Volkswagen Liderliği Ele Geçiriyor

Volkswagen Liderliği Ele Geçiriyor
Jato Dynamics tarafından açıklanan 2015 verilerine göre yılın ilk 2 ayında Volkswagen Toyota'yı geride bıraktı. Küresel anlamda liderliği hedefleyen ve çalışmalarını bu yönde şekillendiren Volkswagen, 2015 in ilk 2 ayında Toyota'yı geçerek liderlik koltuğuna oturdu. Ocak ve Şubat aylarında Toyota'dan %10 daha fazla araç sattı. Global hedefleri kapsamında birçok markayı kendi bünyesine katan VW bu markalar ile birlikte toplamda 1 milyon 368 bin 847 araç satarken Toyota ve al markaları bu rakamdan 129 bin adet daha düşük satış yaptı. Aslında liderlik için kıyasıya yarışta olan iki markanın da satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre azaldı. Ancak Almanların düşüşü %0,8 de kalırken Latin Amerika başta olmak üzere önemli pazarlarında azalan talep nedeniyle Japonlar %5,1 gerileme kaydetti. Toyota markası olarak satışlar halen tavanda olsa da bağlı markalar satış rakamlarını daha ileri taşıyamıyor gibi görünüyor. Benzeri bir rekabet te üçüncü ve dördüncü sıralarda yaşanıyor. Satışlarını %1 arttıran General Motors 1 milyon 70 bin rakamına ulaşırken dördüncü sıradaki Hyundai arayı hızla kapatıyor. 2015 yılında 950 bin adet satış yapan Güney Koreliler bu pazarda ne denli önemli bir oyuncu olduklarını gün geçtikçe daha da ciddi anlamda ortaya koyuyorlar. Beşinci sıradaki Ford, Nissan'ı yeniden kar eden bir marka haline getiren Fransız-Japon ortaklığı Carlos Ghosn ile beraber yürüttüğü çalışmalar sayesinde %4,5 luk bir artışla 804 bin adede ulaştı. Diğer markalardan Fiat-Chrysler Ortaklığı %1.9, Suzuki %4.9, PSA Peugeot Citroen %5.6 düşüş yaşadılar. Satışlarını arttıran Honda %3.7 lik ve Renault-Nissan %4.7 lik bir ivme yakaladılar.

13.04.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
hdt 30.04.2015 15:00

ilk çeyrek satışları toyota 2.52 milyon vw 2,49 milyon yani mart sonu itibari ile toyota yeniden lider derin nefes aldım doğuş oto dünya lideri olduk diye fiyatları çok artıramadan toyota yeniden lider oldu gözümüz aydın. doğuş otodan bir isteğim var lütfen pazarlama tekniklerini anlatan bir ktap çıkartırmsınız.internet sitelerinde markanızı övme ve rakip firmaları kötüleme dışında metodarınızı gerçekten merak ediyorum.gerçekten başarınızı takdir ediyorum bana bile araç sattınız.

richard 30.04.2015 13:15

Bu kadar çok satılıyorsa bu kadar çok üretiliyor demektir. O zaman neden biz bayiide bir türlü araç bulamıyoruz? Yoksa Türkiyeye mi getirmiyorlar. Hayır..!

Satış için algı yaratma taktiği kullandığınız söyleniliyor. Yani aslında araç var ama yok gibi gösterilerek kapış kapış satılıyor algısı yaratılıyor.

vw 30.04.2015 12:46

sayın tryell güzel analizler yapmışsınız vw genel olarak suv konusunda başarılı değil ve dünyanın ikinci pazarı ABD de bir türlü istediğini elde edemediler bu halde bile birinciliğe oynamak büyük başarı zaten hali hazırda sadece binek otoda vw birinci durumda gelecek yıllarda bu eksiklerini kapatırsa fark yaratır bu sene içinse bekleyip görmek lağzım...

tyrell 29.04.2015 21:56

Sayın vw rakamlarınız doğru lakin bu rakamlar bir önceki yılın aynı dönemine göre oranları belirtiyor. Bu durumda her dönem için aynı rakamlar söz konusu bile olsa Toyota lider olacaktır diye düşünüyorum. Tabii ki söylemime temel teşkil eden bu değil. bildiğiniz gibi VW satışının büyük kısmını Çinden üretiyor ve bu pazarda da VWnin zayıf olduğu SUV sınıfı yükselişte. keza Çin pazarının da artık satış adetleri artışı bakımından yavaşladığını görüyoruz. Buna karşın toyotanın kuvvetli olduğu Kuzey Amerika pazarı halen büyük bir iştaha sahip. İşte bu sebeple benim öngörüm bu sene de liderin Toyota olacağı yönünde. Tabii bunlar doğal olarak öngörü bekleyip göreceğiz.

vw 29.04.2015 13:22

sayın tyrell ilk çeyrek rakamlarında toyotada %2.5 azalma var VW %1.8 GM %2 artırmış satışlarını bu oranlar yıl sonu itibari ile bu şekilde gerçekleşirse VW nin birinciliği kesinleşir...

tyrell 28.04.2015 18:21

VW'nin grup olarak değil ama marka olarak son yılların en başarılı markası olduğunu düşünüyorum. Lakin son veriler Toyotayı bu sene de geçemeyeceğini gösteriyor. Yukarıdaki veriler de VW önde gibi gözükse de ilk 3 aylık satışlarda halen Toyota lider. İşin ilginç tarafı GM de arayı kapatıyor.

murat 28.04.2015 15:38

zeki beye aynen katılıyorum. zaten vw Türkiye yetkilileri de yanlış hatırlamıyorsam vw için marka algısının en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olduğunu söylediler. Yani bizim ülkemizde diğer firmalardan çok farklı bir yere konuluyor.-premium markalar hariç- Oysa diğer ülkelerde böyle değil. tamam kesinlikle kötü değil ama alternatifsiz de değil.

vw 28.04.2015 13:29

arkadaşlar bu sayfada oldukça bilinçsiz fanatikçe yazılan yorumlar okudum hayatında belki bir defa bile vw ye binmemiş insanlar yerden yere vuruyor haberde global birincilikten bahsediyor hala ülkemizdeki marka takıntısından bahsediliyor lütfen sadece olaylara objektif bakalım ve istatistikleri gözardı etmeyelim saygılar....

ALİ 28.04.2015 13:12

Ahmet,
Doğuş grubu bu kadar kötü de neden 6 yıldır üst üste en beğenilen servis ödülünü alıyor bu soruyu hele bir cevaplandır. Bana göre ciddi bir Alman disiplini var Türkiye nin neresine gidersen git fiyat her yerde aynı. Yani araç alırken kafan rahat eşek pazarlığı yapmıyorsun. Bu satış politikası bir Mercedes ve diğer Alman firmalarda da aynı, istersen araştır.

Zeki 28.04.2015 08:57

Bu markanın çok üstün bir özelliğinin olmadığına inanıyorum, sadece ülkemizde bu markaya aşinalık çok olduğu için ve arz, talep dengesinin biraz fazla olması sebebiyle çok tutulan bir marka olduğunu söylemek isterim, diğer markalarda bundan kötü değiller hatta daha iyileri bile var fakat bizim milletin bir marka takıntısı olduğu müddetçe bu böyle devam edip gidecektir, eksi yönleri var; bir de bayiden sıraya girip 6 ay gibi beklemeye başlıyorsunuz, bu da benim için bir eksi yöndür. Fiyat konusuna gelince , çok yüksek fiyatlarla satılan bu araçlar, diğer markalara göre donanım olarak çok fakirler , daha ne diye donanımı eksik araca bu kadar para vereyim ki ..

Timur tuna 27.04.2015 21:17

2 vw 3 toyota eskittim, şu an toyota verso 1.6 dizel kullanıyorum,vardığım sonuç,toyota daha sağlam bir araba, daha sorunsuz, bas gaza git..
Vw daha nazik bir araba, ama almanlar daha atilgan ve zeki,yeni motorlar kullanmaktan cekinmiyor alman,japon ise tutucu. Kısaca toyotan varsa sorun yok.yenilik seven dsg, tsi gibi teknolojiler.. Vw.

Serdar 27.04.2015 18:38

habere bakarsanız liderliği ele geçiriyor diyor. demek ki dünya genelinde vw talebi var. toyota'nın başarısı arabaların başarısından ziyade üretim yöntemi başarısıdır. arabaların başarısı derseniz vw tek geçerim. bugün türkiye'de her segmentte aracı satılan kaç marka var? kiminin c segmenti kiminin b segmenti iyi.

ZOZİ 21.04.2015 11:39

ben toyota dan yanayım bilmeden savunmayın ayni fiyata wv ile toyota yı karşılaştırın hamasilik yapmayın koltuk kumaşlarına bakın toyota naylon karışımlı kumaş gögüs sert plastik donanım eksik cantlar çelik degil aynı wv kopltuklar kadife gögüs hamur gibi donanım fazla cantlar çelik şimdi hangisini alırsınız tabiki wv honda ve toyota bu kafa ile daha çok şeyler kaybeder wv hyundaiye göre eksik donanımlı hyundaide yükselişte sebebi ne olabilir az para çok donanım ve kaliteli malzeme

ahmet 21.04.2015 00:31

Vw iyi yerdede vwyi bukadar buyuk bi kesime itici gosteren dogus grubur. Vw nin ove ove biteremediginiz araclari cin ve rusya gibi ulkelerde 10 sene dsg garantisi veriyor , burdada yapsa bende overdim eminim o ulkelerde fiyatlar bizimki kadar yuksekte degildir. vw tamam ama doguslayken asla tercih etmeyecegim bi markadir

hdt 20.04.2015 16:00

Ahmet Bey e cevap 1 toyota da 1.33 atmosferik motor demişsiniz seatta 1.4 atmosferik kullanılıyor ve aynı sınıf araçlarda 1.33 daha hızlı 2eski motor tenolojisi demişsiniz hibrit gibi mi 3 toyota kalitesiz demişsiniz ama alman muayene istasyonu nun en az arıza çıkaran araç modellerini nedense toyota modelleri ile dolu iken vw durumu malum 4 türkiyede satılan toyotalar abd ve avrupada satılanlardan daha kalitesiz demişsiniz ülkemizde daha çok corolla satılır ve ülkemizde üretilir.ülkemizdeki toyota fabrikası dünyadai tüm toyota fabrikalarından daha kaliteli üretim yapar hatta nasıl olurda türkiye fabrikası japonyadakilerden daha kaliteli üretim yapar diye bi bahane ile yıllar önce toyatanın başkanı ülkemizdeki fabrikayı inlemeye gelmiştir.kastınız donanım farkı ise tüm markalar abd ve avrupaya göre daha donanımsız afrikaya göre daha donanımlı araçlarını ülkemize getirir..sebebi kişi başına düşen miili gelirdir yani parana göre araba 5 toyota otomatik şanzımanda hondadan sonra en iyi markadır. vw nin dsg si her an 20.000 tl ye kadar masraf çıkarabilecek patlamaya hazır bombadır.ayrıca kalitesi düşük yaktlara en dayanıklı motorlar yine toyotadadır.ben hep kaliteli yakıt alırım demeyin siz alsanız da emanet verdiğiniz biri gider kalitesiz yakıt alır sa toyotada sorun olmaz ama vw de sonuç vahimdir. 6 can güvenliği abd li test iihs ye bir bakın toyotanın ne kadar sağlam olduğunu görün 2014 öncesi vw ler nerdeyse tekerlekli tabut...

hdt 20.04.2015 15:02

hapı yuttuk buraya yazıyorum yakında kur düşşe bile vw e zam gelirse şaşırmam.ama yiğidin hakkını vermek lazım doğuş otonun pazarlamasına hayranım o kadar güzel pazarlama yapıyorlar ki passatı audi a4 ten pahalı satabiliyorlar.gerçekten tebrik ediyorum.passata audi a4 ten fazla para verip alanlara biraz piyasayı araştırın diyorum.

recep 20.04.2015 13:35

hyundai i30 koyduğu 7 ileri dct yi i 20 ye koysun patlama yapar.

ayrancı 20.04.2015 02:44

burada bence toyota ve vw kıyasından çok şuna dikkat etmek lazım hundai gümbür gümbür geliyorum diyor eğer bu dizayn ve kalitede araç yapmaya devam ederlerse çok yakındır bir numaraya yerleşmeleri. i30 ideal özelliklerini buldu. i20 ve ix35'de de bir kaç motor ve şanzıman değişikliği yaparsa 1 numara kaçınılmaz olur

hasan 19.04.2015 11:26

benim birinci tercihim japon ikinci kore.niye diye sorarsanız japon 6 yıl kore 5 yıl garanti veriyo.bir arıza çıkarsa kendimi 5-6 yıl masrafdan kurtarrım ve garanti bitişe yakın araçı satarım.bir otomatik şanzıman arıza verdiğinde çok masraf çıkarır.

ahmet 19.04.2015 07:29

Kendi bünyesine kattığı markalarla yani, Skoda, seat, Audi,ile birlikte toplam satış rakamlarıyla bu skoru elde etti demek reklam olmuyor mu sizce?

vw 19.04.2015 00:33

arkadaşlar vw ilk çeyrek(ocak,şubat,mart) global satışlarını açıklamış %1.8 lik bir artış var global sitesinden ulaşabilirsiniz....

Ahmet 18.04.2015 16:44

Araba tercihim kesinlikle birinci sırada Alman, ikinci sırada, Japon üçüncü Kore arabaları. Diğer arabalara yorum yapmak
bile abesle iştigal. Hele hele fransız arabalarına kesinlikle binmem.
Detaylı araştırmalarım sonucu: Toyota'ları kötülemiyorum sadece olumsuz gördüklerim:, 1). Baya eski motor teknolojisi.
2). Özellikle 1.33 motor olanları hem verimsiz, torku düşük hem de boşu boşuna 1.6 motor vergisi var.
Bunu, kullananların çoğu söylüyor.
3). Gerçekten rezalet ötesi bir iç tasarımı (beğenenler olabilir ama aklın yolu bir). Sadece iç tasarımından dolayı bu arabayı
almaktan vazgeçen birçok tanıdığım var.
4). Müşteri ilişkileri sıfır ötesi, asık surat, müşteri ile ilgilenmiyorlar, sanki araç satmak istemiyorlar.
5). Türkiye'ye sattıkları Toyota ile Avrupa ve amerikaya sattıklarında ciddi kalite farkı
6). Toyota'da Yaşadığım bir olay: Toyota corolla'da arkadaş kapıya yaslanmıştı, kaporta resmen içeri göçtü. Elimizle düzelttik :).
7). Toyota 1.6 motorlar daha az sorunlu. Daha ucuza 1.33 alınır mı alınır. Ancak performans beklememek lazım.
Ayrıca, ikinci elden zarar etmemek için en az 10 sene binmek lazım.
8). İkinci eli nispeten iyi değil (isteyen arabasına istediği fiyatı ister, satamadıktan sonra :)
8). VW Türkiyede fazla abartılmış, bunun da müşteri ilişkileri hiç iyi değil, ama insanlar bu arabaları tutuyorsa kalite vardır heralde.
9). VW'nin ikinci eli kesinlikle daha iyi.
Sonuç: Birinci tercihim Alman, o olmazsa Japon.

tayo 18.04.2015 04:54

vw %0.8 düşüş toyota %5.1 düşüş .vw yerinde sayıyor toyota düşüyor yani toyota almayan vw almış olmuyor .vwliderliği satış artırarak almıyo!!!

tuta 17.04.2015 23:34

burdan şu araba iyi yok millet bilmeden alıyor diye yorum yapınca kendimi halkı cahil sanan ukalalar gibi görmeye başladım herkes begendigini alsın arıza yaparsa yapsın gönlündekini alacaksın sadece diyecegim ikilemde kaldıgınızda bizim memlekette üretileni tercih etmemiz

Ahmet 17.04.2015 15:03

İşçilik ve malzeme kalitesinde kıyaslayacak olursak aurisin bir önceki kasasıyla yenisi arasında fark var mazleme zayıf işçilik zayıf fiyatlar fazla görüş engelleyen bir göğüs var. Toyota en azından Türkiye piyasasına hakim olacaksa yapılan yorumları dikkate almalı. Bunun dışında WV hakikaten hertürlü kaliteye önem veriyor ve alman disiplininden ödün vermiyor. Bence hakettiği yerdeler

vw 17.04.2015 14:18

arkadaşlar ben japon araçlarını tercih etmem fakat yerden yere de vurmam içlerinden hoşuma gidenlerde var fakat sebebini anlamadığım bir vw düşmanlığı var demekki adamlar iyi mal yapıyor ki satıyor bundan ötesi laf-ı güzaftır....

züle 17.04.2015 11:59

sayın zül aşağıdaki yazında "Gelecegin lideri wv toyota degil dikkat ettiyseniz wv de düşüşte birkaç seneye kalmaz hyundai liderlige oturur bu gidisle ondan sonrada honda nissan reno ortakliği geliyor." demişsin. Honda'nın Nissan ve Reno ile ortaklığına dair somut bir bilgi veya açıklama var mı gerçekten? Bir de sn.Zül bir soru sormuştum cevabını bekliyorum: "sana honda crv konusunda o bölümde ZF otomatik şanzımanla ilgili birkaç soru sormuştuk, herhalde orayı görmedin. honda tlx acura nın amerikadaki otomatiği de 9 ileri zf imiş sorun yaratmış üretimi durdurulma aşamasına gidecekmiş. sen daha önce de zf şanzımanın en iyi olduğunu açıklayıcı bilgiler vermiştin. gerçi tlx için benzinlidir, buna dizel için yapılmış 9 ileri zf şanzımanı aleleacele taktıklarından sorun çıktı diyen var, sen ne dersin bu hususta, konu senin iyi bilgili olduğun bir alan, cevabını crv kısmına yazarsan çok memnun olurum, çünkü 1-2 aya geliyor ve almayı ciddi düşünüyorum." demiştim, bilgi ve yanıtını bekliyoruz, teşekkürler.

berkay bey'e 17.04.2015 08:40

berkay bey; türkiye gibi bir yerde bence de, halkımızın daha doğrusu fanlarının, 6. vitese ne gerek var! hız sabitleyicisi olmasa da olur! çelik jant olmasa da olur!.... gibi kabullenmelerinden sonra fazla yoruma gerek yok...

PanxeR 17.04.2015 05:47

2015 polo sahibi ve 3 aylık bir araç sahibi olarak şuanları ekleyeyim. bir kaç arkadaşın dediği gibi hiçte renault veya başka bir markada sizi vw den daha iyi bir şekilde karşılamıyorlar üstüne üstlük vw sadece bilgi sahibi kişileri çalıştırıyor sordugunuz soruya adam düzgün cevap veriyor koymuşlar renault a hiçbirşey bilmeyen çakma sarışın asistanı 1-2 soru sorayım dedim anlamadı cevap veremedi yönlendirmedi. vw yi aradım hemen ilgili birime bağlayıp düzgün açıklamalar yaptılar. toyotoya gelmişken türkiye piyasasına toyota kadar az önem veren firma olamaz heralde telefonları bile açmadı adamlar kaç defa aradım motor seçenekleri çok kötü atmosferik corolla ve auris düşünürken motorlarının vergisi daha yüksek daha çok benzin yakıyor ancak daha düşük performans sağlıyor 0-100 daha düşük tork daha düşük donanım daha düşük. türkiye de 2 marka alacaksın ( orta segment için diyorum ) vw yada ranault 2 sininde modelleri ve motor seçimleri türkiyeye uygun. vergisi gideri. bende bilirdim auris corolla yada başka benzer model almayı.

proDiesel 16.04.2015 23:46

Euro 5 benzinli motorlara tüp takılırsa 50 bin km de 1000 tl masraf açıyor enjeksiyon da erime yapıyor.. Bu yüzden millet dizeleriyle yöneliyor ülkemizde... Hâlâ Turbolu motor yapamayan Toyota geri kalmaya mahkumdur..

tyrell 16.04.2015 18:59

Sayın Cemil, sıralamanıza kesinlikle katılıyorum teşekkürler

Zül Bakarmısın 16.04.2015 13:24

sn. zül, sana honda crv konusunda o böülmde zf otomatik şanzımanla ilgili birkaç soru sormuştuk, herhalde orayı görmedin. honda tlx acura nın amerikadaki otomatiği de 9 ileri zf imiş sorun yaratmış üretimi durdurulma aşamasına gidecekmiş. sen daha önce de zf şanzımanın en iyi olduğunu açıklayıcı bilgiler vermiştin. gerçi tlx için benzinlidir, buna dizel için yapılmış 9 ileri zf şanzımanı aleleacele taktıklarından sorun çıktı diyen var, sen ne dersin bu hususta, konu senin iyi bilgili olduğun bir alan, cevabını crv kısmına yazarsan çok memnun olurum, çünkü 1-2 aya geliyor ve almayı ciddi düşünüyorum.

zül 15.04.2015 23:27

Gelecegin lideri wv toyota degil dikkat ettiyseniz wv de düşüşte birkaç seneye kalmaz hyundai liderlige oturur bu gidisle ondan sonrada honda nissan reno ortakliği geliyor bu demekki wv de gerilemeye başlamış toyota gibi

proDiesel 15.04.2015 22:28

wolksvagen çok kaliteli bir araç.. en önemlisi ise wolksvagen ve hyundai nın harika dizel ve benzinli turbo motorlar.. tebrikler..

berkay 15.04.2015 21:09

...vw adamların coupe sciroccosu bile zarar ettirmiyorsa türkiye gibi bir yerde fazla yoruma gerek yok bence.

Cemil 15.04.2015 20:11

Sn Aslı: Hilux>amarok; Corolla > jetta ; Passat> avensis; Polo>yaris. Saygılar.

kerem 15.04.2015 19:00

evet, toyota en küçük sorunda bile ( cam yağı eksiltmesi) araçlarını geri çağırır, bu yadırganacak değil, taktir edilecek bir davranıştır. ww gibi, garantisi bitmeden arızalan araçlarını kullanıcı hatası deyip üstünden atmaz. dava kaybederse araç toplatır. ( bakınız: google: şanzıman sorunu araç toplattı-golf'ün kronik arızaları- dsg şikayet var vs) ww gibi sorunlu araçları alıp da pişman olmayan görmedim.

kerem 15.04.2015 18:52

dsg-turbo-elektronik-beyi
n arızaları, içeri su alan jetta'lar, dünyaca ünlü güvenlik testi iihs'de dökülen passat cc'ler,( civic, passat cc'ye güvenlik dersi vermiştir:( bakınız: google: japonlardan almanlara güvenlik dersi) maliyeti düşürme adına çin'de üretilerek kaliteyi düşüren, toyota ve honda gibi türkiye'ye yatırım yapmayan, donanım cimrisi bir aracı kimse bize övmesin. dünyanın en güvenli beş araç sıralamsında ilk dört japonların ( subaru-honda-toyota-mitsu
bishi) sizin ww'lerin iihs'de açılmayan hava yastıklarına, sürücü mankenin kafasını ön göğse çarptığı, ön kapının yerinden fırladığı görüntüleri izleyiniz...( bakınız: google: passat cc 2012)

tyrell 15.04.2015 17:29

gene başladı marka fanatikliği. istatistiki ve gerçek bir bilgi verilmiş neyi tartışıyoruz ki. birinci volkswagen grubu olmuş ikinci toyota grubu bakınız marka değil grup ha bu arada yeri gelmişken subaru ve ısuzu toyota grubu markaları değildir. toyota düşük miktarda hisseye sahiptir bu markalarda ki vw grubu da aynı şekilde suzukide hisse sahibidir ve bu markalar hisse oranları düşük olduğu için satışlarda ilgili gruba yazılmazlar. lakin yanlış bir bilgiyi düzeltmek isterim tsı vw'nin bulduğu bir teknoloji değil sadece vw grubuna tescillenmiş bir isim keza dsg de aynı şekilde ki bu transmisyonları vw üretmiyor dışarıdan satın alıyor işinize yarayacaksa siz de satın alabilirsiniz. keza act de vw grubu tarafından bulunmuş bir teknoloji değildir. daha önce daimler bu teknolojiyi kullanıyordu. bu sebeple ecoboost ve edc nin vw'ni takip ettiği tamamen yanlış ve eksik bilgi ürünüdür. vw'ni ben de tebrik ederim ama birinci olduğu için değil iyi otomobiller yaptığı için ama bu vw markasına sahip olan araç iyidir demek değil. bugün vw iyi olur yarın başka bir marka.

sinan 15.04.2015 14:28

porshe - bugatti - bentley- audi -skoda - seat gibi markalr var bunda hepside kalite

SİNAN 15.04.2015 14:24

Toyota da tek marka ile satış yapmıyor arkadaşlar mazda gibi kaybolmaya başladı toyoto da. almanların altında eziliyorlar. Yakıtta ve güvenlikte yanıltıcı bilgi veriyorlar. Ama almanlar işin aslı neyse o kullananlar bilir aradaki çıkan farklar kullanım yer yol gibi benzeri şeylerden doğan küçük farklar.

Metin 15.04.2015 14:23

hyundai renault peugeot gibi markaların bayilerine gittiniz mi müşteri temsilcileri en iyi şekilde yardımcı oluyorlar. ama volkswagene gittiniz mi, ordaki görevliler bırakın yardımcı olmayı, sizi başlarından savmak ister gibi bi tavır takınıyorlar. araba almak istediniz mi aylar sonrasına sıra veriyorlar. bu devran böyle gitmez. herşeyden önce müşteri memnuniyeti gelir. volkswagen bu kötü imajının olumsuz etkilerini ilerde görecektir. günümüzde kapısına yığınla gelen müşterileri gün gelecek mumla arayacaktır. ekonomi kimleri dize getirmedi ki..opel ford gibi firmalar bile iflasın eşiğine geldi zamanında. volkswagen ekonomik darboğaza bi girsin, onları kimse kurtaramayacak. zaten geçenlerde bi haberde volkswagenin zor durumda olduğunu okudum. o kadar araba satışına rağmen maliyetlerin yüksekliği yüzünden bi türlü istediği kârı elde edemiyormuş firma. renaultun dacia stretejisine benze bi stratejiyi hayata geçirmek için planlar kuruyorlarmış. onlar istedikleri kadar hatayı başka yerde arasınlar. onlara, satış politikaları ve müşteri memnuniyetsizliği kaybettirecek. düşmez kalkmaz bi allah... ey volkswagen bugünleri çok arayacaksın...

CEMO 15.04.2015 13:25

bence büyük başarı, saygı duymak lazım. doğru zamanda doğru kararlar alan, yatırımlar yapan firmaların büyümesi normaldir. bazen liderlerin el değiştirmesi de normaldir, bunu başka şeylere bağlamaya gerek yok. mesela hyundaı firması da güzel işler yapıyor, belki 10-15 yıl sonra o firma liderliği ele geçirecek.

METİN 15.04.2015 13:22

vw yi kutlarım, ortada bir başarı var. müşteri memnuniyetine bağlı olarak kalite algısı var. teknolojiye yatırım var. tüm bu var olanların sayesinde vw şimdi toyota gibi dişli bir rakibini geçmiş durumda. daha doğrusu her ikisini de kutlamak gerekir. kulaktan dolma bilgilerle marka fanatizmi yapmaya gerek yok. beğenmeyen almaz olur biter ama, ayrıca karalamaya da gerek yok.

ASLI 15.04.2015 12:09

peki dünyada üretilen ve üzerinde toyato ile vw amplemli araçlar karşılaştırılsa ne olur. grup markaları çıkınca kim önde acaba bilenler yazsın lütfen.örnek corolla mı jetta mı, avensis mi passat mı? polo mu yaris mi? Amarok mu hilux mu? yan kuruluşlar saymayalım. durum nedir acaba bilen var mı???

Ercan BOZBOLA 15.04.2015 11:40

vw bünyesinde bulunan skoda aracım var yeni aldım,alırken özellikle dsg konusunda endişeliydim 3 ay oldu henüz herhangi bir sorun yaşamadım genel anlamda güzel bir araç. japon hastasıyımdır özellikle mitsubishi ama japonlar'ın eksiği ne diye sorarsanız bence araçların birçoğunda albeni eksik ve tabiri caizse arabaları süslü değil.

VW liderdir 15.04.2015 11:22

Toyota mı sağlam arkadaşlar yapmayın. o sizin sağlam bildiğiniz toyotalar hondalar 1980-2000 yılları arasındaydı.

Toyota'nın her yıl kaç bin ya da kaç milyon aracını üretim hatalarından dolayı geri çağırdığını bir araştırın.
daha geçen ay 112 bin aracını hatalı elektrikli hidrolik direksiyon hatası sebebiyle geri çağırdı ? sürüş esnasında direksiyonda olabilecek bir yanlışın nerelere gidebileceğini hepimiz biliyoruz.
2012 yılında dünya genelinde 7.5 milyon aracını geri çağırdı. her yıl Toyota'nın geri çağırdığı arabalar haber olurken Toyotaya nasıl en sağlam araba diyebiliyorsunuz çok ilginç.
Sağlamlıktan kasıt kasa sağlamlığı ise yine tutmuyor. Aurisin arka kapı sacını elimle sıksam yamulturum. ülkemizde malesef başarılı olan her zaman taşlanır, VW başarılı bir üreticidir, distribütörü kötüdür.

ali 15.04.2015 08:18

Yav arkadaş bu nasıl bir mantıktır anlayamadım, yok birisi sadece kendi markasının satış adetlerini baz alıyor, yok diğeri tüm grup markaları. Sen ister kabullen ister kabullen me, adamlar liderliği ele geçireceklerini 10 yıl öncesinden beyan ettiler. O nedenle marka alımları yaptılar, o yüzden ar-ge çalışmalarını hızlandırdılar ve şimdi bu noktadalar. İsterseniz bir de Toyota nın markalarına bakalım • Lexus • Scion • Daihatsu • Hino • Subaru (FHI ortağı) • Isuzu (ortağı)

reelankes 15.04.2015 04:07

Bir golf ya da passatın içine bile binmeden, malzemesi kalitesiz diye kestirip atmak. Kendi segmentlerinde bu kadar nitelikli plastik malzeme ve işçilik+izolasyon sunan modelleri üreten bir markaya en hafif deyimiyle haksızlık olur. vw'nin adını duyunca tüyleri kalkan bir kesim insan var. Bu manasız ve kulaktan dolma temelsiz düşmanlığı anlamak mümkün değil. Şanzıman sıkıntılı denilse hak verirdim. Eski nesil otomatik şanzımanlar sabıkalıydı. Ama malzeme kalitesizliği iddiası iftira izi taşıyan kötü niyetli bir iddia olmuş. vw kalite algısını vasatın üzerinde tuttuğu ve bu algıyı iyi verdiği için çok satıyor. Bu satışlarda buna bağlı olarak gerçekleşiyor ve boşuna da artmıyor. Toyotayı geçmesi ya da bu ivmeyi kazanması ciddi bir olaydır. Çünkü toyota gerçekten kendini ispatlamış dünya çapında dişli bir rakiptir. Dayanıklılığı, sağlamlığı meşhurdur. Böylesine bir markayı satışlarda yakalamak, ancak iyi ve başarılı işler yapmaktan geçer. Boş beleş şeylerle olacak iş değil. Fanatiklikten sıyrılmanın, daha sağlıklı yorumlar yapılmasına vesile olacağı kanatindeyim.

Mustafa Türkoba 15.04.2015 03:51

bu kadar ucuz araba tabi satılır.dünya genelinde bu araç çok ucuza satılıyor ve alt kesim hep wv alıyor.bizim ülkemizde ise ortanın üstü gibi bir yerde kendine yer buluyor.ayrıca audi,seat,skoda,wv 4 tane marka tabiki birinci olur.sadece wv olsa daha aşağılarda kendine yer bulur.

yavuz 14.04.2015 22:52

vw yıllar öncesinden bunu hedeflemişti. yavaş yavaş dünyada liderliği alıyorlar. volkswagen in anlamı halkların arabası almanca da. bazı arkadaşlar bunu vw sıradan bir marka demek için kullanıyorlar. oysa bir markanın adı farklı anlamlara gelebilir. örneğin toyota soyisimden mercedes kadın isminden geliyor.bunların bir önemi yok..vw araçları klasik tasarımlarıyla, aile yüzü denilen bir tasarımla yeni bir anlayış başlattı. diğer markalarda bunu örnek alıyorlar.teknik olarak üstünler; ürettikleri motorlar yeni teknoloji az yakan araçlar hepsi, araçların malzeme kalitesi rakiplerinden üstün. ikinci elleri neredeyse sıfırla aynı fiyata satılacak tutulan araçlar yani.türkiyenin de en çok satan markası. aklın yolu birdir...

berkay 14.04.2015 21:40

dünyaca ünlü güvenlik testi iihs'de dökülen, sorunlu bir aracın satışları düşündürücü. oysa iihs 2014'de subaru'yu, 2015'te ise toyota'yı en güvenli araç seçti.

eczacı 14.04.2015 20:56

6 ay sıra bekletiyonuz peşin param var alamıyorum arabanı demek bu kadar bağımlılar almancılara

vw 14.04.2015 20:03

arkadaşlar seat ve skoda %100 vw nin bu bir satış stratejisidir adamlar seatı 1986 skoda yı 1994 yılında satın almış ve geliştirmiş bunlara farklı markalarmış gibi bakmak yanlış , zaten vw grubunda diğer markalar premium ve spor araba üreticileri yani satış rakamlarını fazla etkilemiyor.Ayrıca toyotada daihatsu lexus hino scion gibi markalarla giriyor diğer markalarda benzer şekilde grup halinde renault-nissan fiat-creysler hyundai-kia general motor ,pegeaut-citroen vs.saygılar...

reelankes 14.04.2015 19:53

Bir golf ya da passatın içine bile binmeden, malzemesi kalitesiz diye kestirip atmak. Kendi segmentlerinde bu kadar nitelikli plastik malzeme ve işçilik+izolasyon sunan modelleri üreten bir markaya en hafif deyimiyle haksızlık olur. vw'nin adını duyunca tüyleri kalkan bir kesim insan var. Bu manasız ve kulaktan dolma temelsiz düşmanlığı anlamak mümkün değil. Şanzıman sıkıntılı denilse hak verirdim. Eski nesil otomatik şanzımanlar sabıkalıydı. Ama malzeme kalitesizliği iddiası iftira izi taşıyan kötü niyetli bir iddia olmuş. vw kalite algısını vasatın üzerinde tuttuğu ve bu algıyı iyi verdiği için çok satıyor. Bu satışlarda buna bağlı olarak gerçekleşiyor ve boşuna da artmıyor. Toyotayı geçmesi ya da bu ivmeyi kazanması ciddi bir olaydır. Çünkü toyota gerçekten kendini ispatlamış dünya çapında dişli bir rakiptir. Dayanıklılığı, sağlamlığı meşhurdur. Böylesine bir markayı satışlarda yakalamak, ancak iyi ve başarılı işler yapmaktan geçer. Boş beleş şeylerle olacak iş değil. Fanatiklikten sıyrılmanın, daha sağlıklı yorumlar yapılmasına vesile olacağı kanatindeyim.

ferit 14.04.2015 19:37

valla ww kutlarım: dsg-turbo-beyin-elektirik arızaları, iihs'de passat cc güvenlik skandalı,içeri su alan jetta'lar, teknolojide japonların öncü olduğu geleceğin teknolojisi hibrid yerine fosilleşmiş traktör sesli dizelleri kullanan donanım cimrisi ww...bunca soruna rağmen liderliği ele geçirdiyse bravo. demek ki satış stratejileri iyi. ancak gerçek olan şu ki: ww, kaliteyi ve maliyeti düşürme adına çin'de üretilen bir araç.( tabi bu başarıda gittikçe genişleyen ww grubu da etkili olmuştur: ww-skoda-seat-audi-baugatti-man...) toyota ona göre daha kaliteli ve sorunsuz. bunu alman tüv firması da onaylıyor. ( bakınız: google: toyota'nın kalite ve güvenliğine tüv onayı) üstelik dünyaca ünlü güvenlik testi iihs'de japonlar açık ara önde ( subaru-honda-toyota-mitsubishi en yüksek puanları alıyor.( bakınız:google:2015'in en güvenli otomobilleri) demek ki kalite ve sorunsuzluk satışları etkilemiyor. bence japonlar çok mütevazı davranıyor, ww gibi donanımı ve kaliteyi düşürüp, fiyatı şişirip, sıra versinler bakın nasıl satış rekoru kırıyorlar.

ENES 14.04.2015 19:22

VW passat yeni kasa tek geçerim. 2015 satış rekoru kırar.

ozzy 14.04.2015 18:37

vw kullanıcaları almanya fiyatlarına yada avrupada ne kadara satıldığına bi bakın bakalım arada ne kadar fark ödediğinizi anlarsınız,birde opele bakın almanya ile aynı fiyatta,yada japonlara bakın ülkerinde ne kadarsa bizde de çok cuzi fark var,sadece motor şanzıman için o paraları vw grubuna bayılmak avrupa da halk arabası diye geçen bir marka ülkemide aston martin gibi algılanıyor,marka fanatikliğini bırakıp objekteif olun biraz..

byrenkli 14.04.2015 17:08

Toyota çok cimri takılıyor ve geride kalmayı başladı hala toyotanın dizel arabalarında cruze bile yok neden yok denildiğinde gerek duyulmadığı cevabı verilmekte ne saçmalık

Hondacı 14.04.2015 16:43

Dizayn önemli denmiş ama "dizayn" ve "vw" kelimeleri yan yana komik oluyor, çünkü dizayn hep aynı. Modeller birbirleriyle aynı(polo-golf), eski-yeni kasa da hep aynı(golf6-golf7). Ama herşeye rağmen bu başarısından ötürü tebrik ediyorum vw'yi.

cenk 14.04.2015 15:42

Adamların dünya çapında satışları açıklanmış ilk iki ay sonu lider oldukları yazılmış hala "ülkemizde marka fanatikleri sattırıyor" diye yorum yapıyorsunuz...

rakamlar 14.04.2015 14:58

Bir ingiliz deyişi derki: istatistikler yalan söylemez dorudur ancak bazen yanıltırlar. birçok markayı kendi bünyesine katan yani seat skoda audi toplamı oluyor bunlar yanıltmasın. hepsi ww nin kendi aracı değil. grup satışı.yani alt sırada şirket birleşse birinci olurlar.

Köksal 14.04.2015 14:51

Arkadaşlar dikkat ederseniz VW nin satış rakkamlarını içinde bünyesindeki tüm markalar var. Sadece VW ile toyota yı karşılaştırın asıl ozaman gerçekler ortaya çıkar.

Süleyman 14.04.2015 14:20

vw olumsuz eleştirmek yersiz çünkü dünya lideri olmuş durumdalar. ülkemizde vw servis ve satış politikasını eleştirin fakat araçlarını laf söyle hakkımız yok gibi. aslında bu araçlar türkiye'deki bu yollarıda hakketmiyor. en önemlisi sorunsuzluk ise niçin mazda tutulmuyor. bir çok ülkede sorumsuzlukta 1. sırada tarz ve kalitesi çok iyi...

ALİ 14.04.2015 13:04

tolga karaca, " neye bindiğini bilen insan vw tercih etmiyor " demişsin ve ayıp etmişsin. bu firma 2014 yılında türkiye de satış lideri olmuş ve toyota ile birlikte 10 milyon üzeri araç satmış. yani bu açıdan bakarsak vw yi tercih edenler ahmak mı oluyor. esp yi devre dışı bırakma özelliği sana göre çok mu pahalı bir yöntem, adamlar sırf önlem için bunu yapmıyorlar. yapan firmalar var doğrudur ama, onlarda da belli bir kaymadan sonra esp devreye giriyor. üstelik bu firma neden son yıllar da atağa geçti biliyormusun dünya da ar-ge ye en yüklü yatırımı yapan 3. firma olduğu için. şimdi onun meyvelerini topluyor. son bulduğu teknolojileri bir sayalım istersen. tsı / dsg / act v.s şimdi dikkat edersen bu teknolojileri artık diğer üreticiler de taklit etmeye başladı. ecoboost / edc v.s

vw 14.04.2015 13:03

tolga bey vw ye kalitesiz malzemeden çalıyor demişsiniz ya vallahi pes hadi bizim ülkede fanatikler sattırıyor peki dünyada kim sattırıyor? tamam bir markanın araçlarını beğenmeye bilirsiniz fakat tercih edenlere saygı duyun lütfen ...

japon Ahmet 14.04.2015 12:41

Bir japon fanatiği olarak vw tebrik ediyorum. Mızmız çocuklar gibi çamur atmak değil, tebrik etmek yakışır bana ancak.

Ümraniyeli 14.04.2015 12:40

Geçen VW servisine ön cam değişimi için aracımı götürdüm de gördüm kaliteyi (!). O kadar kirletmişler ki arabayı tanıyamadım. Temizlemeden vermeye kalktılar. Şimdi kendim gidip temizletecem. Rötuş yaparken farklı renk boya sürdüler. Bir de arka tamponu sürtmüşler. VW farkını (!) yaşadık gerçekten.

sedat82 14.04.2015 11:54

bir volkswagen kullanıcısı olarak kesinlikle aracımdan memnun değilim boş araça dünyanın parasını verdim inanın çok ama çok pişmanım inşallah yeni araçım hyundai olaçak hayırlı günler

ali 14.04.2015 11:54

premium sınıf hariç en iyi işçilik ve malzeme vw dedir golf passat mesela sınıfının en iyi işçiliği ve malzemesi olan araçlardır premmium sınıfla kıyaslamıyorum tabiki

Erol 14.04.2015 11:41

Helal olsun korelilere adamlar zirveye dogru gidiyor.

ismail 14.04.2015 11:01

herkesin göremediği nokta şu ki; vw grup olarak(yani yanılmıyorsam 5-6 marka toplamında) birinci. ama diğer firmalar sadece tek marka olarak yarıştalar. bu açıdan değerlendirilirse vw 4. hatta 5. bile olur bence...

M.E. 14.04.2015 10:59

demekki sadece toyota sorunsuzdur demekle olmuyor.güncel taleplere cevat verilmeli. küçük hacim torbo-küçük hacim dizel-çift kavrama şanzıman.

ndr 14.04.2015 10:53

Toyotanın alt markaları nedir acaba vosvos mecazen 5 e 1 bir mücadele ile ilginç reklam yapmış

AYDIN 14.04.2015 10:17

Skoda aldım vw grubu araç taş gibi, rakamlar yanılmıyor,iyisini yap en çok sat

vw 14.04.2015 02:53

beklenen bir sonuçtu gelecek yıllarda fark dahada açılacak gibi görünüyor...

zula 13.04.2015 23:19

Demekki sorunsuzluk degil kalite dizayn ve teknolojide yenilik daha önemliymiş

autoyou 13.04.2015 21:59

her iki firma da gayet seçkin araçlar üretiyor. Ama sorunsuzluk algısında toyota bir numara

erkan47 13.04.2015 21:51

bu gidişle hyundai 10 yıla kadar liderliğe oynar...

Tolga Karaca 13.04.2015 21:44

ne aldığını neye bindiğini bilen insan zaten vw i tercih etmiyor. adamlar araçlarına güvenmiyor espyi devre dışı bırakamıyorsunuz bıraksanız zaten kaza yapmak kaçınılmaz çünkü malzemeden çalınıyor ucuz işçilik kalitesiz malzeme. ülkemizdeki marka fanatikleri sattırıyor bu arabayı. Çok güzel bir motoru var ve çokta güzel bir şanzumanı var sadece bu 2 si ile çok güzel kazıklanıyor milletimiz ama adamları da tebrik etmek lazım bu kalitedeki arabaları bu kadar satabilmek gerçekten maharet

Toyotacı 13.04.2015 20:53

Bir Toyotasever olarak VW'nin bu başarısını tebrik ederim. Ayrıca Hyundai'in de 4. olması ve 3.lüğü zorlaması çok büyük bir başarı, onu da tebrik ederim.

kml 13.04.2015 20:25

1.6 dci motora adamlar 160 hp 380 tork koymuş. wv halen 105 120 de taklılıyor. honda 158hp 350 tork vermiş. wv daha ruyada.