Yaşlı Araba Cenneti Olduk

Yaşlı Araba Cenneti Olduk
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2011 kasım ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı 16 milyon 42 bin 526 taşıt bulunuyor. Bu taşıtların yüzde 50'sinden fazlasının 12 yaşından, üçte birinin ise 16 yaşından büyük olduğu tahmin ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ''Ömrünü tamamlamış araçların kontrolü hakkında yönetmelik'' uyarınca, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren hurda araçların teslim edileceği kabul yerlerini belirledi. Bu kapsamda sayıları 842 olan ''Ömrünü tamamlamış araç teslim yerleri'', geçen yıl 44 bin 159 aracı hurda olarak teslim aldı. Bu araçlar otomobil, kamyonet gibi araçları kapsıyor. Kamyon ve otobüs bunların arasında bulunmuyor. Bu taşıtlar 3,5 tonu aşmayan en fazla 8 kişilik oturma kapasitesine sahip taşıtlardan oluşuyor. Bu noktalarda araç sadece hurda sahibinden teslim alınıyor. Bu araçlar daha sonra arındırma ve söküm işlemlerinin yapıldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisanslı geçici depolama alanları denilen ve şu anda sayıları 58 olan tesislere sevk ediliyor. Burada da gerekli ayrıştırmalardan sonra demir hurdasının kullanımı için demir-çelik fabrikalarına yönlendiriliyor.

27.01.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Karabiber 14.02.2012 09:26

Böyle güzel haberler gördükçe ülkemizin daha güçlü, Çevreye duyarlı yönetim sistemlerini uyguluyor olması insanın içini ısıtıyor.