Volvo'dan Bisiklet Tespit Sistemi

Volvo'dan Bisiklet Tespit Sistemi
Bisiklet pedalı çevirmiş herkes kendileri için en büyük tehlike arz eden unsurlardan birinin motorlu taşıtlar olduğunu bilir. Araştırmaların ortaya koyduğu Avrupa'daki bisikletçilerin %50'ye yaklaşan trafik kazasında ölüm oranını Volvo dikkate alarak yeni bir teknoloji geliştirme aşamasında. Sadece Amerika'da 2010 yılında 618 bisikletçi trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybederken tam 52,000 bisikletçi ise bu kazalardan yaralı olarak kurtulmuş. Araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bu üzücü rakamları düşünmek için çalışmalara başlayan Volvo, bu doğrultuda ilk teknoloji sistemi olan ve otomatik olarak fren yapan Bisikletçi Tespiti sistemini duyurdu. Volvo'ların önünde seyreden bisikletçileri algılayıp otomatik olarak fren yapan bu teknoloji sistemi, aracın ön ızgarasına gizlenmiş radar cihazı ve dikiz aynasının arkasında konumlandırılan kameranın da bulunduğu ana kontrol merkezi ile bisikletçi güvenliğini sağlıyor. Aracın önündeki cisim ile aradaki mesafeyi ölçme görevini üstlenen radar cihazına kamera, aracın önündeki cismin ne olduğunu algılayarak yardım ediyor. Dikiz aynasının hemen arkasına yerleştirilen ana kontrol merkezi ise ultra hızlı işlem kapasitesi ve karar mekanizmasıyla bisikletçi güvenliğine katkı sağlıyor. Bisikletçi Tespiti Teknolojisi Yaya Tespit Teknolojisi ile ortak bir paket haline getirilip opsiyon olarak Volvo müşterilerine sunulacakken, bu iki sistemin sahip olacağı ortak radar mekanizması, yaya veya bisikletçi ile aracın arasındaki mesafenin kritik seviyeye düşmesi halinde otomatik olarak tam güç fren yaparak maksimum güvenlik sağlayacak. Sunduğu teknolojiler ve sağlamlığı ile en güvenli otomobil şirketi sayılan İsveç kökenli Volvo, V40 modelinde sunduğu, yayalara çarpma halinde kaputun altından açılan “Yaya Hava yastığı” sistemi ile de gündeme oturmuştu. Volvo'dan yapılan açıklama ile bu teknolojinin V40, S60, V60, XC60, V70, XC70 ve S80 modellerinde Mayıs ayının ortalarından itibaren opsiyonel olarak satın alınabileceği bildirildi.

08.03.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
mehmet ç 10.03.2013 00:44

o hava yastığı en azından seni sakatlıya bilir, çarpıp öldürmekten daha iyidir dimi

aynen 09.03.2013 22:51

çarptıkdan sonra açılan hava yastıgının yayalara ne faydası olacak bende onu anlamadım zaten kişi ilk darbeyi almış belkide metrelerce fırlamış o saatden sonra açılan hava yastıgı kim için açılıyo kaputun altından..

MIHEME 08.03.2013 22:09

volvo da güvenlik işinin suyunu çıkardı ama :)