Yeni Bir Dünya Devi Doğdu

Yeni Bir Dünya Devi Doğdu

Uzun zamandır devam eden PSA ve FCA gruplarının birleşme görüşmeleri olumlu sonuçlandı ve karşılıklı imzalar atılarak birleşme resmen duyuruldu.

47 milyar dolar değerindeki birleşme ile bünyesinde Peugeot, Citroen ve son olarak Opel gibi markaları barındıran PSA grubu ile yine Fiat, Jeep, Chrysler ve Maserati gibi markalara sahip FCA grubu %50'şer pay ile yeni bir şirket kurma kararı aldı.

Bu evlilik sonucunda Volkswagen Grubu, Toyota Grubu ve Renault-Nissan ortaklığının ardından dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi ortaya çıkmış oldu. Ortaklığın en büyük hissedarlarından biri de %4,5'lik hissesi ile Çinli DongFeng (DFM) grubu.

İlk etapta PSA grubu CEO'su Tavares'in başkanlık edeceği şirkete yeni bir isim bulunacak. Ardından zaman içinde teknoloji paylaşımı ve ortak platform üretimlerine geçilecek.

Son yılların en büyük şirket evliliklerinden birine dönüşen birleşmenin asıl pay sahibi ise 1865 yılında devraldığı traş bıçağı üreten çelik fabrikasında bisiklet yapımına başlayan Armand Peugeot olduğu gerçeğini de unutmamak gerek.

19.12.2019 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-9369 20.12.2019 23:38

Her markanın hitap ettiği bir pazar yeri vardır. Fiat, dünyanın en eski otomobil üreticilerindendir ve tecrübelidir. Amacı maliyeti asgari seviyede tutarak kaliteli arabalar üretmektir. Bu, Fiat'ın teknolojisinin kötü olduğu anlamına hiç gelmez. Ayrıca, Fiat grubunda gayet kaliteli olan Chrysler ve Maserati markaları premium sınıftadır. Hatta Maserati ultra lüks sınıftadır. Fiat grubunun halk arabaları mütevazi bütçeli insanlara hitap eder evet ama içinde lüks markaları da barındırır.

Bence güzel bir ortak grup olmuş. Artık dünyadaki tüm araba üreticileri başka büyük araba üreticileri ile ortaklaşmaya gidip biri arabanın bir parçasını üretirken diğeri başka bir parçayı üreterek maliyeti düşürme yoluna gidiyorlar ve ayrı ayrı uzmanlaşma alanlarına gidip müşterilere en kaliteli teknolojik hizmeti sağlayarak ürünlerini sunuyorlar. Zira artık teknoloji çok hızlı ilerliyor. Hangi marka hangi ürününü önce çıkaracak, kaliteli yapacak ve uygun fiyatlı sunacak rekabetleri yaşanıyor. Bakalım önümüzdeki senelerde ortak platform ile oluşturulan kaliteli arabalar görüp biz sürücüler ve yolcuların faydalanacağı rekabetin gelmesini dilerim.

Misafir-862 20.12.2019 12:14

Fiat aynı zamanda maseratiyi yapıyor.yani psanın ondan öğrenecekleri vardır.

Misafir-9590 20.12.2019 08:11

bence müthiş bir birleşme olmuş iki ayrı teknoloji birleşerek çok güzel yatırımlar yapılabilir. Kalitesizlik konusu tamamen tercih bu markalar mercedes kalitesinde bmw performansında da araba yapabilirler fakat pazarı farklı olaya böyle bakın lütfen. Binlerce mühendis çalışıyor her birinde ar-ge merkezleri bile dünyanın en büyükleri. Peugeot un sıçramasını hep birlikte gördük umarım diğerleride bunu yapar. Adam gibi arabalara binmek hayal olmaz umarım

tokay ceritoğlu 20.12.2019 00:39

Artık işler hızlı tüketime yönelik,farklı kesimlerin talebine hitap eden markaları bir çatı altında toplayıp teknoloji paylaşımından çok ayakta kalma mücadelesi için birlikte olma şeklinde gelişiyor,kaynaklar az ve pahalı,üretim maliyetleri yüksek bu nedenle daha çok birleşmelere tanık olacağız.

Misafir-1742 19.12.2019 16:16

Fiatın kalitesi biraz artar belki. Psanın fiattan faydalanabileceği bi konu olduğunu düşünmüyorum.