Volkswagen'in Başı Büyük Dertte

Volkswagen'in Başı Büyük Dertte
Volkswagen'in başı Amerika satışları nedeniyle büyük belaya girdi! Amerikalı denetçiler, Alman otomobil üreticisinin dizel motorlu modellerin egzoz emisyonu oranlarında sahtekarlık yaptığını tespit etti.

Volkswagen Grubu'nun dizel motorlu araçlarını test eden Amerika Çevre Koruma Ajansı EPA ve California Hava Kaynakları Kurumu, araçların Amerika çevre standartlarına aykırılık tespit etti.

Öyle ki Volkswagen'in bu kurumlara gönderilen test araçlarına, normal kullanımda emisyon salınımını arttıran ve test sırasında emisyon salınımını azaltan bir yazılım yerleştirdiği öğrenildi.

Bu yazılımı "Salınım Gizleme" olarak adlandıran denetim kurulu EPA, testlerde normal değerler veren araçların normal kullanımda ise izin verilen emisyon oranında 40 kat daha fazla zehirli maddeyi serbest bıraktığını açıkladı. Ajans, bu hilenin sonucunda Alman devi Volkswagen'in 18 milyar dolara varan ceza ile karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Ülkenin temiz hava kurallarına uymayan her bir araç için Volkswagen $37.500 yani yaklaşık 112 bin TL ceza ödemek zorunda kalacak. 2008 yılından bu yana bu kuralı ihlal eden 482.000 dört silindirli dizel motorlu Volkswagen ve Audi satan VW Grubu, bu ciddi cezayla karşı karşıya kalacak

EPA, Volkswagen'i acil olarak 2009-2015 arasında üretilen 2.0 TDI motorlu Volkswagen Jetta, Passat, Jetta SW, Beetle ve Audi A3 modellerini geri çağırması için uyardı.

Açıklamanın ardından daha derin bir inceleme talep eden Volkswagen tarafından ise CEO Martin Winterkorn, Amerika'nın temiz hava sahası kurallarını ihlal ettikleri için "derin üzüntü içerisindeyiz" açıklaması yapıldı.

Winterkorn açıklamasında şu sözlere yer verdi: "Müşterilerimizin ve halkın bize duyduğu güveni kırdığımız için gerçekten üzgünüm. Yetkili makamlar ile şeffaflık ve aciliyet içerisinde bu durumu görüşeceğiz. Konu hakkında daha derin bir araştırmayı da talep ettik. Şirket içi kurallarımızın ihlalini içbir şekilde tölere etmedik, etmeyeceğiz." Dedi.

Volkswagen aynı zamanda Amerika'daki 2.0 TDI motora sahip tüm modellerinin satışlarını da durdurma kararı aldı. Amerikan hükümeti de aldığı kararla, konu çözüme kavuşana kadar markanın 2016 yılında 2.0 TDI motorlu hiçbir modelin satmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Amerika satışlarının %20-25 civaranı dizel motorlu araçların oluşturduğu düşünülürse, Volkswagen'in satışlarının ciddi oranda düşmesi bekleniyor.

21.09.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
sedat güven 01.10.2015 12:23

benim güzel ülkemde otobüs ve kamyonlarda 10 numara yağ kullanılıyor:))) ne emisyon testlerinden bahsediyorsunuz:)) bence vw o problemli araçları türkiyeye getirsin, zarar etmez:)))

seruven kutay 29.09.2015 18:27

garantisi dolmadan patlak veren dsg-turbo-beyin arızaları, passat cc iihs güvenlik skandalı, içeri su alan jettaları, donanım cimrisi çin ve meksika üretimi derken ww iyice abarttı. emisyon sahtekarlığı. beyler, japondan şaşmayın. en azından sorunsuz, sağlam ve Türkiye'de üretiliyor.

Engin KALAY 29.09.2015 17:23

Metin Duman Beyin açıklamalarına tamamiyle katılıyorum.İnsanın inanın yüzüne bakmıyorlar.Bir havalar bir havalar sanki vw nin sahibi onlar.İndirim yapın ben 12 yıllık müşterinizim dediğimde sadece 100 TL yapıyorlar daha fazlası olmaz diyorlar.Alacaksın ellerinde araba yok kapora yatıracaksın 3 ay sonra araba gelecek 3 ayda 3 kez zam gelecek sonra ister al ister alma müşterisi hazır diyorlar.Bu satış poltikasıyla sonlarını hazırlıyorlar.Bence Türk ekonomisine bir faydası olmayan marka batsın umurumdamı nasıl olsa vw gurubundan arabam yok sonuçta.

Metin Duman 24.09.2015 21:43

Aylar önce yaptığım bir yorumda volkswagenin(ülkemiz bazlı) müşteriyi hiçe sayan yaklaşımından bahsetmiştim. emisyon hilesinden sonra müşteriyle nasıl dalga geçer gibi iş yaptıklarını bir kez daha ortaya koydular..
Metin 15.04.2015 14:23
hyundai renault peugeot gibi markaların bayilerine gittiniz mi müşteri temsilcileri en iyi şekilde yardımcı oluyorlar. ama volkswagene gittiniz mi, ordaki görevliler bırakın yardımcı olmayı, sizi başlarından savmak ister gibi bi tavır takınıyorlar. araba almak istediniz mi aylar sonrasına sıra veriyorlar. bu devran böyle gitmez. herşeyden önce müşteri memnuniyeti gelir. volkswagen bu kötü imajının olumsuz etkilerini ilerde görecektir. günümüzde kapısına yığınla gelen müşterileri gün gelecek mumla arayacaktır. ekonomi kimleri dize getirmedi ki..opel ford gibi firmalar bile iflasın eşiğine geldi zamanında. volkswagen ekonomik darboğaza bi girsin, onları kimse kurtaramayacak. zaten geçenlerde bi haberde volkswagenin zor durumda olduğunu okudum. o kadar araba satışına rağmen maliyetlerin yüksekliği yüzünden bi türlü istediği kârı elde edemiyormuş firma. renaultun dacia stretejisine benze bi stratejiyi hayata geçirmek için planlar kuruyorlarmış. onlar istedikleri kadar hatayı başka yerde arasınlar. onlara, satış politikaları ve müşteri memnuniyetsizliği kaybettirecek. düşmez kalkmaz bi allah... ey volkswagen bugünleri çok arayacaksın...
......
not: volkswagen en sevdiğim markalardan biridir. umarım şirket radikal adımlarla yeni bir sayfa açmayı başarır..

Mustafa Onur 24.09.2015 19:46

Peki ya Türkiye deki 2.0 TDI motorlar ne olacak ?

Yetkililerin derhal ülkemizdeki bu motorları da inceleyip aynı durum varsa yaptırım uygulanmalı amerikalınınki sağlık ta bizimkisi köfte mi ?

VW Hisseleri bu prestij kaybıyla birlikte % 33 değer kaybetmiş durumda bunun yankılarını bayilerde indirim kampanyaları gibi bi etkisi olacağını tahmin ediyorum.

Selahattin ASLAN 24.09.2015 14:42

YAKINDA BİZİMKİLERDEN BİR AÇIKLAMA GELİR: ' BİZE İTHAL EDİLENLERDE BÖYLE BİR SAHTEKARLIK KESİNLİKLE YOKTUR.' ÇÜNKÜ BİZİM SANAYİ BAKANLIĞINDAKİ MÜHENDİSLER, AMERİKALILARDAN DAHA TİTİZ İNCELİYORLAR' YAZIK OLUYOR ÜLKEME; HEM DE ÇOOK YAZIK!....

Cihan Özcan 23.09.2015 15:24

bişey olmaz abeyy

tokay ceritoğlu 23.09.2015 11:14

burası türkiye, aman vw laf söylemeyin,milleti kızdıracaksınız

oktay vez 23.09.2015 11:10

Güvenilirliği ile tanınan almanda bunu yapıyorsa geriye tek alternatif japonlar kaldı.

Engin KALAY 29.09.2015 17:16

Japonlarda hala eski teknolojiyi çok paraya satıyorlar maalesef!

murat ERDOĞAN 23.09.2015 01:52

bizimkiler yine alır

faruk ataş 22.09.2015 20:53

Öve öve bitiremediğinz Volkswagen işte budur :)