Tasarım Efsanesi: Giorgetto Giugiaro

Tasarım Efsanesi: Giorgetto Giugiaro

Sanatçı bir aileden gelen Giorgetto Giugiaro, 1938'de İtalya'da doğdu. Eğitimi devam ederken 17 yaşında Fiat'ta çalışmaya başladı. 1959 yılında Bertone tasarım departmanına giren Giugiaro, burada yaptığı çizimleri Alfa Romeo tarafından beğenilerek 2600 Sprint modelinde kullanıldı.

1962 yılında unutulmaz Ferrari 250 GT modelini, 1963'de ise Chevrolet Corvair Testudo modelline imza attı. Aynı yıl Ghia kadrosuna katılan Giugiaro, burada Maserati Ghibli ve Isuzu 117 Coupe gibi araçların tasarımını yaptı.

1968 yılında halen faaliyetlerine devam eden ve alanında dünyaca ünlü bir şirket olan Italdesign firmasını kurdu. Şirketin ilk modeli olan Bizzarrini Manta modeli 1968 yılında Toronto Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı.

Tasarımlarıyla Volkswagen firmasının dikkatini çeken Giugiaro, marka ile yeni üretilecek olan Golf, Passat ve Scirocco modellerini tasarlamak üzere anlaştı. 1970'li yılın başlarında bu modeller için yaptığı tasarımlar önemli bir değişikliğe uğramadan günümüze dek ana hatlarıyla kullanılmaya devam etmekte.

1974 yılında endüstriyel tasarım çalışmaları için Giugiaro Design şirketini kurdu. Burada Seiko için saat, Nikon için fotoğraf makinesi tasarımlarının yanı sıra kahve makinesi ve hatta makarna tasarımlarına imza attı.

Efsane Lotus Esprit modelinin ardından 1978 yılında tasarladığı Lancia Megagamma konsept modeli otomotiv tarihinin ilk MPV modeli olarak kabul edildi. Ardından yine Lancia için Delta modelini tasarladı.

80'li yılların başında Saab, Renault ve Toyota markaları ile de çalışan Giugiaro, 1981 yılında Geleceğe Dönüş filmi ile ünlenen DeLorean DMC-12 modelinin tasarımına imza attı.

Renault 21, Fiat Panda, Fiat Palio, Lamborghini Gallardo ve Alfa Romeo 156 gibi oldukça popüler olan birçok modeli tasarlayan Giugiaro, 1999 yılında ilk sanal gerçeklik merkezini hizmete açarak burada tasarımlarını 3 boyutlu olarak ve daha hızlı bir şekilde üretmeye başladı.

2010 yılında tasarım şirketini Volkswagen grubuna devreden Giugiaro, bugüne dek toplam 300'den fazla modelin tasarımını yaptı. Bu yıl 50. yaşını kutlayan Italdesign firmasının tasarladığı modeller ise tüm dünyada 60 milyon adetin üzerinde bir satış rakamına ulaştı.


22.05.2018 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-4944 23.05.2018 00:53

Hayranı olduğum arabaların arkasındaki ismi bu haberle öğrenmek muhteşem hissettirdi. Teşekkürler.