Suzuki Modelleri

Sınıflandırılamayan Otomobil: Suzuki X90

Otomobil tarihinin en ilginç modellerinden biri olan Suzuki X90, neredeyse tüm kasa çeşitlerini üzerinde toplamıştı...

Yeni Suzuki Jimny

Markanın küçük SUV segmentinde yer alan Yeni Suzuki Jimny tamamen yenilenen dördüncü nesli ile karşımıza çıktı...

Yeni Swift Geliyor

Baştan aşağıya yenilenen Yeni Suzuki Swift önce memleketi Japonya'da ardından ise Avrupa Pazarında satışa sunulacak...

Skandal Sırası Suzuki'de

Bu kez de Japon Suzuki yaptığı açıklama ile emisyon skandallarına bir yenisi daha ekledi...

Suzuki, 1920 yılında Japonya'da Michio Suzuki tarafından dokuma tezgahları fabrikası olarak kuruldu. 1952 yılında motorlu bisiklet üretimine başladı. 1955 yılında ilk otomobili olan Suzulight modelini üretti. 1971 yılında tüm zamanların en çok satan motosikleti olan GT750 modelinin üretimine başladı. 1982 yılında ilk 4 tekerli arazi motosikleti (ATV) olan LT125 modelini üretti. Dünyada 23 ülkede toplam 35 üretim tesisine sahip olan Suzuki, ülkemizde 2014 yılından itibaren yaşanan yönetim değişikliği nedeniyle aktif bir satış pazarlaması gerçekleştiremedi.

Türkiye otombil piyasasının eski oyuncularından biri olan Japon üretici Suzuki, ilk olarak 1986 yılında küçük Alto modeli ile tanındı. 1988 yılında satışa sunulan Vitara modeli ile pazardaki ilk çıkışını yaşayan Suzuki, ertesi yıl iki küçük şehiriçi aracı olan Swift ve Maruti modellerini tanıttı. 1990 yılına gelindiğinde tüm dünya pazarlarınca tanınan ve köklü bir geçmişe sahip olan arazi aracı SJ modeli satışa sunuldu. 1995 yılında Baleno modeli ile pazarda umduğunu bulamayann Suzuki bu modelin üretimini 2002 yılında sonlandırsa da 2016 yılında çok farklı bir tasarım ile tekrar piyasaya sürdü. 2001 yılında neredeyse hiç adı duyulmayan Liana modeli 4 yıl vitrinlerdeki yerini aldı. 2003 yılında küçük ancak arazi kabiliyetine sahip Jimny modeli duyuruldu. Ardından ülke pazarında büüyük bir sessizlik içine giren Suzuki, 2008 yılında SX4 ve 2010 yılında ise Splash modellerini sayışa sundu. 2016 yılında tamamen yenilenerek satışa sunduğu Vitara modeli ile tekrar gündeme gelmeyi başaran Suzuki, 2019 yılında yenilediği Vitara ile hedeflenen satış başarısını yakalamayı başardı.

Halen yetkili servis hizmetlerine devam eden ve yeni bir yapılanma içinde yer alan marka 2016 yılı itibariyle Türkiye araba piyasasında satış faaliyetlerini yeniden canlandırmayı hedeflemektedir. Suzuki Modelleri sayfamızdan Swift, Vitara, Baleno, Jimny, SX4, Grand Vitara, Alto, Liana, Maruti, SJ, Splash modelleri fiyatları ve teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz.