Ülkelerin Otomobil Tercihleri

Ülkelerin Otomobil Tercihleri
Ülkemizde en çok satan modeller Ekim sonu itibari ile Fiat Linea, Opel Astra ve Renault Fluence olarak belirlenirken dünyanın önemli ülkelerinde en çok satılan modelleri Arabalar.gen.tr sizler için araştırdı. Genel olarak üretici konumundaki ülkelerde en çok satan modeller, yine kendi markalarına ait modeller olarak belirlenirken diğer ülkelerde ise durum, ekonomik krizlerin de etkisi ile genelde B segmenti araçlara yönelik olduğu belirlendi. İşte bazı ülkelere göre en çok satan otomobiller; Almanya: VW Golf, VW Passat, BMW 3 Serisi İngiltere: Ford Fiesta, Ford Focus, Opel Corsa Fransa: Renault Clio, Peugeot 208, Renault Scenic İtalya: Fiat Panda, Fiat Punto, Lancia Ypsilon İspanya: Seat Ibiza, VW Polo, Opel Corsa Rusya: Lada Granta, Hyundai Accent Blue, Kia Rio Avusturalya: Toyota Corolla, Mazda 3, Toyota Hilux Çin: VW Lavida, Ford Focus, Buick Excelle Yunanistan: Toyota Yaris, Opel Corsa, VW Polo Hindistan: Suzuki Alto, Suzuki Swift, Suzuki DZire İran: Saipa Pride, Peugeot Pars, Peugeot 405 Japonya: Toyota Aqua, Toyota Prius, Honda Jazz Hollanda: VW Up, VW Golf, Renault Clio Suudi Arabistan: Toyota Corolla, Toyota Hilux, Hyundai Elantra G.Kore: Hyundai Elantra, Hyundai Grandeur, Kia Morning İsveç: Volvo V70, VW Passat, Volvo S60 ABD: Ford F150, Toyota Camry, Chevrolet Silverado

25.11.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
halil 28.11.2013 21:48

Birgün umarım bizde kendi arabımızı üretir kendi arabamıza bineriz.o günleri ben göremesemde çocuklarımın görmesi dileğiyle...

mert 28.11.2013 17:03

yorumların çoğu yerli üretim üzerine sorarım size sırf Türkiyede üretiliyor diye oyuncak gıbi arabalara güven vermeyen otomomobillere para vermek zorundamıyız yıllardır yerlı dıye insanları kandırdılar... ülkemizde yerli bir markayla kaliteli otomobiller üretiliyorda bizimmi haberimiz yok... varsa yoksa montaj sankı mantajın parası Türkiyede kalıyor üretilen kalıtesız araçların karı bıle yurtdışına gıdıyor

KİMSESİZ 27.11.2013 10:36

"Şahin" güzel bir rumuz,güzel bir isim.Keşke dünya çapında ülkemize ait tanınan ve ihraç ettiğimiz gurur kaynağımız bir yerli otomobil markamız olsa idi.Sayın Şahin biraz araştıralım.Ama tarafsız.Borcu daha büyük bir borçla kapatmak!Sonra bununla övünmek!
" toplum bu düzenekten bir şey anlayamaz,farkına varmasına müsaade edilmez.Toplum olup bitenlerden haberdar edilmediği/haberi olmadığı yada cahilce bir rehavet içerisinde,olup bitenleri bilmek istemediği için"
ister istemez tekrar hatıra geliyor.
Otomobil günümüzde ulaşım için mutlak ihtiyaçlardan birisi.Vatandaş bunları almak ve kullanmak zorunda.Bunun bütün dünya farkında.:)
Saygılar.

Şahin 26.11.2013 18:10

Sayın kimsesiz ''O ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan kredi ayarlarız.'' kısmında yazdığınız yazı tıkanıyor.Bu ülkenin yıllar sonra İMF'ye beş kuruş borcu kalmadı.Kendi kasasında 125 milyar doların üstünde varlık mevcut.Bize şuan kredi falan vermek kimsenin haddi değil.Ülke gelişiyor , değişiyor.İnsanlarımızın alım gücü artmıyorsa bu araba satışları fiyatların yükselmesine rağmen nasıl artsın.Ama ülkeye bir çivi çakmayan bazı grupların arabalarını da ben kendi ülkeme bir yarar sağlamadığı için tercih etmiyorum.Alanlara saygı duyarım o ayrı mesele.

Murat 26.11.2013 09:35

Bu ülkenin vatandaşının araç alırken, tercih sebebi olarak ilk sırada olması gereken kriter, ödediği paranın ülkesi için ne kadarının geri döndüğü olmalıdır. İthal bir araç alımında paranın vergi ve distribütör(satıcı firma) dışında kalan kısmı yurt dışına gitmekte.Yurt dışındaki şirkete,işcisine ve o ülkenin ekonomisine katkı vermekte.Ülkemizde adına nedenirse (montaj,) üretim yapılan araç alımı yapılarak otomotivde ülkemize destek olunmalı...

bortecene 26.11.2013 00:08

Kendi markamız olmasada bizim fabrikalarda üretilen aramları almamız ülkemizin işçimizin ekonomimizin yararına .Diğier ülkelere de bakarsanız kendi markaları olmasada en çok satan araçlar arasında hep kendi ülkelerinde üretilenler var.

raptor 25.11.2013 21:37

40 yıldır yabancıların parçalarını birleştirmekten bıkmadık,bunlara yerli üretim diyerek kendimizi kandırdık,anlaşılıyorki buna inananlar hala var!

Ihsan 25.11.2013 15:21

Hani bizim yerli markamiz denmis, evet bizim yerli markamiz yok ama hem Linea hem de Fluance yerli uretim. Yakinda bizim markamiz da olacagina inaniyorum... normalde ilk uc icinde focus beklerdim ama yeni astra gercekten cok estetik o nedenle girmis listeye, ucune de tebrikler...

KİMSESİZ 25.11.2013 15:16

Sayın COŞKUN lütfetsem şunu okurmusunuz?:Sene 2005 Türkiye ile bir alâkası olmayan John Perkins kitabında anlatıyor; "Kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç verip otobanlar yaptırırız. Sonra onlara arabalarımızı satarız. Sonra bankalarını satın alırız. O bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız. Böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız,hem de faiziyle.O ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan kredi ayarlarız. Ayarlanan kredi "ASLA ve KESİNLİKLE" o ülkenin hazinesine gitmez.O ülkede ‘proje‘ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer.Enerji santralleri, sanayi alanları,limanlar,dev havayolları yapılır.Aslında insanların işine yaramayan bir yığın beton. Bizim şirketlerimiz kazanır iken,sadece o ülkedeki birileri de nemalandırılır. Toplum bu düzenekten hiçbirşey kazanmaz,kazanamaz. Ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur. Bu o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkansızdır.Fakat toplum bu düzenekten bir şey anlayamaz,farkına varmasına müsaade edilmez. Plan böyle işler.Sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak borç batağındaki o ülkelere gider,onlara deriz ki;"Bize büyük borcunuz var ödeyemiyorsunuz. Bize olan korkunç rakamlardaki borçlarını ödeyebilmede onlara kolaylık tanıyabilmemiz için bize yalvaranları da vardır. Onlara deriz ki:”O zaman petrolünüzü satın,doğal gazınızı bize verin,askeri üslerimize yer gösterin,askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin Birleşmiş Millletler de bizim için oy verin! Elektrik su kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin!Onları Amerikan şirketlerine ya da diğer çok uluslu şirketlere satın..." Sosyal hizmetleri,teknik sistemleri,eğitim kurumlarını,sağlık kurumlarını hatta adli sistemleri ele geçiririz. Bu, ikili, üçlü,dörtlü bir darbeler serisidir." Toplum bu aşamada gidişatın farkına varmış olabilir,fakat çözüm olarak yapılabilecek pek bir şey kalmamıştır artık. Bu duruma düşürülen bir ülke ve o ülkede yaşayan toplum,bir mucize olmadığı sürece müstemleke olmaktan artık kurtulamaz.Yani olup bitenlerden haberdar edilmediği/haberi olmadığı yada cahilce bir rehavet içerisinde,olup bitenleri bilmek istemediği için,YOK OLMASI KAÇINILMAZDIR.

berk 25.11.2013 12:35

erden bey bızde en cok satılan araclar
1 fiat lınea
2 opel astra
3 renualt fluance

Murat 25.11.2013 12:17

vatandaş olarak, ülkemizde üretilen araç alımı yaparak ülkemin emekcisine katkıda bulunulmalı,yurdumuzda üretim yapan şirketlerinde bu ülke insanına düşük vergi dilimindensatış yapması sağlanmalı,ithal edilen araçlarında vergisi arttırılarak bu firmaların ülkemizde üretim yapmaya zorlanmalı diye düşünüyorum.

mert 25.11.2013 11:28

line astra fluence üstte yazmış oldukları yazıyı okursan görürsün

T.C. 25.11.2013 10:39

demekki aylardır boşuna yazıp tartışmıyormuşuz,her millet kendi ürettiğini kullanarak,satın alarak ülkesine destek oluyor,kalkınmasına insan refahına katkıda bulunuyormuş,maalesef bizlerde yabancı ülkelerin ürünleri üzerinden birbirimizle tartışıyoruz.

erdem 25.11.2013 09:12

bizdeki ilk 3 ahngisi acaba sembol linea golf (pardon golf bulunmuyor )

Coşkun 25.11.2013 09:08

Toyota ve VW 8 adet ile birinciliği paylaşıyor, Hyundai ve Ford 4 er adetle 2. sıradalar, ülkemizde ucuz ve 2. eli iyi araçlar rabet görüyor, dikkat çekici kısım ise Japonya'da Toyota, Almanya'da Vw, İtalya'da Fiat, Fransa'da Renault, İsveç'de Volvo'nun çok satması, yani kendi markaları, insan sormadan duramıyor, hani bizim markamız?