Yeni Proton İsveç'te Yakalandı

Yeni Proton İsveç'te Yakalandı

Malezyalı otomobil üreticisi Proton, küresel pazara otomobil temin etmekten vazgeçmiyor. Proton markasının yeni Global Şehir Otomobili (GSC) markayı dünya çapında yeniden temsil edecek model olmaya hazırlanıyor.

Yeni Proton modeli İsveç'in kuzey kısmında, kuzey kutup dairesi yakınlarında test sürüşü sırasında görüntülendi. Proton'un bu yeni modelini A ve B segmentleri arasında konumlandırması bekleniyor.

Yeni Proton Nissan Micra ve Nissan Note modelleri arasında kalacak. Casus fotoğrafları yakalayan fotoğrafçıya göre Proton'un test sürüşleri sırasında ESP sisteminden daha fazla fayda sağlanması için Continental marka lastikler tercih edilmiş.

Şayet Proton, test sürüşleri devam eden ufak modeli ile Euro NCAP testlerine takılmak istemiyor. Yeni modeli Savvy modelinin yerine konumlandıracak olan Proton, yeni aracını Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtacak, ancak gerçek piyasaya çıkış tarihi daha sonra olacak.

Savvy modelinden daha büyük boyutlara sahip olacak yeni Proton, aynı segmentte yer alan daha küçük modellerin bir adım önüne geçecek. İç tasarımı da görüntülenen yeni Proton'un konsolunda Preve ve Suprima S modellerinde olduğu gibi kırmızı detaylı göstergeler ve çoklu bilgi sistemine rastlanıyor.

P2-30A olarak adlandırılan model soğuk hava testleri sırasında Proton Gen 2 modelinin jantları ile görüntülendi. Köşeli arka farları ile Skoda Citigo modelini andıran Proton'un yeni hatchback modelinin genel hatları ise Hyundai i10 modelini anımsatıyor. Aracın ismini belirlemek için bir yarışma da düzenleyen Proton, kazanan kişiye aracın üst donanım seviyesine sahip otomatik vitesli versiyonunu hediye edecek.

30.01.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
kenan 01.05.2014 10:50

bence ülkemize ait bir araba markamızın olması şart tamamen yerli parçası ucuz kaliteli güvenlikli çok güzel arabalar yapılabilir, biz hala yabancı marklara on binlerce lira para verip satın alıyoruz bence helva yiyelim unumuzu şekerimizi biz katalım daha güzel olur yerli malı yurdun malı herkez onu kullanmalı yabancı ülkelerin cebine para doldurmaya ne gerek var bence bu zamana kadar ülkemize ait bir otomobil markasının olmaması çok büyük eksiklik...

EKO 30.01.2014 19:59

sayin T.C soyledikleriniz okadar dogruku baska soze gerek birakmamissiniz.yanarim yanarimda su SAAB i almadikya ona yanarim..bizim isadamlari batmis bir sirketle isimiz olmaz dediler.Cinliler aldi.bizimkilerin isine geliyor taseronluk yapmak.ne bileyim SAAB in bilgisinden herseyinden yararlanabilirdik.

T.C. 30.01.2014 16:13

aferin malezyalılara ,ingiliz lotus la bir işbirliği içine girdiler devlet destekli proton firmasını kurdular,bak şimdi dünyaya açılıyorlar.gelelim bize yıllardır yerli üretim diye olmadık arabalara biniyoruz,dünyalar kadar para ödüyoruz,un var şeker var diye böbürleniyoruz bir helvayı yapmayı beceremedik.yeterli irademi yok,yoksa işbirlikçiler mi engel oluyor,bizim b-c sınıfı bir oto yapmamız şart çünkü toplam satışın % 60 -80 i bu sınıfta,geri kalanda istediği ithalatı yapsın ama helvayı biz yiyelim isteyen de baklava yesin.