VW Çinde 16. Fabrikasını Açtı

VW Çinde 16. Fabrikasını Açtı
Alman otomobil üreticisi Volkswagen neredeyse her ay Çin'de yeni bir fabrika açıyor. Dünyanın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Volkswagen Grubu, Çin'deki yeni fabrikasının açılışını geçtiğimiz gün yaparak dünya çapında 105., dünyanın en büyük otomobil pazarı Çin'de ise 16. fabrikasını açmış oldu. Çin'in Kuzey Doğu'sunda bulunan Ningbo şehrinde açılan fabrika, yılda 300.000 otomobil üretim kapasitesine sahip ve 5.700 kişiye istihdam sağlayacak. Fabrikanın Üretim Teknolojileri Bölümü'nde MQB platformunun geliştirilmesi üzerine çalışılacakken, üretim bandı yalnızca Volkswagen ve Skoda marka araçlar için çalışacak. 2 yıldan daha kısa sürede yapımı tamamlanan yeni fabrika, SAIC Motor Company ve Volkswagen Grubu ortak girişimi olan Shanghai-Volkswagen Şirketi tarafından yapıldı. Şangay şehrinin 150 km kuzeyinde konumlanan fabrikanın, kendi pres, gövde, boya ve final montajı bölümü bulunuyor. Fabrikanın üretim bandından inecek ilk model Skoda SuperB olacak. Superb modelini MQB platformu üzerinde konumlandırılan diğer VW ve Skoda modelleri takip edecek. Volkswagen Grubu CEO'su Prof. Dr. Martin Winterkorn, fabrikanın açılış konuşmasında şu açıklamayı yaptı: "Son teknoloji ürünü makinalarla donatılmış bu yeni fabrikamız Volkswagen Grubu olarak dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin'e verdiğimiz önemin en büyük kanıtıdır. Grup şirketlerimize bu dev pazarda, Kuzey ve Güney Şangay'da ivme kazandıracak olan bu fabrika, şirketimizin 2.81 milyon otomobil üretimi ile en çok otomobil ürettiği ülke olan Çin'de, Shangai-Volkswagen ve FAW-Volkswagen şirketlerinin daha da güçlenmesini sağlayacak. 2018 yılı sonunda Çin'deki üretimimizi 4 milyon otomobile çıkarmayı planlıyoruz" dedi.

25.10.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
MRT 30.10.2013 12:15

Bunların hepsi boş laf eğer şimdi elektrik motoru için tam gaz çalışma başlanırsa 15 yıl içinde ilk 5 eoynayan otomotiv devi olmak hiç de zor değil yeterki ar ge için kaynak ayrılsın hizipçilik bir kenara bırakılsın

mete 29.10.2013 08:25

Devlet Türkiye'de üretilen araçların satışında ötv indirimine gitsin, ondan sonra isteyen gelip Türkiye'de üretim yapsın, isteyen ithal getirsin. Teşvik böyle olur. VW zaten pahallıya satıyor. Bu şekilde bir vergilendirme olursa iyice pahallı hale gelir. VW kendisi değerlendirsin durumunu.

İthal ile yerli araç aynı vergiyi ödüyor. Çok saçma.

Not: yerli = Türkiye'de imal edilen. Yoksa yerli aracımızın olmadığı ortada.

mücahit 28.10.2013 17:22

adam kendisi söylüyor 16 fabrika açtık çin e değer verdiğimizin kanıtı diyor.demekki adamlar bizim ülkemize hiç değer vermiyorlar.ve bizim ülkemizin insanları hala alıyor bu markayı.

umut 27.10.2013 19:53

vw hastası bir sürü insan bulabilirsin bizim ülkemizde çinde ithal otomobiller gelince peynir ekmek gii satarmı bilmem ama eben tercih etmem ...

AHMET 25.10.2013 22:38

Şimdi araba uzmanları hemen buraya toplanıp;
Artık vw i de kaybettik vs gibi yorumlar yazmaya başlarlar.
Arkadaşın dediği gibi Türkiyeye de keşke kursalar bir fabrika. Ha bu arada çinliler bizden daha çalışkanlardır.

Levent 25.10.2013 17:36

Elthuad bey , eğer halkımız VW'ye tepki gösterip bir süre almasalar nasıl kurarlar fabrikayı. Ama bizim insanımız bütün zamlara rağmen sürekli aldıkları için onlarda gerek duymazlar.Sömürmeye devam.

Das Auto 25.10.2013 15:56

VW Türkiye'ye de bir fabrika kurmalıdır. Türkiye'den devamlı davet almasına rağmen hâlâ bir yatırım yapmaması çok ayıp bence.

T.C. 25.10.2013 15:20

ww göre biz çantada kekliğiz.çin ve çevre pazarı elde tutacak.biz yerli otomobili gerçekleştiremezsek onlar gelmez.rakip yok ki .biz de belli markalara yan sanayi hizmeti veriyoruz diye sevinip duralım.

Elthuad 25.10.2013 08:55

Şu Vw bir fabrikasını Türkiye'ye kurmalı... Bizim ülkemizdeki kadar sadık Vw kullanıcısı da zor bulunur....