VW Türkiye Fabrikasından Vazgeçti

VW Türkiye Fabrikasından Vazgeçti

Volkswagen geçtiğimiz yıl Manisa'ya kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçtiğini açıkladı.

1 Milyar Euro yatırım ile kurulması planlanan projenin iptal edilmesinin "koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan talep düşüklüğü" olarak belirtildi.

Bir süre önce Barış Pınarı Harekatı nedeniyle VW CEo'su Diess "insanların öldürüldüğü bir savaş ortamında temel atamayız" şeklinde bir açıklama yapmış ve fabrika projesi askıya alınmıştı.

Markanın Passat ve platform kardeşi Skoda Superb modellerinin üretilmesini planladığı Manisa fabrikası, daha çok lojistik ve ucuz işgücü nedenleri ile ön plana çıkmıştı.

Volkswagen'in açıklamasının hemen ardından ise Rekabet Kurumu başta Volkswagen olmak üzere Audi, BMW, Porsche ve Mercedes-Benz gibi Alman otomobil markaları hakkında soruşturma başlattı.

Buna göre açılan soruşturmada, araçlarda bulunan radar hız kontrol sistemleri, araç tavanlarının açılıp kapanma süreleri, SCR dozlaması ve AdBlue deposu boyutları gibi konular ele alındı.

01.07.2020 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-8778 18.11.2020 19:51

vw fabrika için ülkemiz yerine Slovalya'yı seçice Slovalya'ya 500 milyon euro yatırım yapacağını açıkladı. Biz sıraya yazılmaya devam ederiz herhalde.

tokay ceritoğlu 18.07.2020 16:48

Olaya tr-almanya olarak bakmak lazım,sonuçta vw alman hükümetinin desteklediği bir firma,ancak bizdeki aşırı talep oldukça almanların kaybedeceği bir şey yok,zaten çeşitli ülkelerde fabrikaları var,bizim istihdam ve yan sanayi yönünden kaybımız olur,üretim miktarını arttırırlar kayıpları asgari düzeyde olur.Daha öncede yazdım siyaset,ticaret,hukuk vs aynı yönde olduğunda yatırım geliyor,ülke çıkarları örtüşmediğinde böyle sonuçlar olabiliyor, ülkelerin milli politikaları ticarete yansıyor.

Misafir-8558 17.07.2020 12:24

Sizce kaybeden Türkiye mi oldu VW mi? İleriye dönük ne olarak.

Misafir-9884 06.07.2020 11:08

Bu habere yapılan komik yorumlardan birisi de VW yi boykot etmek. 5 yıl önce de Fransa ya kızmış ve arabalarını almayalım demiştik. Böyle giderse boykot edilecek marka kalmayacak. Eh biz de TOGG hayalimiz gerçek olabilene kadar bisiklete bineriz.

Misafir-8633 05.07.2020 18:10

Hangi alanda olursa olsun yabancı yatırımcı iki hususu göz önünde tutar.
1- Üretim maliyetleri
2- Yatırım yapacağı ülkedeki hukukun durumu.
Türkiye, işçi haklarının sınırlı olduğu, dolayısıyla ucuz maliyetler ile üretim yapabilecek bir ülke. Bu konuda sorun yok ama hukuk ayaklar altına alınmış durumda. Hiç bir marka kendini güvende hissetmediği bir yerde yatırım yapmaz.

Misafir-3820 05.07.2020 14:38

2915 *** Sanki diğer markalar bizim kaşımız gözümüz hürmetine buradalar. Honda 2011 de tamamen bırakacak, aynı tehlike diğer markalar içinde söz konusu. Kardeşim sermayenin dini imanı olmaz, kar neredeyse sermaye oradadır.

Misafir-9171 04.07.2020 15:08

Yatırım kararından vazgeçilmesini siyasi nedenlere bağlamak yanlış bence. Şirketlerin varoluş amacı, para kazanmaktır. Para ise şartlar nerede uygun ise o pazarda kazanılır. Üstelik Alman devletinin bu konu da şirketlere baskı yapması mümkün değil, bırakın baskı yapmayı, kendi mahkemelerinde VW ye bir dünya ceza kestiler. Gene ülkemizin gerçekleriyle yüzyüze kaldık maalesef. VW gelmiyorsa bu bizim beceriksizliğimizdendir. Demek ki gerekli şartları sağlayamadık.

Misafir-2915 04.07.2020 13:55

burda bazilari hükümeti eleştiriyor, ne yapalim vw yatirim yapmiyor diye hükümeti mi değiştirelim, bizim vw filan ihtiyacimiz filan yok onlarca otomobil markasi var , ben şahsen bundan sonra vw marka araba almam

Misafir-5152 04.07.2020 00:02

Çalışan, üreten, talep gören kuralları koyar. Ahlanıp sızlanacak adamlara kızacak bir durum yok azıcık kendimize dönüp bakmamız lazım neden bunlar oluyor diye. Bu yüzleşmeyi yapmaz, tüketim milleti olmaktan çıkmaz, medeni ve çalışkan olmazsak bu muameleleri daha çok görürüz.

Misafir-1562 03.07.2020 23:07

Alman disiplini sistemli olmayı gerektirir. Adamlar fabrika yapacaz dedi gidip kaç tane Passat aldık. Geri ve gereği olmadığı halde. Şimdi de adamlar proje iptal olunca rekabet kurumu gidip alman markalarına soruşturma açıyor eften püften sebeplerle. Ne yani proje iptal olana kadar ülkecek haberimiz yok muydu bu hız radar sistemleri gibi aksamların sorunlu olduğundan. Sistemsizlik...

Misafir-1030 03.07.2020 21:21

Şu bir gerçek ki volkswagen Türkiye'ye hiç bir zaman yatırım yapmak istemedi,yıllardır en çok satan marka olmalarına rağmen yatırım yapmak istemediler.özellikle bu son yatırım için devletin özel bir çabası vardı yatırıma ikna için özel bazı fırsatlar sundular vergi avantajı fabrika desteği falan gibi ama genede isteksizdiler.bu karar siyasi bir karardır eğer ki başkanının yaptığı açıklama barış koşulları falan diyorsa, yok eğer salgın nedeni ile vazgeçtilerse bu anlaşılabilir.
Elbette Türkiye de komşularının bir isveç, bir hollanda bir danimarka bir belçika gibi olmasını isterdi,ancak bir tarafta iç savaştaki suriye, bir tarafta mezhep çatışması yaşayan karışık bir ırak, bir tarafta bize her türlü düşmanca tutumu sergileyen yunanistan ve bir tarafta da türk düşmanı ermenistan var.elbette böyle bir durumda türk devleti halkını korumak için mücadele edecektir.harekatlar düzenleyecektir.yoksa devlet ne için vardır güvende olmazsak anlamı ne ki devletin.Bir almanya durumunda değiliz ki.etrafımız sorunla dolu.almanlar bunu bilmiyorlar mı çok iyi biliyorlar.
Türkiye bu şartlarda varlığını sürdürürken yıllardır bu ülkede fabrikaları olan bir sürü otomobil fabrikası zaten faaliyet yürütüyor. renault, fiat, hyundai, honda, toyota, man(ankara otobüs-kamyon, şu an vw grubunda eskiden kurulmuş!!!), mercedes(otobüs,kamyon), ısuzu, ford yıllardır hiç bir sorun yaşamadan faaliyetteler.üstelik türkiye otomotiv yan sanayiinde dünyanın önde gelen ülkelerinden olup,gelişmis bir endüstri koluna sahiptir, türkiye'deki fabrikalar kendi gruplarında yıllardır en iyi fabrikalar seçilir.ödüller alır.kalifiye işçilerimiz vardır.üretilen araçlar sıfır hatalarla üretilir.büyük bir pazarı vardır.büyük limanları vardır dışsatım için. yani her açıdan otomobil yatırımı için biçilmiş kaftandır. volkswagen bunları bilmiyor mu? hepimizden daha iyi biliyor.
Üstelik yeni açılacak fabrikada üretilecek araçlar olan passat ve skoda süperb modeller türkiye de çok satan modellerdir.Türkiye, skoda süperb modelinde skoda nın kendi ülkesi olan çek cumhuriyeti'nden bile çok satılıp dünyada süperb nin en çok satıldığı ülkedir. Vw bunu bilmiyor mu? hepimizden çok çok daha iyi biliyorlar.
Sonuç olarak neden böyle yapıyorlar? nedeni şu: Almanlar şu anki hükümeti istemiyorlar. bu hükümetin gitmesini istiyorlar. bu nedenle hükümetin ekmeğine yağ sürecek hiç bir adım atmak istemiyorlar, amaçları hükümeti zor durumda bırakıp iktidardan düşürmek..kurulacak bir fabrika ekonomiye önemli bir katkı olacağı için hükümetin hanesine olumlu puan olacak işte bunu hiç istemiyorlar ve çeşitli bahanelerle yatırım yapmıyorlar.
Ha bu arada bizimkilerin hataları yanlışları yokmu:elbette var; Avrupa ile ilişkilerde dikkatli davranmıyorlar.stratejik tavırlar yerine tepkisel yaklaşımları oluyor.Onlarla ilişkilerde daha ustaca yaklaşımlar geliştirilmeli, zeki,işi bilen kişiler görevlendirilmelidir.
Son söz:kim olursa olsun hangi hükümet gelirse gelsin avrupalıların yaklaşımları yukarıda yazılanlardan çok çok farklı olmayacaktır. Ta ki kendi otomobilimizi üretip kendi markalarımızı ortaya çıkarana kadar...

Misafir-1753 03.07.2020 16:55

ne yapalim Vazgeçtiyse oturup ağliyalim mi? vw boykot ederiz bizde , bizde alman malı hayranliği var insallah Togg çikarda kurtuluruz su alman otomobillerinden

Misafir-7664 03.07.2020 12:54

Toyota, Honda, Hyundai, Renault, Ford, Fiat hepsinin Türkiye'de fabrikası var ve üretimleri devam ediyor.

Hatta Toyota pandemi sürecinde üretimini durdurmasına rağmen çalışanlarına işçi çıkaramayacağının garantisini verdi.

Güven olmayan bir ülkede dünya devi Toyota niye böyle bir garanti versin ki? o da diğerleri de pandemiyi bahane edip tasını tarağını toplar giderlerdi.

çin bizden daha mı demokratik ki vw oraya yatırım yapıyor da Türkiye'ye yapmıyor. Almanya bize hiçbir zaman dost olmadı ve olmayacak.

Karar tamamen siyasidir. vw Almanya hükumetinin onayını alamadığı için yatırım yapmadı.

Gerçi ben hiç şaşırmadım, niye mi?

emisyon sahtekarlığı nedeniyle dünyayı ve kullanıcısını aldatıp çevreyi katleden,

dsg, turbo arızalarıyla müşterisini servise mahkum eden,

en boş boş donanımlı arabalarını mercedes'ten daha pahalı satan,

Türkiye'de çok satıldığı, her yıl devlet alım garantisi aldığı halde yatırım için önce söz verip sonra bir takım bahaneler uyduran,

bir markadan ne bekliyordunuz ki?

Misafir-6404 03.07.2020 11:32

Akıl fukarası olunca, esip gürlemekten başka yol bilmemekte kötü. Yol yordamı da başta ki imamdan öğrenince, eh işte biz bize yetiyoruz. Televizyon kanallarına bakınca bir kaçı hariç, sanki Türkiye bütün komşuları ile savaşıyor haberleri yapılıyor bol bol. Sen olsan, hukukuna güvenilmeyen, sınırlarında habire oraya buraya giren bir ülkeye yatırım yapar mısın? Alman a değil asıl kızmamız gereken, ülkemizi dış yatırım yapabilecek duruma getirmeyen siyasilere kızalım. Tüm sorumluluk onlarda. Yorumların tamamına yakını, ülkemizin içinde bulunduğu kötü durumu göremiyor maalesef. Eh biz hesap sormayınca böyle yönetilmeye de layıkız. Yüksek döviz kurundan dolayı acenteler araç getirtemezken, piyasa da araba olmadığı için de ikinci el aşırı yükselmişken neyin eleştirisini yapıyoruz. Zam konusunda da yurt dışı fiyatlarını bir araştırın bakalım. Adamların araç fiyatı değişmiyor ki. Kur yükseldiği için güzelim ülkemiz de fiyat ayarlaması yapılıyor. Sayın Fatih Altaylı der ki; Ne zaman adam oluruz? uzun yıllar boyunca hiç umudum yok.

Misafir-9824 03.07.2020 09:26

5295, kendinle çelişiyorsun, ab sınırları dışına yatırım yapmazlar diyorsun da vw'in çin'de fabrikası var. buna ne diyeceksin? vw'in avukatlığını yapmayın. bu yeni değil, vw, 2019 ekim ayında da erteleme kararı almıştı. o zamanda Türkiye'nin terörle mücadelesini bahane etmişti. devletimiz ülkeye yatırım yapmayan markalara ek vergi getirmelidir.

Misafir-3108 03.07.2020 08:40

Türkiye her yıl 40 bin araç alım garantisi verdi, her türlü kolaylığı sağladı, vw siyasi bir kararla yan çizdi. devlet alman arabalarını iade etsin, Türkiye'de üretilen araçlara vergi indirimi, ithallere ek vergi getirsin. kamuda lüks sınıfa mercedes yerine lexus, orta sınıfa da corolla, civic, megane gibi Türkiye'de üretilen araçlar kullanılsın. Türkiye'de üretilen araçlara ayrıcalık tanınsın yoksa onlar da yarın bir gün çeker, gider.

Misafir-1208 02.07.2020 16:34

almanlar hep bizi körlüyor bize ambargo uyguluyor turizmde de aynı bizde alman malı hayranıyız halbuki otomobilde sorunsuzluk japon da ikinci elde güven

Misafir-5295 02.07.2020 14:18

sen ülkenin yönünü batıdan koparırsan batıda seni dışlar... adamların zaten yeterince üretimi koronaya rağmen sağlıklı ekonomileri var ab sınırları dışına yatırım yapmaları zaten işlerine gelmiyorken birde bizim gibi ortadoğulu olma yolunda ilerleyen bir ülkeye neden yatırım yapsınlar.. arabaları zaten takır takır satılıyor millet sıra bekliyor otomotivin dışında almanyaya bir çok konudada bağımlıyız öyle gerçekten ses yükseltme lüksümüz yok.. türkiyenin kur şokuna doğru koştuğu ekonomik kriz gerçeği de var.. elinizi vicdanınıza koyup bu şirketi yöneten insanların yerinde olsanız hukuki güvenliğinizin dahi olmadığı hangi ülkeye yatırım yaparsınız ki ipler çoğu alanda sizin elinizdeyken..

ali1980 02.07.2020 14:11

almanya i̇le i̇li̇şki̇leri̇ düzeltmeni̇n türki̇ye i̇çi̇n çok önemli̇ olduğu tekrar görüldü.

Misafir-2225 02.07.2020 13:42

Alınan Passat lar iade edilsin.

Misafir-431 02.07.2020 10:42

Bunlar bize ne yapsada gidip araçlarını alırız geçen gittim passat için altı ay sonrasına sıra veriyorlar başka bişey demeye gerek yok

Misafir-184 02.07.2020 00:18

yani buraya yatırım yapsalardı bu araçlar kontrol edilmeyecek miydi? ülkede herşeyin suyu çıktı. insan hayatının değeri vardı eskiden. artık oda yok. ayrıca sermaye din, milliyet dinlemez. başka yerde çıkarı fazla olunca kaçar gider. bunlarda daha yağlı bir yer bulmuşlardır. ayrıca bu kadar dengesiz ekonomi politikalarının olduğu yerde işte yapmak istemiyorlar.

tokay ceritoğlu 01.07.2020 22:37

Zaten yatırım yapacaklarına inanmamıştık,millet 2-3 ay araba almak için sıra bekliyor,savaş varsa sana ne? menfaatinize mi dokundu? siyasetle ticaret ayrı şeyler..

Misafir-4930 01.07.2020 21:13

Sosyal medyanın kapatılması ile elimizde uluslararası hiç bir firma kalmaz.

Misafir-2054 01.07.2020 20:18

şaşırdık mı hayır?

emisyon sahtekarlığı nedeniyle dünyayı ve kullanıcısını aldatıp çevreyi katleden,

dsg, turbo arızalarıyla müşterisini servise mahkum eden,

milleti keriz yerine koyup boş donanımlı arabalarını mercedes'ten pahalı satan,

Türkiye'de çok satıldığı halde önce söz verip sonra bir takım bahaneler uyduran,

bir firmadan ne bekliyordunuz ki?

devletin yerinde olsam Türkiye dışında üretilen araçlara ek vergi getiririm.

ali1980 02.07.2020 14:08

gümrük birliğinde olan ülkelere ek vergi,ilave vergi,istisnai vergi GETİREMEZSİN. ONLARDA SENİN ÜRÜNLERİNE GETİREMEZSİN. ABD,KANADA,JAPONYA VB ÜLKELERDE ÜRETİLEN ARABALARA GETİREBİLİRSİN.

Misafir-2536 01.07.2020 20:08

bize de hileli araç sattılar. tüm dünyaya tazminat ödüyor. bize de ödesin alamanlar.