Tata Nexon

Tata Nexon

Hintli otomobil üreticisi Tata'dan bir yetkili, markanın sahip olduğu Jaguar ve Land Rover markalarıyla ilişkisinin daha da derinleşeceği ve artık Tata bünyesindeki bu 2 markada Tata parçalarının kullanımına başlanacağı belirtildi.

Her iki İngiliz markaya artık daha fazla müdahale ve destekte bulunacak olan Tata, işe 2017 yılında yenilenmesi beklenen Range Rover Evoque modelinde Tata Nexon crossover konseptinde kullanılan platform konumlandırılacak.

Drive dergisinin Avustralya versiyonunda yayınlanan röportajda Tata'nın Avustralya distribütörlüğünü yapan Fusion Otomotiv şirketinin genel müdürü Darren Bowler: “Nexon modeli yeni bir platformun geliştirilmesi için kullanıldı. Nexon modeli ile geliştirilen bu platform da markanın grup şirketlerinde farklı markalarda ve farklı modellerde kullanılacak.” Açıklaması ile Tata'nın planını ortaya çıkarmıştı.

Darren Bowler ayrıca 2014 Yeni Delhi Otomobil Fuarı'nda sergilenen Tata Nexon konseptinin marka tarafından global platform üzerine tasarlanmış global bir model olduğunun altını çizdi.

Bowler, Volkswagen Golf ve bu modelde kullanılan platformu örnek göstererek bu platformun şimdi Audi A3 ve Q3 gibi modellerde de kullanıldığını belirtti. Tata bünyesinde bulunan Jaguar yüksek şaseye sahip otomobil geliştirilmesine de iQ platformu ile birlikte olumlu baktığını ve 2016 Jaguar XE sedan modelinde kullanabileceklerini belirtmişti.

Bu da Jaguar'ın önümüzdeki 10 yıl içerisinde bir SUV model piyasaya sürmesi anlamına geliyor. Tabi ki Jaguar ve Land Rover severlerin tek isteği Tata'nın bu markaların işine daha fazla karışarak karakterlerini yok etmemesi.

22.07.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
tyrell 25.07.2014 23:49

Nexon resime bakılırsa oldukça küçük bir model. Bu durumda evoque ile aynı platformu kullanması pek mümkün değil. Bir ihtimal bu platformun revize edilmiş versiyonu kullanılabilir. Lakin ortak parça kullanımı alt yapı ile sınırlı kalmayıp üst yapıya çıkarsa sonuç vahim olur. Tata gibi dünya devi bir yapının böyle bir hataya düşeceğini sanmıyorum

T.C. 24.07.2014 12:50

milletler karakterlerini ürettikleri otomobillere yansıtırlar,bir araca bakıldığında kimin ürettiği tahmin edilebiliyor,ingiliz kökenli bir aracı,hint kültürü ile yoğurmak çok akıllıca ve estetik yönden uygun değil,satın alırsın fabrikasını,dünyanın sayılı demir çelik grubuna sahip olabilirsin,ruhuna sahip olman mümkün değil,herşey aslına rucu eder,sen hint zevkini kendi marka tasarımında kullan,yoksa pazar kaybedersin,böyle melez yapılar kişiliksiz sonuç doğurur irtifa kaybedilir.

Adalet 22.07.2014 21:52

sevgili "mert" arkadaşım tata büyük bir şirkettir.Range Rover u bile satın almış bir markadır.Bu yüzden gülüncek bir marka değildir.Gelelim bu modele : Yakından görmüş olarak vw beetlenin jeep versiyonu gibi.

burak 22.07.2014 18:18

Sadece görüntüden ibaret olmayıp , gerek performans , gerek güvenlik , gerek malzeme kalitesi ve en önemlisi fiyatıda güzel olursa SUV segmentinde devrim yaparlar

mert 22.07.2014 12:36

Rover u da kendiniz gibi rezil etmeyin...

İNOV 22.07.2014 11:24

hem range rover olsun hem ucuz olsun kaliteye,konfora gerek yok mu yani