Yeni Cruze Test Sürüşünde

Yeni Cruze Test Sürüşünde
Yeni Chevrolet Cruze sedanın test sürüşleri Almanya'daki Nürburgring pistinde casus kameralara yakalandı. Güney Kore GM (eski Daewoo) temelli modelin otomobil piyasalarındaki başarısından sonra ABD'li mühendisler, Malibu ve İmpala'dan edindikleri tecrübelerle ipleri ellerine almışlardı. Görünüşe göre Chevrolet, Cruze'da bir değişim başlatmış Aslında yeni Cruze'un 2014 yılında piyasaya çıkması bekleniyordu. Daha sonra firmadan yapılan açıklamaya göre 2015 yılına ertelendi. Bu yüzden “2016 Chevrolet Cruze sedan” olarak kullanıcılara sunulacak. Yeni Cruze sedan, compact olarak sınıflandırılsa da segmentinin en büyük araçlarından biri olacak. Daha önce de kullanıcıları tarafından şikayet konusu olan arka kısımdaki bacak boşluğunda bir genişleme olacak gibi gözüküyor. Modelin üretiminde Delta II platformunun bir türevi olan, güçlendirilmiş çeliğin kullanılacağı D2XX platformu kullanılacak. Yayınladığımız fotoğraf Chevrolet Cruze sedanın henüz ilk testinden. Bu sebeple araç piyasaya çıkana kadar ne gibi değişiklikler olacağını kestirmek güç. Yine de kamuflajdan görüldüğü kadarıyla aracın stilinin geçen sene Detroit Auto Show'da sergilenen Tru 140S konsept modeliyle benzerlikler taşıyacağını söyleyebiliriz. Motor hakkında konuşmak için henüz erken. Yine de bir ipucu olsun diye GM alt kuruluşu Opel'in açıklamasına bakabiliriz. Alman firması bir grup benzinli SIDI motor üreteceğini duyurmuştu. Bunların içinden 1.6 litre 170 beygir olanı yeni Cruze için uygun olabilir. Avrupa pazarında da 1.4 turbo gibi daha küçük motorlar kullanılabilir. Dizel motorlar için konuşursak Avrupa için 136 beygir 1.6 litre ve ABD için 140 beygir 2 litre motorları söyleyebiliriz. Yeni Cruze'un üretimi de şu anda piyasadaki modelde olduğu gibi Ohio'nun Lordstown şehrinde yapılacak. General Motors'a yakın kaynaklara göre bölgedeki istikrarsızlık sebebiyle Güney Kore'deki üretim miktarının düşürülmesi planlanıyor.

17.09.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
kenan 23.09.2013 22:58

lokurtu ve lıkırtıları da ,ön süspansiyonlardan kesmişler mi?

SADIK 23.09.2013 20:58

Ön tasarım açısından son dönemdeki birçok markalar iyice birbirine benzemişken (opel-hyundaı-honda..) Bana kalırsa ön görünüş açısından hiçbir marka-model ile kıyaslanamayacak kadar özgün bir araba cruze. (Mevcut kasasından bahsediyorum).
Arka tasarımına gelince, arka far içinde iki adet yan yana yuvarlak imaj olması sadece cruze ve cıvıc değil, aynı dönemin arabaları olan passat, jetta, corolla, gibi modellerde de var. Zaten iyice küreselleşen otomobil piyasasında modellerin birbirlerinden etkilenmemeleri mümkün değil.
Herkes en beğendiği arabayı alıversin...

kutay 22.09.2013 23:09

önden,yandan profili ve far yapısı aynen civic. ama honda civic'i cruze ile kıyaslamak civic'e haksızlık olur. cruze'un civic olabilmesi için 40 fırın ekmek yemesi lazım. önceki kasa civic'in arka stoplarını ters çeviren yine cruze değil miydi?

ndr 22.09.2013 17:34

bu arabanın neresi civic Allah aşkına arka farlara bmv nin farlarının ters konulmuş halini diyeni duyduk ta civic ayrı bir olay oldu neyseki civic ten daha yakışıklı

muammer 21.09.2013 11:47

yeni cruze 136 hp dizel ile gelir ve fiyat aralığı 60-65000 i geçmezse piyasada lider olması işten bile değil...

kutay 21.09.2013 11:15

yeni honda civic'in kopyası zaten bir önceki kasada arka taraf yine civic'in kopyasıydı. özgün ol cruze sana yakışmıyor.