Skoda Modelleri

Yeni Nesil Skoda Fabia

Yeni Skoda Fabia akıllı çözümleri ile ön plana çıkıyor...

Yeni Skoda Kamiq

Skoda Kamiq markanın SUV ailesinin en küçük üyesi olarak karşımıza çıktı...

Yeni Skoda Scala

Yeni Skoda Scala modeli markanın halen satışına devam ettiği Rapid modelinin yerini alacak....

Yeni Kodiak Tanıtım İçin Hazırlanıyor

Yeni Kodiak modeli Skoda markasının 7 koltuklu SUV modeli olarak Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılmaya hazırlanıyor...

1895 yılında Çekoslovakya'da bisiklet üretimi amacı ile Vaclav Laurin ve Vaclav Klement tarafından kurulan Skoda, 1899 yılında motosiklet, 1905 yılında ise ilk otomobil modeli olan Voiturette'yi üretmeyi başardı. Ambleminde kanatlı ok figürünü kullanan Skoda, 2. Dünya Savaşı'nın ardından 1946 yılında hükümet tarafından kamulaştırılarak devlet kurumu haline getirildi.

İlk büyük çıkışını 1959 yılında üretimine başladığı Octavia modelliyle gerçekleştirdi. 1970 yılında Doğu Avrupa otomobil piyasasında lider konuma gelen Skoda özellikle 1987 yılında ürettiği Favorit modeli ile sınır ötesinde de tanınmaya başlandı. 1989 yılında yaşanan siyasi dağılma sürecini ardından 1990 yılında Çek Cumhuriyeti hükümetince Volkswagen Grubu'na satıldı.

Henüz VW grubuna geçmeden önce 1989 yılında Türkiye piyasasına Favorit modeli ile giren Skoda ilgiyle karşılandı. Ardından satışa sunulan Forman ve Felicia modelleri ile pazarın alternatif markalarından biri haline geldi. 1993 yılında piyasaya sürülen Citigo modeli beklenen satış başarısını yakalayamazken ülke pazarında ilk büyük çıkışını 1997 yılında satışa çıkan Octavia modeli ile geçekleştirdi. Octavia modeli Türk tüketicisinin ihtiyaçları doğrultusunda ulaşılabilir fiyat etiketi ile ilgi odağı haline geldi. 1999 yılında üretilen Fabia modeli ile başarısını perçinleyen Skoda, 2002 yılında markanın ilk D segmneti sedan temsilcisi olan Superb modelini satışa sundu. Roomster gibi ticari pazara göz kırpan bir modelin tanıtımının ardından gelen Yeti ise dönemin alternatif SUV modelleri arasındaki yerini almayı başardı. 2013 yılında Seat ile ortak platformda geliştirilen Rapid modeli 5 yıl boyunca satışta kaldı. 2017 ve 2018 yıllarında sırasıyla Kodiaq ve Karoq modllerini duyuran Skoda SUV konusunda da oldukça iddialı olduğunu gösterdi.

Ülkemizde halen faaliyetlerine devam eden Skoda, yetkili servis, satış ve yedek parça hizmetlerinin yanısıra Skoda Finans ve Skoda Kasko ile müşterilerine özel çözümler sunmaya devam etmektedir. Skoda Modelleri sayfamızdan Fabia, Rapid, Octavia, Superb, Kodiaq, Yeti, Citigo, Favorit, Felicia, Forman, Roomster modellerine ait geçmiş ve güncel fiyatları ile teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz.