Yeni Taşıt Vergisi Çok Tartışılacak

Yeni Taşıt Vergisi Çok Tartışılacak
Yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, “Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor” dedi. Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi. Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi. Söz konusu kararın içeriğiyle ilgili bakanlık yetkilileri şu bilgileri verdi: “Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak. İkinci yönü ise Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.

21.03.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
tokay ceritoğlu 12.06.2016 14:39

sigortacılara gün doğdu,bundan da faydalanırlar,yeni düzenleme çıktı hani trafik sigortası azalacaktı ne oldu,değişen bir şey olmaz,eski ve dizel araçların hatta neden olmasın otomatik araçların hem mtv si hem sigortası vs artar.elektrikli araç halen ütopya alt yapısı olmayan işin aslıda olmaz,fosil yakıta devam,elektrikli aracın pili yarı parası diyorlar,birde tedaş bile kayıp kaçak bedeli tahsil edebilir çünkü yasa çıktı abonelere yüklenecek fatura..

Misafir-539 12.06.2016 01:58

amacim cevre dostu elekrikli araba almak . Ama su anda bu calismalar bitmedi . Ne zaman elekrikli arac sahibi olabilirim.elimdeki benzinli aracla tekas imkanim olabilirmi .bu konuda nasil yardim alabilirim.

vehbi 05.11.2014 13:22

Yasayı çıkartanların altlarında zaten sıfır km Mercedesler var vergide ödemiyor dertlerine değil. Yeni araç üreten fabrika sahiplerinin ceplerini biraz daha şişirsinler... ki biraz daha ... Uyu milletim.

levent 13.10.2014 20:36

bence cok iyi sistem bizim avrupalıdan ne eksigimiz var bizde yeni arabalara binelim fiyatlar düşsün adam hala sahine 12 bin tl istiyor elinsaf yahu

Halim 24.09.2014 13:47

Mantıklı ve adaletli bir fiyatlandırma ile elbette olması gereken de zaten bu,
Ama Siz 'e olacakları söyleyeyim;
Öncelikle araçları ilk aldığımızda ödediğimiz özel vergiler düşmeyecek. Mesela 2000 motor araçlara ödediğimiz yüksek satınalma bedelleri ve arabadan daha yüksek bedelli süper özel vergiler düşmeyecek. Aynı aracın 1.6 motorlu modeli ile 2.0 motorlu modeli aynı tüketime ve aynı gaz salınımına sahip olsa da hatta 2.0 motorlu araç daha az yaksa ve çevreyi daha az kirletse de özel tüketim vergisi aynen devam edecek. Buradaki gelir kaybedilmeyecek.! Peki bu vergi olayı nerede işimize yarayacak. Tüketimi ve gaz salınımı yüksek olan araçların vergisine ek vergiler getirilecek. Düşük olanlar kısmen daha düşük ek vergilerle ödüllendirilecek.! Hepsi bu.. Birde dizel araçlara ciddi ek vergiler gelecek. Ticari araçlar haricinde hemen hemen kimse dizel araç tercih etmeyecek hale gelecek zamanla. Zaten Almanya Hollanda gibi ülkelerde de bu şekilde işliyor sistem. Yani sonuçta kimse, yaşasın 2.0 motorlu araçlara daha rahat binecez diye heveslenmesin. Öyle bir şey olmayacak. Bunun yanında eski arabası olanlar muhtemel 10 yaş üstü vb. mecbur gidip sıfır alacaklar. 15 yıllık Mercedes veya BMW si olan adam şu anda parası yoksa gidip b sınıfı 1.2 - 14 motorlu bir araç alacak. Parası olana zaten dert değil. Yani boşuna kendinizi yormayın ve mucize beklemeyin. Her koşulda cebimizden çıkan para daha da artacak..

Garlip GUREBA 28.05.2014 09:27

* Turkiyedeki cıkan benzinin buyuk bır kısmı zaten malıyetınınde altında yutdısına verılıyor. Bızdeki fiyat ??? 5 tl uzerınde ve vergısıne bakın.
* Sız dızel aracınızla yılda 15000 km yapıyorsunuz ben 60000 km yapıyorum. Ikımızden de aynı vergi? Cevreyi dusunenler yakıta ekleyın madem havayı temızlemek ıcın ???? ıhtıyacınız olan malıyeti.
Ama zaten yakıta dunyanın en pahalısıyız komik olur.
* Motor hacmi Yenisi Eskisi Kirliliği e iyide. Şunu neden kasko bedeli uzerınden yapmazlar ? Sorgulayın azcık daha korkamyın anarsist komunist diyecekler size varsın desinler Sorun biraz daha

Mustafa 31.01.2014 19:56

Herkeze Merhaba. Biz türk milleti olarak birlik olamıyoruz. Sadece burada ve buna benzer Forum yada haber sitelerinde konuşup duruyoruz. Siz sanıyormusunuz ki burda yazdıklarımızı. Bakanlar yada başkanlar okuyup takip ediyor. Hiçte bunu düşünmeyin. Bence artık koyun olmaktan çıkıp Birazda ASLAN gibi kükremek lazım. Eski araçların vergisi artacak mış. Fakirin zaten parası olsa yenisine binmek ister. zengine ise 3, 5 kuruş tl neyse artık donkamz bile. EEE olan yine fakire oldu. AAA fakirin cebinde 3 kuruş kalmış onuda yolalım diye yola çıkmılar. Hadi hayırlısı.

MEHMET 02.01.2014 11:27

kayıtdışı fiş fatura yok bu düzenden zenginimiz çok. vergi dairelerinden sorumlu sorumsuzluklarını ahlaklı vatandaş çeker.

Suha 03.11.2013 19:26

Alt yapı oluşturduk diyorlar alt yapıdan kast gerekli düzenlemeleri kağıt üzerinde yapmak mı? Bu çok irrite edici bir durum sıfır araçtan aldığın % 18 + 5 lik vergiyi düşür? benzinden aldığın % 300 lük vergiyi makule indir de ondan sonra eski araçların vergisi artırma peşine düş, ama ne yazık ki bunları düşünseler de yapmazlar çünkü amaç insanların cebinde ne kaldıysa onuda almak sevsinle AB yasalarını bizi zaten almıyorlar, AB uyum maskesi altında yapılan işlere bak, helal etmiyorum.

Hasan 27.10.2013 01:03

Avrupanın en pahalı arabalarına biniyoruz. Bu yetmiyor mu. Benzin mazot pahalı budamı yetmiyor. Neymiş dizel araç çok kirletiyormuş. Yılda 5000 km yapan ile 40.000 km yapanda aynı mı ödeyecek. Sonuçta halkın ekonomi için dizel araca yönelmesi etkili oldu bence..

reşat 27.10.2013 00:14

2000 model normal bir arabaya 15 ile 20 bin tl bu hangi mantıkla bu kadar para veriyor sıfır araba almak mantıklı vergiside düşerse daha iyi olur eski arabalarda katalizör sistemi olmadığı için çevreyi kirletiyor
bence mantıklı

Coşkun 26.10.2013 18:20

Dizelden benzinliye göre daha fazla vergi alınacakmış çevreyi kirletdiği için şimdi benim aracım dizel ama 119gr atığı var benzinlilerden daha az nasıl olacak peki şimdi ben ben 156gr atık yapan benzinliden daha fazlamı vergi ödiyeceğim

ART 26.10.2013 11:00

Hükümet kendisine yeni bir gelir peşinde. trafikte olan araçların çoğu eki model araçlara biniyor. alım gücü olmadığı için ve vergisi az olan arabalar binmek zorunda. bu durumda eski model arabaları olan daha fazla vergi ödeyecek. HAYIRLI OLSUN "GARİP GULEBANLARA "

Merhmet Özgür Daşlık 25.10.2013 16:49

Herkese Merhaba Tabiki yeni araç yeni teknolojiler güzeldir :D ama ben şimdi yeni bir bmw almak istiyorum nasıl alıcam siz söyleyin kredi çeksem ki banka bile o kadar kredi vermez her türlü ne kadar çalışırsam çalışayım yeni model istediğim bir arabayı alamam. eski modeline binmek istiyorum onada böyle bir sistem getiriyorlar artık onada binemeyiz yani türk insanı hiç bir zevki tatmasın diye ellerinden geleni yapıyorlar. bizde burda ancak yorum yapabiliyoruz. Allah hepimizin Yardımcısı olsun.

gerek yok 31.08.2013 11:24

tütk milleti devamlı kuzu gibidir derler gerçekten şimdiye kadar hep baştakilere kuzuluk yaptık çünkü birlik ve beraberligimiz hiç olmadıgından hep sırtımıza semer vurmaya devam ediyorlar gelin bu güzel teknolojimizden yararlanıp hep bir olup sokaklara çıkıpta sesimizi duyuralım böyle yazmakla sadece kendimizi kandırırız herkese saygılar.

mahir 27.08.2013 18:06

Alman yada 2006 model 320 bmw nin yıllık vergisi 130 € bu paranın içinde otoban parası dahil yani otoban geçiş ücreti ödemiyorsunuz bizde ise hgs almak için 10 yere imza attırıyorlar biz böyle zihniyetle yönetiliyoruz acaba yurt dışına gittiklerinde bunlar gözü kapalımı geziyorlar alman ya daki bir türk vatandaşının çoçuğu 18 yaşına kadar ilaç kesintisinden muaf ayrıca ayda 180€ maaş alıyor başbakan 3 çoçuk diyor anlayış farkı ortada

baran 14.08.2013 17:58

Selam arkadaşlar her şeyden önce şuna dikkat ettinizmi fakir fakirleştiriliyor buna zorlanıyor.Zengin sefasını sürüyor sürmesi içinde zengine çalışılıyor.Vergi diyorsunuz adam naylon faturalarla ülkeyi dolandırıyor göz yumuyorlar.Fakirde almış eline 90 model şahin yarı itikliyerek yarı yolda kalarak köyüne kasabasına gitmeye çalışıyor adamın geliri ineğinden elde ettiği süt tavuk yumurta vs.diyeceğim o ki fakiri kalkındıracağına fakiri süründürüyor bu memlekette fakir kesime muhtarlık aracılığıyla fakir olduğunu tespit edip o kişilere vergi vs.re az olması gerekir arkadaş adamın villası var garibanın ev dediği kümesiyle ayni vergiyi veriyor kaçırıyor .adaletmi bu kanunmu yazık garibana yapılırmı. Bu millet tek bilek olmadığı müddetçe ezende olur sırtına semer vuranda,binende.Adam almanyada,avusturyada fransada,reneutlt 2008 model megana tl karşılığı 4000 tl ye biniyor türkiyedede 26000 tl veya 28000 tl bunun adalet neresinde arkadaşlar batı milletini koruyor kolluyor bizim türk milleti malesef bunu yapamıyor ortada gerçekten haksızlık varsa allah hak yiyenlere hidayet eylesin benim diyeceğim bu kadardır allah türk milletinin yar ve yardımcısı olsun saygılar

engin 04.08.2013 10:21

vergiler artırılmasın güvenli olmayan araçlar trafikten çekilsin. arkadaş alın deemesi kolay verin para alalım biz çokmu meraklıyız eski araba biinmeye. yakıt dada her gün zaman bu ne ya vergi vergi değil yasal hırsızlığa döndü artık

musty 23.07.2013 17:04

bugün itibariyle "23temmuz2003" babama ait 2008 ve kendime ait 2012 model aynı araçların vergileri şöyle: babamın 323 tl benim 415 tl. araçların her şeyi aynı sadece model yılları farklı. şimdi bunun neresinde yeni arabaya teşvik var. hırsız ve gece yarıları mal kaçırır gibi zam yapan gaspçı hükumet!

tabac 08.07.2013 23:18

hükümet satacak bir şey kalmadığı için yeniden vergilere yöneldi. yeni vergiler yok emisyona göre yok şuna göre yok buna göre.hepsi yalan devlet kendisine daha çok gelir getirecek bir formül üzerinde çalışıyor.milleti daha nasıl fazla soyarımın hesabını yapıyorlar.bunuda yaparken yok çevre duyarlılığı falan bunların hepsi yalan.benzinden dolayı millet dizele kaçtı ülkemizde şimdide dizel araç sayısı arttı ya hemen oradan nasııl para koparırımın derdinde devlet.bunlara almanyayı verseniz yinede doymazlar ..ötv denen dünyada eşi benzeri omayan saçma sapan bir vergi yüzünden Avrupalının 30 bine bindiği araçlara biz burada 50-60 bine biniyoruz en az. hakkım helal değildir.verdiğim vergiler helal değildir .haram ediyorum şimdiye kadar benden haksız alınan vergileri.

bahadır 12.06.2013 01:47

yıllık vergideki avrupalılık neden sıfır alımlardaki ötvde de avrupalılaşmıyor? niye bu kadar vergi var niye petrolde bu kadar pahalı?

tofaşk 26.05.2013 02:42

Gerçekten hurda olan araçlar trafikten kaldırılmalı çünkü o araca binen insanın da diğer insanlarında hayatı riske giriyor diğer tarafa bakacak olursak da 1970-1998 arası trafikte o kadar çok temiz araçlar var ki hepsini jilet yapmaya kalksalar sakal yerine kafalarını da keserler, eski araca binmek kimine göre zevk kime göre mecburiyettir biz eski araçlara binmeyi seviyoruz çünkü yenilerinde beyin denen birşey var bizim beynimiz kullandığımız araca da yeter, şu vergi sistemini tekrar düşünülsün derim.

Serhat BELÇİKA 14.05.2013 00:49

Merhabalar, sevgili arkadaşlar yerden göğe kadar haklısınız. Ne yazıkki türkiyede o kadar çok sömürgeci insan topluluğu varki hepsini tek tek kınıyorum. Bizler burada 1 sene çalışıp 20Bin euro karşılığında muhteşem arabalara binebiliyoruz. Bizim bu 20bin euroya aldığımız araba malesef türkiyede 60, 70 bin euro oluyor. Bu kadar vicdansızlık olurmu? Dünyada ne kadar külüstür araba varsa türkiyede hemde değeri o kadar yüksek ki. Bir renault toros tan örnek veriyorum 10bin TL bunun karşılığı 5 bin tl yapsa burada Bmw 318 e binersin ne kadar yazık. Keşke türkiyedede fiyatlar düşük olsada herkes lüks arabalara binse kimse istemez altındaki araba döküntü olsun herkes ister en iyisine binmeyi. Madem devlet sizsiniz garibanıda düşünüp vergiyi az alıp az yiyin vicdansızlık yapıyorsunuz yazıklar olsun size. Türkiye'de bu kadar çok vergi varken dağda bayırda gezenlerin onları destekleyenlerin elektiriğini suyunu garibana yüklemek varken bu devletten ne köy olur ne kasaba. Biraz sesinizi yükseltin arkadaşlar, çıkarın TÜRK SORUNU anlatın derdinizi orası sizin ülkeniz kendi ülkenizde kendinizi savunup hakkınızı arayamıyorsanız vay halinize.

selami 11.05.2013 14:21

araç,arsa ev vergileri T.C kimlik nosundan girilerek tek seferde veya taksitle ödenemezmi ayrı ayrı zaman kaybı oluyor. ödeme zamanları unutuluyor.araç muayne ücretide her yıl sıkıntı

bahadır 08.05.2013 22:08

madem vergiler avrupavi havaya büründü,karbondioksit salınımı falan... eee o zaman araç fiyatlarındaki nerdeyse yarı yarıya olan ötv ve kdv yi kaldırın da alkışlayalım. avrupalıdan neyimiz eksik.yerli üretim araçların fiyatları bile aynı. neymiş eski arabaları ortadan kaldıracaklarmış. bu memlekette araban olmayacak arkadaş. benzin mazot fiyatları zaten malum. nereye gidiyoruz. vergi vergi vergi... evinle işin yakın olacak. bu memlekete robin hoodlar gerekecek ileride... benden söylemesi...

mehmet 01.05.2013 17:14

saygıdeğer TÜRK milleti ilk öncelikle sizleri selamlıyorum. MTV vergisi kanunu milletin canını sıkmakta neden çünkü garibanın elinde 5 yada 7 bin 10 bin TL değerinde arabası var. devlette diyor ben yeni kanun çıkartacağım. eski araca çok vergi yeni araca az vergi güzel amaç ekonomi canlansın. canlasın da eski araçlar satılacak yada hurdaya verilecek millet eski araçtan kurtulmuş olacak daha sonra bir kanun daha çıkartılacak yeni araçlar çevreyi şu özelliğinden dolayı kirletiliyor vergileri artacak eski araçta piyasada kalmadığından dolayı mecburen vergiler artmış olacak böylelikle vergide sıkıntı kalkmış olacak ya bırakın böyle işlerle uğraşmayı ben köyde doğdum köyün doğru düzgün yolu yok. ELEKTRİK hatları hafif bir rüzgar da sallandığından kesiliyor
sağlık evi yaptınız hemşire yada ebe yok köyün ortasından sel akan kanalı var açık kapatacak kanun lazım. evleri ne ekmek getirecek gençler 6 aylık çalışıp tuğla fabrikalarından başka iş bulamıyorlar. köyün ortası yağmur yağdığında çamurdan geçilmiyor
yeni kilitli taş sadece köyün ortasındaki odanın önü ile 1 sokağa döşemişler geri kalan taraflarına ise yok su hatları iki de bir patlıyor TÜRKİYENİN sadece bir köyü burası köyde doğru düzgün servis yok saatli yakınımızda gölet yapıldı arasında bir köy var köy vermiyor sebebi o köyün sınırları içerisinde imiş gidelim de bu sorunları çözelim boş verin MTV VERGİSİNİ ARTIRMAYI ESKİ ARAÇLARA UĞRAŞMAYI

arif 28.04.2013 22:31

garibanın sırtına binmek kolay allahtandamı korkunuz yok

mustafa 25.04.2013 21:53

fakir ne yapsın ayagını yerden kesecek bir araba alır onuda bindirmemek için ne gerekirse yapar devlet vergiyle ugraşılacagına açlık sınırı kaç olmuş asgari ücret ne kadar bunun caresine bakın

Gökhan 23.04.2013 12:16

Vergilendirma yapacak şahısların teknik bilgileri sıfır.Araba var 95 model zehir saçar.Araba var bakımlıdır yine 95 modeldir ama teknoloji olarak 2005 modelle aynıdır hatta ondan daha az zarar verir.Bu vergilendirme bizim millete bence gitmez.Eğer illa olacaksa emisyon sistemini bilen arabaların motor teknolojisini bilen kişiler tarafından fabrika verisine göre gerekirse yeniden her araba için ölçülen eksoz emisyonuna göre vergi alınsın.Adalet ancak böyle olur.Gerisi boş çünkü

AHMET 23.04.2013 10:35

SAYGIDEĞER türk milleti ilk öncelikle sizleri selamlar hayırlı günler dilerim. son yıllarda yaşamsal kanunlar degişiyor. bu kanunlar degişirken degiştiren bakanlar kanunu kendi kafasına göre hesaplayıp kendi çıkarlarını nasıl çalışacagını kasasına ne kadar para girecegini hesaplıyor bir örnek verelim mtv vergisini eski araçtan çok yeni araçtan az alacakmışın. tamam güzel düşünmüşün.
halka sordunmu kafana göre iş yapıyosun o alınan 1990 ve altı ve üstü aracı alırken senin o askeri üçretli işçin o 1990 model araca 5 yıl çalışıp alıyor senin kanun o parayı 1 kanunla tüm askeri üçretli çalışanların elinden alıyor bu degiştirtirdiginiz kanunlar zengini zengin fakiri fakir ediyor o işçinin hakkı yokmu araca binmeye hiç umrun bile duymuyor halkı ama hesap soran elbet var bir gün olacak. o zaman eski araçlara neden vize yapıyosun yapma vizesini bu araç artık vizeden geçmez de çünkü ordada bi vize harçı alınıyorya neden gelirse kardır hesabı

taşkın 17.04.2013 08:57

yeni vergiler kafa bulandırıyor, Fakirin elinde olsa zaten o eski arabalara binmez adam vergisi az diye biniyordu zaten.Bence sistem yanlış ama şöyle olsa: egzos emisyonu azaltıcı tedbirler alınsa ki bunun için ek sistemler kullanılabilir ve buda yeni bir ekmek kapısı açar.Öyleki sıfır araç çevreyi az kirletecek sanıyorlar, lüks jiplere bakın 3000cc motor,4500cc motor tofaşdan daha fazla NOx salıyor dikkat çekeyim.

şahin tunç 12.04.2013 18:14

pekiiiiiiii.eski aracı alıp vergi kolaylığı salayacağız diyorsunuz ya vatandaşın yeni aracı alacak parası yoksa ne olacak eski aracının hsketiği parasını verecekmısınız..........

fakır 11.04.2013 23:14

askerı ucretle çalışıyorum 3 senedir bir şahin parası topladım yemeden icmeden oda kursagımda kaldı zengin fakirin halin den anlamaz

Hakkaniyet 10.04.2013 16:11

yurtdışında 30 bin TL lik arabaya burda 80-90 bin TL parayla sahip oluyorsam ve yurtdışında ki maaşlar(alım gücü) bizim ülkemizden daha fazlaysa bu işte bir terslik olduğunu en akılsız insan bile söyler.

wadaa 07.04.2013 22:30

arkadaşlar bence bu daha çok önümüzdeki günlerde piyasaya çıkarılacak olan ve sözde yerli ama altında halen yabancı sermaye yatan sözde yerli otomobile zemin hazırlamak.

efe35 05.04.2013 09:17

Vergi cenneti ülkem, hepimiz resmen devlete çalışıyoruz, dünyanın neresinde böyle bir vergi yükü var sorarım hukumet yandaslarına, size müstahak daha bunlar ama kurunun yanında yanan yaşlar için uzuntum, yoksa siz zerre kadar umrumda degilsiniz.

tan 04.04.2013 14:25

zaten parası ve imkanı olsa eski arabayla neden uğraşsın insanlar ?herkes rahat etmek ister.

ali 03.04.2013 21:24

peki bu araçlar men edileçekse bu aracın bir piyasa değeri vadır.alan gariban dişinden tırnağından artırtığı birikimle bu aracı almış.bu araç men edilecekse oğünün piyasa değerinden bu bedel ödensin.

fridayli 30.03.2013 09:29

yeter artık ya aldımız nefesede yakında vergi alacak bu devlet ne kadar fakir düşmanıymış allahtan korkun artık yeteryaa,,,

ö.g.g 29.03.2013 07:25

:) az kaldı 2014 yılı itibariyle bir ilkle karsılasacak bu millet bizde alışkın olmayan her şeye vergi geldi ocak ayı itibariyle yeni paketten çıkacak vergi türü ise cinsellik vergisi olacak ve o özele girdiği için oranı ise en az %25 olur diye bekliyorum valla bunada laısır millet

eses 25.03.2013 19:07

ya arkadaş asgari ücreetin 730 lira olduğu bir ülkede dar gelirliyi dahada daraltmanın ne anlamı var diyoki o tuzu kuru yöneticilerimiz 1500-5000 arası artacak eski araçların vergisi yahu adamın arabası zaten o fiyatta zar zor alınmış napacak o adam

taşkın 22.03.2013 22:35

nedense bu avrupa uyum yasalarından hep halkı soyan kanunları getiriyolar.işsizlik parası cocuk parası engelliye yapılan destekler benzin ve mazot ucuzlaması asgari ücret vs.once bunları getirsinler sonra hay hay bizde bu vergileri veririz.ama nerde avrupa uyum hikaye

kemal 21.03.2013 10:38

bu nasıl bir sistem olcak ki ülkeyi yönetenlerden böle bir sacmalık tartışılır gercekten parası olmayan adam ne yapıcak kardeşim tuzunuz kuru tabii 5000 tl maaş alıyorsunuz en az oto esnafı biter memlektte sata sata bir şey bırakmadınız... yazıklar olsun ..

caki 18.03.2013 11:08

parası olmayan adam ne yapaçak ya bankadan kredi kullanacak yada elindeki eskiyide satıp ortada kalcak ülkede satılacak bir sey kalmadı şimdi nereden para buluruz derdine düştüler..

Selçuk 17.03.2013 21:07

Piyasada onbinlerce LPG li araç var eski model ama LPG emisyon olarak hepsinden düşük bence LPG ki araçların vergilerini düşürmeleri lazım devletin LPG ye teşvik etmesi lazım ki bu Hükümet'ten bi çabuk olmaz ayrı konu Allah yardımcımız olsun

vatandas 15.03.2013 11:09

Devlet baba sıfır arabaya tesvık etmeye calısıyor vatandasın kendı olmayan parasıyla yanı haram parayla araba almasına tesvık etmeye calısıyor.Alınan sıfır araba parası kıme gıdecek dıs ulkelere bekı benım vatandasım kazanacakmı.Avrupadakı para baronları ve faprıka ıscısı kazancak benım ulkem tuketmeye devam edecek.Benım ulkemın kendı urettıgı arabası olsa benım vatandasım kazancagını bılsem 89 model arabayı hurdaya verırım kendı ulkemde uretılen arabayı alırım.Devlet bu konunu vergı cıkarana kadar bu mılletın emegı ıle urutuen arac yapsın bak o zaman bu mıllet kendı ulkesınde uretılen arabayı o zaman alır.buda benım dusuncem.Selamun aleykum.

latrak 15.03.2013 11:08

devletin içindeki siyasiler türk halkının kazancına göz koydular tuzları kuru halk aç kalmış umursamıyor her yokuşun inişi vardır allah zalime birgün dur diyecek biz türk milleti sandık başında doğru karar vermeliyiz meydan ilelebet zalimin elinde kalmaz devletin başındaki baş yetkililer kasadaki halktan zorla almış olduğu parayı çok kolay harcıyor örnek bir yolu yakın zamanlarda defalarca ayrı ayrı kişilere ihale.ver.kul hakkı yemeyin başkalarına bu ülke.peşkeş çekme kabir mevki kıdem ayırmıyor hesabını veremiceniz hesaplara kalkışma zengin zaten lüx araçla geziyo yakıt hesabını hiç umr.değil işçi 850tl maşla 14 saat çal.devlet nerede devlet vergi kaçıranları görmü.sakın zenginler üzülmesin diye garibanın arabasına göz koymuş devlet halkı kendine cebhe alıyor at gözlüklerini çıkarıpta etrafa baksınlar mevki sahibi olmadan halkın içinde yaşayın görünki halkın nasıl yaşam mücadelesi veriyo yetki sahibleri kanun çıkarırken kendi bütçelerine ve menfaatlarına göre yasa çıkarttıklarını görüyoruz mazlum halkın nasıl yaşam mücadelesi verdiğini görmeyecekler elbette bügünün yarını var fakir halk sanki yeni araba ya binmek istemez 850tl maaşla yeni arabamı alsın evine ekmekmi götürsün milletin temsilcileri siz yemin eder iken milletin için eşitsizlik yapmadan çalışacağına yemin ediyosun yalancının mumu fazla yanmaz 2 tane tuzu kuru bakan halkın nasıl yaşam mücadelesi verdiğini hiçmi hiç düşünmez onların evinde gıda fatura sıkıntısı okul masrafı yakıt parası gibi hiç sıkıntı olmaz

tevfik 15.03.2013 08:53

Olay cevreyi korumak degil, garibani ezip zenginlere daha guzel bir yasam surdurmek. Garibani gorunce rahatsiz olan insanlar var ulkemizde. Garibanin arabasini da elinden alip daha da cok ezmek istiyorlar. Bari biz kucuk esnafi ve garibanlari gaz odalarina atip oldurun de , siz de kurtulun bizde daha fazla aci cekmeden kurtulalim.

snowflaqe 13.03.2013 01:30

levent inam. sölediğine göre 0 araçların fiyatlarınında düşmesi lazım. bunu yapıcaklarmı sence?

vedat 12.03.2013 23:30

valla bende 90 model bakıyodum vaz geçtim ne olacak bakalım

hakikat 12.03.2013 21:55

at-avrat-silah bu üc unsurdan bırı olan at ki sahıbı ıcın yaslı yennı gormez onemlı olan ondan olması ve işini gormesıdır kım kı ona dokunur bu mılletde ona dokunur,olan bı hacı murat olmayan bı mercedes ten bın kat hayırlıdır bı de bazıları gıbı 10 mılyar uzerınde maas alsak ve kıyak emeklılıgımz olsa,hacı murata bınmezdık herhalde,mılletın atına el atacagına cebıne destek verki atın ıyısı o zaman kendılıgınden alır bunların cogu 2 elı ıle bı şeyini dogrultamayan ınsanlardır,umarım sonlarını goruruzzz

murat efeoğlu 12.03.2013 21:26

oto esnafı biter sanayi durur tehlikeli bir durum yakıt satışı düşer bağkur ödemeleri düşer millete oylama yapın

Bay (y) 12.03.2013 21:15

Pes doğrusu... Madem ki böyle bir yasa çıkarıyorsunuz o zaman bizim devletimiz olarak bizi o kadar düşünüyorsanız eski arabalarımızı alın, yerine yeni ve çevreci bir araç verin o zaman daha temiz bir çevrede yaşarız.Bizim paramız olsaydı bizde yüksek model arabaya binmesini bilirdik ama ne yapalım Allah'a çok şükürler olsun bir arabamız var onuda çok görüyorsunuz.Milletin belini büktünüz bu vergilerle.

reco 12.03.2013 20:35

modeli yüksek olan arabaların vergisinin düşük olması bencede mantıklı hiç olmassa hurda arabalar bu şekilde trafikten kalkar

engin pınar 12.03.2013 19:04

benim aracımın gecen sene vergisi 380 tl iken bu sene 560 tl cıktı zaten arac dizel diye vergisi artı ve şimdi yaşıda büyük diye artıcak mış eyer bu olursa ben bu araca binmeyi bırakın yakarım burda baktıgımız zaman devlet millet için olması gerekirken millet devlet için var en azından şunu düşünmelere gerekir bundan para kazanan esnafler parcacılar bir dünya insan etkilenecek ama yinede buna eyvallah diyenler olur ben hakkmı helal etmiyorum allah yardımcımız olsun

mustafa 12.03.2013 17:09

zaten yeni araba alacak paramız olsa biz bilmiyormuyuz almasını eski arabaya kimler biner fakirler böyle saçmalık görülmemiş

isa 12.03.2013 13:04

böyle şey olurmu arkadas kaldıracak baska sey bulamadılarmıda arabaları kaldırıyorlar bende bı tane dogan 10 tane avrupa arabasına bedel devlet böyle saçmalık cıkarıyo sonra halk ayaklanınca Türk halkı şöyle böyle derler devlet bu tarzda saçmalık çıkarırsa halk tabı ayaklanır gerekırse arabamı kapımın önünde yakarım o vergıyı gene vermem bız paramızı sokakta toplamıyoruz allah asgarı ücrete çalısanlara yardım etsın arabaları kaldıracaklarına asgarı ücrete zam bazı abartılı seylerede ındırım yapsınlarkı halk kolay gecınsın

İSME NE GEREKVA 12.03.2013 12:32

burada söyllenip duracağınıza cıkın da sokaklara hakkınızı arayın bu şekilde semeri yine vururlar bizeee

Tolga 12.03.2013 00:58

Tamamiyla sacmalik Allah Bizleri haksizlik edenlerden korusun... Bizde baska adalet kalmadi ne kadar sahtekar varsa Televizyonlarda.

NEVŞEHİRLİ 11.03.2013 22:39

neyaprlarsa hep garibana köyluye yapılıyor godomanlar 4000 x2 beygirlik yata biniyor sorun yok garibanın emekdarına bindir beyin allah tan korkunuz yok mu bukadar yetimin fakirin hakını nasıl ödeyecek siniz biz köyluler gene de arnımızın terini yeriz ya siz ler ne yiyecek siniz bil miyorum
urguplu denizci yani sösyete hamalı yat kaptanı zenginleri takip edin yurek liseniz

süleyman 11.03.2013 20:42

yeni araba alacak durumu olan zaten alıyor.Kendileri deve hörgücü başlarıyla son medel çiplere biniyor vergileri fazla geldi herhalde uyumaya devam etsin millet...

Onurhan 11.03.2013 19:43

Olan gene zengine yaradı, zaten lüks araba alacak parası var. Bindikleri araçlar en az 2000cc ve bu adamlar daha az vergi ödeyecek. Ohh be ne güzel ülkem var benim. Ne oldu, sevgili zenginlerimize vergiler ağır mı geldi? Lanet olsun parti ayırmadan söylüyorum böyle duyarsız yöneticilere ve lanet olsun yine böyle duyarsız vatandaşlara!!

kurtaz 11.03.2013 14:15

Gariban arabaya binemeyecek desenize..

eski araba 11.03.2013 03:55

cebimizdeki son kuruşada göz diktiler yuh olsun milleti iyice fakirleştirip yabancılara öyle teslim edicaklar yeni araba almak isteyen elindeki eski evini satıp 10 sene sonra eskiyip vergisi tekrar yükselecek arabaya verecek böylece 2nci arabayı alacak malıda kalmayınca hem arabasız hemde malsız kalacak fakirleşen toplum böylece kömür makarna deterjan yardımına karşılık oyunu ve yüksek değerlerini verebilecek hale gelecek aynı bulgaristan romanya ve sosyalist ülkeler gibi

dahil 07.03.2013 15:54

gerçekten arac vergileri çok yüksek sömürdüler milleti

esir 06.03.2013 20:03

elimizdeki son lokmayıda alacaklar sadece hellal olsun diyorum

yılmaz 15.02.2013 08:41

Önce aracın ağırlığına göre alınıyordu değişti, hadi dediler bir de motor hacmine göre alalım,yok yok biz vatandaşı nasıl iyiyice bezdiririz dediler, nasıl olsa nufüsün çoğunluğu eski araba kullanıyor(çünkü kazandığı ancak eski araba almaya yetiyor) vatandaşa öyle büyük bir kazık atalım ki acısı da kendisi de içinden çıkmasın.valla helal olsun, durmak yok yola devam.bize az bile.

MURAT 29.01.2013 12:13

padişahım çok yaşa vergii vergi vergi başka bir şey demiyorum her çıkışın bir inişi vardır.

şekip 17.01.2013 20:11

kümesteki kazı yonmak kolay ama adil degil bütce acıgın varsa önce devlet tutumlu olacak sonra kümese girmemiş maliyenin yolunu bilmeyen seyyar satıcılardan tutun pazarcısına kadar yüzbinleri kümese sok sonrs herkazançtan vergi alıcam deyip borsadan milyarları götürenlerden bir kuruş alma bu nasıl bir adalet nerde eşitlik hani vergisı verilmeyen kazanç haramdı borsaya helal simitçiye haram bu nasıl düzen kime hizmet

bay_x 17.01.2013 10:30

Halk hak ettiğini yaşıyor. İtiraz edilmedi sürece köle hayatına devam anca burda bunları yazarız öteside olmaz o kadar.

kuçi 13.01.2013 17:46

dizel araçların çevreyi daha çok kirlettiğini düşünüyorlar hiç bir şey bilmiyorlar yazık kimlerin eline düştük

halil 01.01.2013 17:31

çıktığı günden beri vergisini ödemiş 26 yıl az bir zaman değil bence artık ondan hiç vergi alınmaması lazım bende aracımı satarım zaten aldığımız maaşla şimdiki vergiyi zor ödüyoz ödeyebilen alır biner alana şimdiden hayırlı olsun bu gidişin sonu ne olur sonra neden durup dururken tersine dünya ?

raşit bulot 31.12.2012 15:08

emirler dışardan gelirse olacağı budur artık bu topraklar natonun bunlar iyi günlerimiz

levent inam 27.12.2012 23:17

ya arkadaşlar bakış açınızı degiştirmenizi öneriyorum avrupada araba fiyatları neden düşük çünkü eski arabaların vergileri çok yüksek biz hala tofaşlarla eskilerle ugraşıyoruz bizim onlardan neyimiz eksik bizde avrupa arabaya binelimbence bu vergi sistemi sayesinde herkes yeni arabaya binecek

keriz vatandas 18.12.2012 17:12

yaziklar olsun bunlara be..artik bu kadar milletin ustune gelinmez ya..ya milletin akil sagligiyla oynuyorlar,birgun cok kotu birsey yapabilir bu halk..benden soylemesi..

cılgınlaz 09.09.2012 00:21

arkadaşlar vergilendirme sistemini iyi okuyun bezinli ve dizel araclarda vergilendirme olacak diyor yani lpg den bahsetmiyor direk lpg li arac kullanırız hem cevreyi kirletmeyiz hemde aynı vergiyi veririz diyorum haklımıyım sizce :)lpg li enjeksiyonlu araclarda 2 kat verir artık .

Şükrü 22.08.2012 11:11

İnsanların kazandığı beş kuruşa dahi göz koydular.eski arabamla en azından ulaşımımı sağlıyabiliyordum.Ancak zenginlere çalışan hükümet yoksulun lüksüne dahi göz koydu.Zaten orta sınıfı yok ettiler .Ya cok zengin yada fakir olacaksın.madem yeni araba kullanılması isteniyor madem avrupa standardına göre düzenleme yapıyorsunuz neden maaşları ve sıfır araçtan aldıgınız ötvyi ona göre düzenlemiyorsunuz ?Almanyada ve ingilterede arabayı 1000 -5000 liraya alıyorsun lüksüne gerek varmı dersen onlar dahi lüks.Aslında amac farklı kasada gelir kalmadı.Kıdem tazminatlarına el koydukları gibi bunuda yapacaklar.devlette para kalmadı. Hükümet tüpraşı- telekomu vs. devasa kapı gibi kurumları 3 yıllık karına elin arabına koçuna verirsen böle benzinin peşine düşersin..

tonton 21.07.2012 13:03

bir kuzudan 50 post çıkartmayas devam....zaten avrupadaki 30 binlik sıfır araba bizde 100bin bir arkadaşım amerikada 22 dolara satılan camaroyu görmüş içi gitmiş bizde 120bin dolar ..aracı alırken köstürüyorlar her alış satışta köstürüyorlar senelik vergi sigorta vs.köstürüyorlar benzinde zaten kol gibi sokuyorlar dizel araç fazla satılınca dizelin fiyatına kollll gibi geçiriyorlar yüksek okul mezunu insanlara gençlere sabancıların koçların koçtaşlarında asgari üçretle orta eleman hamallık yaptırıyorlar etin yüzünü 2 senedir yüzünü gördüğümüz yok sabah kahvaltısında yağ ekmek çay inekgibi çalış 63-65 yaşta emekli ölmezsen olur 40 yaştan sonra kimse işe almaz zarzor bir ayağımızı yerden kesen bir araç sahibi ol onuda elinden alsınlar nerede adalet..bizler koyun adam iyi söyledi zamanında ....birzamanlar bu ülkede birbaşbakan zenginlik ölçüsü olarak herkesin evinde televizyon var herkeste para var demişti...işte hep halı ez kolgibi keçir...buravo türkiyeeee

akif 03.06.2012 16:35

arkadaşlar bunlar garibana binmekten vaz geçmezler zengine dokunamazlar anlayışları herzaman garibanların bişeyi olmasın garibanlar zenginlerin kölesi olsun ayaklarını yerden kesen bi araban varsa onuda alacaklar fakir araba yerine ölünce taputa binsin istiyorlar.. böyle giderse yakında aldıgımız nefese bile vergi koyacaklar halen bu hükümet iyi diyorsanız seçimlerde gene oyunuzu verirsiniz sonunda bi donunuz kalır onuda biz verdik derler karar milletin.

arif 27.05.2012 20:52

satın kurtulun arkadaşlar durum vahim

uğur 01.04.2012 12:59

Bir meksıkalı bir endonozyalı olamadık tepkımızı veremiyoruz ve veremiycez anca benzin istasyonu %8 indirim var dedigınde kuyruk yapıcaz yani koyun bir millet geldik ve öylede gidicez..

ŞAKİR GÜLER 01.04.2012 00:55

arkadaşlar burda yorum da yanlış yazmışım kusura bakmayın 1992 kartal yazacaktım bi arabam var onada bindirmicekler zaten eskisi gibi gezemiyok ben zin aldı başını gitti gaz desen öyle mazotta adam lar vergiye doymuyo oy vermeyin

zeynel 28.03.2012 13:13

arkadaşlar ne söyleyeyimki ben sanayide esnafım
ortalama üç aydır doğru dürüst iş yok nerdeyse dükkan kapatacağız halkın refah düzeyini yaşanır biçime getirileceği düşünülmesi gerekirken şimdide
araçlardan alınacak vergi gündemde esnaf ne yapacağını bilmez halde ben hükümetimizden şunu istiyorum kendi gemisini yüzdüren kaptandır zihniyetini kaldırsınlar birazda refah düzeyi düşük halkımızı düşünsünler bilmiyorum sonumuz ne olur

GARİP 27.03.2012 13:06

O zaman türkiyede üretilmeyen arabaların vergisi daha çok olsunda yerli üretimi teşvik edelim ve bol bol ağaç dikelim çevre kirliliği açısından

Recep 27.03.2012 12:03

Benzinin litresinden 3 tl vergi alıyorsunuz yıllarca vergi aldığınız garibanın oto suna gözü çevirdiniz ödediği vergilerin yarısı aracın değeri eder akp olarak sizde onu ödeyin

ŞAKİR GÜLER 26.03.2012 21:53

15 MİLYON ARABA VARMİŞ VERGİSİ AERTIRILACAK BUDA ŞU DEMEK OLUYOR 15 MİLYON OY KAYBI BİRLİK OLALIM SEÇİMLERDE VERMEYELİM 15 MİLYON OY KAYBETMİŞ OLSA HÜKÜMETE GELEBİLİRLERMİ HADİ DURMAYIN DÜŞÜNÜN VE SEÇİME KADAR KARAR GÜNÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜ

ŞAKİR GÜLER 26.03.2012 21:49

yavbiz millet olarak salakmıyız acaba bu akp bunları yapıyor kontürlü hattan bile 1.200 aylık vergi altın da kazık cıkardılar nıye oy veriyonuz vermeyın kime sorsam kime verem diyor kaedeşim bu fakiri fekir eden zengini de dahada zen gin yapana verme ben vermiyoru sende verme borç harçla 1972 kartl aldım adam onada bindirmicek zihniyete bak eşkiyadan beter oldular

sedat 26.03.2012 12:02

arkadaşlar akp oy kaybetmez çok kurnaz yeni vergi tasarısı 2014 yılında değişiyoryani seçim bittikden sonra neyse hayırlı olsun yola devam kah kah kah ağlancak halimize gülüyoruz

Akil 26.03.2012 02:11

.Aynı vergi olayını daha öncede yaşamıştık.Biliyorsunuz zenginler vergi ödememek için yatlarına başka ülkelerin bayraklarını takıyorlar ve vergi ödemiyorlardı.Hükümet bunları çekebilmek için yatların vergisini düşürdü ancak bizim gibi garibanların balıkçı teknelerine vergi koydu.Eğer bu araç vergileri gerçekleşsin önümüzdeki seçimde oy oranları %70 çıkmazsa ne olayım.Atalarımız boşuna dememişler deveye diken,insana &iken yarar diye.

model brodway 25.03.2012 16:47

ben 120 binde 1.4 motor 89 model brodway aldîm yeni çıkan ekonomik a*raçlardan daha az yiyiyo şimdî bu mu çevreye zararlı iki yıldir kullaniyorum hiç bikere yolda bırakmadı kışın da bi kontakla çalışıyo kılima var ve ben 5.5 milyara aldım ve bana sıfır arabayı aratmadı .....varsın vergiyi arttırsinlar babaları gelse satmam bunu zaten satsamda hiç bi araba alamam

MADEM 25.03.2012 16:33

madem vergi toplayacaksınız gidin elektriği kaçak kullanıp diğer vergileri vermeyene yüklenin yiyorsa

yiğit 25.03.2012 16:27

porşeye bineceğine fiata binsinler diyen sn. erdoğan makam arabası olarak mercedes yerine porşeye binmek istiyor galiba ...

göktekin 25.03.2012 13:10

kimse boşuna aglamasın sonuçta her iki kişiden biri bu iktidardan memnunsa vatandaşı yüksek verğilerle ezmeye devam et akp bizim millet koyun gibidir sesini cıkarmaz tam gaz ezmeye devam

ali 24.03.2012 19:35

eeee bin garibanın sırtına verginin en çogunu en az maas alandan alıyorlar simdide garibanın arabasına takmışlar bizim ampül yakan milletimize ders olsun

abalı 24.03.2012 19:02

bu düzenlemeyi taparken eskiyi imhaet gücün varsa yeniyi al dediniz toplam taşıtın yarısı eski fakirkesmi alamadı bu şudemektir ülkenin vergi girdisinini göz önüne getirirsek üçte biri yani yumrtlayan tavuğu kesmektir digeryandan sanayi esnafının ekmeğini kesmektir birdiger tarafıda bimersedes, toyotayla, tatayı ve sınıfındaki araçları aynı ktagoride sınıflandımakta yanlıştır aralarındaki motor ömrünü eşit tutamazsınız konu ömrü biten motorun hava kirliliği deyilmi bu meseleler dipsiz kuyuya atılan taş gibidir

misafir 24.03.2012 13:58

cari açık oluşturuyor diye cep telefonlarına zam geldi peki araba türkiye dışından gelen bişey bu cari açık oluşturmayacak mı sorarım...! İlk önce gelir düzeyi yükselsin yeni araba almazsam o zaman eski arabamın vergisi ne olursa olsun

ahmet 24.03.2012 11:57

deli dumrul vergisi bu/ hey gidi ECDAT sizin yaptığınıza bakın , bide torunlarınızın yaptığına bakın /

süleyman 24.03.2012 09:32

atrık nerden nasıl vergi alırız diye onu düşünüp iyice fakiri daha fakir yapıyolarrr

murat 23.03.2012 15:58

bu uygulama oldukça mantıksız adamın parası olsa zaten kötü arabaya nie binsin. adam dişinden tırnağından artırıyo zalime haine muhtaç olmayım die iyi kötü bi araba alıyo onuda bu devlet bu uygulama ile elinden almaya çalışıyor. burda zenginlerin yanındasınız siz lan garipin yetimin değil

sırtına binilen 23.03.2012 15:45

bunları hak ediyoruz...kimse boşuna yakınmasın.vatandaş memnunnnn.zama devammmmm.vergiye devammmmmm,satacak birşey kalmadı,vatandaşa binmeye devammmm

esse 23.03.2012 11:07

Bu tasarıyı öne süren zihniyetin aklı ile bu millet devam ederse daha neler görürüz kim bilir...Sonumuzu çok merak ediyorum...Canına yandığımın TBMM'i

mehmet 23.03.2012 01:15

Milletimize bu vergiler az bile. Benzinin litresi 4.5 liranın iki katı olmalı. Anlayana, durmak yok yola devam

ahmet efiloğlu 23.03.2012 00:26

LALE DEVRİDE SONA ERMİŞTİR. ANLAYAN ANLAR.

fatih 22.03.2012 23:14

ne isterler garibin arabasından hadi sıfır araba alamıyosa adam ne yapsın şaşırdılar nerden vergi alacaklarını öyleyse toplasın lar arabaları birzamanlar toplamışlardı yok böyle vergi adam vergin üstünden vergi alıyo

garip şöför 22.03.2012 22:32

ekonomiyi canlandırmaya çalışıyorlar ancak elinde eski araba olan şahıs parası yoksa yenisini nasıl alacak en iyisi arabasını yaksınmı,bu düzenleme ancak gelişmiş ülkelerde olabilir

bu karar hükümete oy kaybettirir bu yükü devlet kaldıramaz,bizim ülke okadar gelişymiş değil

desenize şöförlük artık zenginlerin mesleği olacak

böyle olursa ülkeden 1000 lerce araç trafikten kaldırılır ancak yerine yenisi gelmez yeni araba alacakların gelir durumları belli

KÖTÜ BİR TOROSUM VAR ONUDA ÇOK GÖRDÜLER

misafir 22.03.2012 20:37

öyle bir akıl veririmki zamma gerek yok para bile artar.

ay 22.03.2012 12:50

Durmak yok zamma devam!
Bu yoksul halk değilmi bu iktidarı başa getiren.O zaman niye sızlanıyorlar ki.Nasıl olsa koşa koşa gidip yine oy verecekler.

Misafir 22.03.2012 11:18

% 80 i asgari ücretle çalışan bir ülkenin oto vergi sistemi eger bu şekilde değişirse Bu AKP nin sonu olur.millet zaten zar zor 10 bin liralık bi araba alıyo onunda vergisini yükseltip binemez hale getirirse hükümet kendi kafasına sıkmış olur.kısaca zengini dahada zengin edecek bir operasyon başlıyor...koç ve sabancı şimdiden ellerini oğuşturmaya başlamıştır.ama bu kanun kolay çıkmaz.hükümet kendi fişini çekmiş olur.

Mustafa ergin 22.03.2012 08:01

Eski bir arabam var onuda elimden alsınlar ben enayimiyim zaten param olsa son model arabaya binerım AKP çukurunu kazıyor boyle işe küfür ederim

MUHTAMEL 22.03.2012 01:42

YUUUUUH YA ALLAH SİZLERİ NESIL BİLİYORSA ÖYLE YAPSIN

ibo 22.03.2012 00:24

Çevre dostu aracın daha az vergi ödeyeceği sistem ise bu benzinliden daha az yakan dizel araçlar için niçin dafa fazla vergi öngörülüyor. Benzin satamayınca bu yol mu aklınıza geldi...

iso 21.03.2012 23:00

ya bunlar zaten zenginin hükümeti oldular garibanım zorla bir araba biniyo onuda alıyolar ayıptır ya böyle rezillik olmaz adam zorla bir araba almış biniyo vergisini artırıyolarki araba üretenler kazansın yenisinide alamayacak vatandaş her şey zenginler içinmi hep onlarmı yaşayacak herşey zenginler için garibanlara bir şey yok

erhan 21.03.2012 22:39

klasikçilere geçmişolsun şimdiden