Skandal Gittikçe Büyüyor

Skandal Gittikçe Büyüyor
Geçtiğimiz hafta Amerikan denetleme kuruluşları tarafından ortaya çıkarılan dizel motorlu Volkswagen'lerin emisyon manipülasyonu çığ gibi büyüyor.

Özel bir yazılım ile emisyon oranlarını düşük gösteren Volkswagen, bu sayede dizel motorlu araçların yasal sınırlara dahil olmasını sağladı.

Manüplasyonların ardından geçtiğimiz hafta Volkswagen CEO'su hile yapıldığını kabul ederek istifa etmişti.

Volkswagen Grubu'nun hileli emisyon değerleri sunan bu motor seçeneklerinin, grup markalarından Audi, Seat ve Skoda'da da kullanıldığı ortaya çıktı.

Almanya'nın ünlü Bild gazetesinde yer alan habere göre 2009-2013 yılları arasında üretilen Skoda markasının Fabia, Roomster, Octavia ve Superb modellerinde se bu hileli motorlar kullanıldı. Bunun üzerine Bild'e bir açıklama yapan Skoda, yeni modellerin motor seçeneklerinde sorun olmadığını açıkladı.

Type A 189 kodlu motoru kullanan Audi'nin de A1, A3, A4 ve A6 modelleri üzerinde özel bir inceleme yürütülmeye başlandı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan VW Grubu, hali hazırda büyük bir prestij ve güven kaybına uğramış durumda. Peki bu güven ve prestij kaybını kat ve kat arttıracak sorunlu araçların trafikten men edilmesi durumu olacak mı?

Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, VW Grubu'nun yalnızca Amerika değil, Avrupa'daki 1.6 ve 2.0 TDI motor seçeneklerinin de sorunlu olduğunu  ilettiğini belirtti. Ancak araçların trafikten men edilip edilmeyeceği henüz netlik kazanmış değil.

Şuanda hangi marka ve model araçlarda şaibeli motorların kullanıldığını içeren bir liste hazırlayan Volkswagen Grubu'nun şüpheli modelleri hakkında İtalya ve İsviçre özel bir çalışma yürütüyor.

Volkswagen Grubu, Dünya genelinde emisyon sınırlarını manipüle eden 11 milyon Otomobillerinin bulunduğunu açıkladı. Bunun üzerine İtalya'da Torino mahkemesi gruba ait tüm markaların dizel motorlu modellerini  incelemek üzere soruşturma başlattı.

İsviçre hükümeti ise Volkswagen Grubu'nun ülkede bulunan ancak henüz tescil edilmemiş yada satılmamış 180.000'in üzerindeki dizel otomobilinin satışını yasakladı.

Volkswagen'in Türkiye'deki durumu ise daha karışık. Öyle ki Volkswagen Grubu'nun Türkiye temsilcisi Doğuş Otomotiv, Türkiye'de yılda 2.7 milyon otomobilin egzoz emisyonu muayenesini gerçekleştiren TüvTürk'ün de %33 hisseli ortakları arasında yer alıyor.

Doğuş Otomotiv; Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat ve Skoda markalarının da satış ve servis organizasyonlarını gerçekleştiriyor.

27.09.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-1950 08.06.2017 11:46

vw'nin %17!si Katar'a ait. Sanırım vw'nin emisyon skandalından sonra yine başı ağrıyacak. Hatta bizde bile Doğuş otoyu Katar'ın alacağına dair dedikodular çıkmıştı.

Misafir-823 28.08.2016 18:17

Bütün dünya bu olay ile sarsılırken vw Türkiye yani doğuş oto ceo sunun bu skandalın Türkiye yansımaları hakkında açıklamasını umarım Türk halkı unutmaz.
"arabalarımız güvenlidir"
Yani siz kim, emisyon kim, bu kadar boş arabaları pahalı fiyattan, sıra bekleyerek almaya devam edin demenin en güzel cevabı.
Alın sayın Türk halkı. Türkiye de üretilen bütün arabaları küçümseyin,katna değeri olmayan, vw fanatikliği yapın ve alın.

Misafir-6874 28.08.2016 10:51

vw ABD'de bayilerinin zararını tazmin etmek amacıyla rekor tazminat ödeyecek, tam 1.2 milyar dolar.Bilindiği üzere 11 milyon araçta emisyon denetimini devre dışı bırakan hileli yazılım kullandığını kabul etmişti. ABD'nin irket aleyhine davalardan vazgeçmesi için 15.3 milyar dolar tazminatı kabul etmişti.
http://archyworldys.com/volkswagen-vw-will-pay-us-retailers-at-least-1-2-billion/

ihsan gökalp 06.10.2015 04:36

bu işin içinde global sermaye çarpışması çıkabilir.ww hisseleri kimin elinde araştırmak lazım.

Murat Günaydı 05.10.2015 15:46

Az önce tarihin en büyük 10 otomobil ile ilgili skandallarına baktım ve Vw'e bir şey olmaz arkadaşlar ne yazıkki. Toyota zamanında 23 m aracını geri çağırdıda ne oldu. Adamlar hala peynir ekmek gibi araç satıyorlar. Bir de benim kafamı karıştıran EA 189 EU5 dizel araçlarda sıkıntı olduğunu okudum. VW EU6 değil mi ? Yada haberi benmi yanlış okudum ?

Murat Günaydı 06.10.2015 14:18

Sanırım yeni kasa Vw gurubu araçlarda sıkıntı çıkmayacak. Tüm dizel motorlar EU6. Haberin altındada manipülasyon cihazının olmadığı yazıyor. Her şey tam netleşsede insanlar önüne baksa. Çağırılacak araçlar hangileri ve hangi yıllar arasında. Hayırlısı bakalım.

Osman Türk 03.10.2015 20:41

VW bence yakında Volkswagen 124 modelini çıkarmaya başlasa iyi eder.

Engin KALAY 29.09.2015 19:56

Woksvagen gurubundan araba ayırtanlar siparişlerini iptal etmeye başlarlarsa fiyatlar dibe vurur.Bu da diğer markalaları indirime zorlar.100 binlere ulaşan arabalar makul fiyatlara iner.

Engin KALAY 29.09.2015 19:01

Amerikada Avrupada satamadıkları arabaları 5000 TL indirim yapıp peynir ekmek gibi satarlar benim saf vatandaşlarıma, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da hiç bir şey yapmaz.

ANT KARAHAN 28.09.2015 17:23

TR deki vw kullanıcılarıda şunu iyi bilsinlerki arabalarını kullanmadıkları zamanlarda ise kendi sağlıklarınında tehdit edileceğini bilmeliler dünya sallantıda İsviçre isveç ve Amerika 2015 eylül ve 2016 yılında satılacak olan vw ve grubu arabalarını satmama kararı almış bulunuyorlar vw nin ceosu istifa etti bu skandaldan sonra şirket kendi ağızyla biz yaptık bu uygulamayı diye itiraf ettiler

tokay ceritoğlu 28.09.2015 12:16

geçende bir yorumcu arkadaşımız yazmıştı ,tr gelenlerde sorun yoktur diye açıklama gelir diye,çok haklıdır, yakında bu tür açıklamalar gelir, acele etmeyin,vw çin e neden yatırım yaptı,onlar belkide böyle emisyon falan gibi çevreci işleri takmazlar diye,şimdi düşünme sırası kasıntı satıcılarla,bağlı olduğu kuruluşlar da

Huseyin Cimen 28.09.2015 09:40

hala dogusoto dan aciklama bekliyoruz ne yapacaklarina dair. WV ailesi bariz cevresel katliam yapmislar. ove ove bitiremediginiz WV'i, simdi ne yapacak arac sahipleri cok merak ediyorum dogrusu...

faruk ataş 27.09.2015 17:00

Doğuş otomotivde kaydırma yapıyordur vw gelince sistem görmüyordur kusuru onuda ayarlamışlardır bu öyle 3 kuruşluk iş deil daha neler çıkacak Allah bilir. vw alanlar en az 10 milyar zarar edecekler bence çünki vw şuan yerlerde sürünüyor.