Yeni Modellerini Çin'de Üretecek

Yeni Modellerini Çin'de Üretecek
Renault 2016 yılından itibaren Çinli Dongfeng şirketi ile ortak otomobillerin üretimine başlayacak. Bu ortaklığın ilk meyvesi ise bir Crossover SUV modeli olacak. Çin hükümetinden bu ayın başında onay alan ortak girişim projesini resmi olarak imzalayan her iki şirketin ortaklığının değeri 1.8 milyar dolar olarak biliniyor. Dongfeng Renault Otomotiv Şirketi (DRAC) olarak adlandırılan şirketin Çin'deki yeni üretim tesislerinde yılda maksimum 150,000 otomobil üretilebilecek. Şirketten yapılan açıklamaya göre bu fabrika gelecekte 300,000 otomobil üretimi yapacak kapasiteye sahip. Crossover otomobilleri yeni bir anlaşma altında üretecek olan şirket, bu araçlara Renault logosu koyacak. Diğer modeller ise DRAC markası altında ortaklık çerçevesinde konumlandırılacak. Hali hazırda daha önce de Çin'de varlık gösteren Renault, bu zamana kadar Koleos ve Fluence modelleri ile ülkede ithalatçı olarak bulunuyordu. Ancak bu ortak girişim ile artık Fransız üretici, dünyanın en büyük sıfır otomobil pazarında büyük adımlar atmaya hazır. Ülkedeki büyüme stratejisine bağlı olarak Renault, ülkedeki bayi ağını 2016 yılına kadar 92'den 120'ye çıkaracak. Renault ve Dongfeng altın çemberin 2 ismi olurken, 3. Kol ise Dongfeng ile otomobil üretmekte olan Nissan olacak. Renault ve Nissan CEO'su Carlos Ghosn: “DRAC'ın markaları olan Dongfeng ve Renault, Çin'deki bu markanın gelecek başarıları için ellerinden geleni yapacaklardır. Bizim partnerlik anlaşmamız uzun dönem stratejimizin bir parçasıdır.” açıklamasını yaptı.

17.12.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
T.C. 17.12.2013 19:48

renault modaya uydu çine gitti herkes gibi,romanyanın daciasını bize fiyat kırdırıp satıyor demekki yarın da bize drac adını verdiği çin yapımını gemilere doldurup daha ucuza pazarlayacak ,peki bizim bursa renaultu n olacak,zaman içinde tr de pahalı üretim oluyor deyip fabrikayı askıya alırsa hiç şaşırmamak gerek.