki istasyon sayısı ile Avrupa’nın en çok istasyona sahip üçüncü ülkesi konumunda. Akatyakıt istasyonları arasında ise 1.800 üzeri istasyon sayısı ile Petrol Ofisi ilk sırada yer alırken onu 1.675 adet ile Opet ve 1.000 civarı bayi sayısı ile Shell markaları takip ediyor.

Tüm markalar tek dağıtıcı olan TÜPRAŞ tarafından işlenmiş akaryakıtı satın aldıkları için kalite açısından sundukları akaryakıtlar arasında bariz bir fark bulunmuyor. Markalar arasındaki temel fark ise satış öncesi akaryakıta ekledikleri katkı maddeleri. Farklı katkı maddeleri ile zenginleştirilen akaryakıtlar arasında pompa fiyatına yansıyan küçük farklar oluşabiliyor.

Kullanıcılar arasında yapılan bir araştırmaya göre akarkayıt istasyonu tercihinde 5 ana faktör rol oynuyor. Satış promosyonları, fiyat, ödeme imkanları, marka algısı ve istasyonun konumu gibi etkenler istasyon tercih nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Hitit Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde benzin istasyonu marka değer algısı Opet, Shell, Petrol Ofisi, Total ve BP olarak sıralanıyor. Arabalar.com.tr üzerinden yapılan ve 1775 kişinin katıldığı anket sonucuna göre “en iyi benzin istasyonu” anketi ise şu şekilde oluştu:

  1. Opet (%32)
  2. Shell (%29)
  3. Petrol Ofisi (%14)
  4. BP (%8)
  5. Total (%2)
  6. Diğer (%15)

SON EKLENENLER