Yaz Lastikleri Ne Zaman Takılır?

Yaz Lastikleri Ne Zaman Takılır?

Yaz lastikleri yasal olarak 1 Nisan itibari ile kullanılmaya başlanmalıdır. Bulunan coğrafi duruma ve iklim koşullarına göre bu tarih farklılık gösterebilir. Peki yaz lastiklerinin kullanılması ile ilgili genel ipuçları nelerdir?

  • Öncelikle kaldıracağımız kış lastiklerini sabunlu su ile yıkayıp, serin, kuru ve güneş görmeyen bir ortamda saklamamız gerekmektedir. Bir tahta zemin üzerinde yatay olarak üst üste gelecek bir biçimde istiflememiz lastik ömrümüzü daha çok uzatacaktır. Çıkarılan ön ve arka lastikler işaretlenmelidir. Bir sonraki dönem ön-arka değişimi yapılarak takılmalı ve böylece lastik ömrü uzatılmalıdır. Ön-arka lastik değişimi 1 yıl ara ile yapılabilir.

  • Aracımıza uygun ve doğru orjinal ebatta lastik kullanmalıyız. Satın alacağımız yaz lastiklerinin orjinal ebadını depo kapağı içinde veya sürücü kapısı içinde yer alan etiketlerin üzerinden bulmak mümkündür.

  • Orjinal ebatlarda lastik kullanılması aşınma, fren mesafesi, balans ayarı ve yakıt tüketimi gibi kriterler ile doğrudan ilgili olması nedeniyle oldukça önemlidir.

  • Yasal olarak belirlenen yaz lastiği derinliği 1,6 mm'dir. Bu diş derinliğinin altındaki yaz lastikleri kullanılamaz. Eğer performans odaklı bir araç kullanıyorsanız bu derinliğin daha üzerinde lastik değişimi yapmanız tavsiye ediliyor.

  • Latiklerin ömrü en fazla üretim tarihinden itibaren 8 senedir. Bu süreyi geçen lastikler ömrünü tamamlamışlardır. Lastiklerinizin üretim tarihini öğrenmek için yan yüzeyinde bulunan rakamların son 4 hanesine bakmak yeterlidir. Buna göre örneğin 1613 yazan bir lastiğin 2013 yılının 16. haftasında üretildiğini öğrenebiliriz.

  • Eğer eski yaz lastiklerimizi yeniden kullanacaksak, varsa üzerinde sıkışan tüm yabancı maddelerden temizlememiz gerekmektedir. Lastiğin yan yüzeyinde çatlak, yırtık veya aşınma varsa o lastiğin ömrü tamamlanmış anlamına gelmektedir. Zira lastiklerin yan alanlarının tamir edilmesi hem çok zor hem de sağlıklı değildir.

  • Araçta mutlaka lastik tamir seti bulundurulmalıdır. Yapı marketlerden elde edilebilecek uygun fiyatlı lastik sıvıları yolculuk esnasında hayati önem taşıyan yardımcı malzemelerden biridir.

19.04.2016 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
tokay ceritoğlu 21.04.2016 09:57

yazıda gayet güzel açıklama yapılmış,kaldırıma yanaşırken yanakları sürtmemeli,ve diğer şartlarda da lastikler ciddi şekilde kontrol edilmeli sonuçta 2 parmak lastiğin üzerinde hız yapıyoruz.