Volvo'dan Yeni Motorlar

Volvo'dan Yeni Motorlar
Tam 3 yıl önce Çinli otomobil üreticisi Geely tarafından satın alınan İsveçli otomobil üreticisi Volvo, tamamen yenilenen motor ailesinin bir parçası olan dizel motor teknolojisi ile yeni bir devir başlatıyor. Sonbahardan itibaren İsveçli üreticinin 2,0 litrelik 4 silindirli Drive-E dizel ve benzinli motora sahip S60, V60 ve XC60 modellerini satışa sunacağı açıklandı. Tüm modellerde kullanılan 8 mevcut motorun yerini alacak yeni motor teknolojisi ile 4, 5, 6 ve 8 silindirli Volvo'lar son bulacak. Her model ile farklı seviyelerde sunulacak motor seçenekleri ile turbo beslemeli, önden veya arkadan çekişli modellerde önde veya arkada konumlandırılacak hibrit sistemi ile en ekonomik modelde de yüksek performanslı V8 modellerde de aynı teknoloji kullanılacak. İsveçli üretici Volvo, tüm motor seçeneklerini yeni 8 vitesli otomatik şanzıman veya geliştirilmiş 6 vitesli manuel şanzıman ile satışa sunacak. Volvo, dizel motorlarında i-Art enjeksiyon teknolojisi ile devrim yaratacak. Her enjektörün üzerinde küçük bir bilgisayar bulunacak i-Art enjeksiyon teknolojisi sayesinde her bir enjektör 2500 barlık basınç ile diğer enjektörlerden bağımsız yakıtı silindirlere enjekte edecek. i-Art teknolojisine kavuşacak ilk Drive-E dizel motorun 179 beygirlik D4 ünitesi olacağı aktarılırken, bu teknoloji 118 beygir ile 227 beygir arası güç üreten otomobillerde kullanılacak. Tasarım ve geliştirilme aşamasında Architecture veya VEA olarak bilinen Drive-E motor ailesi, 138 beygir ile 300 beygir üzeri güç üreten benzinli Volvo otomobiller için de hizmet verecek. Drive-E teknolojisi ilk olarak 302 beygirlik T6 ve 230 beygirlik T5 motorlarda sunulacak.

19.08.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Bahattin 17.11.2013 21:25

Yerli otomobil diye tutturacağimiza çinliler alacağina volvoyu biz alsaydik.

ilker sorar 22.08.2013 09:22

Bu Çinliler işi biliyor. Satın al.Teknoloji kopyala.Geliştir.Sat. Helal olsun. Biz hala elin malını üretmeye devam edelim.SANAYİMİZ süper yol kat etsin:)