Spark'a Otomatik Vites

Spark'a Otomatik Vites
Amerikalı Chevrolet'in Amerika ve Avrupa'da satışa sunduğu en küçük model olma özelliğini taşıyan Spark, gelecek yıl mekanik güncellemeler geçirecek.

Markanın küçük otomobil pazarlama direktörü Christi Landy, 2014 Chevrolet Spark'ın bu yılın sonlarında mevcut 4 vitesli otomatik şanzımanın yerini alacak CVT şanzıman (Sürekli Değişken Hareket İletimi) ile satışa sunulacak.

 En küçük Chevrolet'in bir diğer şanzıman seçeneği ise güncel modelde kullanılan 5 vitesli manuel şanzıman olacak. Her iki aktarma sistemi de 84 beygir güç üreten 1.2 litrelik 4 silindirli motor ile tercih edilebilecek.

Mevcut Spark modelinin 1.2 litrelik ECOTEC motoru manuel şanzıman ile alındığında, şehir içi 6 litre/100km gibi boyutuna göre oldukça fazla olan yakıt tüketim değeri sunuyor. Otomatik vitesli Spark modelinde ise bu oran 7 litre/100km'nin üzerine çıkıyor.

 Ocak ayında test sürüşü gerçekleştirilen 2013 Chevrolet Spark test sürüşünde 550 km yol kat eden otomotiv yazarları, 2/3'ü otoban kullanımı ve 1/3'ü agresif şehir içi kullanımdan oluşan bu testte 6,5 litre/100km rakamına ulaşmışlar. Bu yüksek yakıt tüketimi oranlarının farkında olan Chevrolet Araştırma Geliştirme Birimi ekipleri, CVT şanzıman ile daha az savurgan bir Spark ortaya çıkarmış.

Chevrolet fiyat listesi için buraya tıklayabilirsiniz

Tabii CVT şanzıman ile de olsa Chevrolet Spark daha iyi sürüş deneyimi vaat edemeyecek. 2013 Spark, otomatik ve manuel şanzımanı arasında inanılmaz farklar bulunan bir otomobil. Öyle ki 5 vitesli manuel şanzımandan yeterli performans motoru zorlamadan elde edilebilirken otomatik şanzımanda işler tamamen değişebiliyor. 4 vitesli otomatik şanzımanın çok yüksek tutulmuş geçiş oranları, ne yaparsanız yapın vasat performansa ulaşmak için bile sınırları zorlamayı gerektiriyor.

05.05.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
nuri 11.09.2013 10:07

yakıt kısmak için ne lazım