Ünvanını Geri Aldı

Ünvanını Geri Aldı
Birkaç gün önce Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileri, Bugatti Veyron Super Sport modelinin resmi kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle “en hızlı seri üretim otomobil” olmaktan ihraç ettiğini açıkladı. Otomobil dünyasını şaşkınlığa uğratan bu ihracın sebebi ise Veyron Super Sport modelinin hız rekorunu hız sınırlayıcısı olmadan kırması. Böylelikle tahtından indirilen Bugatti Veyron'un yeri ise tekrar SSC Ultimate Aero modeli ile doluyor. Süper spor otomobil üreticisi SSC'den yapılan açıklama ile “dünyanın en hızlı seri üretim otomobili” ünvanını bu şekilde almak istemedikleri, ancak SSC Tuatara modeli satışa sunulana kadar bu rekorun da yeterli olduğu belirtildi. SSC Ultimate Aero modeli 2007 yılında Guiness yetkililerinin hazır bulunduğu bir rekor denemesiyle Washington otobanında 412.22 km/s hıza ulaşmıştı. 2007 yılından 2010 yılına kadar “dünyanın en hızlı seri üretim aracı olma özelliğini taşıyan SSC Ultimate Aero, Bugatti Veyron Super Sport modelinin 430.98 km/s hıza çıkmasının ardından bu rekoru kaptırmıştı. Şimdilik dünyanın en hızlı seri üretim otomobili olan SSC Ultimate Aero, 1,287 beygir güç üreten 8 silindirli bir motora sahip. Standart SSC Aero modeline göre aerodinamik iyileştirilmelere ve tasarım farklılıklarına gidilen SSC Ultimate Aero, karbon fiber hava girişleri ve ani frene destek veren AeroBrake arka spoiler ile farklılık yaratıyor. Tamamen Amerika Birleşik Devletleri'nde üretilen en hızlı otomobilin jantları da tamamen tek parça karbon fiberden yapılmış. Aracın ABD satış fiyatı ise $650.000 olarak belirlenmiş. SSC'nin (Shelby Super Cars) kurucusu Jerod Shelby: “Rekoru tekrar elde etmeyi bekliyorduk, ama bu şekilde olacağını düşünmemiştik. Neredeyse tamamlanmak üzere olan Tuatara modeli ile Bugatti Veyron'un rekorunu egale edecektik. Ancak şimdi dünyanın en hızlı iki otomobili rekorunu elimizde bulundurma peşindeyiz.” dedi.

13.04.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Coşkun 13.04.2013 20:06

Hız sınırlayıcısı olsa ne yazar olmasa ne, adamlar 430 km hıza ulaşmış mı, o kadar.Belki Bugatti den hızlı otomobil yapabilirler ama onun kadar güzel tasarımlı ve stabil bir otomobil yapmaları zor, SSC çirkin bir araba.