Yaptırımlar Hangi Modelleri Vurdu?

Yaptırımlar Hangi Modelleri Vurdu?

ABD ile yaşanan ekonomik kriz sonrası karşılıklı yaptırım hamleleri ile bazı markalara ait modellerde önemli ölçüde fiyat artışı bekleniyor.

ABD'den ithal edilen %60'lık vergi yüküne ek olarak getirilen ve toplamda %120 oranında açıklanan yeni vergi yaptırımı ile BMW, Mercedes-Benz, Ford, Jeep, Tesla ve Volvo markalarına ait bazı modellerin fiyatları büyük oranda arttı.

Geçtiğimiz dönem Türkiye'de büyük ilgi ile karşılanan Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla yeni siparişlerini durdurarak gümrükteki araçlarını da geri çektiğini açıkladı.

BMW ise ABD'den ithal ettiği X3, X4, X5 ve X6 modellerinde yaşanacak fiyat artışından etkilenmemek için şimdilik 3 aylık stok yaptıklarını, önümüzdeki dönemde bu araçları ABD yerine markanın Tayland fabrikasından ithal edeceklerini duyurdu.

Volvo'nun ABD fabrikalarında yeni üretimine başladığı S60 modeli, Ford Mustang modeli, Jeep Grand Cherokee ve Wrangler modelleri, Mercedes-Benz'in GLE ve GLS modelleri de yaptırım vergilerinden etkilenen diğer modeller oldular.

Geçtiğimiz yıl bu modeller ile ülkemize yapılan ithalat toplamı 260 milyon dolar olarak açıklanırken, Türkiyedeki Toyota, Ford ve Fiat fabrikalarından ABD pazarına ihraç edilen modellerin toplamı ise 1,4 milyar dolar değerinde.

ABD'nin aynı şekilde misilleme yapması halinde Türkiye Otomotiv Sanayinin doğrudan etkileneceği üzerine tartışmalar sürerken, ABD'nin İran üzerinde açıkladığı yeni ekonomik yaptırımlar ile Peugeot, Renault ve son olarak Mercedes-Benz de İran piyasasından çıkma kararı almışlardı.

20.08.2018 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-5404 29.08.2018 12:53

aşağıda ki tüm yorumlara katılıyorum belediyecilik anlayışıyla ülke yönetme zihniyetinin tıkandığı bu süreçte en çok biz zarar göreceğiz çünkü düşkünü olduğumuz yada ihtiyaç duyduğumuz bir çok şey yabancı girdiyle hayatımızda bulunuyor. ancak krizlerin böyle zamanların iyi bir tarafı da ülkeleri mecburen kendine yeterliliğe teşvik etmesidir yani bizim gibi toplumlar böyle yaptırımlara dayanır buna mecburdur ümit edelim ki bu süreç bizi yıldıran değil özellikle bilgi ve teknoloji üretimi konularında olumlu adımlara ulaştırsın. suyun dibini görüp sıçrama yapmak gerekiyor yoksa zaten boğuluyoruz

Misafir-6571 29.08.2018 08:59

Misilleme yaparsa trump, Bursa ve Kocaeli, dolayısıyla ülke biter..

Misafir-2319 28.08.2018 16:49

Etine buduna bakmadan dünya devine kafa tutmak fazlaca fevri bir hareket...hele ki o dünya devinin başında akli dengesi bozuk biri varsa...dua edelim de misilleme yapılmasın

Misafir-7730 26.08.2018 11:42

Toyota, Ford ve Fiat toplamda 1.4 milyar dolarlık ihracat. ABD misilleme yaptığı an 3 fabrika da duman olur. Umarım böyle bir şey gerçekleşmez.

tokay ceritoğlu 21.08.2018 11:09

x serisi bir araç 2.500.000 tl olunca sipariş iptalleri yapılmış,zaten tesla nın şansı çok az idi .o da iptal olmuş.yedek parça sorunu da zaman içinde kendini gösterir.değer kaybı mutlaka olacaktır.

Nadir Dipi 21.08.2018 00:21

Şu saatten sonra araç firmaları zaten kampanya yapmaz indirime gitmez ise ellerinde araçları kalacak o kesin. Ne olur? Bu sayılan markalarına araçları bir tane satmadan yılı kaparlar. Şimdi bir tüketici olarak araçları almak da cesaret işi bana göre. Adamlar bu vergiler yüzünden piyasadan çekliyoruz deseler milletin aracı resmen çöp olur. Daha önce ülkemizde chevrolet yapmış idi ve bu markanın araçlarına resmen bir anda yerle yeskan oldu. Şahsi fikrim aynı durumun bu araç markalarında yaşanmayacağının garantisi ne? Hiç...