Yeni CLA Nissan Fabrikasında

Yeni CLA Nissan Fabrikasında
Daimler bünyesinde bulunan Alman otomobil devi Mercedes Benz, W 176 kodlu A Serisi platformu üzerinde konumlandırdığı 4 kapılı kompakt sedanı CLA'nın Kuzey Amerika'da yapılan üretimini Meksika'ya kaydırmayı düşünüyor. Daimler Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche, otomobil endüstrisinden haberler yayınlayan Automotive News internet sitesine yaptığı açıklamada gelecek jenerasyon Mercedes Benz CLA'nın Nissan iş birliği ile Meksika'da üretebileceklerini bildirdi. Dr. Zetsche düzenlediği bir basın açıklaması ile de bu planın önümüzdeki yılın ilk aylarında netlik kazanacağını iletti. Eğer Daimler bu planı onaylarsa CLA'nın montaj işlemleri 2018 yılından itibaren Nissan'ın Meksika Aguascalientes fabrikasında gerçekleştirilecek ve Nissan bu doğrultuda fabrikanın kapasitesini arttıracak. Nissan ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Meksika Aguascalientes fabrikasını lüks markası Infiniti modellerinin montajı için büyütmeyi planladığını iletmişti. Bu sonbaharda satışa sunulan ilk jenerasyon CLA ise, Hırvatistan'da üretiliyor. Ancak Zetsche'nin belirttiğine göre Mercedes Benz, döviz kuru dalgalanmalarından daha az etkilenmek için Kuzey Amerika'daki üretimi arttıracaklarının altını çizdi. “2. Jenerasyon CLA'nın Meksika'da üretilmesi maliyet dahil birçok açıdan Amerika için oldukça uygun bir seçenek olacak” diyen Dr. Dieter Zetsche, Nissan ile yaptıkları iş ortaklığı sayesinde yeni fabrika masrafından da kurtulacaklarını ekledi. Amerika için en fazla üretilen otomobil olacak kompakt sedan CLA, B Serisi hatchback ve GLA crossover modelleri ile benzer, A Serisi hatchback modeli ile aynı önden çekiş sistemini kullanıyor.

17.07.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Tarık 01.10.2014 23:12

Cla b a ve gla ortak platformda farklı karoserli araçlar olup segmentlerinde ki en kaliteli araçlardır

reelankes 19.07.2013 00:48

Elbette herkesin düşüncesine saygımız var sevgili kardeşlerim. Sonuçta buraları takip eden kişiler az çok bu işe gönül vermiş, meraklı veya bilen insanlar. Ben tam bir Mercedes hastasıyım. Ancak ben 120.000 -TL verdikten sonra bir C serisi ya da biraz daha paraya kıyıp E serisi, kısacası gerçek bir Mercedes almak isterim. Megane ya da Latitude'un upgrade halini değil! Bu da benim düşüncem. Herkese selamlar ve saygılar.

DRS 18.07.2013 23:41

Renault 1999 yılında nissan'ın hisselerinin bir bölümünü satın aldığında nissan ekonomik krizle boğuşan ve iflas bayrağını çekmek üzere olan bir firmaydı.Bugün gerek Nissan gerekse Renault'un geldiği noktaya baktığımızda her iki markanın da önemli mesafeler kat ettiğini görüyoruz.Bu süre zarfında Renault'un dizel motor konusundaki uzmanlığı,Ciddi motorsporları tecrübesi Nissan'a ciddi manada fayda sağlamıştır.Renault'da tüm japon markalarda olduğu gibi sorunsuz arabalar yapan,Arazi aracı konusunda ciddi tecrübesi olan Nissan'dan çokca feyz almıştır.Örnek verecek olursak megane 3'ün megane 2'ye nazaran %50'ye varan oranda daha sorunsuz olduğu anketlerce ortadadır.Nissan gt-r modelinin ar-ge çalışmalarında renault sport mühendisleri de yer almıştır.Ayrıca Renault koleos modelinin altyapısı Nissan patrol ile ortaktır.Örnekler çoğaltılabilir.Mercedes benz'in bu ortaklığa girme sebebi daha geniş kitlelere yayılabilmek.Bu konuda Renault'un küçük otomobillerdeki başarısından faydalanmayı amaçladıkları kesin.Zira clio ve twingo gibi araçların başarıları inkar edilemez.Yeni twingo ile smart'ın ortak platform kullanacak olması bunu doğruluyor.Renault'un yeni nesil energy dci dizel motorlarıyla pek çok testte kamuoyunda büyük beğeni topladı.Mesela 1.6 dci,Quasqai modelinde ortalama 5.6 lt tüketim sergileyebiliyor.Üstelik oldukça sessiz ve sarsıntısız bir şekilde.Ve bu başarılı makinenin mercedes C serisinde başarıyla görev yapacağına eminim.Mercedes CLA'ya gelecek olursak Audi A3 Sedan ile sıkı bir rekabete gireceği kesin.Ama bana göre A3 sedan çok daha geniş arka koltukları ve genel olarak daha kullanışlı yapısıyla daha mantıklı geliyor bana.Dizayn olarak baktığımızda ise her nekadar subjektif bir kavram olsa da bana CLA daha şık gibi geliyor.Mercedes benz hiç bir zaman,hiç bir modelinde kaliteden ödün vermeyecektir.Daha alt segmentlere inmesi dolayısıyla bir A serisinden E class kalitesi beklemek tamamen cahillik olur.Sonuçta elinizdeki ekmek kadar size köfte verilebilir.

Sasin 18.07.2013 12:39

Sorunsuzluk deyince Japolar'da Mazda, Almanlar'da Mercedes bunu anket sonuçları ortaya koymuştur. Ekonomik anlamda yapılan çoklu anlaşmalar biz müşterileri değil firma sahiplerini ilgilendirir. Marka fanatikliği yapmanın gereği yok...

nissan 18.07.2013 11:20

Benim arabam nissan nissanın nesini kötülüyorsun anlamam. Mercedesin imajı kolay kolay çizilmez rahat ol. Ayrıca audi mercedese kesinlikle rakip olamaz.

tutu 18.07.2013 09:28

mercedes mercedestir kalitenin ismidir yakında digerlerine solu çeker yeni herkese hitap eden modeller üretiyor herkez binsin diye saglamlık ve sorunsuzlukta japonlara kafa tutan o var avrupalı olarak

reelankes 17.07.2013 21:52

Mercedes kendine gel! Benim gibi bir fanatiğin hatta çevremdeki fanatiklerin bile soğumaya başladıysa işler iyi bir görüntü sergilemiyor demektir. Tasarruf yapacağım diye imajını bir kaybedersen dünyayı harcasan geri alamazsın. Çünkü karşında BMW ile Audi gibi iki rakip var. Bu işlerde saygınlık kazanmak çok uzun yerlere düşmek çok kısa sürer. 80-100 senede yaptığın şeyler 80-100 günde yerle bir olur. Ne işin var senin Renault la Nissanla? İstersen dünyanın en iyi işini çıkar onların yanında, insanlar ister istemez arkadaşlarına ve çevrene de bakar!

mühendis 17.07.2013 15:19

arkadaşlar iyi araba kötü araba diye bir kavram kalmadı artık. bütün markalar teknoloji. emniyet ekonomi ve ergonomiyi bir araya getirmek için uğraşıyorlar. mercedes bu kapsamda yeni fabrika kurmayarak ekonomi yapıyor.sonuçta üretilecek ürün belli standartlara dayalı olduğundan ha kendi fabrikasında ha başka yerde. bazı arkadaşlar neden ww jetta nın meksika da üretildiğini ve burada üretilmesinin kalite bakımından hiç bir sıkıntı oluşturmayacağını anlamışlardır umarım. mesela ülkemizde üretilen toyota corolla lar buna bir örnektir ve toyota tarafından en sorunsuz fabrikalardan biridir.

sinan 17.07.2013 02:24

Nissan kötü araçlar yapar,Renault ondanda kötü ama Mercedes daha kötü yapacak