Yeni GT 1 Serisi 7 Kişilik Olacak

Yeni GT 1 Serisi 7 Kişilik Olacak

Bavyeralı otomobil üreticisi BMW, güncellediği 1 Serisi ile olumlu olumsuz birçok tepki almıştı. Ancak Alman şirket satış rakamlarından memnun kalmış olacak ki, önden çekişli 1 Serisi'nin Mercedes Benz'in B modeline rakip olacak GT (Gran Tourismo) yada Active Hybrid Tourer olarak adlandırılacak versiyonu için çalışmalara başlamış.

Her ne kadar BMW yeni önden çekişli 1 Serisi versiyonu için düşündüğü ismi açıklamasa da aracın 1 Serisi amblemi taşıyacağı, mevcut 1 Serisi Coupe ve Convertible modellerin ise 2 Serisi'ne terfi edeceği biliniyor.

Geçtiğimiz gün İsviçre'de test sürüşü sırasında yoğun kamuflaj ile görüntülenen muhtemel 1 Serisi GT Active Hybrid Tourer modeli, adından da anlaşılacağı gibi gücünü hibrit elektrik motor destekli benzinli bir motordan alacak.

Yeni 7 kişilik GT 1 serisinin bu versiyonu güncel 1 serisine göre daha uzun ve üçüncü sıra koltuklara erişebilmek için ise arka kapısı ise daha geniş olarak tasarlanmış. 2012 yılında BMW'nin Paris Otomobil Fuarı standında sergilenen Concept Active Tourer modeli baz alınarak tasarlandığı düşünülen yeni 1 Serisi GT'nin de konsept model ile aynı motoru kullanılabileceği düşünülüyor.

2012 yılında sergilenen Concept Active Tourer konsepti, 190 beygir güç üreten 1.5 litre hacminde 3 silindirli turbo beslemeli bir motora sahipti. Ayrıca Concept Active Tourer konseptinin sahip olduğu elektrik motoru, kompakt lüks hybrit aracın 0'dan 100km/s hıza 8 saniyede çıkmasını sağlamakla kalmayıp son hızı da 200km/s'e yükseltiyordu.

BMW'nin ortalama yakıt tüketimini 2,5 litre/100km olarak açıkladığı konsept tourer, 30 kilometrelik mesafeyi de hiç benzin harcamadan, yalnızca elektrik motorun gücüyle katedebiliyordu. Ayrıca 1 Serisi GT Active Hybrid Tourer modelinde kullanılacak elektrikli motorun, 2010 yılında yapılan BMW – PSA Peugeot Citroen ortaklığının ilk meyvesi olacak.

Resmi olarak 2013 yılının sonlarında tanıtılması beklenen 1 Serisi GT Active Hybrid Tourer modelinin 2014 yılında Avrupa'daki bayilerde yerini alması beklenirken, aracın Amerika'da satışa sunulmayacağı gelen bilgiler arasında.

7 kişilik arabalar için tıklayın

24.05.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!